fbpx

İş Hayatında Nasıl Konuşmalıyız?

İş hayatında konuşma yeteneğine ve güvenine sahip olmak çeşitli nedenlerden dolayı kritik öneme sahiptir. Kişisel düzeyde önemlidir, çünkü kariyerinizi olumlu ya da olumsuz bir şekilde doğrudan etkileyebilir. Doğru yapıldığında, kariyeriniz ve iş yerinizin mutluluğu üzerinde çok canlandırıcı bir etkisi olabilir. Uygunsuz bir şekilde yapılması, kariyeriniz üzerinde inanılmaz derecede olumsuz etkilere neden olabilir ve etrafınızdakilere de yayılabilir.

İşte konuşma yeteneği son derece üretken olabilir ve organizasyon için harika şeyler yaratabilir. Ağzınızı yanlış zamanda veya yanlış yerde açarsanız, tüm yapmanız gereken iş arkadaşlarınız arasında ayrılıklar oluşturmakta ve yapılan işi olumsuz yönde etkilemektir.

Genel bir kural, durum sizi içeriyorsa, konuşmanız iyi bir fikirdir. Öte yandan, eğer sizi kapsamıyorsa, fikirlerinizi paylaşma konusunda endişelenmemeniz iyi bir göstergedir.

Konuşup konuşmamaya karar vermenin en iyi yolu kendinize sormak – görüşümü sunmaya karar verirsem olumlu ya da iyi bir şey olur mu? Cevap evetse, elbette, konuşun. Ağzınızı açtığınızda olumlu bir şeyin nasıl olduğunu bulmakta zorlanıyorsanız, bir şey söylemeniz gerektiğinden ve gerçekten düşündüğünüzden emin olun.

Başka bir durum düşünelim. Bir iş arkadaşımın bana başka bir iş arkadaşı hakkında dedikodu yapmaya başladığını varsayalım. Öncelikle, iş arkadaşının bana başka biri hakkında dedikodu yapması için iyi bir neden yoktur. Kesinlikle içeriye girmeye başlamam için de iyi bir sebep değil. Bu durumda konuşarak benden iyi ya da olumlu hiçbir şey çıkmayacak.

Konuşma şekliniz de bir fark yaratacaktır. Fikrinizi net ve olumlu bir şekilde paylaşırsanız, genellikle iyi şeyler olur. Bu, çoğu durumda, patronunuzla veya astınızla bire bir görüşmeden, geniş bir insan grubuna hitap etmek için geçerlidir. Hazır olduğunuzdan ve açıkça iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Öte yandan, eğer çok fazla mırıldanırsanız veya net bir şekilde iletişim kuramıyorsanız, kendinize iyilik yapmıyorsunuzdur. Seni dinlemeye çalışan insanlar ya seni çok iyi duyamaz ya da seni anlayamaz. Bu sadece kariyerinize zarar verecek ve durumu iş yerinde daha karışık hale getirecektir.

 İş Hayatında Nasıl Bir İletişim Dili Kullanmalıyız?

Temiz bir ses tonuyla, net olun.

Bu, rahatsız olmadan konuşmanın anahtarıdır. Fikrinizi bilinmesini sağlayın veya ne istediğinizi açık ve net bir şekilde diğer kişiye indirgemeden isteyin.

Sesini daha yumuşak yapmayın veya ses seviyenizi yükseltmeyin, normal konuşma sesinizde tutun. Diğer kişiyi duygusal olarak manipüle etmeye çalışmayın, sadece amacınızı açık ve öz bir şekilde belirtin.

Sakin ve Toplanmış Kalın

Bazen düşüncelerimizi belirttiğimizde, sohbet ısınmaya başlayabilir. Farklı görüşler ve bir şeyler yapmanın yolları sürtünmeye neden olabilir. Bir şeyin belirli bir şekilde yapılması gerektiğini ve başka birinin sizinle aynı fikirde olmadığını düşünüyorsunuz.

Konuyla ilgili tutkuluysanız, konuşma daha hareketli bir tartışmaya dönüşmeye başlayabilir. Bu olduğunda, derin bir nefes alın ve duraklayın. En azından biraz sakinleş. Tartışmaya tartışmaya devam etmek genellikle yalnızca pişman olacağınız şeyleri söylemeye yol açacaktır.

Hazırlanın

Hazır olduğumuzda hepimiz kendimizi daha güvende hissetmeye meyilliyiz. Bu aynı zamanda işte de doğrudur.

Zam istemek istersen, hazırlıklı gelip, meydan okuduğunda muhtemelen savunmacı veya agresif olmazsın. Hazırlanırsan, patronuna zammı hak etme nedenlerini gösterebilirsin. Belki şirketi kurtardığın parayı, hatta getirdiğin yeni işi daha iyi işaret edebilirsin.

Hazırlanın ve işteyken kırgın olmadan konuşmaya hazır olun.

İyi Bir Beden Dili Kullanın

İddialı olma ve işte istediğinizi belirtme zamanı geldiğinde, olumlu vücut dilini kullandığınızdan emin olun. Duruşunuzu düz tutun ve açık vücut dilini kullanın. İnsanların gözlerine bakın ve çenenizi sıkmayın veya yüz kaslarınızı sıkmayın. Zaman zaman gülümse. Bu, iddialı ve net olmanıza yardımcı olacaktır.

Kollarınızı çaprazlamak, kaşlarını çatmak, yüksek sesle ve güçlü bir şekilde konuşmak, çok fazla eğilmek veya parmakları işaret etmek gibi zayıf bir beden dili kullanırken, saldırgan  olarak karşılanırsınız.

Hayır diyerek rahat ol

Hayır diyebilme yeteneğine sahip olmak iş yerinde rahatsız olmadan konuşmanıza yardımcı olacaktır. Bazen, gördüğünüz şey, bir sebepten ötürü, bir başkasına izin verdiği için birilerine ek iş vermekten hoşlanan bir patron veya yöneticidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, kızgınlığa, öfkeye ve nihayetinde istifaya ve yeni bir işe girmeye yol açabilir. İşler meşgul olduğunda hepimiz bazen fazladan iş buluruz. Sürekli olarak payınızdan daha fazlasını alıyorsanız, hayır diyerek rahat olun.

Yapıcı Eleştirilerde Bulunun.

Birinin daha iyi olmasına yardım etmek istiyorsan ve buna alıcı olduklarını hissediyorsan, elbette , yapıcı eleştiri sunun . Eleştirinizin yapıcı olduğundan emin olun.

Yapıcı bileşen olmadan eleştiri yapmayı seven insanlardan birisiyseniz, şansınızı yanlış yerde kullanıyorsunuz.

Başkalarının Konuşmasına İzin Verin

Hatırlanması gereken son bir bileşen, diğer insanların da konuşmasına izin vermektir. Konuşmaya ve görüşlerinizi paylaşmaya hakkınız vardır. İstediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeyi almak için iddialı olmanız ve iş yerinizde sesini duymanız önemlidir.

Bu söyleniyor, hakaret etmemek için, diğer kişilerin konuşmasına izin verdiğinizden emin olun. Evet, fikriniz önemlidir. Diğer insanlara işte konuşma fırsatını vermek de önemlidir. Unutmayın, etkili iletişimin yarısı dinlemedir.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,546BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,100TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız...

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz...