fbpx

Proaktif Bir Zihniyet İle Başarıya Ulaşmanın 7 Yolu

Araştırmalar “proaktif kişilik” lerin girişimcilik başarısını yüksek oranda öngörebildiklerini göstermiştir. Bu yazıda ise size kendinizinkini nasıl yükselteceğinize dair 7 sağlam ipucundan bahsedeceğim.

Bu araştırmanın merkezinde, başarı olasılığını artırmak için ilk adımı atıp ön ayak olabileceğiniz fikri yer almaktadır. Proaktif olmanın tam tersi reaktif olmaktır ve reaktif eylemler uzun vadeli başarıyı sürdürmezler.

Bunu aklınızda tutmak suretiyle, işte size daha proaktif (ve böylece de başarılı!) olmanıza yardımcı olacak 7 ipucu:

Geleceğe daha fazla odaklanın

https://giphy.com/gifs/dwayne-johnson-BDYADzX16SrEk

Dikiz aynasının ön camdan daha küçük olmasının bir nedeni var: İleride ne olacağını bilmek daha önemlidir. Çünkü geçmişte üzerinde durduğumuz şeyleri halihazırda biliyor ve bunu gelecek için tahminlerde bulunmada kullanıyoruz. Bu bir dereceye kadar faydalıdır, ancak düşüncelerimizi önceden bildiklerimizle sınırlayabilir.

Başarınız için kendi sorumluluğunuzu kendiniz üstlenin.

https://giphy.com/gifs/arsenal-epl-alexis-3o6nUTEXulA56HtO3S

Herkesin kariyerine yardım etmesi için bir sponsora ihtiyacı olduğu zamanda, kendinize arka koltukta oturmak için izin vermeniz kolaylaşır. Fakat bu her zaman böyle değildir. Kendi sorumluluğunuzu almayı öğrenin ve her zaman başarınız için kendi yapabileceklerinize, başkalarının sizin için yapabileceklerinden defa fazla odaklanın.

Büyük resmi düşünün.

https://giphy.com/gifs/art-picture-cheezburger-c3PWmJWHxXgoo

Nihai hedeflerinizi dikkate almak önemlidir. Endişelenecek küçük şeyler her zaman olacaktır. Ancak ufak detaylarda çok fazla zaman harcayıp kaybolmayın ki, sonucunda gerçekten başarmaya çalıştığınız şeyin izini kaybedebilirsiniz.

Kontrol edebildiğiniz şeye odaklanın.

https://giphy.com/gifs/television-remote-control-the-cable-guy-Mui0OSVNTpj7W

Bunu yaptığınızda, ileriyi düşünmek için daha fazla zamanınız olacaktır. Ayrıca, kontrolünüz dışında gelişen faktörler üzerine uzun uzun düşünmek strese neden olur ve sağlığınıza zarar verir.

Yapacaklarınızı önceliklendirin.

https://giphy.com/gifs/midnightsun-bella-thorne-patrick-schwarzenegger-3o7WIz0R4XwKgs2fHG

Her şeyi yapamazsınız ve eğer  denerseniz de bir işten hızlıca ötekine sıçrayan reaktif bir birey haline gelirsiniz. Birkaç büyük hedefe odaklanmak, birçok hedefe odaklanmaktan daha iyi bir başarıya yol açacaktır.

Olası senaryoları düşünün.

https://giphy.com/gifs/reactionseditor-reaction-xUPGcmF2iGsTGEFVL2

Olası senaryolara odaklanın ve bir plan oluşturun. Planlarınız tabii ki değişebilir, ancak en olası senaryoları önceden incelemek, hazırlıklı olma ve rekabette bir adım önde kalma şansınızı artıracaktır.

Son olarak, harekete geçin!

https://giphy.com/gifs/excited-3Ay4N4FBvJkeA

Yan koltukta oturup olanları izlemekle vakit kaybetmeyin. Proaktif olduğunuzda ve bilinmeyene karşı ilk adımı cesurca attığınızda belki başarısız olabilirsiniz ama emin olun bundan daha fazlasını kazanacaksınız.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,539BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,100TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız...

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz...