Yaz Boyunca Takımınızın Verimliliğini Artırmanın 5 Yolu

Bu makaleyi okurken ofisinizden dışarı bakıp hayal kuruyor olabilirsiniz.

Bu makaleyi okurken ofisinizden dışarı bakıp hayal kuruyor olabilirsiniz. Dışarısı muhteşem. Güneş mavi, bulutsuz bir gökyüzünde parlıyor. Kuşların cıvıl cıvıl sesini duyuyorsunuz ve ağaçların ne kadar yeşil ve gür olduğunu fark ediyorsunuz. Belki de yapmak istediğiniz son şey bir ofisin içinde sıkışıp kalmış kalmak.

Aklımız, yazın eğlence dolu aktivitelerine sürüklenmeye başlar: aile tatilleri, mangallar, beyzbol oyunları, herhangi bir su kütlesi ile rahatlamak. Belli ki bunu aklından geçiren tek kişi siz değilsiniz. Captivate’de, yaptığı bir araştırma sonucunda, yaz aylarında iş yeri verimliliğinin yüzde 20 azaldığını buldu. Ek olarak, katılım düşüşleri (yüzde 19 ile), proje geri dönüş süreleri (yüzde 13 ile) artar ve insanların daha fazla dikkati dağılır, yüzde 45’i dikkat dağıtıcı şeylerle boğulduğunu bildirir. Söylemeye gerek yok, bu iş için iyi değil.

İyi haber şu ki, lider olarak kendinizi ve takımınızı yaz aylarının sıcak günlerinde maksimum verimlilikte tutmanın yolları var. İşte başlamanın beş yolu.

  1. Normları kenarlarından atınız.

Açıkçası, tüm sistem ve işlemlerinizi bozmak istemezsiniz. Ancak yaz, işleri sarsmak ve çeşitli motivasyon tekniklerini denemek için mükemmel bir zamandır.

Başlamak için iyi bir zamanlama ile en göze batan yer seçin. Ekibinizi haftanın beş günü gelmeye zorlamak yerine, daha esnek programlar sunun. Örneğin, pazartesi günleri evden çalışabilirler. Ya da Cuma günleri izin verebilirsiniz, böylece bütün yaz üç günlük bir hafta sonu geçirirler. Bu, ekibinizin çocuk bakımı konusunda endişelenmesi, günlük aşındırıcı sıcaklıkta gidip gelmesi veya hafta sonları için kişisel günleri kullanması durumunda idealdir.

Aslında yaz cumaları ve esnek saatlerin verimliliği artırabildiği, çünkü insanların bunun sağlıklı bir iş-yaşam dengesine katkıda bulunduğunu düşünüyorlar. Siz veya ekibinizin geride kalmayacağından emin olmak için, pazartesiden perşembeye bir saat sonra kalacaklarını ve Cuma günlerini bırakmalarını isteyiniz.

Biraz değişen programları değiştirmenin yanı sıra, ekibinizin daha rahat olması için kıyafet kodunu değiştirmeyi düşünün. Diğer fikirler, hedeflerin aşılması veya minnettarlığınızı göstermesi için benzersiz teşvikler ve ödüller sunmak olacaktır.

“Verimsiz Olmanın İnsana Üretkenlik Hakkında Öğreteceği 3 Şey” adlı makalemiz için>>

  1. Yaz ile ilgili etkinlikleri planlayın.

Dışarıda acımasız olmadıkça, çoğumuz yaz aylarında açık havada eğlenmek istiyoruz. Neden bunu takımınızdakiler için yapmıyorsunuz?

Örneğin, açık hava veya yürüyüş toplantılarına ev sahipliği yapabilir, böylece herkes bu havasız konferans odasından çıkar. Bunu yapmak yalnızca takım arkadaşlarının ruh hallerini iyileştirmez; aynı zamanda sağlıkları için de faydalıdır ve yaratıcılığı tetikleyebilir.

Ayrıca, herkes başka bir yerde olmak yerine işyerini daha eğlenceli hale getirmek için yaz ile ilgili bir takım aktiviteler planlayabilirsiniz. Örnekler arasında bir barbekü veya dondurma yemeye gitmek sayılabilir. Diğer bir seçenek ise göl veya parka bir grupla gitmek, takım oluşturma faaliyetlerine katılmak veya topluluğa gönüllü olmaktır.

3.Yaz yavaşlamasından en iyi şekilde yararlanın.

RAIN Group’un başkanı ve Insight Selling’in yazarı Mike Schultz, American Express’te “Yaz aylarının amacı, takımınızla cezbedici zamanın geçmesini sağlamaktır.” dedi.

Schultz ekliyor: “Sürekli meşgul olmanın ya da çalışmamanın, günü yakalamasına izin vermeyin. Yaz, yeni inisiyatifler geliştirmek, beyin fırtınası yapmak, yenilik yapmak ve onları yönlendirmek için harika bir zaman. Çalışanlarınıza, yılın daha yoğun dönemlerinde vakti olmayan proaktif görevleri yerine getirmeleri için ilham verin. ”

Ek olarak, yaz ekibinizin yeni projeler üzerinde çalışmasına ya da üstlenmeyi düşündükleri sorumlulukların üstesinden gelmesine izin vermek için harika bir zamandır. Örneğin, bir çalışan, şirketinizin bloguna ve sosyal kanallarına içerik katkıda bulunmaya ilgi duyduğunu ifade ettiğinde, devam etmesine ve bir dönüş yapmasına izin verin – yayınlanmadan önce herhangi bir şeyi gözden geçirdiğinizden emin olun.

Ayrıca, ekibinizi büyük bir toplantı veya seminere katılmak gibi, öğrenme veya büyüme fırsatlarından yararlanmaya teşvik etmek için harika bir zaman. Heyecan verici gibi görünmese de yaz aynı zamanda,  ofisi temizlemek ,düzenlemek ve gelecek projeler için zemin hazırlığı yapmak için de mükemmel bir zaman dilimidir.

  1. Herkesi zamanı daha verimli kullanmaya teşvik edin.

Hem sizin hem de çalışanlarınızın işten uzak zamana ihtiyacı var. Bir finansal verimlilik uzmanı olan Kayla Sloan’ın Calender’de açıkladığı gibi, “bunun sebebi, üretkenliği arttırmasının yanında sezgisel olarak da takımınızdakileri güçlendirmesidir. Sebep? Tükenmişliği önler, yaratıcılığı arttırır ve daha fazla bilgi edinmek için fırsatlar sunar. Ayrıca daha az zamanda daha fazlasını yapmamız için bizi motive ediyor.

Takımınızı bu yaz gerçek tatiller yapmaya teşvik edin. Bunu yapmanın en etkili yolu, örnek olarak lider olmak ve kendinizin göstermesidir.

“Zamanınızı Etkin Kullanarak Siz Zamanı Yönetin, Zaman Sizi Değil” adlı makalemiz için >>

  1. Kapsamlı bir iş planı geliştirin.

Tatiller teşvik edilmek zorunda olsa da üzücü olan gerçek şu ki, çalışanlar tatil günlerini kullanmıyor. Esas olarak bunun nedeni, bir iş dağına geri döneceklerinden korktukları ve işlerini yapabilecek başka kimsenin olmadığına inanmalarıdır.

Bunu çözmenin en iyi yolu, bir iş kapsamı planına sahip olmaktır. Bu sadece her çalışanın önceliklerini belirleyen bir şablondur. Ayrıca, zamana duyarlı görevleri ve ayrıca acil durumlar için ilgili iletişim bilgilerini de kapsamalıdır. Tüm ekip sırayla iş arkadaşlarının bazı sorumluluklarını alarak, onların daha sağlıklı bir tatile çıkabilmelerini sağlayabilir.

Yazın cazibesiyle mücadele etmek yerine, takım arkadaşlarınızla sezonun tadını çıkarmanın yenilikçi yollarını arayın. En önemlisi de, yaz aylarında herkesin iş yükünü hafifletmek ve hak ettiği bazı tatil zamanlarını yakalamak için kullanın. Herkes geri döndüğünde, ilerlemeye devam etmek için yenilenecekler.