fbpx
Bunun nedeni okul, dersler, çalıştığımız iş ve izlediğimiz televizyon dizileridir.

Network Marketing’de Hayallerinizi Nasıl Hedefleriniz Haline Getirebilirsiniz?

Network Marketing’de önce kazanıp, sonra mı hayal kurmalıyız? Yoksa tam tersi mi?

İnsanlar hayallerine ve hedeflerine ulaşabilmeleri, ileride hangi noktaya geleceklerine karar vermeleri için hayal kurarlar ve bu hayalleri hedef olarak belirlemelidirler. Bizler çocukken çok fazla hayal kurarız ve bunları ilerleyen zamanlarda unutmaya ve azaltmaya başlarız. Çünkü yaşımız büyüdükçe çevremizden, yaşantımızdan, olduğumuz bölgeden, bulunduğumuz konumdan ve ailemizden gelen okuma ya da çalışma baskısından dolayı hayallerimizi bastırmaya, azaltmaya ve hatta hayal kurmamaya başlarız.

Bunun nedeni okul, dersler, çalıştığımız iş ve izlediğimiz televizyon dizileridir. Ailemiz ve yakın çevremizin baskısı sürekli oku adam ol yönündedir bu yüzden biz kendi becerilerimizi geliştiremeyiz, sevdiğimiz işi hayalini kurduğumuz işi yapamayız. Çocukluğumuzdan beridir çevremizden ve televizyon dizilerinden aklımızda hep şunlar kalır. Zenginler kötüdür, zenginler çalar, zenginler haram yer, zenginler insanların üzerine basarak yükselir vs. Bunlar bizi hayallerimizden, hedeflerimizden ve gitmek istediğimiz noktadan uzaklaştıran gereksiz şeylerdir.

Hayal kurmak ve onun için çalışmak, insanın doğasında var.

İnsan doğasında hayal kurmak, hedef belirlemek ve bunlar için çalışmak vardır.

İnsan doğasında hayal kurmak, hedef belirlemek ve bunlar için çalışmak vardır. Belli bir yaştan sonra işe başladığımızda Türkiye ortalamasında 10 saat çalışırız, işe gidip gelmek için 2 saatimizi harcarız, 8-9 saat uyuruz, 1 saat yemek yeriz, 2-3 saatte TV izleriz. Böylece günlerimizi, haftalarımızı, aylarımızı hatta yıllarımızı geçiririz. Birde bakarız ki 65-70 yaşına gelmişiz. Bütün o kurduğumuz hayaller, bütün o belirlediğimiz hedeflerden çok ama çok uzaktayız. Bu yüzden Network Marketing yapmaya başladığımızda hayal ve hedeflerimizi çok net bir şekilde belirlemeliyiz. Çünkü bizi hayallerimize ve hedeflerimize götürebilecek en basit yol Network Marketing‘dir.

Yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olursun.

Genelde toplumda hayallerden konuşurken insanlar kendilerini çokta rahat hissetmezler. Bu konuyu anlamadığımız sürece bize hiç kimse yardımcı olamaz. Bütün insanların unuttuğu şeydir hayalleri. Çünkü ömür boyu işe eve işe eve gidip gelmekten ibaret bir hayatımız var. Düşünmeye vakit ayıramadığımız için hayallerimizi düşünmüyoruz bile.


Biraz çocukluğumuza geri dönelim, çünkü hayalleri olmayan bir çocuk yoktur. Çocukluğumuzda ben şöyle olacağım, ben büyüdüğümde buraya gideceğim ben böyle bir araba alacağım diyorduk. TV de gördüğümüz her şeyi istiyorduk buda o zamanlarda henüz aklımızın saf olduğundan dolayıydı. Henüz realiteler yerleşmiş değildi. Anlaşıldı mı? Her şeyi yapabilirim hatta uçabilirim bile diyorduk. Ve kırk yıl çalıştıktan sonra bırakın uçmayı bir uçak bileti bile alamıyoruz. Peki bize ne olmaktadır, realite alanına giriyoruz her ay geçinme düşüncesinin sahip olduğu bir yere ve dolayısı ile tüm sahip olduğumuz hayallerimizi unutuyoruz. En üzücü şey hayal kurma kabiliyetini, hayal kurma yetisini kaybetmiş olmamızdır.

Network Marketing’de hayallerinizi sınıflandırın.

Problem olan da bu zaten, biz inanmayı bıraktık.

Network Marketing de ve yaşamımızda neden hayallere daha çok önem vermeliyiz? Çünkü tek itekleyici sebebimiz ve o kadar çok ulaşmak istediğimiz her şeyimizi vereceğimiz 24 saat düşündüğümüz bir şeydir. Bu bir Ferrari, özel bir Jet ya da bir malikane olmaya bilir. Kendi evimizin olması ya da ailemizle güzel bir tatil gibi basit şeyler olabilir. Problem hayallere sahip olmamamız değil hayallerimiz var problem bu hayallere ulaşamayacağımıza inanmamamızdır. Problem olan da bu zaten, biz inanmayı bıraktık.

Hayallerinizi kategorilere ayırın;

 • Ticaretinizle ilgili hayalleriniz.
 • Yaşam tarzınız ile ilgili hayalleriniz.
 • Kim olmak istediğinizle ilgili hayalleriniz.

Nereye gittiğimizi bilmeden bir şeye başlayamayız. Farz edelim ki biri bize bir Ferrari verdi ve bizim nereye gideceğimiz ile ilgili hiçbir fikrimiz yok bizim yapacağımız tek şey o Ferrari’nin içinde oturup radyo dinlemekten başka bir şey yapamayız. Bu sektör de gerçekten bir Ferrari’dir Ama hayalleriniz yoksa sadece başlamanız hiçbir işe yaramayacaktır. Bizim ticaretle ilgili hedeflerimiz apaçık olmalıdır.


Hayallerinizi ve hedeflerinizi ciddiye alın.

Hayallerinizi ve hedeflerinizi gelir planınıza göre yazın, hatta evimizin her yerine yazmalısınız ve gün içerisinde görebileceğimiz her yere asın. Hayallerinizi sadece konuşmayın, aynı zamanda onları yazmalısınız çünkü insan doğasıdır konuştuklarımızı unuturuz ama yazdıklarımızı hiçbir zaman unutmayız. Eğer bizim hayallerimizin ve hedeflerimizin yazılı olduğu çok kıymetli bir eşyamız gibi koruduğumuz bir listemiz yoksa hayallerimiz hakkında ciddi değiliz demektir.

Biraz düşünün, gerçekten düşünün. Eğer Upline’miz ile oturup hayal ve hedeflerimizi konuşup yazacak kadar efor harcamıyorsak bu ticaret konusunda nasıl, nasıl ciddi olabiliriz ki. Hayallerimiz neyse, oturup birkaç saat üzerine düşünüp ve bunları yazmalıyız. Geçmişte de hayallerimiz vardı ama ciddiye alıp hiçbir zaman oturup düşünüp yazmadık. Çünkü ciddiye almıyorduk. Bunlar hayatımızda ki en güzel şeylerdir. Hayaller hedefler gibidirler ve biz onları hiçbir yere yazmadık. Ve ileride o listemize baktığımızda birçoğuna ulaştığımızı göreceğiz ve şöyle diyeceğiz; “Vay be birçoğuna ulaşmışım.”

Bazen geçmişi düşünüp, hayallerinizi analiz etmekte fayda var.

Biraz gerilere dönelim 16-17 yaşımıza o zamanlar neler istiyorduk bunları bir düşünelim belki o zamanlarda alamadık ama şuan onları alabiliriz. Her sabah kalkıp hayallerimizi düşünmeliyiz. Bu liste gerçekten elde etmek istediğimiz şeyleri fark etmemize görmemize yarayacak.

Bizi makinelerden ayıran tek şey hayal kurabilme kabiliyetimiz ve gücümüzdür. Bazılarımız bu ticareti 5-6 yıldır yapmaktayız ve bu süreçte hayal kurmayı unutmuşuzdur. Sunum ve eğitim yapmakla o kadar meşgul oluruz ki hayallerimizin ve ulaşmak istediğimiz şeylerin ne olduğunu unutmuşuzdur. Bu ticarette bizi itekleyen bir dış etmen yoktur, patronumuz yoktur. Upline’miz bizi desteklemek için var iteklemek için değil, zorla bir şey yaptıramaz.

Klasik ticaret ve Network Marketing arasında çok fark var.

Geleneksel ticaret gibi değildir, burada bir karşılaştırma söz konusu.

Geleneksel ticaret gibi değildir, burada bir karşılaştırma söz konusu. Geleneksel ticarette negatif motivasyon denen bir şey vardır, biliyorum bu iki kelime çelişiyor. Açıklamama müsaade edin. Geleneksel ticarette diyelim ki bir lokanta açmak istiyorsunuz, dünyanın herhangi bir yerinde lokanta açmak için 400-500 bin TL paraya ihtiyacınız vardır. Lokanta açmak istiyorsanız muhtemelen paranız yoktur paranız olsa lokanta açmazsınız. Ve gidip bir bankadan kredi çekeceksiniz kredi çektiğinizde her ay ödeme yapmanız gerekecek.

