Kendini Keşfetmenin Önündeki En Güçlü Engel

Aslında burada her şey sizin elinizde.

Küçüklüğünüzden beri ailenizden hep duymuşsunuzdur bu sözü: “El alem ne der.” Belki de birçoğunun hayalinin peşinden koşmasından alıkoymuştur. Başkalarının hakkınızda ne dediğini/düşündüğünü dert etmek, kendinize yapabileceğiniz en büyük hatadır. Bu durum sizi siz olmaktan alıkoyup, başkalarının olmanızı istediği kişi olmaya iter. Bu da özgüven eksikliği, kişilik bozukluğu gibi sorunlara yol açar.

Aslında burada her şey sizin elinizde. Evet başkalarının davranışlarını kontrol edemezsiniz fakat bu negatif söylemlerin sizi ne kadar etkileyebileceğini kontrol edebilirsiniz. Yani burada sizin vereceğiniz tepki önemli.

Sizinle bilge olmak isteyen bir gencin olumsuz söylemler karşısında nasıl bir tepki verdiğini anlatan ders verici hikayesini paylaşmak istiyoruz:

Bir zamanlar, bir delikanlı bir bilgeye talebe olmak istedi.

“Bana talebe olmak zordur. Korkarım sen bunu başaramazsın dedi bilge. Ama genç kararlıydı. Kendisinden ne isterse yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bilge de ona manevi yoldaki ilk vazifesini verdi:

“Bir yıl kadar kim seni kızdırmaya çalışsa ona bir lira vereceksin.”

Genç denileni yaptı ve tam bir yıl boyunca kendisini öfkelendirmeye çalışan insanlara para verdi. Bir yılın sonunda genç, bilgeye geldi ve bundan sonraki vazifesine hazır olduğunu bildirdi:

“Önce şehre git ve bana yiyecek al” dedi bilge.

Genç yanından ayrılır ayrılmaz, bilge dilenci kıyafetine bürünüp sadece kendisinin bildiği kısa bir yoldan gençten önce şehre ulaştı. Gencin geçeceği yola oturdu ve onu bekledi. Tam genç yanından geçecekken dilenci ona hakaret etmeye başladı. Başkalarının duyacağı sesle onun ne kadar aptal göründüğünü söyledi ama gençte hiçbir öfke işareti yoktu. Tam aksine: “Ne kadar harika!” diye karşılık verdi genç sakin bir şekilde. “Tam bir yıl bana hakaret eden herkese para ödemek zorunda kaldım, şimdi tek kuruş ödemek zorunda değilim.

Bunun üzerine üzerindeki dilenci kıyafetini çıkaran ve yüzünü gösteren bilge, gence şöyle dedi: “Başkalarının ne dediğine aldırış etmemeyi başaran bir kişi bilgelik yoluna adım atmış demektir. Eminim ki sen bundan böyle hakaretlere aldırış etmeyeceksin ve doğru bildiğin yoldan asla şaşmayacaksın.”

El alem, en büyük silahlı örgüttür. Silahları da dilleridir. Hayatta ne yaparsanız yapın; sizi eleştirenler, size negatif verenler daima olacaktır. Önemli olan buna kulak asmayıp, doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Unutmayın! Meyve veren ağaç taşlanır.

Bu konu üzerine Charles Bukowski’nin sözü ders verir niteliktedir;

“ Başkalarının benim hakkımda ne düşündüğünü önemsemeyerek, ömrümü on yıl uzattım.”