Kendi kendinize satış konusunda süperstar olmanız için on üç basit kural. Bir işletme sahibi olarak, düşünseniz de düşünmeseniz de satışın içerisindesiniz. İşinizi büyütmek için her gün kendinizi – ürününüzü veya hizmetinizi – satmak zorundasınız.

Satışta başarılı olmak için yeterli bir beceriniz olduğundan emin değilseniz, bir süperstar satış zihniyeti oluşturmak için bu 13 basit kuralı göz önünde bulundurun.

Satış Konusunda Süperstar Olmak İçin 13 Basit Kural

Satış pazarlama içerisinde rakiplerinize fark atmak istiyorsanız veya daha fazla satış yapma istiyorsanız bazı düşünce ve yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Ya da değiştirmelisiniz. Bu sizi yaptığınız işte farklı kılacaktır. Peki bu yetenekleri öğrenmek çok zor mu? Bu soruya cevap şu olabilir. Herhangi bir işin zorluğu kişiden kişiye değişir. Ancak herhangi yeni öğrendiğiniz bir konu ilk başlarda sizlere zor gelecektir. Bir  süreliğine. Satış konusunda süperstar olmak istiyorsanız, kendinizi sürekli olarak geliştirmek ve değişimlere ayak uydurmanız gerekmektedir.

Aç kalın.

Satış konusunda süpestar olmak için ilk düşünce değişimi, aç kalmak üzerinedir.

Satış konusunda süperstar olmak için ilk düşünce değişimi, aç kalmak üzerinedir. Peki aç kalmak nedir? Karşılaştığınız her iyi satış elemanına bir bakın. Karşısındakini enerjisiyle savuruyor. Güçlü bir iş ahlakına ve yüksek bir enerji seviyesine sahipler. Akranlarından daha uzun ve çok çalışırlar. Ekonomi kötü olduğunda bile hala oradalar, hala satış yapmaya, ürünlerini pazarlamaya devam ediyorlar.

Asla dürüstlüğünüzden ödün vermeyin.

Satış konusunda süperstar olmak için dürüstlüğünüzden asla ödün vermemelisiniz. Her zaman doğruyu söylemenin en iyi politika olduğuna inanın. İş dünyasında, özellikle bugün, dürüstlük bir zorunluluktur. Birkaç yıl önce, Boston’daki Forum Şirketi, beş farklı sektördeki 11 farklı şirketten 341 satış elemanı ile bir deney üzerinde çalıştı. Amaçları, en iyi satıcıları ortalama satıcılardan neyin ayırdığını belirlemekti.

Çalışma bittiğinde, sonuçlar şaşırtıcıydı. Farkı yaratan beceri, bilgi ya da karizma değildi. Fark bir özellik oldu: dürüstlük. Müşteriler satış görevlilerine güvendiğinde, onlardan satın alırlar.

Satış Kapatma Teknikleri Nelerdir? >>

Olumlu kalın.

Tutumunuz, yeteneğinizi değil, rakımınızı belirleyecektir.

Tutumunuz, yeteneğinizi değil, rakımınızı belirleyecektir. Başarı yüzde 90 zihinseldir. Gerçek bir süperstar, zihinsel gelişimine odaklanır. Fikrinizi değiştirerek hayatınızı değiştirebilirsiniz. Zorlu ekonomilerde aşağıda olmak sizin suçunuz olmayabilir, ama ayağa kalkmamak kesinlikle sizin suçunuz. Başarılı olmak için onulmaz derecede olumlu düşünen bir inanan olmalısın.

Yetkili olun.

Satış süperstarları ürünlerinin her şeyini bilirler. Ayrıca rakiplerinin ürünlerini de bilirler ve kolaylık farklılıkları anlatabilirler. Kısacası yaptığı işe tamamiyle hakimdir. Bilgi inancınızı artıracaktır. Ayrıca bilginiz karşınızdaki insanlara da güven verir.

Satış Pazarlama İle İlgilenenler İçin Film Önerileri >>

Hazırlanın.

Eski izci sloganı olan "Hazırlanın" konusunu belki hala hatırlarsınız.

Eski izci sloganı olan “Hazırlanın” konusunu belki hala hatırlarsınız. Evet, doğru. Muhteşem sonuçlar üretmek için çok fazla bilgi gereklidir. Çünkü beklenmedik zamanlarda fırsatlar ayağımıza geldiği zaman onları kaçırmak istemeyiz.

İtibarınıza dikkat edin.

İyi bir itibar satın alamazsınız – onu kazanmalısınız. Olumlu bir üne sahip değilseniz, ne yaparsanız yapın başarılı olmak zor olacaktır.

Başarılı Bir Girişimci Olmanın Anahtarı >>

Hakiki olun.

satış konusunda süperstar olmak - Orijinal misin? Sempatik misin? İletişimin iyi mi?

Hiç sevmediği birinden bir şeyi kimse satın almaz. Olasılık önemli. Orijinal misin? Sempatik misin? İletişimin iyi mi? Bunlar her ne kadar yabana atılsa da önemli özellikler.

En iyi ayağını öne koy.

İyi bir ilk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansın olmaz. Düzgün ve bakımlı mısın? Giyimine ne kadar önem gösteriyorsun? İlk izlenim insanlarda genel bir kanı oluşturmak için çok önemlidir.

Hedefleri belirleyin.

Satış konusunda süperstar olan kazananlar, kesinlikle hedef belirleyenlerdir.

Satış konusunda süperstar olan kazananlar, kesinlikle hedef belirleyenlerdir. Hedef belirleyenler de akıllı satış yapanlardır. Kaybedenler de hep bahaneler yaratanlardır. Hedefler, sabahları kalkmanız için bir nedenden fazlasını verir. Onlar bütün gün devam etmenizi sağlamak için bir teşviktir. Ölçülebilir, tanımlanabilir, elde edilebilir, spesifik olmalı ve bunları yazılı olarak görebileceğiniz bir yerde tutmalısınız.

SMART Plan Nasıl Yapılır? >>

Bir müşteri hizmetleri fanatiği olun.

Müşteri “evet” dediğinde satışın başladığını sık sık duymuşsunuzdur. İyi satıcılar işin zamanında yapılmasını ve doğru yapılmasını sağlar. Hiçbir işin sahip olamadığı bir şey var: müşteriler. Sahip olduğunuz müşterilere iyi bakın, onlar da sizinle ilgileneceklerdir. Detaylara fanatik bir dikkatle yaklaşmalısınız.

Daha İyi Satış Yapmanın 6 İlkesi >>

Dinlemeyi unutma.

Ağzın açıkken hiçbir şey öğrenemezsin. Çok

Ağzın açıkken hiçbir şey öğrenemezsin. Çok fazla insan için, iyi bir dinleme, “Ben konuşurum, sen dinlersin” anlamına gelir. Dinlemek iki yönlü bir süreçtir. Evet, duyulmanız gerekir. Ancak başkalarının fikirlerini, sorularını ve itirazlarını da duymanız gerekir.

Her şeyi perspektifte tutun.

Satış konusunda süperstar olmak için mizah olmazsa olmazdır. Bir mizah duygusunun önemini kavramak imkansızdır. Yol boyunca kaçınılmaz başarısızlıklar olduğunda, onlar hakkında gülmeyi öğrenin.

Kişisel gelişim için bir açlık geliştirin.

Bir ömür boyu okula gitmiyorsun. Hayatın boyunca okuldasın. Satış süperstarları daha iyi olmak için sürekli çalışıyorlar. Dersler alıyorlar, kitap okuyorlar, ses bantlarını dinliyorlar ve geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği >>

Daha hızlı satış yapmak için neler yapmalıyız? Ürünümüzü nasıl daha hızlı satabiliriz? Satışları hızlandırmak için edinmemiz gereken beceriler nelerdir? Satış pazarlama ile ilgilenen, kendi işini kurmak isteyen herkesin cevap bulmak istediği sorulardan bazıları bunlardır. Bugün yazımızda satışları nasıl hızlı yapacağımız konusuna değineceğiz.

Satışı kapatma teknikleri… Satış sürecinde bakmamız gereken noktalar vardır. Çünkü süreç içerisinde insanlar üzerinde çok fazla baskı var. Anlaşma yapma konusunda özellikle. Ve en iyi satış uzmanları bile sizi yanlış yönlendirebilirler. Size daha hızlı satış kapatmaya yardımcı olmak için burada altı kapanış ilkesi bulunmaktadır.

Daha Hızlı Satış Yapmanın Etkili 6 Yolu

Daha hızlı satış yapmak konusunda profesyonel olan insanların tecrübelerini dinlemek bizim için çok daha yararlıdır. Bu uzmanlardan biri olan John Asher, şirketlere danışmanlık vermektedir. Satışları artırmaya odaklanan üst düzey bir büyüme stratejisi içerisinde danışmanlık şirketi olan Asher Strategies’in CEO’sudur.

TEDx Konuşmalarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>

Asher, dünya genelindeki CEO ağı olan Vistage’ın satışlarında 1 numaralı konuşmacıdır. Son yirmi yıl boyunca ASHER, insanların büyümesini körükleyen büyük bir konuşmacıdır ve eğitmen kadrosuna danışmanlık yapmıştır. Peki John Asher, daha hızlı satış yapmak konusunda tecrübeleri nelerdir? Asher uzmanlığını, 6 başlıkta dile getirmiştir.

Alıcı satın almaya hazır olana kadar, satışı kapatamazsınız.

Eğer alıcı hazır olmadan satışı kapamaya çalışırsanız, bu onlara her zaman "saldırgan" olduğunuzu gösterirsiniz.

Eğer alıcı hazır olmadan satışı kapamaya çalışırsanız, bu onlara her zaman “saldırgan” olduğunuzu gösterirsiniz. Sinir bilimi çalışmalarında, otomobil satıcıları gibi davranmak ile ortaya çıkan sonuç şudur: Otomobil satıcısı imajına bürünmek, alıcının aklında size karşı negatif düşüncelerin yanıp sönmesine neden olmaktadır. Onların zihinlerine size karşı negatif düşünce eklenecektir. Bu görüntü size olumsuz yansır. Şimdi bu alıcıya satış yapma şansınız hiç yok denecek kadar azdır.

Deneyimli satış elemanları, alıcı hazır olmadan asla bitirmeye çalışmaz. Alıcının aklında yarattığı olumsuz etkiyi biliyorlar. Sabırlı olmak burada işe yarayacak asıl eylemdir.

8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği >>

Çoğu alıcı hazır olduklarında bile neredeyse hiçbir zaman kendilerini açmazlar.

Alıcılar bir kez almaya karar verdiğinde, hazır olduklarını fark etmeyen satıcılar tarafından hızla sinirlendirilirler. Satışı kapatmak için fırsat penceresi kısa süreli açık kalacaktır. Bu kısa sürede açık olan pencereyi göremiyorsanız veya bu noktada çekingen davranıyorsanız, satışı yüzde 90 oranında kaybetme şansınız vardır.

John Asher: Karımla birlikte evimize bir ek yapmayı planladığımı hatırlıyorum. Görüştüğümüz üç müteahhitten ikincisinden çok etkilendik ve onlarla anlaşmaya gittik. Biz kabul etmiştik ama tam o sırada mimar önerisini masanın üzerinden bize itti ve “Bunu bir veya iki hafta düşünmek ister misiniz?” dedi. Biz de üçüncü müteahhit ile anlaşmaya gittik.

Konuşmanın ve alıcının beden dilinin birleşimi, alıcının ne zaman hazır olduğunu size söyler (alıcının değişmesi).

Alıcının satın almaya hazır olduğunu tanıma yeteneği, hepsinin en kritik prensibidir.

Alıcının satın almaya hazır olduğunu tanıma yeteneği, hepsinin en kritik prensibidir. Alıcının değişimini izlemeniz ve dinlemeniz gerekir. Alıcının bakış açısını değiştirdiği anı, teklifinizi almaya karar verdiği anı iyi bilmelisiniz. Bazı sözel sinyaller alacaksınız. Ancak değişim çoğunlukla sözel olmayan sinyallerle iletilebilir. Beden dili en çok söyleyen göstergedir. Beden dili sinyallerinin yüzde 55’ini, diyalog ise diğer yüzde 45’ini oluşturuyor.

Marka Neden Önemlidir? >>

Dikkatlice bakar ve dinlerseniz, aynı anda gerçekleşen birden fazla alıcının vites değiştirme sinyalini fark edeceksiniz. Alıcının söyledikleriyle beden diline ait sinyaller arasında bir uyumsuzluk görürseniz, daima beden diline inanın. Beden dili neredeyse her zaman bir kişinin gerçek duygularını aktarır. Vücudun ne dediğini görmek çok zor değildir. Gerilim varsa, hazır değiller demektir. Eğer rahatlarlarsa, bu durum işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Alıcılar kesin bir kapanış teklifi isterler.

Teklifinizi önermek zamanı geldiğinde, alıcılar uzun bir hikaye anlatmanızı istemezler. Alıcılar net bir kapanış yaklaşımı isterler. Ve konuşmanın bu kısmından senden sorumlu olmanı beklerler. Alıcının hazır olduğunu düşünüyorsanız, uygun bir kapanış yaklaşımı kullanmanın zamanı gelmiştir.

Ancak bu noktada alıcıların çoğu doğrudan bir kapanış yaklaşımına olumlu cevap veriyor: “Joe, bunu 15 Haziran’da almak ister misiniz?” Bu örnekte olduğu gibi asla belirsizlik yok. Satışı doğrudan istedin. Alıcılar işlerini sormanı bekler, bu yüzden onları hayal kırıklığına uğratmayın.

Kısa Hikayeler: Etkili İletişim >>

Daha karmaşık kapanışları düşünmenin iyi bir yolu bir sonraki adımı kapatmaktır. Satış sürecinden geçerken, satış sürecini ilerletmeye devam edecek birçok küçük kapanış gerçekleşmeli. Bunlara örnek olarak: bir sonraki toplantı için bir tarih belirlemek, alıcının değerlendirmeyi kabul ettiği ek bilgileri göndermek, hatta bir sonraki toplantı için bir sebep oluşturmak için bir eylemde bulunmak vb gibi.

Kapanış Prensibi: Bir kez teklifte bulunduğunuzda, alıcı cevap verene kadar susun.

Bitirmeyi istedikten sonra, alıcı yanıt verene kadar hiçbir şey söylememeniz zorunludur.

Bitirmeyi istedikten sonra, alıcı yanıt verene kadar hiçbir şey söylememeniz zorunludur. Yanınızdaki herkesin bu noktada konuşmayı bırakması önemli. Çok deneyimli bir alıcı da bu prensibi bilecek ve bazen sessiz kalacaktır.

Çoğu durumda, alıcılar müzakere tekniği olarak sessiz kalmazlar. Sadece analiz ederler, düşünüyorlar, işliyorlar, karşılaştırıyorlar ve tekrar düşünüyorlar. Teklifinizi başkalarının teklifleri ile karşılaştırıyor olabilirler. CFO’larının fiyat hakkında ne söyleyeceğini tahmin ediyor olabilirler. Birçok şey hakkında düşünüyor olabilirler. Düşüncelerini yarıda kesersen, artık düşünmeyeceklerdir! Ayrıca, bir alıcının düşüncesine müdahale ettiğinizde kaba biri olarak akılda kalacaksınız.

10 Adımda Satışlarınızı Arttırın >>

Alıcı kabul ettiğinde, çıkışı çözümle ortaya çıkarın.

Alıcıya teşekkür edin ve tartışmayı hava durumuna, haberlere veya spora yönlendirin. Alıcılar meşgulse; gitme zamanı gelmiştir. Sadece bu değil, kapalı bir anlaşmayı “geri almanın” en iyi yolu bu konuda konuşmaya devam etmektir. Alıcı, teklifinizde daha fazla tartışma gerektiren ve satışını geciktiren bazı yönleri keşfedebilir.

İşte gördüğüm bir örnek;

Bir gün aynen böyle bir olaya tanıklık ettim. Alıcı kabul etti ve el sıkıştıktan sonra, satış elemanı “Teşekkürler, bu her iki taraf için de çok iyi olacak. Bu tür bir anlaşma benim için ilk olacak! ”(Alıcı kelimenin tam anlamıyla sızlandı.) Sonra alıcı,“ Bunun ilk olduğunu mu söyledin?” diye sorduktan sonra şunları ekledi, “Bunu tekrar düşünmem gerek.”  

Lütfen amatör bir satış elemanıysanız, profesyonel olmak için çaba harcayın. Koca bir anlaşmayı, tek bir kelime ile çöpe atabilirsiniz. Yanlış yapabilirsiniz. Bu normaldir. Ancak kendinizi satış becerilerini mutlaka ama mutlaka biran önce geliştirmelisiniz. Bu konuda da profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Bu altı kapanış ilkesi, en zor alıcılarda bile size yardımcı olabilir. Onları şimdi kullanmaya başlayın ve rakiplerinizin önüne geçin.

Günümüzde Satış Ve Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey >>

Kaynak: wikiHow

Profesyonel satış elemanlarının özellikleri nelerdir? Uzman satıcı olmak için neler yapmalıyız? Verimlilik, ikna teknikleri, girişkenlik, etkili iletişim ve çok daha fazlası. Profesyonel bir satış elemanı olmak için gereken özelliklere birlikte bakalım.

İşimizde her gün karşılaştığımız en büyük zorluklardan bir tanesi satışları arttırmaktır. Hizmet veya ürününüzü satmak için neye güveniyorsunuz? İşinizin gelir potansiyelini profesyonel satış elemanlarına mı yoksa saatlik maaş alan satış görevlilerine mi emanet ediyorsunuz?

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği

Satış pazarlama konusunda profesyonel olmak için kendinizde geliştirmeniz gereken beceriler vardır. Ancak burada kendinizi kandırmamaya özen gösterin. Neden mi? Çünkü profesyonel satış elemanları büyük ölçüde daha çok satış yapar.

Sosyal Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz >>

Sürekli olarak düşünme evresinde kalmaz. Harekete geçmiştir. Kişisel ve sosyal becerileri üzerinde çalışmaktadır. Kendini geliştirmektedir. Aynı zamanda ortalama satış elemanlarından daha fazla satış yapmaktadır. Peki tüm bunları nasıl yapıyor? Gelin birlikte bakalım. Aynı zamanda da başarılı satış elemanlarının sahip olduğu bu 15 özelliği bulunduran insanlar arayın, yardım isteyin.

Başarılı bir satış elemanı dışa dönük ve girişken olmalıdır.

Çünkü bu özelliğin bir sonucu olarak sattığı her ürün için pozitif enerjisi artar. Daha çok ürün satar, daha mutlu olmak ister. Korkuları vardır. Ancak bu korkularını yenmek için, girişkenlik özelliklerini geliştirmek üzerine çalışma yaparlar.

Kitlesini aramak için kararlı ve de istekli olmalıdır.

Profesyonel bir satış elemanı müşterilerin kendine gelmesini beklemez.

Profesyonel bir satış elemanı müşterilerin kendine gelmesini beklemez. Bunun yerine potansiyel müşteri kitlesini bulmak konusunda kararlı ve istekli davranır.

Etkili iletişim konusunda uzmandırlar.

Profesyonel satış elemanları birkaç dakika içerisinde müşterilerle samimi ilişkiler kurmak konusunda ustadır. İşlerinde etkili iletişim konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Kimlerle nasıl iletişim kuracaklarını bilirler.

Doğru soru sormayı bilirler.

Başarılı bir satış elemanı istek ve talepleri ortaya çıkartmak için müşteriye nasıl ve hangi soruyu sorması gerektiğini bilir.

İş Konusunda Nasıl Etkileyici Olunur? >>

Ne sattıkları konusunda bilgileri tamdır.

Profesyonel satış elemanları sattıkları ürünler hakkında mükemmel bilgileri olur.

Profesyonel satış elemanları sattıkları ürünler hakkında mükemmel bilgileri olur. Çünkü satışı gelecekleri olarak görürler. Ve zamanlarını buna ayırdıkları için işlerini değerli görürler.

Müşterilerini nasıl bilgilendirmesi gerektiğini bilir.

Profesyonel satış elemanları; müşterileri, ürün hakkında nasıl bilgilendireceğini bilir. Böylece onların kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırır. Müşterileri alışveriş yapmaya hazır hale getirirler.

Vücut Dili Nasıl Olmalı >>

Ürünlerinin özelliklerini bilirler.

Profesyonel satış görevlileri, ürünün veya hizmetin özelliklerinin nasıl faydalar sağlayacağını bilirler. Faydaların satıştaki önemini anlayabilirler.

Dinlemek konusunda ustadırlar.

Profesyonel satış temsilcileri, üstün dinleme becerilerini kullanarak iletişimi nasıl geliştireceklerini bilirler.

Profesyonel satış temsilcileri, üstün dinleme becerilerini kullanarak iletişimi nasıl geliştireceklerini bilirler.

Empati yeteneklerini geliştirmişlerdir.

Profesyonel satış temsilcileri, müşterilerin duygusal tepkilerini anlayabilecek empatiye sahiptirler.

İş Yerinde Yenilikçi Ve Yaratıcı Olmak >>

Müşterilerini doğru yönlendirir.

Profesyonel satış temsilcileri, müşterilerin söylemeye çekindiği itiraz ve düşüncelerini ortaya çıkaracak soruları sormayı bilirler. Ayrıca onlarla hangi kanalları kullanarak etkileyeceklerini bilirler. Bu da daha çok tecrübe ile edinilir. Kendinizi satış yapmak konusunda geliştirmek için en etkili yol, daha fazla insanla iletişime geçmektir.

Doğru cevaplara sahiptir.

answers

Profesyonel satış temsilcileri, müşterinin zihnindeki soruları tatmin edici bir şekilde aşmak için doğru cevaplara sahiptir. Kimle nerede, nasıl iletişime geçeceği konusunda becerilerini geliştirmiştir.

Girişimcilerin Gerçek İşi Nedir? >>

Tanıtım konusunda profesyoneldirler.

Profesyonel satış temsilcisi müşterinin aklında soru kalmadığından emin oluncaya kadar bilgilendirme ve tanıtma sürecine devam eder.

Takip yapmak konusunda isteklidirler.

Profesyonel satış temsilcileri satış yapılana kadar müşteriyi takip etme konusunda ısrarcıdırlar. Çünkü işlerini en iyi şekilde yapmak isterler. Müşterilerin verdikleri “Hayır” cevabını kişisel algılamazlar. Olaya profesyonel bakarlar.

Zamanlama konusunda iyidirler.

Profesyonel satış temsilcisi satışları yapmak için uygun zamanı bilir. 

Profesyonel satış temsilcisi satışları yapmak için uygun zamanı bilir.

İçinde bulunduğu şirkete değer katar.

Profesyonel bir satış elemanı, müşterilerine daha profesyonelce hizmet vererek, içinde bulunduğu şirkete değer katar.

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak >>

Bugünün yayınında, size tekrarlayan müşteriler ile yeni müşteriler arasındaki farklar üzerine konuşmak istiyoruz. İşinizin başarısı için, şunu bilmenizi isteriz ki, gerek satış ve pazarlama alanında gerekse doğrudan satış sektöründe, tekrar eden, tekrar satın alan müşteriler yeni müşterilerden çok daha karlı (ve değerli) durumdadır.

Çoğu işletme yeni müşteriler bulmaya odaklanır. Halen sahip oldukları müşterilere bakmak yerine, zamanlarını, paralarını ve enerjilerini ürün ve hizmetlerini satacak yeni insanlar bulmaya odaklamaktadırlar. Satışı yeni müşterilerine yaptıktan sonra, hızlı bir şekilde onları unuturlar ve sonra ürün veya hizmetlerini satacak başka birini ararlar. Bu hiç bitmeyen bir döngü oluşturur. Bu yanlış düşünce, girişimcilerin müşterilerine tek gecelik ilişki gibi davranmaları gibi bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Size birkaç örnek sunarak, kafanızda bazı noktaların daha da canlanmasına yardımcı olalım;

Çoğu insan için cevap aynıdır: HİÇ.

Sonuç olarak, bu işletmelerden hiçbirine bağlılığınız yok. Muhtemelen sadece bir numara gibi hissediyorsunuzdur, sadece hızlı bir dolar kazandıkları birileri gibi görmekteler. Basitçe söylemek gerekirse, kişisel bir dokunuş yok. İşletme muhtemelen iyi bir ürün veya hizmet sunar, ancak takdir etmenizi sağlamak için küçük şeyler yapmazlar.

Sonuç olarak ne olur?

Başka bir deyişle, bu işletmelerin çoğuna bir daha gitmeyeceksiniz.

Bir kez daha, tekrar satın alan, temas kurduğunuz müşteriler, herhangi bir işte gerçek kârın sağlandığı yerdir.