Lokantayı açtınız, 400 bin TL Kredi aldınız lokantanızın işi saat kaçta başlar büyük ihtimalle 24 saat açık olacak ya da bazı ülkeler sabah 6 da açılır. Diyelim ki işiniz bitti ve kepenkleri çekiyorsunuz bu sırada lokantanıza doğru gelen 50 kişilik bir grup gördünüz ne yapacaksınız derhal kepenkleri geri açacaksınız ve onlarda size
– “Sanırım kapatıyorsunuz.” diyecek. Siz ne diyeceksiniz?

-“ Hayır hayır kapıları kontrol ediyordum, buyurun gelin size yemek yapacağız, servis yapacağız.”

Neden? Sizi motive eden şey nedir? Büyük bir ihtimalle bankaya olan borcunuzdur. Buna negatif motivasyon diyoruz.


Network Marketing açısından durum biraz farklıdır.

Network Marketing ticaretinde size gerekli olan para miktarı, şirketlere göre değişiklik göstermektedir. 100 TL ile başlanan da var 3000 TL ile başlanan da. Bunun için bankadan kredi çekmenize gerek yoktur. Bu ücreti ödedikten sonra unutuyorsunuz. Ticarete girdikten sonra bizi motive eden şey nedir?

 • Negatif motivasyon? Hayır.
 • Banka borcu? Hayır.
 • Patron? Hayır.
 • 9-5 kontrat? Hayır.

Bu ticareti, bizi yapmaya itekleyen şey sadece kendi hayallerimizdir. Ve onsuz eğer yolculuğumuz zorlu olursa, sürpriz yaşamamalıyız, şaşırmamalıyız.

Merak etmeyin, hayalleriniz zamanla değişecek ve gelişecek.

Hayallerimiz ticarette büyüdüğümüz zaman gelişir.

Hayallerimiz ticarette büyüdüğümüz zaman gelişir. Hayallerimiz maddiden, kişisele dönüşür. Hayallerimiz küçük olup büyüyebilir ya da inanılmaz büyük olarak başlayabilir. Hayaller herhangi bir şey herhangi bir hayal olabilir, biz onu istediğimiz sürece onun için her zaman hayallerimizi düşünmeliyiz. Hayal yoksa bu ticareti yapmamızın bir anlamı yoktur. Eğer hayal yoksa bizi iteklemek için zorlayıcı bir sebebimiz yok demektir. Bu yazıyı okuduktan sonra lütfen oturun bir parça kağıt alalım hayallerimizin olduğu günlere geri dönelim ve hayatımızda ulaşmak istediğimiz her şeyi yazalım. Eğer sarı renkli pembe noktalı bir jet ise onu da yazalım ama ona inandığımız müddetçe. Bu konuyu bir söz ile noktalayalım;

‘’Hayalleriniz yeteri kadar büyükse, gerçekler anlamını yitirmektedir.’’

Bu cümleyi anlamamız gerekiyor. Eğer hayallerimiz büyükse gerçekten büyükse gerçekler zorluklar anlamını yitirmektedir. Gerçekler zorluklar nelerdir. 20 hayır duymak gerçektir, yorulduğunuz gerçektir, yeterince zamanımızın olmaması da bir gerçektir. Takımımızda ki arkadaşımız tembeldir bu da olabilir. Pazarımız doygundur ki bu koca bir yalandır, pazar doygunluğu diye bir şey yoktur. Bu söz neyi ifade etmektedir eğer hayallerimiz yeterince büyükse tüm gerçekler zorluklar yok olur. 35 kere hayır duyduk ve biz hala gülümsüyorsak daha çok sunum yapıyorsak hayalimiz yeterince büyük demektir. Onun için tekrar bir vurgu yapmak istiyorum. Bu ticarete yeni başlayan arkadaşınızla oturun veya yeni başlamış biriyseniz upline’nizla oturun ve bu hayal konusunu sonuna kadar irdeleyin.


Tamam, şimdi hayallerinizi hedeflerinize dönüştürme zamanı.

Network Marketing’e giren her kişi hata yapabilir, özellikle de hayal ve hedef konusunda. Hayallerimizin ve hedeflerimizin yazılı olduğu bir listemizin ve panomuzun olması gerekiyor. Bunları her yere asabiliriz. Odamıza kapımıza eve gidip gelirken kullandığımız sokaklarda ki direklere vs. bu bizi başarıya götürecektir. Network Marketing 200 milyar dolarlık  büyük  bir sektör olması bizi başarılı yapmaz. Planlı çalışırsak başarılı olabiliriz. Plan demişken Network Marketing’de plan nasıl olmalıdır rast gele değil SMART olması gerekir.

