fbpx

Kurban Bayramında Hayati Önem Taşıyan Beslenme İpuçları

Bayramlar sevginin, özlemin ve birlikteliğin verdiği mutluluğun buluştuğu, en güzel sofraların kurulduğu çok özel zamanlardır. Bu güzel günlerin büyüsünü korumak adına dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktaya değinmek istiyorum bu yazımızda.

 • Kurban Bayramı, ülkemizde genellikle yoğun bir şekilde kırmızı et tüketimiyle geçer. Kırmızı et; demir, B12 vitamini, magnezyum ve çinko açısından oldukça zengin bir besindir. Bu vitamin ve mineraller beden için çok değerli ve elzem besin öğeleridir. Ülkemizde özellikle demir ve B12 vitamini eksikliğine sıkça rastlanmaktadır. Kurban bayramında bol kırmızı et tüketimiyle bol miktarda bu vitamin ve mineralleri de depolayabiliriz. Bu minerallerden özellikle demirin emilimi için C vitamini çok önemlidir. Demirin vücutta emilimini arttırır. Bu nedenle et  yemeğinizin yanına bol limonlu salata, şekersiz limonata ya da limon sıkılmış mineralli maden suyu  eklemeye özen gösteriniz.

Kurban bayramında üst üste yoğun olarak kırmızı et tüketimi özellikle hazımsızlık, gaz, daire(ishal) ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir.

 • Kırmızı et, sindirim açısından zor bir besindir. Kurban bayramında üst üste yoğun olarak kırmızı et tüketimi özellikle hazımsızlık, gaz, daire(ishal) ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. Bu sorunları en aza indirmek için eti iyice çiğneyin ve sebzelerle birlikte tüketiniz.
 • Kurban etlerini dinlendirdikten sonra tüketmek en sağlıklı olandır. Kurban kesildikten sonra etlerinizi küçük parçalara ayırıp buz dolabının normal bölümünde 12-24 saat kadar dinlendiriniz.
 • Pişirme yöntemi olarak ızgara, fırında pişirme, haşlama ya da sebzelerle birlikte kendi suyu ve yağında pişirme tercih edilebilir.

Pişirme yöntemi olarak ızgara, fırında pişirme, haşlama ya da sebzelerle birlikte kendi suyu ve yağında pişirme tercih edilebilir.

 • Kurban Bayramı’nda normale göre fazla olan kırmızı et ve tatlı tüketimi, kronik hastalığı olan bireyler için büyük bir risk etmenidir. Bayram boyunca özellikle kalp damar hastaları, diyebet, böbrek ve hipertansiyon hastaları başta olmak üzere herkesin dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı beslenme ilkelerinden şaşmayıp, porsiyon kontrolüne dikkat ederek bayramı bayram gibi geçirmemiz mümkün.
 • Bayramda mangal yapılacaksa, etler direk ateşe maruz bırakılmamalıdır. Yanacak kadar çok aşırı pişirilmemeli. Yanmış etin kanser riski oldukça yüksektir.
 • Etli yemekler yaparken, yemeklerinize ekstra yağ eklemeyiniz. Kırmızı etin en yağsız kısmı bile en az %20 yağ içerir. Bu nedenle eti  kendi yağı ve suyuyla pişiriniz.
 • Kurban Bayramı’nda yoğun et tüketiminden dolayı vücut daha fazla asiditeye kayar. Bu asitliği çözmek için, en temel detoks(arınma) içeceğimiz olan suyu, daha fazla tüketmeye özen gösteriniz.  Hatta içerisine limon sıkarak tercih etmek, detoksu hızlandıracak ve vücudu alkali yapmaya yardımcı olacaktır.

 • Bayram ziyaretlerinin en vazgeçilmezi ve geri çevrilmesi en zor olanı da tatlılar galiba. O tatlıyı geri çevirdiğinizde gelecek olan ısrarlara göğüs germek tıpkı bir savaş vermek gibidir. Ama siz yine de en azından porsiyon kontrolüne dikkat etmeye özen gösteriniz. Tercihinizi daha çok taze/kuru meyve, sütlü tatlı ve dondurma gibi daha sağlıklı tatlılardan yana kullanınız.
 • Kırmızı etin sindirim açısından zor bir besin olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle sindirim olaylarının daha rahat olduğu öğle öğününde tercih etmek çok daha iyi olacaktır. Akşam yemeklerinizi ise kurubaklagil  veya sebze yemeği olarak tercih ediniz.
 • Bayram süresince  hem sindirimi rahatlatmak hem de kilo kontrolü için sabah veya akşam saatlerinde mutlaka yürüyüş yapmaya zaman ayırınız.

Sevdikleriniz ve ailenizle sağlık ve mutluluk dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle…

 

Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,701BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,042TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Kariyerinizde ilerlemek için gerekli beceriler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip olmak, sizi kariyer basamaklarında daha hızlı ve emin adımlarla yukarı taşıyacak? İş hayatında tüm bu...

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Gülmek Yaşamaktır

Komik ve anlamlı karikatürler bölümümüzde bu kez gülmenin hayatımıza katkıları üzerinde duracağız. Gülmek, yaşamaktır aslında. Ve kahkahalarınız kadar neşeli zaman dilimi biriktirebiliyorsanız, o kadar...

Etkili Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Karar verme becerisi, özellikle bir takımda veya bir organizasyonda çalışırken önemli bir konuda hayati bir seçim veya eylem yapma süreci olarak tanımlanabilir. Yaşamınızda dönüm...

Doğrudan Satışta Kısa Süreli Düşünme Sendromu

Doğrudan satışta kısa süreli düşünme sendromu hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satış başarısı ile bakış açınız arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Baş açınızı da...

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Başarılı olmak için işletmeler müşteri sadakati geliştirmek için çaba göstermelidir. Etkili bir pazarlama tekniğinin yanında, müşteri memnuniyeti de önemli bir yer tutar. Müşteri hizmetlerinin...

Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Etkili öğrenme yaparken görsel öğrenmeden yararlanarak kalıcılık sağlayabileceğiniz kaçınılmaz gerçek. İnsanlar farklı şekillerde öğrenir; birçok öğrenme biçiminden zevkli şekilde öğrenebiliyorlar dediğimiz kuşkusuz ki görsel...