Bir işletme sahibiyseniz, bu kısa görüşlü hatayı yapmayın. İş yaptığınız herkesle düzenli olarak iletişim halinde kalın. Her yıl birkaç kez onlarla iletişim kurun. Onlara yardım için orada olduğunuzu bildirin. Umrunuzda olduğunu bilmelerini sağlayın. Yaptıklarınızla göstererek, işlerini takdir ettiğinizi bilmelerini sağlayın.

Bunu yapmak için aşağıdakilerden birini deneyin:

Bunu yaparak, birkaç şey olacak. Öncelikle, bu kişilerin çoğu sizinle tekrar iş yapacak, bu da ceplerinize daha fazla kar kazandıracak. Ek olarak, bu kişilere ek ürünler veya hizmetler önerebilir ve bu da size daha fazla para kazandırır. Ve bu milletten referans alacaksınız çünkü çoğu girişimcinin asla yapmadığı şeyi yapıyorsunuz: bağlantıda kalın ve iyi bir ilişki kurun.

Ayrıca, her ay reklam verirken, pazarlama bütçenizin en az% 75’ini mevcut ve eski müşterilerinizle ilişkilerin sürdürülmesi ve iletişimde kalması (yeni teklifler gönderilmesi) için harcadığınızdan emin olun. Bu insanların çoğu, teklif etmek zorunda olduğunuz şey hakkında önceden bilgi edinmiş durumda aranızda bir bağ var ve bu dışarı çıkıp yeni bir müşteri bulmaktan çok daha kolay (ve ucuz) bir satış olacaktır.

Örneğin, reklamlara ayda 1000 dolar harcıyorsanız, mevcut ve eski müşteri tabanınıza teklifler, promosyon malzemeleri ve yazışmalar göndermeye 750 dolar ayırın.

Ve yeni bir müşteri aldığınızda, onlara altın gibi davranın. Takdir edilmelerini sağlayın. İşlemden memnun olduklarından emin olun. Her 30 ila 90 günde bir irtibatta kalın. Bunu e-posta, telefon görüşmeleri, doğrudan posta ve diğer tekniklerle yapabilirsiniz. Asla kim olduğunuzu veya ne sunmanız gerektiğini unutmayın.

Unutmayın, müşterilerin tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak yeni müşteriler edinmeye çalışmaktan daha karlı. Yeni müşteriler size para kazandıracak, ancak sizi zengin edecek olan o müşterilerin tekrar sizden satın alması olacak.

Yaşamınız, her gün kim olduğunuzu, nereye gittiğinizi hatırlamanın/hatırlamamanın ve bunun doğrultusunda hareket etmenizin bir sonucudur. Çoğu zaman, insanlar gün geçtikçe edindikleri birçok deneyimin ve dersin sonucu olarak kim olduklarını bulmak için beklerler; proaktiflik yerine pasif olarak kalmayı kabul etmeleri gerektiğini ve hayatın onlar için sakladığı her şeyin insafına kalmaları gerektiğini varsayarlar…

Bu tutum liderliğin tam tersidir ve bizi mağdur duruma sokar. Arzu ettiğimiz sonuçları proaktif olarak ortaya çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmamak, risk almamak, kim olmayı seçtiğimiz konusunda yeniden tasarlamak için bize bir gerekçe veriyor.

“Hayatımız, kendi seçimlerimizin bir sonucudur.”

Büyümeyi ve gelişmeyi kesinlikle deneyimliyoruz ve günlük yaşam döngüsünde savrulup duruyoruz. Mesele şu ki, çoğu zaman geçici olarak yaşıyoruz, günü kurtarıyoruz. Başımıza başka bir sorun gelene kadar gelişimi ve değişimi  kovalamıyoruz. Bu düşünce bizi asla lider bir insan modeli yapmayacak.

Kendini sürekli yeniden keşfetmelisin

Liderler, yaşamlarını kendi seçimleri ile yönlendirdiklerini bilerek yaşarlar, sürekli olarak kendilerini yeniden icat ederler. Yaşamınızı bilerek tasarladığınızda, eylemleriniz, kendinizi nasıl düşündüğünüzün beyanı ile uyumlu olacaktır.

Kendinize, “Şimdi kendimi bir lider olarak ilan ettiğime göre, bu bilgilerimle neleri gerçekleştirebilirim?” diyerek, diğerlerine eşzamanlı olarak ilham verebilirsiniz. Aynı zamanda değerlerinizi onurlandırmak için cesurca davranmaya doğru ilk adım budur.

Liderler destekledikleri ilkeleri, şampiyonluk sebeplerini, liderlik etmeyi seçtikleri insanları ve uydukları değerleri oluştururlar. Hiçbir şey kendiliğinden onlara gelmedi. Sadece çalışarak ve sabrederek ve tekrar çalışarak istediklerini aldılar.

Değerleri eyleme koymalısın

Liderleri takipçilerden ayıran en büyük fark, bir bireyin, bireyin tek başına ihtiyaç duyduğu ihtiyaçların ötesinde bir amaca hizmet eden bir amaç, bir hayal, vizyon, peşinde koşma cesareti ile hareket etme kararıdır. Etkili liderler karizmatik ve ilham vericidir. Misyonlarını, başkalarının kendileri tarafından taşınacağı ve gerçekleştirilmesine katılmak istediği şekilde çerçevelemekte ustadırlar. Gerçek liderler, eylemlerini dikte etmek ve güç veya zorlama uygulamak yerine, başkalarına katkıda bulunur ve onların katılımlarını teşvik ederler.

“Etkili liderler, karizmatik ve ilham vericidir.”

Lider olarak yaşamak, deneyime dönüşen bir kavram meselesidir. Başkalarını motive etme ve onlara ilham verme yeteneği gibi, değer verdiğiniz her türlü değeri alın: bu kalite uygulanana ve deneyimlenene kadar, yalnızca bir kavram olarak var olur. Değerlerinizi eylem yoluyla deneyimlemeye karar verdiğinizde, onlar tamamen yeni bir anlam kazanıyorlar. Başkalarına gerçekten ilham veren bir şey yapana kadar , onun deneyimini değil, yalnızca liderlik kavramını elde edersiniz.

“Henüz deneyimlemek istediğiniz değer haline, daha gelmediniz.”

Tecrübeden ustalığa geçmelisin

Bir değerin bilgisinin deneyime dönüşebilmesi gibi, deneyimlemek de varlık haline gelebilir  . Varlık, “onu elde etmenin” nihai sonucudur – gerçekten oluncaya kadar bir kaliteyi değerlendirmektir. Ustalık bununla ilgilidir – kendinden bağımsız herkesi ilgilendiren bir değer üretmekle. Bu nedenle başarılı liderler sıklıkla şampiyon oldukları sebeplerle ve temsil ettikleri değerlerle ilişkilendirilir.

Tıpkı bilmediğiniz şeyi deneyimlemediğiniz gibi, deneyimlemediğiniz şeyi de olamazsınız. Liderlik tecritte var olamaz. Entelektüel bir alıştırmadan daha fazlasıdır bu kavram. İzlemeye değer ilkelere inandığımızda, dinamik, sürekli gelişen, insanları etkileyen bir duruş gelişir. Liderler başarısızlık riskini alırlar. Ve ayrıca liderler tüm liderlik kararlarının popüler olmayacağını bilmektedir.

“Güçlü Liderlerin Kendileri İçin Belirlediği 10 Liderlik Hedefi” adlı liderlik hedefleri içeriğimiz için>>

Liderler, onlardan kaçmak yerine problemleri benimserler. Her meydan okumanın, tohumlarını gelecekteki atılımlara taşıdığını biliyorlar.

“Liderler, onlardan kaçmak yerine problemleri benimserler.”

Gerçek liderler yaptıkları her işte mükemmellik ararlar. Hata yaptıklarında, onları itiraf eder, temizler, kendileri için en önemli olan ilkeleri önerir ve vizyonlarını gerçekleştirme yolunda bir sonraki hedeflerine odaklanırlar.

Karar vermede güçlü olmalısın

Liderler tüm cevaplara sahip olmadıklarını ve karşılaşacakları her zorlukla başa çıkmaya hazır olmadıklarının farkındalardır. Harekete geçmek için mükemmel zaman beklemek yerine, kararlı olmanın gücünü anlarlar. Liderler, çoğu zaman kendimize,  bilmediğimiz sebeplerden dolayı, tüm deneyimleri çektiğimizi fark eder. Bu deneyimler sayesinde sürekli bilgi, empati ve etkinlikle büyüyoruz.

Yaşamın bütün deneyimleri, kendi yaratıcılığımız için bir araç olarak kendilerini gösterir. Yaşamın herhangi bir yönünü nasıl yaşayacağımıza karar vermek tamamen bize kalmış durumda; bu durumlar da kim olmak istediğimizi seçme fırsatı veriyor.

Şu anda hangilerinin karar verdiğiniz liderin tanımını desteklediğini ve hangilerinin bundan uzaklaştığını belirlemek için aşağıdaki alanları analiz edebilirsiniz;

Şu anda olanların etkisinde mağdur olmak yerine, liderliğe adım atın ve nasıl yanıt vereceğinizin ve yarattığınız hayatın sizi etkileyeceği kaynağın yaratıcısı olan kaynağı seçin. Cevabınızda, olmayı seçtiğiniz lideri tanımlama fırsatı yatmaktadır.

Bir işe başlamak istiyorsanız, aşağıdaki iş hatalarını okuyun ve bunlardan kaçınmak için yolunuzu değiştirin. Bunlardan herhangi biri yeni iş girişiminizi sabote edebilir ve bir başarıdan çok başarısızlığa çevirebilir.

1) Bir İş Planı Yapmamak

Sorun şu ki, bir iş planı yazmadığım sürece hiçbir fikrim olmayacak – ve sen de bunu istemezsin. Bir iş planının temel amacı budur.

Evet, zaman alıcı ve çok fazla araştırma gerektiriyor ancak şimdi zamana yatırım yapmak daha sonra çok zaman ve para kazandıracak.

2) Ne Seviyorsan Yapmak

“Sevdiğin şeyi yap”, bir araya getirilmiş bir iş tavsiyesidir. Ancak birçok insan için bu büyük bir iş hatasıdır.

Gerçek şu ki, dışarıda iyi olmayan şeyleri seven bir sürü insan var. Bahse girerim, tanımadığın birkaç kişiyi adlandırabilirsin. Onun harika bir aşçı olduğunu düşündüğün kişi – aslında olmayabilir. Onun her şeyi iyi bir şekilde düzeltebileceğini düşündüğün kişi – ama yapamaz. Bir iş kurmak için resmi tavsiyem? Sevdiğin şeyi yapabilirsin ama bunun seni kör etmesine izin verme. Bazen mantıklı olanı yapmak bizim için çok daha iyi sonuçlar doğurur. Neyin iyi olduğunu ve insanların size ne kadar ödeyeceklerini göz önünde tutarak bir iş yapın. Çünkü konu arz ve talep meselesidir.

3) Herhangi bir Pazar Araştırması Yapmamak

Bunlardan herhangi birini yapmayan, zahmete girmeden işleri başlatan gittikçe artan sayıda insan görüyorum – ve sonra çok zaman ve para harcadıkları yeni işleri çöktüğünde kalpleri kırılıyor. Bir işe başlamadan önce ürün ve hizmetlerinizi test edin. İnsanların onları almak isteyip istemediklerini bile bilmiyorsun. Tüm dünyadaki en lezzetli kuru fasulyeyi yaptığını düşünebilirsiniz. Ama başkası alacak mı?

4) Rekabeti Yok Saymak

Rekabeti görmezden gelmek, ölümcül olabilecek başka bir iş hatasıdır. Basit soru # 1: Fikrinizdeki şeyi 10.00 $ ‘a sattığınızda ve caddede Vera onu 6.00 $’ a satıyorsa, kaç tane satacaksınız?

Peki ya Vera’nın ürünleri sizinkinden daha iyi görünüyorsa, daha iyi kokuyor veya daha tatlıysa?

Anlamanız gereken şey rekabetin bir başka yönünün de pazar doygunluğu olduğudur. Pasta her ürün veya hizmet için tabiri caizse çok büyük. Bu nedenle, örneğin, bir köpek bakım işletmesi açmak istiyorsanız, var olan köpek bakım işletmeleri sayısı nedeniyle yerel bölgenizde kalan herhangi bir “oda” olmayabilir; Pazar, zaten bu tür işlerle “doymuş” durumda.

“Hedef Pazarınızı Nasıl Belirlersiniz?” adlı makalemiz için>>

5) Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Hesaba Katmamak

Hepimizin elinde yetenekleri veya zayıflıkları var. Ne yazık ki, bazen güçlü ve zayıf yönlerimiz, kullanmak istediğimiz iş modeliyle iyi uyuşmuyor ve bu da feci sonuçlara yol açıyor. Örneğin, iyi insan becerisine sahip, arkadaş canlısı bir kişi değilseniz, perakende satış sizin için değildir. Bir dondurma salonunu veya kitapçıyı açmayı hayal ettiğinizin önemi yok, sizin için değil.

Bu, böyle bir işi satın alamayacağınız veya kendiniz başlayamayacağınız anlamına gelmez. Ancak başarılı olmak için sadece tezgahın arkasında çalışmanız yetmeyecek. Yapmanız gereken başka şeyler  olduğunu bilmeniz gerekir; mesela hemen personel almanız gerekecek.

6) Gerçekten Ne Sattığınızı Anlamamak

Kendi kendini yetiştiren kadın milyoner olan Helena Rubinstein, yüz kremi satarak zengin olmamıştı; o güzellik satarak zengin oldu. (“Çirkin kadın yoktur” derdi, “sadece tembel olanlar” vardır derdi.) Eğer yeni işiniz başarılı olacaksa, gerçekten ne sattığınızı bilmeniz ve benzersiz satış teklifinizi buna göre yapılandırmanız gerekir.

7) Yeterli Paraya Sahip Olduğunuzdan Emin Olmamak

İşletmelerin yüzde doksan beşi ilk açıldığında para kazanmayacak ve yeni iş yıllarca önemli diye tabir edilebilecek bir para kazanamayacak. (İlk açıldıklarında para kazandıran yüzde beşlik kısım, aslında sadece “devredilen” işletmeler, müteahhitlik yapanlar, vb.)

Bu, sizin (ve ailenizin) yeni işiniz kurulurken yaşayabilecek kadar paraya sahip olmanız, fikrinizin iş dünyasında hayatta kalması ve büyümesi için yeterli paraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Küçük işletmelere başlamadan önce para konusunda yeterince araştırma yapmamak ciddi bir iş hatasıdır.

Bir tür küçük işletme finansmanı, bunu geleneksel bir borç veren veya geleneksel olmayan bir alternatif aracılığıyla yapmanın en açık yoludur. Belki bir başlangıç hibesine hak kazanabilirsiniz.

“En İyi 5 İş Sırrı” adlı makalemiz için>>

8) Pazarlamaya Yatırım Yapmamak

“Yap ve onlar gelecek” şeklindeki tavsiyeler başka bir ciddi iş yanılgısıdır. Nereye gelecek, Neden gelecek? Ya da ne zaman gelecek? Etkili pazarlama olmadan kimse sizi bilmeyecek.

Çok fazla sayıda küçük işletme, düşük miktarda olsa bile, pazarlama için herhangi bir para harcamak konusunda isteksizdir. Ücretsiz pazarlama mükemmel olabilir – ancak ücretsiz pazarlama stratejilerinin çoğu etkili hale gelmeden önce önemli miktarda zaman alır. (Sosyal medya pazarlamaları gibi.)

Bir pazarlama planı oluşturun, bazı pazarlama kampanyaları hazırlayın ve işinizin başarılı olmasını istiyorsanız, devam edin. Hatta işinizi açmadan önce pazarlayın. Fiziksel veya sanal kapılarınız gerçekten açılıncaya kadar beklemeniz gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

9) İnterneti Görmezden Gelmek

Öyle ya da böyle, küçük işletmeniz çevrimiçi olmalıdır. Bir web sitesine ihtiyacınız olabilir veya gerekmeyebilir. (hizmet sağlayan birçok kişi, Facebook veya LinkedIn sayfaları veya Etsy siteleri gibi web’deki diğer “evleri” kullanır)

Ancak işletmenizin sürekli olarak büyümesi için bu ülkeler tarafından desteklenmesi gerekir. İstedikleri ürün ve hizmetleri bulmak için web’i kullanan kişi sayısı çok fazladır.

Başka bir şey yapmayacaksanız, çevrimiçi olarak işletmeniz için bir tür ana üs oluşturun ve küçük işletmenizin çeşitli çevrimiçi dizinlerde listelendiğinden emin olun. Küçük işletmelerinizi çevrimiçi olarak aktif bir şekilde pazarlamak daha da iyidir ve müşterilerinize daha iyi ulaşma şansı verecektir.

