Vücut jest ve mimikleri, insanlar için iletişimde oldukça önemli olan fakat önemsizmiş gibi görünen, karşı tarafla iletişime geçerken konuşmanızı daha etkili kılacak önemli noktalardan biridir.

Beden Dilim Sana Ne Anlatıyor?

Vücut jest ve mimikleri, insanlar için iletişimde oldukça önemli olan fakat önemsizmiş gibi görünen, karşı tarafla iletişime geçerken konuşmanızı daha etkili kılacak önemli noktalardan biridir. Kullandığınız vücut dili karşı tarafa nasıl bir tavır sergilediğinizi açıkça gösterir.

Kadınlar ve erkeklerin en çok kullandığı beden dillerinden bazılarının anlamları:

  • Göz Bebeklerinin Büyümesi

Oh My God Wow GIF - Find & Share on GIPHY

İnsanların beden dili konusunda kendilerini ele verdikleri ilk nokta da gözlerdir. Kesin olmamakla beraber bu ortama, ışığa bağlı olarak değişebilir. Çünkü karanlık ve loş ortamda göz bebeklerimiz istemsiz olarak büyür. Bu yüzden tam güvenilir bir metot değildir. Tam olarak ışıktan emin olmanız gerekir. Göz teması kurmak, vücut dilinde önemlidir. Eğer karşınızdaki kişi sizinle göz kontağı kuruyor ve gözlerini kaçırmıyorsa, buradan size karşı olumsuz bir his beslemediğini anlayabilirsiniz.

  • Tokalaşma

Boston Red Sox Handshake GIF by MLB - Find & Share on GIPHY

Baştan belirtelim ki eğer bir erkekseniz Adab-ı Muaşeret kurallarına göre bir kadın size elini uzatmadığı sürece tokalaşmak için ilk adımı siz atmayın. Eğer tokalaştıysanız tokalaşma esnasında elinizi sıkışı gevşeklik ve sıkılığa göre size verdiği güven duygusunu hissettirecektir.

  • Eller

Hands GIF - Find & Share on GIPHY

Birçok insan utandığında ve kızdığında ellerine bakar. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilme ihtimali de mevcuttur. Karşınızdaki kişi eğer utangaç bir insansa ilgisi direk olarak eller üzerine kayar. Çünkü karşıdaki kişinin gözlerine bakmakta, göz teması kurmakta güçlük çeker. Bu yüzden gözleri ellerine kayar. Tabi karşınızdaki kişi utangaç değilse size kızdığı için de ellerine bakıyor olabilir. Eğer karşınızdaki insanın elleri çenesindeyse ve düşünceli bir hali varsa bilin ki ilgisi sizin üzerinizde değildir.

  • Kıyafet Düzeltme

Friend Corrects GIF - Find & Share on GIPHY

Eğer karşınızdaki insan kıyafetlerini düzeltiyorsa sizinle ilgilendiği anlamına gelir. Fakat iş saçlarına ve burnuna dokunmaya gelirse karşınızdaki insanın kan akışının hızlandığından dolayı yalan söyleme ihtimali yüksek. Yalan söylemek demişken eğer karşınızdaki insana bir soru sorduğunuzda cevaplarken gözleriyle aşağıya doğru bakıyorsa yine yalan söylediğini söyleyebiliriz.

  • Dik Durma

Fall Trust GIF - Find & Share on GIPHY

Dik duruş hem kadınlar hem de erkekler için özgüven sahibi olduğunun belirtisi olan bir pozisyondur. Bu insanlar her zaman bu duruşlarıyla dikkat çeker. Ayrıca karşı cinslerin birbirlerini etkilemek için de kullandıkları yöntemlerden biridir.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın