Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 17.Hafta

Eğer kısa yoldan para kazanma peşinde değilse, ahlaklı, helal yoldan kazanç peşindeyse, herkes zorluk çeker..

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

17.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Network Marketing sistemleri ile ilgili (multilevel piramit sistemler vs) ayrıntılı bilgi alabilir miyim?

Piramit yapılar, aslında şeklinden dolayı network marketing ile ilişkilendirilse de bitin şirketlerde, devlet kurumlarında piramit yöntemi vardır. Yani yukarıdan aşağıya doğru genişleyen ve hiyaraşik olan.. Network marketing piramit sistemle alakası yoktur. Network marketing ile karıştırılan piramit yapılandırmalar arasında aslında çok açık farklılıklar vardır. Bunları uzun uzun yazdığımız bir yazımızı linke ekliyorum. Neymiş bu piramit sistemler diyenler buraya tıklayabilir.

2 ) Size geçen hafta sorduğum soruyu cevaplarsanız sevinirim?

Her hafta yüzlerce soru geliyor. Bazı sorulara cevap veremiyoruz. Benzeri sorulduysa, soru net değilse şirket ismi geçiyorsa, siyasi,dini bir mesaj içeriyorsa saçmaysa ya da yetişemediysek Bu vesileyle bunu açıklamış olalım. Bu arada soru neydi?

3 ) Bir gün herkes bu sektörde olacak mı?

Hayır tabii ki olamayacak. Her zaman ban göre değil diyenler, başka planları olanlar, korkanlar, istemeyenler olacaktır.. Ama; Okuduğum bir kitapta 2100 yılında insanların %50 sinin Network Marketing şirketlerinden alışveriş yapacağını belirtiyor. Düşün ki daha 80 sene sonra bile sadece %50 öngörülüyor. Bu da temsilci değil, ürün alan sadece.

4 ) Disiplin ve motivasyon nasıl saplanır geliştirilir?

Kısa kısa cevap verebilirim.

Disiplin, bir alışkanlıktır aslında. Alışkanlıklarımızı düzenlemek gerekir. Bir hedef koymak, o hedefe uygun plan disiplini getirecektir. Burada öneli olan kendine sert olabilmek. (başkasına değil) Motivasyon ise herkesten en başta olmayabilir. Ufak ufak hedefleri gerçekleştirmek ve sonuç almak gerçekleştirmek ve sonuç almak motivasyonu arttırır.

(Bir konuşmacı, bu konuya sabahları yatağını toplamak bile küçük bir şeyi başarma hissi verir, demişti.) Buraya “Hayallerinizi Nasıl Hedefe Çevirirsiniz?” yazısını ekliyorum. Disiplin ve motivasyon için hedef şart!

5 ) Azerbaycan’da  Network başarılı olabilir mi?

Azerbaycan’da,  Türkiye’den daha fazla network yapan var. Bir çok firmanın ofisi de var. Azerbaycan’ın Türk Cumhuriyetleri’ne ve Rusya’ya açılmak için iyi bir pazar olduğunu söyleyebilirim.

6 )Networku yapmayı çok istememe rağmen bir türlü o cesareti bulamıyorum ne yapmam lazım?

Sizi engelleyen korkuyla yüzleşin. Eğer çok istiyorsanız kendinize sorun; En kötü ne olur? Yaparsan ve başarısız olursan ne kaybedersin? Eğer hayati kayıplar değilse, başlayın. Unutmayın korku gerçek değildir. Korkarak yaşadığınız taktirde özgür olamazsınız. Size korku ve cesaretle ilgili bir yazı ekledim buradan ulaşabilirsiniz.  

7 ) İnsanlara network iş fırsatı sunulduğunda neden küçümseyerek bakıyorlar?

insanların nasıl baktığını değil de bizim işi nasıl sunduğumuzu sorgulamalıyız sürekli böyle tepki alıyorsak.. Özellikle  yeni başlayanlar, ön yaklaşım, davet,tanıtım ve takipte yanlış bir tutumla yaklaştıkları için böyle tepkiler alabilir. Bu konularda biraz tecrübe kazanın ve başarılı liderlerinizle birlikte çalışın.

8 ) Her geçen yıl network marketing sektöründe gelen kişi sayısı artıyor. Sonraki yıllarda insan bulmak zor olabilir mi?

Aslında bu soruya cevap vermezdim çünkü 2. soruda verdim. Okuduğum kitapta yazar 2100 yılında insanların %50 si alışverişi bu sektör aracılığıyla yapacak diyor. 1940’lı yıllarda başlayan Network Marketing , 80 yıl geçmesine rağmen hala emekleme evresinde.. 11 yıldır bu sektördeyim hala çevremdeki insanların %95 i bu sektörde değil, o yüzden korkma, tıkanmıyor 🙂

9 ) Kısa sürede vazgeçip bırakanlar için ne yapmalı. Onları nasıl çember içerisinde tutabiliriz?

