fbpx

Proaktif Bir Zihniyet İle Başarıya Ulaşmanın 7 Yolu

Araştırmalar “proaktif kişilik” lerin girişimcilik başarısını yüksek oranda öngörebildiklerini göstermiştir. Bu yazıda ise size kendinizinkini nasıl yükselteceğinize dair 7 sağlam ipucundan bahsedeceğim.

Bu araştırmanın merkezinde, başarı olasılığını artırmak için ilk adımı atıp ön ayak olabileceğiniz fikri yer almaktadır. Proaktif olmanın tam tersi reaktif olmaktır ve reaktif eylemler uzun vadeli başarıyı sürdürmezler.

Bunu aklınızda tutmak suretiyle, işte size daha proaktif (ve böylece de başarılı!) olmanıza yardımcı olacak 7 ipucu:

Geleceğe daha fazla odaklanın

https://giphy.com/gifs/dwayne-johnson-BDYADzX16SrEk

Dikiz aynasının ön camdan daha küçük olmasının bir nedeni var: İleride ne olacağını bilmek daha önemlidir. Çünkü geçmişte üzerinde durduğumuz şeyleri halihazırda biliyor ve bunu gelecek için tahminlerde bulunmada kullanıyoruz. Bu bir dereceye kadar faydalıdır, ancak düşüncelerimizi önceden bildiklerimizle sınırlayabilir.

Başarınız için kendi sorumluluğunuzu kendiniz üstlenin.

https://giphy.com/gifs/arsenal-epl-alexis-3o6nUTEXulA56HtO3S

Herkesin kariyerine yardım etmesi için bir sponsora ihtiyacı olduğu zamanda, kendinize arka koltukta oturmak için izin vermeniz kolaylaşır. Fakat bu her zaman böyle değildir. Kendi sorumluluğunuzu almayı öğrenin ve her zaman başarınız için kendi yapabileceklerinize, başkalarının sizin için yapabileceklerinden defa fazla odaklanın.

Büyük resmi düşünün.

https://giphy.com/gifs/art-picture-cheezburger-c3PWmJWHxXgoo

Nihai hedeflerinizi dikkate almak önemlidir. Endişelenecek küçük şeyler her zaman olacaktır. Ancak ufak detaylarda çok fazla zaman harcayıp kaybolmayın ki, sonucunda gerçekten başarmaya çalıştığınız şeyin izini kaybedebilirsiniz.

Kontrol edebildiğiniz şeye odaklanın.

https://giphy.com/gifs/television-remote-control-the-cable-guy-Mui0OSVNTpj7W

Bunu yaptığınızda, ileriyi düşünmek için daha fazla zamanınız olacaktır. Ayrıca, kontrolünüz dışında gelişen faktörler üzerine uzun uzun düşünmek strese neden olur ve sağlığınıza zarar verir.

Yapacaklarınızı önceliklendirin.

https://giphy.com/gifs/midnightsun-bella-thorne-patrick-schwarzenegger-3o7WIz0R4XwKgs2fHG

Her şeyi yapamazsınız ve eğer  denerseniz de bir işten hızlıca ötekine sıçrayan reaktif bir birey haline gelirsiniz. Birkaç büyük hedefe odaklanmak, birçok hedefe odaklanmaktan daha iyi bir başarıya yol açacaktır.

Olası senaryoları düşünün.

https://giphy.com/gifs/reactionseditor-reaction-xUPGcmF2iGsTGEFVL2

Olası senaryolara odaklanın ve bir plan oluşturun. Planlarınız tabii ki değişebilir, ancak en olası senaryoları önceden incelemek, hazırlıklı olma ve rekabette bir adım önde kalma şansınızı artıracaktır.

Son olarak, harekete geçin!

https://giphy.com/gifs/excited-3Ay4N4FBvJkeA

Yan koltukta oturup olanları izlemekle vakit kaybetmeyin. Proaktif olduğunuzda ve bilinmeyene karşı ilk adımı cesurca attığınızda belki başarısız olabilirsiniz ama emin olun bundan daha fazlasını kazanacaksınız.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,973BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,403TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...