Satış Konusunda Süperstar Olmak İçin 13 Basit Kural 

0
Kendi kendinize satış konusunda süperstar olmanız için on üç basit kural.

Kendi kendinize satış konusunda süperstar olmanız için on üç basit kural. Bir işletme sahibi olarak, düşünseniz de düşünmeseniz de satışın içerisindesiniz. İşinizi büyütmek için her gün kendinizi – ürününüzü veya hizmetinizi – satmak zorundasınız.

Satışta başarılı olmak için yeterli bir beceriniz olduğundan emin değilseniz, bir süperstar satış zihniyeti oluşturmak için bu 13 basit kuralı göz önünde bulundurun;

 • Aç kalın.

Karşılaştığınız her iyi satış elemanına bir bakın, karşısındakini enerjisiyle savuruyor. Güçlü bir iş ahlakına ve yüksek bir enerji seviyesine sahipler. Akranlarından daha uzun ve çok çalışırlar. Ekonomi kötü olduğunda bile hala oradalar, hala satış yapmaya, ürünlerini pazarlamaya devam ediyorlar.

 • Asla dürüstlüğünüzden ödün vermeyin.

Her zaman doğruyu söylemenin en iyi politika olduğuna inanın. İş dünyasında, özellikle bugün, dürüstlük bir zorunluluktur. Birkaç yıl önce, Boston’daki Forum Şirketi, beş farklı sektördeki 11 farklı şirketten 341 satış elemanı ile bir deney üzerinde çalıştı. Amaçları, en iyi satıcıları ortalama satıcılardan neyin ayırdığını belirlemek oldu.

Çalışma bittiğinde, sonuçlar şaşırtıcıydı. Farkı yaratan beceri, bilgi ya da karizma değildi. Fark bir özellik oldu: dürüstlük. Müşteriler satış görevlilerine güvendiğinde, onlardan satın alırlar.

 • Olumlu kalın.

Tutumunuz, yeteneğinizi değil, rakımınızı belirleyecektir. Başarı yüzde 90 zihinseldir. Fikrinizi değiştirerek hayatınızı değiştirebilirsiniz. Zorlu ekonomilerde aşağıda olmak sizin suçunuz olmayabilir, ama ayağa kalkmamak kesinlikle sizin suçunuz. Bir başarılı olmak için onulmaz bir inanan olmalısın.

 • Yetkili olun.

Satış süperstarları ürünlerinin her şeyini bilirler. Ayrıca rakiplerinin ürünlerini de bilirler ve kolaylık farklılıkları anlatabilirler.

 • Hazırlanın.

Eski İzci sloganı olan “Hazırlanın” konusunu belki hala hatırlarsınız. Evet, doğru. Muhteşem sonuçlar üretmek için çok fazla bilgi gereklidir. Çünkü beklenmedik zamanlarda fırsatlar ayağımıza geldiği zaman onları kaçırmak istemeyiz.

 • İtibarınıza dikkat edin.

İyi bir itibar satın alamazsınız – kazanmalısınız. Olumlu bir üne sahip değilseniz, ne yaparsanız yapın başarılı olmak zor olacaktır.

 • Hakiki olun.

Hiç sevmediği birinden bir şeyi kimse satın almaz. Olasılık önemli. Orijinal misin? Sempatik misin? İletişimin iyi mi? Bunlar her ne kadar yabana atılsa da önemli özellikler.

 • En iyi ayağını öne koy.

İyi bir ilk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansın olmaz. Düzgün ve bakımlı mısın? Giyimine ne kadar önem gösteriyorsun? İlk izlenim insanlarda genel bir kanı oluşturmak için çok önemlidir.

 • Hedefleri belirleyin.

Kazananlar kesinlikle hedef belirleyenlerdir; kaybedenler de hep bahaneler yaratanlar. Hedefler, sabahları kalkmanız için bir nedenden fazlasını verir; onlar bütün gün devam etmenizi sağlamak için bir teşviktir. Ölçülebilir, tanımlanabilir, elde edilebilir, spesifik olmalı ve bunları yazılı olarak görebileceğiniz bir yerde tutmalısınız.

 • Bir müşteri hizmetleri fanatiği olun.

Müşteri “evet” dediğinde satışın başladığını sık sık duymuşsunuzdur. İyi satıcılar işin zamanında yapılmasını ve doğru yapılmasını sağlar. Hiçbir işin sahip olamadığı bir şey var: müşteriler. Sahip olduğunuz müşterilere iyi bakın, onlar da sizinle ilgileneceklerdir. Detaylara fanatik bir dikkatle yaklaşmalısınız.

 • Dinlemeyi unutma.

Ağzın açıkken hiçbir şey öğrenemezsin. Çok fazla insan için, iyi bir dinleme, “Ben konuşurum, sen dinlersin” anlamına gelir. Dinlemek iki yönlü bir süreçtir. Evet, duyulmanız gerekir, ancak başkalarının fikirlerini, sorularını ve itirazlarını da duymanız gerekir.

 • Her şeyi perspektifte tutun.

Bir mizah duygusunun önemini kavramak imkansızdır. Yol boyunca kaçınılmaz başarısızlıklar olduğunda, onlar hakkında gülmeyi öğrenin.

 • Kişisel gelişim için bir açlık geliştirin.

Bir ömür boyu okula gitmiyorsun. Hayatın boyunca okuldasın. Satış süperstarları daha iyi olmak için sürekli çalışıyorlar. Dersler alıyorlar, kitap okuyorlar, ses bantlarını dinliyorlar ve geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

“8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği” adlı makalemiz için >>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here