İlerlemek İçin Risk Almalısınız

Risk, hepimizin yaşamlarımızda karşı karşıya gelmesi gereken bir şeydir; ancak değerini ve yaşamlarımız üzerindeki etkisini takdir etmek her zaman kolay değildir.

Hepimiz hayatta almamız gereken riskleri ne yazık ki almıyoruz. Bir riski çok büyük hissettiren nedir? Hangi dış etkiler risk algımızı değiştirir ya da iyi risk ile kötü arasındaki fark nedir? Ne zaman risk almalıyız ve farkı nasıl çözebiliriz? Hayatımızı değiştirebilecek riskleri almak için nasıl daha iyi hale gelebiliriz?

Bu yazıda, hesaplanmış bir riskin ne olduğuna ve başarıya daha yakın olabilmek için nasıl risk almayı öğrenebileceğinizi inceleyeceğiz.

Hesaplanan risk ile ilgili olan şey, insanların algılarını veya gerçeklerini, duygularını ve hatta riske girebilecekleri inançlarını ele almaları gerektiğidir. Bu yüzden insanların yüzde yüzünün “risk al” dediklerini duyabilirsiniz. Bununla birlikte, daha fazla soru yöneltilirse, muhtemelen her bir kişinin riski üstlendiği ve almadığı en az bir fırsat görebilirsiniz.

İnsanların sözleşmeleri hiçe saydıklarını, seyahatleri geciktirdiklerini, evlenmeye “evet” demelerini geciktirdiklerini, işlerini geciktirdiklerini ve hatta saçlarının kestirmesinin geciktirdiklerini sıklıkla gözlemleyebilirsiniz. Sürekli erteleme eğilimindedirler. Çünkü olacağını düşündükleri bir sonuçla önlerine çıkacak riski hesaplayamadıklarını kestirmek mümkündür.

Peki tüm riskler hesaplanabilir mi? Tabii ki hayır.

İlginçtir ki çocuklar bir süre risk altındadır. “Bunları yapma, düşeceksin!” Diye bağırarak onların arkasında duran yetişkinler hep vardır. Çocuklar risk almayı bıraksaydı ne olurdu? Yürüyebilirler miydi? Boynum kırılır diye pes etselerdi takla atabilirler miydi? Ya da boğulurum diye denize girmeseler yüzme öğrenebilirler miydi?

Bazı insanların harika şeyler elde etmelerinin nedeni, risk sınırlamalarını test etmeye hazır olmalarıdır.

Risk Toleransınızı Nasıl Artırırsınız?

Burada, aşağıdaki yöntemleri kullanarak riski hesaplayabilmeniz ve daha fazlasını başarabilmeniz için neye ihtiyacınız olduğunu, neleri bulduklarınızı ve yapmanız gerekenleri nasıl düzelteceğinizi ayırmayı hedefledim:

RRIS Yöntemi

R – Ulaşmayı Hedeflediğiniz Her Şeyi Araştırın
Araştırmaya her zaman hevesli olmanız gerektiğini daha önceki bir çok makalede belirttik. Ayrıca araştırmayı ne zaman bırakıp ne zaman tekrar başlayacağınızı da bilin.

Sizi harekete geçirmek için “biraz daha fazla araştırma yapmak” tuzağına düşmek kolaydır. Öyleyse araştırmanızı yapın ve bilginizi harekete geçirmenize yardımcı olacak diğer ipuçlarını kullanın.

R – Gerçekliğinizi Akılcılaştırın
Güvende kalmalarını sağlamak için gerçekleri söyleyin. Doğru olduğuna inandığınız ve kaçınmak imkansız olduğunu düşündüğünüz sonuçları sorgulayın. Gerçekliğinizi kanıtlamak için kanıtlarınız var mı; yoksa rahatlık bölgesinin aynı büyüklükte kalmasını sağlayan düşünceleriniz mi var?

Konfor bölgeleri büyük kalın yorganlar gibidir. Kışın ortasında müthiş yağmur yağdıran pencerelerin önünde sizler sıcak ve güvenli bir şekilde kıvrılıyorsunuz; ama aynı yorganın etrafınıza sarılabildiği yaz aylarında vücudunuz için terli bir tuzak haline geliyor. Konfor bölgenizden çıkmak ya da konfor alnınızı ayarlamak sizin elinizde.

I – Fikirler Hesaplanmış Risk Yeteneğimizi Azaltabilir ya da Düşürebilir
Bir şey yapmadan önce, kafanda bir yerde bir düşünce olmalıdır. Bunu gerçekten takdir ettiğinizde, herhangi bir riske girmeden önce, başarmak için arkasındaki fikirlere sahip olmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Becerilerimiz, geçmiş başarılarımız ve yeteneklerimiz hakkındaki gerçeklerimizle yüzleştikten sonra, “sizi neyin durduğunu?” sorabilirsiniz. Ancak sorun değil, harika sonuçlar elde etmek için sağlam bir temel yaratıyorsunuz çünkü fikirleriniz olumlu, çünkü “işe yaramaz”, “peki başarısız olursam”, “böyle yapılmamalı”, “aptal gibi görüneceğim” gibi mantık dışı söylemlerden uzak durmanız gerektiğinizi biliyorsunuz.

S – Korkutmak Üzere Başarı
Bu hesaplanmış bir risktir ve bu nedenle korku seviyemiz azaldığında ve başarıya olan inancımız yükseldiğinde yatırım yapmaya ve devam etmeye değer bir şeydir. Bu ölçekte nerede duruyorsun?

Korkma ile başarı arasında ne kadar büyük bir boşluk olduğunu görmeye başlayabilir misiniz? İkisi arasında daima güvende ya da sıkışmış hissetme unsurları olacak ve bunu yapıp yapamayacağınız konusunda endişeleneceksiniz. Hatırlanması gereken önemli şey, korkmuş ve başarılı arasındaki boşluğu hiçbir zaman tamamen kapatmayacağınızdır. Küçük bir korku senin için çok iyi olacaktır.

Know-It Kiti

Risk almak, patronlarının karşısında durmak ya da sahne almaktan korkan şarkıcıya sahne aldırmak kadar kolay tanımlanabilir. Önemli olan, aldığınız riskleri kontrol altında tuttuğunuzu bilmektir.

Başarılı Olduğun Zamanları Bil

Pek çok kişi, korkularının elde edilebilecekleri hakkındaki inançlarını geçersiz kıldığını söyler. Bunun gibi zamanlarda, farklı bir şeyi düşünmek ve sihirli bir şekilde kolay görünmesini beklemek iyi değildir. Gerçekleri kendi tarafına al.  Başarılı olduğun ya da olacağın zamanları hatırla.

Sahip Olduğun Becerileri Bil

Yukarıdaki gibi, risk aldığımızda, istediğimiz sonuçları elde etmek için ihtiyacımız olanı aldığımızı bilmemiz gerekir. Becerilerimizin farkına varmamız kendimize olan güvenimizi artırır ve kendimizi hangi yönde geliştireceğimiz konusunda farkındalık oluşturmamızı sağlar.

Hataların İyi Olduğunu Bil

Başarının sürekli ilerlemesi için geri adım atılmaması gerekir, büyük icatların başarısızlığı olmadı. Hataların öğrenme fırsatı olduğunu ve sonuçların iyi olmasını sağlayacak bir atak olduğunu bilerek harekete geçin.

Uluslararası Vokal Antrenörü Gemma Milburne;

“En iyi şarkıcıların çoğunun risk almaya en istekli olduğunu düşünüyorum. Şarkı söylerken GERÇEKTEN iyi olmak için ayar dışına çıkma, hata yapma, kulağa kötü gelme riski taşımanız gerekir. Bir vokal koçu olarak yaptığım şeylerin çoğu, şarkıcıların bir kişinin kafasındaki “zihinsel” risk ile yüzleşmelerine yardımcı olmaktır. ”

Güvenebileceğiniz, Size Her Zaman Destek Olan İnsanları Tanıyın

Her şey yerinde olduğunda, kanıtlara sahipsin, araştırmanı yaptın, hesap verebilirsin, odaklandın ve harekete hazırsın, bazen sadece doğru kişiyle sohbet etmek, ihtiyacın olan her şey olabilir.

Bu kişilere söylemeleri gerekenleri söylemeleri için güvenebilirsiniz. Ve sadece “çok iyi olacaksın, sırf bunun için yola devam et” demesi bile orada olacak insanlara meydan okuyacak, güçlenecek ve her şeyi yapabilmek için hazır olmalarını sağlayacaktır. Bu tamamen doğru insanlara sahip olmanıza bağlıdır.

Hissetmek zorunda olduğun yolu bil

Ve son olarak; doğru insanlardan doğru kelimelere kadar her şeyin size bağlı olduğunu unutmayın.

Bazen kültürel inançlar ve duygular zihniyetimize karışabilir, aynı sektördeki diğer insanlar bize “asla böyle bir şey yapılmadığını” söyleyebilir ve odağımızı vurabilir ve düşüncelerimizi raydan çıkarabilir.

İstediğiniz sonuçları almak için nasıl hissetmeye ihtiyacınız var? 200 yıl öncesinden bir kişiye bu gezegende aynı gün herhangi bir yere uçabileceklerini söyleseydim, büyük olasılıkla kilitli kalırdım. İnançlarımız zaman ve tecrübe ile değişir. Gelecek kaygısını yok ederek, geleceğin düşüncelerini ve inançlarını yaratan kişi olmak ister misiniz? Ya da başkasının riske girmesini sağlayacak kişi?