Çook geniş bir soru. Yakında youtube kanalımızda buna bir videoyla cevap vereyim..

Kısaca şunu söyleyeyim, insanlar bırakır. Kursu, okulu, sporu, dansı her neye başlarsa çoğu bırakır bu normaldir. Ben bırakanlara ne yapalım sorusuna şöyle bakıyorum:

-O kişi bırakmadan önce ne yapalım da o noktaya gelmesin, bu daha önemli..

10 ) Bu işte gerçekten başarılı olan insanlar var mı? Yoksa seçilmiş insanlarla yapılan reklamlar mı?

Böyle düşünmeniz normal karşılıyorum çünkü o kadar şovmen var ki toz pembe tablolar çizen reklam gibi geliyor size.. Ama biraz araştırın, çok başarılı insanlar var bu sektörün çıkardığı.. Ayrıca Network Marketing en fazla milyoner çıkaran sektör, bunu da belirteyim.

11 ) Network Marketing’ de ne iş yapıyorsun sorusuna verilebilecek en net cevap nedir sizce?

Ben herkese farklı cevaplar veriyorum ama başta ben de bu konuyu çok düşünürdüm. En sevdiğim cevabım;

– “interaktif ürün dağıtım organizasyonu kuruyorum” diyorum. Havalı değil mi ?

12 ) Dropshipping işi ile ilgileniyor musunuz?

Dropshipping ile ilgilenmiyoruz da acaba dropshipping eğitimi mi satsam diyorum. İyi para var baksana herkes uzman oldu 1 senede.. 🙂

13 ) Bu sektöre yeni başladım. Sağlam ve hızlı ilerleme için önerileriniz nelerdir?

Hayırlı olsun öncelikle.. Sağlam ve hızlı ilerlemek için bizi her gün takip edin 🙂

Şaka yapmıyorum çünkü 6 ayda 800 tane yazı yazdık, 17 haftadır soru cevaplıyoruz, püf noktaları paylaşıyoruz ve yakında da inşallah hepinizin işine yarayacak videolar çekerek youtube kanalımıza başlıyoruz. Sizin için “Başarı Süreci Nasıl Olmalı” yazımızı ekledim. Diğer yazılar sitemizden bakabilirsiniz.

14 ) Bir şehirde ekip kurarken daha çok nelere dikkat etmemizi önerisiniz?

Ama her hafta aynı soruyu soruyorsun, geçtiğimiz haftanın cevaplarına siteden bakabilirsin. Sana cevap vermiştim..

Şu takımı kur artık da hepimiz rahatlayalım. 🙂

15 ) Network şirketinin maddi olarak dönüşümleri oluyor mu?

Olmuyor. Kendi aramızda eğleniyoruz biz. 🙂

16 ) Network Marketing’de şahsi ofis açmak gerekli mi?

Bu konuda yorum yapmak yanlış olabilir çünkü her takımın kendi kültürüne, çalışma sistemine göre değişir. Bazı takımlar ofisle çalışır, bazıları otel toplantılarıyla, bazıları homeofislerle, bazıları kafelerde.. Herkese önerim, başarıyı kopyalayın.

17 ) Network Marketing Türkiye’de imaj sorunu yaşamakta, bunun için çözüm bulunması gerekir?

Biz niye geldik işte. Halledeceğiz o imajı  merak etme.

Firmalar, liderler destek olsun Network Marketing’in imajını, Leonardo Dicaprio’nun imajının üzerine çıkaracağız.

18 ) Network Marketing bir şirkette başarısız olmuş bir kişi başka bir şirkete zorluk çeker mi sizce?

Çekmez mi diyeyim şimdi. Çeker..

Eğer kısa yoldan para kazanma peşinde değilse, ahlaklı, helal yoldan kazanç peşindeyse, herkes zorluk çeker.. Başarı öyle altın tepeside sunulan bir ödül değil, ter ile gözyaşı ile aşılan engebeli bir yol. Kolay yok, kolay olan da büyük ödül olmaz.

Dostlar, bu haftada soru cevap sona erdi. Cevap veremediklerim affetsin, neden hepsine yazamadığımı 2. Storyde açıkladım. 17. haftayı da geride bıraktık. Umarım keyifli ve açıklayıcı olmuştur. İnşallah soru cevap yapmaya daha uzun süre devam edeceğiz ama bunun yanında youtube  içinde çalışmalara başladık. Hepinizin işinize yarayacak videolar hazırlayacağız yakın zamanda.. Sizlerde bu süreçte yazdıklarımızı beğenerek, paylaşarak destek olursanız mutlu oluruz.. Haftaya görüşmek üzere. 🙂

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>