fbpx

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Başarılı olmak için işletmeler müşteri sadakati geliştirmek için çaba göstermelidir. Etkili bir pazarlama tekniğinin yanında, müşteri memnuniyeti de önemli bir yer tutar. Müşteri hizmetlerinin ötesine geçmek de bunun önemli bir parçasıdır.

Mevcut ve yeni müşteriler, şirketin büyümesini sağlamak için iyi muamele görmelidir. Bu kişiler aldıkları ürün ve hizmetlerden memnun olduklarında, genellikle marka elçileri olmaya devam edeceklerdir. Peki nasıl?

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Müşteri memnuniyeti işletmelerin tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır. Sadece ürün satışını artırmak için bile tavsiye ile çevrelerinde çok daha güzel tanıtım yapılmaktadır. Sadakatli müşteri demek, sürekli olarak satış yapılması anlamını taşımaktadır. Peki müşteri sadakati veya müşteri memnuniyeti için bilmeniz gereken püf noktalar nelerdir? Aşağıdaki ipuçları, işinizi büyütmeniz için müşteri bağlılığını artırmanıza yardımcı olacaktır.

1. Müşterilerinizi Değerli Hissettirin

Müşterilerinizi değerli hissettirmenin en iyi yolu, tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktır. Onlara kupon göndermek veya indirim yapmak yerine neden inanılmaz bir hizmet deneyimi ile ödüllendirmiyorsunuz? Olağanüstü bir deneyime sahip müşterilerin, ürün veya hizmetlerinizi arkadaşlarına tavsiye etme olasılıkları daha yüksektir.

Uzun Dönemli Müşteri Tutmak İçin Bunlara Dikkat Edin >>

2. Topluluk Oluşturmaya Odaklanın

Psikolojik açıdan, insanlar düşüncelerinin önemli olduğunu bilmek ister.

Psikolojik açıdan, insanlar düşüncelerinin önemli olduğunu bilmek ister. Müşteri memnuniyeti kendilerinin önemsenmesi ile başlar. Müşterilerden oluşan bir topluluk oluşturmak, onları işletmenizin bir parçası gibi hissettirmek için mükemmel bir yoldur.

Bu topluluğa katılımlarını sağlamak için değerli içerikler veya diğer özel avantajlar sağlayın. Düşünceleri hakkında konuşmaya ve fikirlerini paylaşmaya teşvik edin. Bu tür bir müşteri etkileşimi muazzam bir sadakat oluşturur.

3. Sadık Müşterilere Öncelik Verin

İşletmenizi destekleyen müşteriler, başkaları tarafından kullanılamayan avantajlarla ödüllendirilmelidir. Bir bakıma, onları işinizi seçtiğiniz için ödüllendiriyorsunuz. Bu avantajların aşırı olması gerekmez.

Örneğin, yeni bir ürün çıkarıyorsanız, en iyi müşterilerinize resmi olarak piyasaya sürülmeden önce ürünü görme şansı verebilirsiniz. Benzer şekilde, en iyi müşterilerinizden biri yardım için sizinle iletişim kurduğunda, sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesi için adlarını listenin en üstüne taşıyın.

4. Kişiselleştirilmiş Müşteri Hizmetleri Deneyimi Sağlayın

Müşteri sadakati oluşturmak için, onların işlerini kolaylaştırmalı, onlar için çözümler sunmalısınız. Örneğin, bir müşteri destek için şirketinize başvurursa, aracı bir çözüme doğru yönlendirmek için online kolaylık sağlayabilirsiniz. Bu sadece sorunu çözmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi müşteri sadakati sağlar.

5. Bağlılık Programınızı Farklı Seviyelerde Kırın

Pazar bölümlendirme kavramı sadakat programlarına da uygulanabilir.

Pazar bölümlendirme kavramı sadakat programlarına da uygulanabilir. Sadakat programınıza farklı seviyeler eklemek birkaç avantaj sağlar. Bazı açılardan, müşterilerin ürünlerinizi satın alma şeklini etkileyebilirsiniz. Ayrıca, en sadık müşterilerinizin hangi ürün veya hizmetlere yönlendirildiği hakkında değerli bilgiler de toplayabilirsiniz. Bunun için kendinize özgü programlar da kullanabilirsiniz.

