Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlamanın 3 Yolu

İyi Hissetmenizi Sağlamanın 3 Yolu

Hepimiz mutluluğu arıyoruz… Ve iyi hissetmenin anahtarı başarılı ve anlamlı bir hayat. Peki kaçımız için iyi hissetmek bir öncelik? Ne sıklıkla karar veriyoruz iyi hissetmek için? Günümüzde bu sorulara tatmin edici cevaplar almak zor gibi görünüyor ama bunun yanında bir şeyi atlayamayız: Mutluluk önemli ve şansa bırakılmamalı.

 

Düşüncelerinizi bilinçli bir şekilde “siz” yönetin!

Bir çoğumuz için bunu yapabilmek kolay değil. Çünkü biliyoruz ki duygu ve düşüncelerimiz iç dünyamızın yansımalarıdır. Aslında bu kısmen doğru değildir. Çünkü deneyimler düşüncelerimizi takip ederler ve ardında bize bir duygu bırakırlar. Dolayısıyla şu an hissettiklerimizi bir kenara bırakıp düşüncelerimizi değiştirmeye başlamak, önce deneyimlerimizi değiştirecek; ardından da bize yeni duygular kazandıracak. Böylece hayatımız da değişecek aslında.

Diyelim ki iyi hissetmiyorsunuz, eğer daha önce düşünce, duygu, deneyimler ve hayatınız arasındaki ilişki üzerine düşünmediyseniz, yapacağınız ilk şey kendinizi bu duyguya teslim etmeniz ve negatif senaryolar üretmeniz olacaktır. Çünkü beyniniz buna programlıdır. Eğer bunu gördüğünüz anda negatif düşüncenizi değiştirir, onu tekrar ederseniz kısa süre içinde iyi hissedeceksiniz.

İlk bakışta zor ve gerçek dışı görünebilir, ama bu pratik edilmesi kolay bir kazanımdır. Eğer yeterince gayret ederseniz pozitif düşüncelerden oluşan dünyanıza hoş geldiniz.

 

İyimser olun!

İyimser olmak Pollyanna olmak ve problemleri görmezden gelmek demek değildir. İyimser olmak problemlerin çözümleri olduğuna inanmak, coşkulu ve yaratıcı olmak, yeniliklere açık olmak demektir.

Kimse geleceği bilmiyor. Ama şunu biliyoruz ki, beklentiler bize zarar verir. Dolayısıyla neden kötü senaryolar üretip, kötü bir gelecek beklentisi içine girelim? Her şeyde iyi tarafından bakılacak bir “iyi taraf” vardır. Problemler aslında fırsatlar olabilir. Hatalar deneyimlere dönüşebilir. Acı sizi büyütebilir. Nereye odaklandığınız sizin seçiminiz.

 

Hadi! Kendinizi de alın ve bir yürüyüşe çıkın!

Yürüyüş yapmanın sağlığa faydalarını anlatan her gün yüzlerce şey okuyor, izliyor, dinliyoruz. Ama burada bahsedilen psikolojik faydaları… Yapılan bazı çalışmalara göre, yürümek depresyon belirtilerini hafifletmektedir. Uzun bir yürüyüş, probleminizle sizin aranızda duygusal bir mesafe yaratarak zihninizin arınmasına yardım edecektir.

İyi hissetmek önemli. Daha doğrusu, yaşamanın önemli bir gerekliliği. Dolayısıyla negatif hislerle zaman kaybetmeyin. Kontrolü ele alın!