Peki nedir bu SMART?

 • Specific – Belirli
 • Measurable – Ölçülebilir
 • Achiavable – Uygulanabilir, Başarılabilir
 • Relevant – İlgili, Gerçekçi, Amaca hizmet eden
 • Time-bound – Zamanlaması olan, Takvime bağlı

Bunları her yere asabiliriz.

Bunları biraz daha açıklayacak olursak;

Specific – Belirli;

 • Kim,ne,nerede,ne zaman,neden,hangisi. Detaylı hedeflerimizin detaylı özelliklerini bilmeliyiz. Örnek: Ev istiyorum. Kaç katlı, dış cephesi ne renk, kaç odalı, odaları kaç metrekare, hangi oda hangi renk, nerede, ne zaman, kapıları nasıl, iç dekoru nasıl, dış dekoru nasıl, bahçesi nasıl, vs gibi.

Measurable – Ölçülebilir;

 • Hedefe doğru yaklaşırken ilerleyişimizi görüntüleyebiliyor muyuz? Gayretlerimiz meyvelerini veriyor mu? Hedefimizi tam olarak yakalayabildik mi? Örnek: Zengin olmak ölçülebilir değildir, ama 5 milyon dolarlık bir ev almak ölçülebilir. Araba almak ölçülebilir değildir ama 5 yüz bin liralık bir araba ölçülebilir.

Achiavable – Uygulanabilir, Başarılabilir;

 • Hedefimiz gerçekçi bir hedef midir? Amacımıza ulaşmak için yapmamız gereken hareketlerin pratikte ilerleyebilmesi önemlidir. Bu felsefeyi benimseyerek amacımıza ulaşmak adına kendi kabiliyetlerimizin ve hareket fikirlerimizin önemini kavramalıyız. Örnek: Yaptığımız işle ya da gelirimizle belirlediğimiz hedeflere ulaşabilir miyiz? Yeteri kadar tecrübemiz ve zamanımız var mı? Gerekli kaynaklarımız ve mali gücümüz var mı?

Relevant – İlgili, Gerçekçi, Amaca hizmet eden:

 • Bu yolculuğa adım attığımızda hedeflerimizi başarmak için mi yola çıktık? Bizi motive eden şeyler nelerdir? Hedeflerimizi başarıyla tamamlayabilmek için bize gerekli olan şeylerin listesi nelerdir? Sonuçlara bir defa odaklandığımızda, bizi oraya götürecek yolu daha açık bir şekilde görürüz. Örnek: Hedeflerimize odaklanmalıyız ‘’ne yaparsan yap aşk ile yap’’. Bizi motive eden müzikler dinleyebiliriz ya da bir mentor belirleyip onunla vakit geçirebiliriz. Tuğla, taş, çimento vs. bütün araç gereklerin listesini yapıp onları hazır etmeliyiz.

Time-bound – Zamanlaması olan, Takvime bağlı;

 • Asla bir işi yapmadan önce “Bir ara yaparım.” dememeliyiz. Bir iş tamamlama tarihini önceden belirlemiş olup ve bu yolda çalışmalıyız. Başlamanın en iyi zamanı ŞİMDİDİR! Örnek: Bir ev ya da araba istiyorsak bunun için bir zaman tarih belirlemeliyiz ve beklentimizi çok yüksek tutmamalıyız. Bunu hiçbir zaman ertelememeliyiz. Odaklanmalı ve hemen başlamalıyız. Ne gerekiyorsa onu yapmalıyız.

Daha sonra da laboratuarına kapanıp onu icat edermiş.

Siz de Network Marketing’de yaptığınız hayal listenizi, SMART bir plan ile bu şekilde hedefleriniz haline dönüştürebilirsiniz. Bu durumda dışarıdaki milyonlarca insandan farklı bir adım atmış oluyorsunuz. Hayallerinizi yazın, anlatın. Herkese anlatın. Alay edecekler diye korkmayın. Çünkü bu durumda kendinizi yükümlü hissedeceksiniz ve işinize daha sıkı  sarılacaksınız. Bu yöntemi ünlü mucit Thomas Edison çok kullanmış. Thomas Edison, aklına yeni bir icat fikri geldiği zaman hemen basın toplantısı düzenleyip, bu fikrini herkese anlatırmış. Daha sonra da laboratuarına kapanıp onu icat edermiş.
Ünlü yazar ve eğitimci Robin Sharma’nın sözüyle yazımızı bitirelim;

“İnsanlar hayallerinize gülmüyorsa, hayalleriniz yeterince büyük değil demektir.” – Robin Sharma

 

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap