Etkili Bir Tanıtım İçin İnanılmaz Beslenme İpuçları !

Bu sektör enerjiyle alakalı bir sektör.

Doğrudan Satış Sektörünün diğer bir adıyla Network Marketing’in ne kadar büyük ve büyüyen bir sektör olduğundan bahsetmiştik daha önce. Bu yazımda, sizin bu sektörde fark yaratabilmenizi sağlayacak olan, etkili bir tanıtım için beslenmede hangi püf noktalara dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğim. Etkili bir tanıtım dedim çünkü sıradan bir anlatımla bu sektörü hiç tanımayan ya da sektörle ilgili önyargıları olan  birini yeterince cezbedemezsiniz. Etkili bir tanıtımla , işi tanıttığımız kişide güzel bir izlenim uyandırabiliriz.

Peki etkili bir tanıtım için beslenme neden önemli ?

Network, enerjiyle alakalı bir sektör. Network Marketing sektöründe etkili bir  networker olmak istiyorsanız; her zaman enerjik, güler yüzlü ve canlı bir ses tonunuzun olması gerekir. Bu özellikler herhangi bir liderde olması gereken temel özelliklerdir. Peki enerji neyle alakalı ?  Bir networker için bu sorumun ilk yanıtı kişinin tutkusu ve hayallerine olan inancı, bağlılığı olur her zaman. Bununla birlikte beslenme şekliniz kesinlikle gün içerisindeki enerji seviyenizi inanılmaz etkiler.

Peki  etkili bir tanıtım öncesinde beslenmede hangi noktalara dikkat edilmelidir?

  • Kesinlikle aç olmamalısınız.

Herhangi bir insan 3- 4 saatten daha uzun bir süre aç kaldığı zaman kan şekeri düşmeye başlar. Kan şekerindeki düşüşle birlikte algılama ve odaklanmada da problemler olur. Aç insan çok daha çabuk sinirlenir ve tahammül seviyesi düşer. Tabi ki  de bu  negatif durumların hiçbirinin bir girişimcide olmaması gerekiyor. İyi bir networker; daima güler yüzlü ,enerjik, hoşgörülü ve sabırlı olmak zorundadır. Bu nedenle tanıtımdan önce öğün saatiniz yakınsa hafif bir ana öğün, eğer ara öğün vakitlerindeyseniz enerjinizi arttırmak için sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.

Bu nedenle tanıtımdan önce öğün saatiniz yakınsa hafif bir ana öğün, eğer ara öğün vakitlerindeyseniz enerjinizi arttırmak için sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.

Hafif ana öğünlere örnek;

– Izgara balık ya da tavuk + bol salata +  esmer ekmek

-Zeytinyağlı sebze yemeği + yoğurt + esmer ekmek

-Peynirli veya tahıllı salatalar

-Tonbalıklı salata + esmer ekmek

Sağlıklı ara öğün seçenekleri;

sağlıklı ara öğün

-Taze meyve + yoğurt veya süt

-Kuru meyve +  çiğ ceviz/badem/fındık/fıstık/kaju + 1 fincan şekersiz kahve

-Esmer ekmekle peynirli sandviç gibi…

  • Gün içerisinde tükettiğiniz su miktarına dikkat etmelisiniz.

su tüketimine dikkat

Su tüketiminin, beden için ne kadar önemli olduğunu daha önce de bir çok kez yazmıştım. Tükettiğimiz su miktarı yetersiz olduğunda direk algılama yeteneğimiz düşer, odaklanamayız, şiddetli baş ağrıları ve halsizlik gibi semptomlara yol açar. Veriminizi ve etkinizi iyice düşürür. Günlük su tüketiminizin ne kadar olduğuyla ilgili ve suyun bedendeki diğer işlevleriyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için su diyip geçme adlı makalemize göz atabilirsiniz.

  • Tanıtım öncesinde çok ağır yemekler tüketilmemeli.

Diğer bir önemli konu da tanıtımdan önce nasıl bir ana öğün tercih edeceğimiz. Bu konuya yukarıdaki diğer bölümde de değinmiştim.  Önemli bir görüşme öncesi sindirimi zor olan besinlerin tüketilmesi, yemek sonrasında size ağırlık ve uyku hali  verebilir. Bu durum da  hem görüşmenizin hem de sizin etkinliğinizi düşürür.

  • Odaklanmayı arttıran çay veya kahve gibi bir içecek tercih edilebilir.

Çay ve kahve, içerdiği kafeinle uyarıcı etki gösterir.

Çay ve kahve, içerdiği kafeinle uyarıcı etki gösterir. Hem enerji seviyenizi arttırır hem de odaklanmayı arttırır. Çalışma hayatınızda dinç ve dinamik olmak için kahve adlı makalemizden kahve ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Tanıtım öncesinde dikkat ve odaklanmayı arttıran besinlere yer verilebilir.

odaklanma konusunda ceviz, fıstık, fındık gibi kavrulmamış kuru yemişler inanılmaz etkilidir.

Özellikle çok önemli bir tanıtım veya  toplantı öncesinde bazı besinlerin vücuda inanılmaz etkilerinden faydalanmamız mümkün. Örneğin; odaklanma konusunda ceviz, fıstık, fındık gibi kavrulmamış kuru yemişler inanılmaz etkilidir. Limon, portakal, mandalina, çilek ve kivi gibi meyveler ise C vitamini içerikleriyle canlandırır ve algılama yeteneğini arttırırlar. Havuç ise beyin metabolizmasını canlandırır ve hafızayı etkiler. Tanıtım öncesinde bu inanılmaz etkili  besinlerden oluşan küçük bir ara öğün planlanabilir.