Proaktif Bir Zihniyet İle Başarıya Ulaşmanın 7 Yolu

Proaktif Bir Zihniyet Benimsemenin Ve Başarıya Ulaşmanın 7 Yolu

Araştırmalar “proaktif kişilik” lerin girişimcilik başarısını yüksek oranda öngörebildiklerini göstermiştir. Bu yazıda ise size kendinizinkini nasıl yükselteceğinize dair 7 sağlam ipucundan bahsedeceğim.

Bu araştırmanın merkezinde, başarı olasılığını artırmak için ilk adımı atıp ön ayak olabileceğiniz fikri yer almaktadır. Proaktif olmanın tam tersi reaktif olmaktır ve reaktif eylemler uzun vadeli başarıyı sürdürmezler.

Bunu aklınızda tutmak suretiyle, işte size daha proaktif (ve böylece de başarılı!) olmanıza yardımcı olacak 7 ipucu:

Geleceğe daha fazla odaklanın

Dwayne Johnson Focus GIF - Find & Share on GIPHY

Dikiz aynasının ön camdan daha küçük olmasının bir nedeni var: İleride ne olacağını bilmek daha önemlidir. Çünkü geçmişte üzerinde durduğumuz şeyleri halihazırda biliyor ve bunu gelecek için tahminlerde bulunmada kullanıyoruz. Bu bir dereceye kadar faydalıdır, ancak düşüncelerimizi önceden bildiklerimizle sınırlayabilir.

Başarınız için kendi sorumluluğunuzu kendiniz üstlenin.

Alexis Sanchez Take A Load Off GIF - Find & Share on GIPHY

Herkesin kariyerine yardım etmesi için bir sponsora ihtiyacı olduğu zamanda, kendinize arka koltukta oturmak için izin vermeniz kolaylaşır. Fakat bu her zaman böyle değildir. Kendi sorumluluğunuzu almayı öğrenin ve her zaman başarınız için kendi yapabileceklerinize, başkalarının sizin için yapabileceklerinden defa fazla odaklanın.

Büyük resmi düşünün.

Picture GIF - Find & Share on GIPHY

Nihai hedeflerinizi dikkate almak önemlidir. Endişelenecek küçük şeyler her zaman olacaktır. Ancak ufak detaylarda çok fazla zaman harcayıp kaybolmayın ki, sonucunda gerçekten başarmaya çalıştığınız şeyin izini kaybedebilirsiniz.

Kontrol edebildiğiniz şeye odaklanın.

Remote Control Television GIF - Find & Share on GIPHY

Bunu yaptığınızda, ileriyi düşünmek için daha fazla zamanınız olacaktır. Ayrıca, kontrolünüz dışında gelişen faktörler üzerine uzun uzun düşünmek strese neden olur ve sağlığınıza zarar verir.

Yapacaklarınızı önceliklendirin.

Bella Thorne Writing GIF by Midnight Sun - Find & Share on GIPHY

Her şeyi yapamazsınız ve eğer  denerseniz de bir işten hızlıca ötekine sıçrayan reaktif bir birey haline gelirsiniz. Birkaç büyük hedefe odaklanmak, birçok hedefe odaklanmaktan daha iyi bir başarıya yol açacaktır.

Olası senaryoları düşünün.

https://giphy.com/gifs/reactionseditor-reaction-xUPGcmF2iGsTGEFVL2

Olası senaryolara odaklanın ve bir plan oluşturun. Planlarınız tabii ki değişebilir, ancak en olası senaryoları önceden incelemek, hazırlıklı olma ve rekabette bir adım önde kalma şansınızı artıracaktır.

Son olarak, harekete geçin!

https://giphy.com/gifs/excited-3Ay4N4FBvJkeA

Yan koltukta oturup olanları izlemekle vakit kaybetmeyin. Proaktif olduğunuzda ve bilinmeyene karşı ilk adımı cesurca attığınızda belki başarısız olabilirsiniz ama emin olun bundan daha fazlasını kazanacaksınız.