Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 14.Hafta

Network hakkında sorulması gereken tüm sorular

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

14.sünü gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Bu işe katılmam için ne yapmalıyım?

Network Marketing bir sektör. Bu sektörde bir çok firma var ürün ve hizmet sağlayan.. Bu firmalardaki temsilciler, çevrelerindeki kişilere referans olarak, o kişilerinde temsilci veya sadece müşteri olmalarını sağlar. Bazı firmalarda referansınız olmasa dahi size temsilci olma hakkı verir. Firmalar hakkında networkokulu.net’ten bilgi alabilirsiniz. Tavsiyem ilk önce “Network Marketin Nedir?” yazımızı okumalısınız. 

2 ) Sizce en iyi yerli ve yabancı kitap hangisidir?

Şu an son postumuz hayatınızı değiştiren kitap tavsiyesi üzerine, eminim takipçilerimiz güzel kitaplar tavsiye edecektir, takip edebilirsiniz cevapları.. Bizim kitap ve film tavsiyelerimiz için sitemize göz atın. Ara ara listeler paylaşıyoruz. Bu listelere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

3 ) İvme yakalamak için tüyolarınız nelerdir?  Ve bazen ivmemizin düşmesindeki en belirgin sebep nedir?

Çok güzel ve önemli bir soru.. İvme Network marketing için olmazsa olmaz.. Katlamalı ilerleyen ve kopyalama gerektiren bir iş modeli olduğu için ivme kazanmak, networkünüzü uçuracak şeydir. Bir konuda ivme için ilk gerekli olan, o hareketi başlatmaktır. İkinci gerekli olan onu devam ettirmektir(ara vermeden).

Hareketi başlatmak demek gün içinde bir şeyler yapmak değil, sistematik bir çalışmadan bahsediyorum. Başlatın ve ne olursa olsun ara vermeden devam edin. İvme için bütün liderler 90 günün çok önemli olduğunu söyler.. Bu 90 günde size bir fikir verecek 60/90 gün kuralı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

4 ) Reis nereden başlıyacağımı bilmiyorum iki kişi var sanki içimde ?

Usta demiş ki: İçimizde iki köpek var. Biri iyi, biri kötü köpek.

Öğrenci sormuş: Kavga ettiklerinde hangisi kazanır?

Usta: Hangisini beslersen o kazanır.

Yani dostum, herkes için aynı.. nereden başlayacağını düşünerek ömrünü bitiren insanlarla dolu dünya.. düşünme, erteleme, başla.. Bak sana güzel bir yazı yolluyorum, erteleme ve çözümü ile ilgili buraya tıkla. 

5 ) Genel anlamda takip kısmında telefonlarım açılmıyor ne tavsiye edebilirsiniz?

Bunun 2  nedeni olur: Ya çok baskı yapmışsınızdır, bunalmıştır. Ya da size hayır diyemedikleri için açmak istemiyorlardır. Ama ne olursa olsun ısrarlı aramaların saçma olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden yüz yüze görüşme şansınız varsa bunu değerlendirin. İkinci tavsiyem, tanıtım sırasında bir sonraki görüşmenizin saatini ve yerini ayarlayın. Takip ile daha fazlası için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.   

6 ) 2 hafta önce bir şirketle başladım bu işe ve bugün başka bir şirket çalışma teklifi etti. Ne yapmalıyım?

Şirketler teklif etmez, temsilciler eder. Sürekli şirket değiştirmeniz sizi başarıya ulaştırmayacaktır. Dünyanın en iyi şirketine de geçseniz, inanç , tutarlılık ve devamlılık olmazsa başarılı olamazsınız. “İnanç Sonuçlardan Önce Gelir” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

7 ) Hedeflerimizi gizli mi tutmalıyız? Sanki başkalarına açıklayınca önceki gibi istekli olmuyor sıradanlaşıyor?

Eğer siz paylaşmadığınız da sıradanlaşmıyorsa ve o hedefinizi gerçekleştiriyorsanız, paylaşmayın. 🙂

8 ) Network Marketing de şirket değiştirmenin zorlukları nelerdir?

Şirket değiştirmediğim için zorluk yaşamadım ama para kazanamıyorum diye değiştirenlerde gördüğüm şu: İnsanlar kendi yapamadıklarını şirketlerine, liderlerine yüklüyor.

Yüksek beklentiyle başarılı olacağını düşündüğü şirkete geçiyor. Ama kişi aynı kişi olduğu için çok büyük bir ihtimalle aynı sonuçları oradan da alıyor. Bence en büyük zorluk, şirketlerden yüksek beklentiye girip hayal kırıklığı yaşamak..

9 ) İşe en iyi odaklanma nasıl sağlanır? (Bilgi – davet – sunum – satış – hedef – inanç – heyecan vs…)

Her şeyin cevabını istemişsin maalesef o kadar yazamayız şimdi 🙂 Kısa tavsiyem ulaşılabilir hedefler koyman ve yapabileceğine inandığın bir plan yapman. Gerçekten bu hedef seni heyecanlandıran bir hedefse ve plan SMART ise odağın artacaktır. Hedef belirlemekle ilgili güzel bir yazımız var buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

10 ) Uzun süre kariyer geçemedim. Sizce bırakmalı mıyım?

Bir yandan soru yazarken diğer yandan maçı izliyorsun sanırım. (Burak gol atmış) 🙂 Şimdi bırakmalısın desem bırakacaksın,  bırakma desem devam mı edeceksin ? O zaman bırak dostum..

11 ) Hedefi tutturmak için ne yapmalıyız?

Laf olsun diye belirlenmiş hedefler bir sonuca götürmez. Ama ciddi belirlenmiş hedefler için konuşuyorsak, kullandığım terim “seni yakmalı” Seni yakan bir hedefin varsa, yapman gerekeni zaten bulacaksın diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

12 ) Network Marketing’de kampların önemi nedir?

“Bir araya gelmiş insanın enerjisi bir kitabın enerjisinden daha fazladır.”  Kamp, toplantı veya liderlerle görüşme anında bir an, bir cümle hayatı değiştirebilir. Bunun dışında ne kadar istiyoruz, inanıyoruz destek de hepimizin motivasyona  ihtiyacı var. Kamplar bunu sağlar.

13 ) Siz de diğerleri gibi belli bir sayıya ulaşınca bir şirketin teklifini yapmazsınız değil mi?

Bizim gibi 20 bine kadar tarafsız gelen, bu kadar içerik paylaşan, yaklaşık 60 firmayı sitesine ekleyen “diğerleri” kim merak ediyorum açıkçası ama biz o kadar küçük  düşünmüyoruz, tek bir şirket değil amacımız bütün şirketlerdeki arkadaşlarımıza yardımcı olmak…

Biz bütün ahlaklı legal şirketlere, onların liderlerine  ve sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz. İçiniz rahat olsun, herkes her şirkette çalışabilir, bizim için hepsi güzel 🙂

14 ) Bu kadar güzel platformunuz var ama takımıma okutamıyorum. Videolu içerik yapsanız mı artık?

Sen oku, onlara anlat 🙂

Şaka bir yana çalışmalara başladık, yakın bir zamanda youtube videoları çekeceğiz.. işinize yarayacak bir konseple buradaki cevapların daha kapsamlısını youtube videolarında anlatacağım.. belki o zaman izlerler.

15 ) Doğrudan satış işi yapan bireyler ülkemizde vergi veriyorlar mı?

Gelir vergisi mükellefi olmayan doğrudan satışçıların perakende kazançları gelir vergisinden muaftır. Bununla birlikte şirketlerinden aldıkları prim, komisyon v.s. gelirler, yürürlükteki mevzuata göre %20 vergi kesintisine tabidir.

Vergi mükellefi olanlar ise bir yıl içinde elde ettikleri kazançlarının tamamı üzerinden bir sonraki yıl gelir vergisi öderler.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>