10) Her şeyi Kendin Yapmaya Çalışmak

Yapamazsın. Bu kadar basit ve sinir bozucu. Küçük bir işletmeyi yönetmek, tek kişilik bir işletme olsa bile, hiç kimsenin hepsini iyi yapamayacağı kadar çok farklı görevleri içerir. Her birimiz mükemmel olsaydı ve ellerimizi koyduğumuz her neyse, olağanüstü bir iş yapmak için gerekli tüm becerilere sahip olsaydı bile, her birimiz zamanla kısıtlanıyoruz. Çoğu zaman, gününüz başladığında yapmayı planladığınız şeyi yaptıysanız bile şanslısınız.

Bu yüzden, hepsini yapmaya çalışmak yerine iş yanlışlarını gözden geçirin ve ihtiyaç duyduğunuz yardımı alarak yeni işinizin başarı şansını artırın. Yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve dışarıdaki uzmanlıktan yararlanmak için nasıl yetki vereceğinizi, kiralayacağınızı ve dış kaynak kullanabileceğinizi öğrenin.

Mesela, kendi muhasebe işleminizi gerçekten yapmanız gerekiyor mu? Muhasebeciler sahip olduğunuzdan çok daha fazla finansal ve vergi bilgisine sahipler, muhtemelen daha fazladır ve vergi döneminde size zaman kazandırabilir (ve hatta para!).

Kim Başarılı Olmak İstemiyor?

Henüz başarısız olacak bir işe başlamak isteyen biriyle tanışmadım.

Bir işe başlamak geleceğiniz için önemliyse, bir işe başlamanın bir etkinlik değil, bir süreç olduğunu anlayın. Düşünmeyi ve araştırmayı yapmak ve yukarıda tartışılan iş hatalarını önlemek için zaman ayırırsanız, yeni işinizin başarılı olma olasılığını büyük ölçüde artıracaksınız.

***

(Başarılı bir iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)

İşte size Profesyonellerin tercihi olan Dünyanın EN MUTLU İnsanı Profesyonel Koç, Kişisel Gelişim Uzmanı Erkan Demir’den Yeni Nesil Profesyonel Girişimciliği tercih etmeniz için 21 tane ALTIN değerinde tüyoları ;

1. Tüketen ve hazırı üreten bir arzu çağı sisteminde insanlara hak ettiği refahı sağlayabilmek ve hizmet sektöründe üretime teşvik edecek fırsatı sağlar.
2. Basit ve anlaşılır bir ifade ile fırsatı, ayrım yapmadan bütün insanlığa eşit (Kazandır/Kazan) bir şekilde dağıtacağınız fırsatı sunmanızı sağlar.
3. Ülke ekonomisine yük olmaktan ziyade beklentiye girmeksizin işsizlik sorununu çözmeye katkı için fırsat sunar.
4. Bütün alt yapısı sorunsuz bir şekilde işlerken, riske girmeden, sizde çözüm ve kar ortağı olursunuz ve bu fırsatı milyonlara ulaştırmanız için her türlü desteği ve lojistik imkanı ücretsiz sağlar.
5. Kimlik, ırk ve farklılıklar gözetmeksizin kültürlerarası birliktelik fırsatı sağlar.
6. Her yıl %20 büyüyen bir pazarın kar ortağı olmanız için fırsat sunar.
7. Tahsile bakılmaksızın konusunda uzman olan insanlardan, ücretsiz profesyonel eğitimlerle geleceğinize yön vermeniz için fırsat sunar.
8. Zaman kavramı gözetmeksizin ve herkese eşit fırsat sunabilmek için dinlenme zamanlarında online ya da örgün, uygulamalı, yaratıcı drama ve workshop gibi profesyonel öğrenme ve öğrendiğini uygulayabilme yöntemleri kullanılarak kişisel gelişim sağlamanıza fırsat imkanı sağlar.
9. Büyük ve güvenilir ağ ve bağ kurularak insanların ekonomik anlamda sahip olamayacağı yeni bir çevreye sahip olabilme imkanı sağlar.
10. Öğretilmiş çaresizliği, sadaka kültürünü yok sayarak tek kullanımlık yardımlar yerine, insanlara kendi yaşamlarını yönetebilmeyi ve yüreğe göre yardım etme fırsatını sağlar.
11. İnsanların hak ettiği anda milyonlarca kitle tarafından takdir edilme fırsatı sağlamaktadır.
12. Zamana esir olmadan zamanın efendisi olmayı ve bu vesile ile şehrini, bölgeni, ülkeni ve dünyayı tanımanı sağlayacak etkinliklerle seyahat etme özgürlüğü fırsatı sağlar.
13. Sağlığınıza yatırım yapabileceğiniz, yaşamı doya doya yaşayabileceğiniz ve layık olduğunuz kalitede yaşayabileceğiniz fırsatı kayıtsız şartsız yaşamanızı sağlar.
14. Etiketsiz alışveriş yapmanızı ve ekonomik özgürlüğü yaşamanızın için fırsat sunar.
15. Çözüm ortaklarının geleceğini düşünerek onlara refah düzeyi yüksek yaşam güvencesi sağlar.
16. Up-line ortaklarınız, sizi fikir ve uygulama olarak ücretsiz destekler.
17. Yaşamınızda kısır döngüyü kırmanızı ve pasif kazanç elde etmeniz için fırsat sunar.
18. Dünyada büyük ilgi gören Home-shopping ( Evden Alışveriş ) sistemi kullanma fırsatını sunar.
19. Başarısını kanıtlamış, çözüm odakları yöntemleri etkili bir yöntemle aktarabilecek liderlerle, profesyonel koçlarla ve kişisel gelişim uzmanları ile çalışma fırsatını sunar.
20. %100 MüşteriMemnuniyeti ile Dünya çapında uluslarası başarılara imza atmanız için profesyonel destek ve fırsat sunar.
21. Ve insanlara EŞİTLİK ilkesi ile eşsiz bir fırsatla Hayallerin Ötesinde kayıtsız şartsız destek sunar.

Hiç kimse ilgilenmiyor gibi göründüğü için işini bırakmak istediğini hiç hissettin mi? Olasılık sana dikkat etmiyorsa, biraz muhtaç veya çaresizce karşı karşıya geliyor olabilir misin ? İhtiyacı olan ve her zaman bir şeyler isteyen bir arkadaş düşünün… Ona zamanınızı ve dikkatinizi vermeye meyilli misin? Ona saygı duyuyor musun? Büyük olasılıkla değil.

Ne yazık ki, pek çok ağ pazarlamacısının yaptığı şey budur – ve başarısız olmalarının nedeni budur. Sponsorlukta başarılı olmak için duruşunuza sahip olmalısınız. Duruşunuz oldugunda, potansiyel müşteriler size daha fazla saygı duyacaktır.

İşte size potansiyel müşterilere ulaşmak için dikkat etmeniz gereken  5 madde;

1 – Güvende Olun!

Duruş, başarı vizyonunuz ve gösterdiğiniz güven ile başlar .

2004 yılının Eylül ayında, ilk şirket toplantısına katıldım ve 10.000’den fazla distribütörle dolu bir stadyuma girdim! Şok oldum… Buna inanamadım.

Mücadelem vardı ve sunumumu duymak isteyenleri zar zor bulabildim. O zamanlar dünyada hiç kimse Doğrudan Satış ile ilgilenmiyor gibiydi. Yine de, bu stadyumun içinde, ağ pazarlaması yapan 10.000’den fazla insan vardı ve bir etkinliğe katılmak için para yatırdı!

Kendime “Dünyanın neresinde bu insanları buldular?” diye sordum. Büyük bir “vow anım” oldu .

Bütün bu insanlar benim alt hattımda olabilirdi! Onları bulmak için ağ bağlantımı kurabilir ya da reklamlar yayınlayabilirdim, ancak zamanımı kötü beklentilerle harcadığımdan ya da hiçbir şey yapmayan alt hatları motive etmeye çalıştığım için yapmadım.

İnternetteki hikayeleri okursanız veya MLM hakkındaki röportajlardan bazılarını dinlerseniz, bu üst düzey kullanıcıların çoğunun fırsata açık olduğunu ve birinin kaydolması için hazır olduğunu fark edersiniz. Bu, bir sonraki ağ pazarlaması süperstarının şu anda önünüzde yürüyor olabileceği anlamına gelir. Tek başına, kendine,  güven vermelisin.

Unutmayın, bu dünyada konuşmanız için milyarlarca insan var. Zaman, SADECE sınırlı olan tek kaynağımızdır. Günde 10 kişiyle konuşsanız bile, hayatınızda herkesle konuşmak ve kaydolmak için yeterli gününüz olmaz. Vaktinizi akıllıca kullanın, çünkü dışarıda katılmak için aç olan tonlarca insan var!

Ama onlarla konuşmalısın…

2 – Onlara ihtiyacınız yok!

Duruşa sahip olmak ne demektir? En sevdiğim duruş tanımı, “ Onlara ihtiyacınız yok; sana ihtiyaçları var ! ”

Birinin hayatını değiştirebilecek en iyi iş ve en kaliteli ürünler var. Beklentileriniz SİZE İHTİYACINIZ ama onlara ihtiyacınız yok! Niye ya? Çünkü konuşacak milyarlarca insanın var. Katılmak için potansiyelinize ihtiyacınız yok, çünkü bu dünyadaki potansiyel müşterileriniz asla bitmeyecek. Fakat beklentiniz yalnızca SİZE sahiptir, çünkü fırsat olan sizsiniz.

Zihniyetteki bu basit değişim, sizi, kendine güvenmekten ve reddetmekten korkmayan birine, muhtaç ve çaresiz olmaktan, tamamen başka birine değiştirecektir.

Nasıl Profesyonel Olunur? adlı makalemiz için >>

3 – Seni Reddetmeden Önce Onları Reddet!

İnsanlar size zor anlar yaşatıyorsa, dikkatlerini size vermiyorlarsa veya tonlarca bahanesi varsa, işi onlardan uzaklaştırın.Aradığınız kişi o olmayabilir”. Belki bağlantıda kalabiliriz ve işler bundan 6 ay sonra değişecek. ”

Bam! Onlar seni reddetmeden önce onları reddet!

Eğer toplantıyı sonlandırırlarsa, bu harika, çünkü her kötü ihtimal senin vaktini iyi bir olasılıktan çalıyor. İlginç olan, potansiyel müşterileri reddettiğinizde, bazılarının derhal size dikkat etmeye başlayabilmesidir! Çoğu insan, onlardan bir şeyleri aldıklarında hoşlanmazlar.

4 – Çok Fazla Konuşma!

Çok fazla konuştuğunda, muhtaç ve dırdır sesleri yükselmeye başlar. Bunun yerine, daha fazla dinlemeyi ve sunum yapmak için araçlar kullanmayı öğrenin. Ne kadar çok konuşursanız, ses o kadar çok çaresiz kalır.

Çoğu distribütör beklentileriyle çok fazla zaman harcarlar. Sunumların sürüklenip sürülmesine izin veriyorlar. Veya potansiyel iş ortakları kabullenene kadar, telefonu kapatmayacaklar.

Daha az konuştuğunuzda, bu, size dikkat etmek için olasılıklar elde etmenin son yolunu sunar.

5 – Her Zaman Acele Edin!

Çaresiz distribütörler, herhangi bir anda sunum yapmak için kendilerini hazırlar. Bazı distribütörlerin bakkalda tanıştıkları adama tanıtım yapmak için arabalarını kaçırdıklarını görüyorum..

Bu neden kötü? Çünkü insanlar seni satın alıyor!

İnsanların başarılı insanlara katılmak istediğine katılıyor musunuz? Bütün gününü birisiyle konuşarak geçirecek zamanı olan bir insan olduğunu biliyor musun? Başarılı insanlar HER ZAMAN acele ederler çünkü kendilerini başarılı kılan şeyleri yapmakla meşguller.

Acele Edenlere Neden İyi Şeyler Geliyor? adlı makalemiz içi >>

Kendinizi istediğiniz zaman erişilebilir kıldığınızda ya da beklentilerinizle ya da alt çizgilerinizle konuşarak sonsuz saat geçirdiğinizde, temelde dünyaya yapacak hiçbir şeyin olmadığı sinyalini gönderirsiniz, çünkü başarılı değilsiniz. Yani her zaman acele edin!

***(Başarılı bir Network Marketing Uzmanından alıntıdır.)

Bu makaleyi okurken ofisinizden dışarı bakıp hayal kuruyor olabilirsiniz. Dışarısı muhteşem. Güneş mavi, bulutsuz bir gökyüzünde parlıyor. Kuşların cıvıl cıvıl sesini duyuyorsunuz ve ağaçların ne kadar yeşil ve gür olduğunu fark ediyorsunuz. Belki de yapmak istediğiniz son şey bir ofisin içinde sıkışıp kalmış kalmak.

Aklımız, yazın eğlence dolu aktivitelerine sürüklenmeye başlar: aile tatilleri, mangallar, beyzbol oyunları, herhangi bir su kütlesi ile rahatlamak. Belli ki bunu aklından geçiren tek kişi siz değilsiniz. Captivate’de, yaptığı bir araştırma sonucunda, yaz aylarında iş yeri verimliliğinin yüzde 20 azaldığını buldu. Ek olarak, katılım düşüşleri (yüzde 19 ile), proje geri dönüş süreleri (yüzde 13 ile) artar ve insanların daha fazla dikkati dağılır, yüzde 45’i dikkat dağıtıcı şeylerle boğulduğunu bildirir. Söylemeye gerek yok, bu iş için iyi değil.

İyi haber şu ki, lider olarak kendinizi ve takımınızı yaz aylarının sıcak günlerinde maksimum verimlilikte tutmanın yolları var. İşte başlamanın beş yolu.

 1. Normları kenarlarından atınız.

Açıkçası, tüm sistem ve işlemlerinizi bozmak istemezsiniz. Ancak yaz, işleri sarsmak ve çeşitli motivasyon tekniklerini denemek için mükemmel bir zamandır.

Başlamak için iyi bir zamanlama ile en göze batan yer seçin. Ekibinizi haftanın beş günü gelmeye zorlamak yerine, daha esnek programlar sunun. Örneğin, pazartesi günleri evden çalışabilirler. Ya da Cuma günleri izin verebilirsiniz, böylece bütün yaz üç günlük bir hafta sonu geçirirler. Bu, ekibinizin çocuk bakımı konusunda endişelenmesi, günlük aşındırıcı sıcaklıkta gidip gelmesi veya hafta sonları için kişisel günleri kullanması durumunda idealdir.

Aslında yaz cumaları ve esnek saatlerin verimliliği artırabildiği, çünkü insanların bunun sağlıklı bir iş-yaşam dengesine katkıda bulunduğunu düşünüyorlar. Siz veya ekibinizin geride kalmayacağından emin olmak için, pazartesiden perşembeye bir saat sonra kalacaklarını ve Cuma günlerini bırakmalarını isteyiniz.

Biraz değişen programları değiştirmenin yanı sıra, ekibinizin daha rahat olması için kıyafet kodunu değiştirmeyi düşünün. Diğer fikirler, hedeflerin aşılması veya minnettarlığınızı göstermesi için benzersiz teşvikler ve ödüller sunmak olacaktır.

“Verimsiz Olmanın İnsana Üretkenlik Hakkında Öğreteceği 3 Şey” adlı makalemiz için>>

 1. Yaz ile ilgili etkinlikleri planlayın.

Dışarıda acımasız olmadıkça, çoğumuz yaz aylarında açık havada eğlenmek istiyoruz. Neden bunu takımınızdakiler için yapmıyorsunuz?

Örneğin, açık hava veya yürüyüş toplantılarına ev sahipliği yapabilir, böylece herkes bu havasız konferans odasından çıkar. Bunu yapmak yalnızca takım arkadaşlarının ruh hallerini iyileştirmez; aynı zamanda sağlıkları için de faydalıdır ve yaratıcılığı tetikleyebilir.

Ayrıca, herkes başka bir yerde olmak yerine işyerini daha eğlenceli hale getirmek için yaz ile ilgili bir takım aktiviteler planlayabilirsiniz. Örnekler arasında bir barbekü veya dondurma yemeye gitmek sayılabilir. Diğer bir seçenek ise göl veya parka bir grupla gitmek, takım oluşturma faaliyetlerine katılmak veya topluluğa gönüllü olmaktır.

3.Yaz yavaşlamasından en iyi şekilde yararlanın.