Instagram Satış Yöntemi İle Satışlarınızı Artırın >>

6. Başarının Anahtarı Müşterilerinizin Başarılı Olmasına Yardımcı Olmaktır

Şirket kültürünüz de müşteri sadakati oluşturmada önemli bir rol oynamaktadır. Memnun olan müşteriler, sadece geri gelmekle kalmayacak, aynı zamanda işletmeniz hakkında olumlu konuşacak ve diğer insanları şirketinizi kullanmaya teşvik edecektir. Ekibinizin her üyesi müşterilerin başarılı olmasına yardımcı olmaya odaklanmalıdır. Bu, yüksek kaliteli müşterileri ve müşterileri korumanın en iyi yoludur.

7. Devam Eden Katılım Planı

Müşterilerinizi etkileşimde tutmak için gerektiği sıklıkta bağlantı kurun. Müşteri memnuniyeti, sadece satış anında geçerli değildir. Onlarla gerektiği ölçüde bağlantı kurmak, çok daha yararlı olacaktır.

Onları finansal olarak ödüllendirmek her zaman bir seçenektir. Bununla birlikte, bunun ötesinde, en iyi müşterilerinize bir hesap yöneticisi atamak isteyebilirsiniz. Bu birey, ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için periyodik olarak kontrol edebilir.

8. Markanızı Mümkün Olduğunca Şeffaf Hale Getirin

Araştırmacılar, insanların şeffaf şirketlere karşı en sadık kişiler olduğunu keşfettiler.

Araştırmacılar, insanların şeffaf şirketlere karşı en sadık kişiler olduğunu keşfettiler. En başarılı şirketler açıkça tanımlanmış politikalara sahiptir ve müşterilerinden bilgi saklamaya çalışmazlar.

Daha şeffaf olmak, işinizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi mümkün olduğunca kolay anlaşılır kılmakla ilgilidir. Şeffaflığın artırılması, daha iyi müşteri sadakati oluşturmak için uzun bir yol kat edebilir.

Daha Fazla Satış İçin Geliştirilecek 5 Yetenek >>

9. Müşterilerinizle İşbirliği Yapın

İşletmenize bağlı olarak, bazı müşterileriniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tamamlayan deneyim veya uzmanlığa sahip olabilir. Yaklaşan konuşma etkinlikleriniz varsa, bu müşterilerden onlara katılmalarını isteyin. Onlara katılmaları için baskı yapmayın. Bununla birlikte, uzmanlıklarını takdir ettiğinizi ve başkalarıyla paylaşmaları için bir fırsat sunmak istediğinizi bildirin. Müşteri memnuniyeti için bu durum, yine kendilerini değerli hissetmelerine neden olacaktır.

10. Küçük Hareketlerin Büyük Etkisi Olabilir

Müşterileri elde tutmak, en iyi fiyatı sunmaktan veya satın alma işlemlerinden onlara para vermekten daha fazlasıdır. Bir müşteri veritabanınız varsa, büyük olasılıkla müşterileriniz hakkında birçok ayrıntıyla doludur. Bu bilgilerden yararlanın. Örneğin, müşterilerinize doğum günü kartları gönderebilirsiniz. Başarının anahtarı müşterilerinizi hesaplardan ziyade insan olarak düşünmektir.

Sonuçta, daha iyi müşteri sadakati geliştirmek, müşterileriniz için yüksek kaliteli hizmet ve kişisel bir deneyim sağlama konusudur. Bunu başarabilirseniz, sadece müşterilerinizi daha memnun bırakmakla kalmaz, aynı zamanda işinizi büyütmenize de yardımcı olur.

Sizler sadakatli müşteriler oluşturmak için neler önerirsiniz? Düşünce ve tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından binlerce Network Okulu takipçisi ile paylaşmaktan çekinmeyin.

Marka Konumlandırma Nedir? >>

Birol Ateş
Birol Ateş
Own dreams follower Electrical Engineer / Social Media Manager Networker and Learner

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,506TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Aralık Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için aylık burç yorumları. Aralık ayında kişisel gelişim, para, sağlık, kariyer ve daha bir çok alanda bizi neler bekliyor? Aya 30 Kasım İkizler burcunda...

Başarıya Giden Yolun Şaşmaz Haritası

Yaşadığımız hemen her şey bizle ilgilidir. Sanılanın aksine, sahip olduğumuz ekonomik koşullardan tutalım da çözümsüz gelen sorunlarımıza hatta sağlık problemlerimize kadar biz belirleriz yaşadığımız...

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...