Her yıl mutlaka Jose Mauro De Vasconcelos'dan Şeker Portakalı ya da Güneşi Uyandıralım kitabını okurum.

Güneşi Uyandıralım adlı kitabı daha önce hiç okudunuz mu? Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan bu eşsiz kitabın, hayatınıza olan etkisini okuduktan sonra fark edeceksiniz.

Her yıl mutlaka Jose Mauro De Vasconcelos’dan Şeker Portakalı ya da Güneşi Uyandıralım kitabını okurum. Bu kitaplar, içimdeki çocuğu ısıtır, sıcacık yapar ruhumu. O çocuk; kimi zaman dile gelip bir şeker portakalı fidanıyla konuşabilir, yüreğinde sakladığı cururu kurbağası ile rengarenk masalları yaşayabilir. Çocuk yüreği; her güzelliği mümkün kılabilir…

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Çizmek >>

Güneşi Uyandıralım – Jose Mauro De Vasconcelos

Güneşi Uyandıralım kitabında şöyle bir cümle geçiyor: "İnsanın sağlığı yerindeyken güneş ne kadar güzelleşiyordu!"

Güneşi Uyandıralım kitabında şöyle bir cümle geçiyor: “İnsanın sağlığı yerindeyken güneş ne kadar güzelleşiyordu!” Tam da bazılarımızın kaygı içinde olduğu bu dönemde, bu cümleyi okumak dahi iyileştirici bir güç niteliğinde. Umutlarımızın, eylemlerimizin, sevgimizin de bir güneşi var. Gelin biz de o güneşi uyandıralım bugün.

  • “Akışa bırakabilmek lazım” hep söylerim; ama her zaman uygulayamam. Kimi zaman hesap makinesi gibi yaşarım hayatı; virgülle birlikte gelen sayıyı dahi kaçırmak istemem. Ben en ince ayrıntısına kadar yaşamak isterken kayar gider yaşam. Ayrıntıymış, ince hesaplarmış, noktaymış virgülmüş de hiç dinlemez. Bazen hayran kalıyorum hayatın bu ilkeli duruşuna. Sonra bir deneyim daha atıp cebime, devam ediyorum yoluma.

Hiç sevmediğim yollar da oluyor bu arada. Hiç sevmediğim deneyimler, sevmediğim insanlar, sevmediğim hayatlar canlanıyor. Bu anlarda akışa bırakmayı yeğliyorum. Yeğlemek, başarmaktan daha doğru geliyor.

Mümkün Durağı >>

Proaktif Bakış Açısı

Proaktif bir bakış açısı, farklı soruların ışığını yakıyor. Gelişiyor, öğretiyor, bakış açısını yeniliyor insanın. İnanın farklı açılara, farklı pencerelere hayatın her yerinde ihtiyacımız olacak. Dilerim ki o pencereler, günün her saatinde parıldayan güneşinizin ışığını hiç kesmez…

Yazıya kitapla dahil oldum, cümlelerimle devam etmiş oldum. Özetle; “insan yüreği hep sürprizlerle doludur.” diyen bu umut dolu kitabı okumanızı sevgiyle öneriyorum.
Hayatın her yanında, içindeki çocuğu diri ve yaşanabilir kılanlara…

Sizin de insanlara sevgiyle önerdiğiniz kitaplar var mı? Okuduğunuz zaman hayatınıza etki eden, bakış açınızı değiştiren kitaplar mutlaka vardır. Önerilerinizi ve de düşüncelerinizi binlerce Network Okulu takipçisiyle aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.