RAIN Group’un başkanı ve Insight Selling’in yazarı Mike Schultz, American Express’te “Yaz aylarının amacı, takımınızla cezbedici zamanın geçmesini sağlamaktır.” dedi.

Schultz ekliyor: “Sürekli meşgul olmanın ya da çalışmamanın, günü yakalamasına izin vermeyin. Yaz, yeni inisiyatifler geliştirmek, beyin fırtınası yapmak, yenilik yapmak ve onları yönlendirmek için harika bir zaman. Çalışanlarınıza, yılın daha yoğun dönemlerinde vakti olmayan proaktif görevleri yerine getirmeleri için ilham verin. ”

Ek olarak, yaz ekibinizin yeni projeler üzerinde çalışmasına ya da üstlenmeyi düşündükleri sorumlulukların üstesinden gelmesine izin vermek için harika bir zamandır. Örneğin, bir çalışan, şirketinizin bloguna ve sosyal kanallarına içerik katkıda bulunmaya ilgi duyduğunu ifade ettiğinde, devam etmesine ve bir dönüş yapmasına izin verin – yayınlanmadan önce herhangi bir şeyi gözden geçirdiğinizden emin olun.

Ayrıca, ekibinizi büyük bir toplantı veya seminere katılmak gibi, öğrenme veya büyüme fırsatlarından yararlanmaya teşvik etmek için harika bir zaman. Heyecan verici gibi görünmese de yaz aynı zamanda,  ofisi temizlemek ,düzenlemek ve gelecek projeler için zemin hazırlığı yapmak için de mükemmel bir zaman dilimidir.

 1. Herkesi zamanı daha verimli kullanmaya teşvik edin.

Hem sizin hem de çalışanlarınızın işten uzak zamana ihtiyacı var. Bir finansal verimlilik uzmanı olan Kayla Sloan’ın Calender’de açıkladığı gibi, “bunun sebebi, üretkenliği arttırmasının yanında sezgisel olarak da takımınızdakileri güçlendirmesidir. Sebep? Tükenmişliği önler, yaratıcılığı arttırır ve daha fazla bilgi edinmek için fırsatlar sunar. Ayrıca daha az zamanda daha fazlasını yapmamız için bizi motive ediyor.

Takımınızı bu yaz gerçek tatiller yapmaya teşvik edin. Bunu yapmanın en etkili yolu, örnek olarak lider olmak ve kendinizin göstermesidir.

“Zamanınızı Etkin Kullanarak Siz Zamanı Yönetin, Zaman Sizi Değil” adlı makalemiz için >>

 1. Kapsamlı bir iş planı geliştirin.

Tatiller teşvik edilmek zorunda olsa da üzücü olan gerçek şu ki, çalışanlar tatil günlerini kullanmıyor. Esas olarak bunun nedeni, bir iş dağına geri döneceklerinden korktukları ve işlerini yapabilecek başka kimsenin olmadığına inanmalarıdır.

Bunu çözmenin en iyi yolu, bir iş kapsamı planına sahip olmaktır. Bu sadece her çalışanın önceliklerini belirleyen bir şablondur. Ayrıca, zamana duyarlı görevleri ve ayrıca acil durumlar için ilgili iletişim bilgilerini de kapsamalıdır. Tüm ekip sırayla iş arkadaşlarının bazı sorumluluklarını alarak, onların daha sağlıklı bir tatile çıkabilmelerini sağlayabilir.

Yazın cazibesiyle mücadele etmek yerine, takım arkadaşlarınızla sezonun tadını çıkarmanın yenilikçi yollarını arayın. En önemlisi de, yaz aylarında herkesin iş yükünü hafifletmek ve hak ettiği bazı tatil zamanlarını yakalamak için kullanın. Herkes geri döndüğünde, ilerlemeye devam etmek için yenilenecekler.

Etkili iletişim, hayatınızın neredeyse her aşamasını daha iyi hale getirebilir. Güçlü iletişim becerileri işinizde başarılı olmanıza yardımcı olacak ve kişisel ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyecektir. Öte yandan, zayıf iletişim tüm ilişkilerinde çok çeşitli zorluklara yol açabilir. Yaşamınızın neredeyse her aşamasında derin bir etkiye sahip olabilecek bir beceridir. İyi bir iletişimci olmak için, nasıl dinleyeceğinizi öğrenmek zorundasınız.

Aktif Dinleme Nasıl Yapılır?

Bunların çoğunu önemli konuşmalarda başarabilirseniz, aktif bir dinleyici olma yolundasınız demektir.

 1. Göz Temasını Koruyun

Düzenli göz teması kurduğunuzda, kişiye dikkat etmek zorunda kalırsınız. Dikkatini dağıtmak daha az kolay. Ayrıca, konuşurken onlara bakarsanız söylenenleri yeterince umursadığınızı diğer kişiye iletmiş olursunuz.

 1. Çok Fazla Hareket Etmeyin

Yeniden düzenlemek ve zaman zaman rahat olmak iyidir. İyi olmayan, sürekli bir kalemle oynamak, telefonunuzu almak veya her yere bakmaktır. . Çok hareket etmek, diğer kişinin ne dediği ile ilgilenmediğiniz izlenimini veriyor.

 1. Kesintisiz İlerleyin

Bu zor ve hızlı bir kural değildir. Belli bir noktada netleşmeniz gerekiyorsa, kibarca sormanız sorun değil. Yapmak istemediğin şey, başka bir cümleyi kendi fikrini kesmek için birine bölmek. Yapmanız gereken şey dinlemek, konuşmak değil.

 1. Sözel Olmayan İpuçlarını İzleyin

İletişimin çoğu sözel olmayan şekilde gerçekleşir. Bu, bir kişinin sizinle beden dili aracılığıyla iletişim kurmasını ifade eder. Ağızlarından çıkan gerçek kelimeleri değil hareketlerini ortaya koyar. Konuşurken diğer kişinin bıraktığı sözsüz ipuçlarını izleyin. Eğer rahatsızlarsa, kıpırdayabilirler. Eğer gerginlerse, gözlerinin içine bakmayabilirler. Bu sözel olmayan ipucu türleri, diğer kişinin nasıl hissettiğini bilemenize yardımcı olabilir.

 1. Yeniden Düzenleyin ve Netleştirin

Bazen biri bizimle konuşurken, istediğimiz kadar açık olmayabilirler. Gerektiğinde, diğer kişinin söylediklerini tekrar yazın ve açıklığa kavuşturmaktan korkmayın.

 1. Bazı Teşvik Ediciler Kullanın

Birisi her şeyi yapmakta zorlanıyorsa, konuşmaya devam etmelerini veya daha fazla ayrıntı paylaşmalarını sağlamak için biraz cesaretlendirme sağlamanın bir sakıncası yoktur. Örneğin bir hikaye anlatabilirsiniz. Sohbeti devralacak hiçbir şey yok ama gerektiği gibi küçük bir cesaretlendirme işe yarayacaktır.

 1. Sondalama

Gerektiğinde daha fazla bilgi için araştırma yapmak son derece iyidir. Unutmayın ki amacınız sohbeti devralmak değil, aktif olarak diğer kişiyi dinlemek. Şimdi henüz ortaya çıkmayan daha alakalı bilgiler olabileceğini düşündüğünüzde, birkaç deneme sorusu sormak sorun değil. “Bu sizi nasıl hissettirdi” veya “bu durumla başa çıkmanın en iyi yolunun ne olduğunu düşünüyorsunuz” gibi şeyleri sormak, diğer kişinin hisleri hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlamak için iyi yollardır. Bu, durumu daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

 1. Minimal Konuşma

Unutma, aktif bir dinleyici olmak için dinlemelisin. Diğer kişiyi gerçekten dinlemek ve anlamak istiyorsan, buradaki rolün fazla konuşmak değildir. Aktif bir dinleyici olmak, en az konuşmayla dinlemek demektir.

 1. Karşıyı Doğrulamak

Hepimiz nasıl anlaşılmayı istediğimize geri dönersek, diğer kişiyi onaylamak iyi bir fikirdir. “Bunun sizi nasıl üzeceğini anlıyorum” ve “muhtemelen aynı şekilde tepki verirdim” gibi şeyler söylemek, diğer kişinin kendi tarafında olduğunuzu hissetmesini sağlar. Onlarla empati kurup anladığınızı hissettirin. Bu da yine konuşmada ve ilişkide güven oluşturmaya yardımcı olacaktır.

“Etkili İletişim Kurarken Atlanmaması Gereken 16 Kural” makalemiz için >>