Satış yapmak için en temel yetenek doğru soruyu sorabilmektir.

Satış Becerileri: Daha Fazla Satış İçin Geliştirilecek 5 Yetenek

Çalışmalar, bir müşterinin satın almaktan vazgeçmesinin ana sebebinin, satış elemanının müşteriye ilgi göstermemesi yüzünden gerçekleştiğini göstermiştir. Bir satış temsilcisinin ilgisizliği birçok yönden anlaşılabilir. Mesela, ilk karşılaşmada samimiyetsizlik, müşterinin ihtiyaçlarını anlamakta başarısızlık veya ürün özelliklerini açıklamada başarısızlık… Bu özelliklerin hepsi ilgi eksikliğine işaret ediyor.

En iyi performans gösteren satış danışmanı müşterilere  liderlik yapmak  için gerekli yetenek, satış becerileri ve bilgiye sahip olması gerekir.

Bir satış elemanının satış becerilerini değerlendirirken veya bir eğitim programı oluştururken, satış sürecinin bu dört aşamasını ele alın:

  1. Müşteri ile İlk Karşılaşmada Samimi İlişki Kurma
  2. Müşterinin İhtiyaçlarını Anlama
  3. Müşterinin Ürünle İlgili Sorunlarını Kişisel Öneri ve Bilgiyle Çözüme Kavuşturmak
  4. Müşterinin Güvenini Kazanıp Satış İşlemini Gerçekleştirmek

Bu dört aşamayı baştan sona gerçekleştirirken aşağıda listelediğimiz 5 yeteneği geliştirerek satışlarını arttırabilirsiniz…

1) Samimi İlişkiler Kurun

True Love Relationships GIF by Nat Geo Wild  - Find & Share on GIPHY

Satışlarınızı arttırmak istiyorsanız müşterilerinize onların arkadaşı olduğunu hissettirin çünkü siz ve çalışanlarınız markanızı temsil ederseniz insanlara kendinizi sevdirirseniz dolaylı olarak markanızı da severler. Bunun bir sonucu olarak markanızın ürünlerine de ilgi duyacaklardır.

2) Müşterilerinizin Neye İhtiyacı Olduğunu Anlayın

You Dont Understand Jessica Jones GIF - Find & Share on GIPHY

Satış yapmak için en temel yetenek doğru soruyu sorabilmektir. Başarılı bir satış elemanı en önemli özelliği müşterinin gerçekten neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmek ve onları gerçekten dinlemektir.

3) Güven Verin

Give Up GIF - Find & Share on GIPHY

Size güven vermeyen bir satış danışmanından ve firmadan alışveriş yapar mısınız? Cevabınız büyük ihtimalle ‘Hayır!’ olurdu. Aynı şekilde müşterinize güven vermeden onların sizden alışveriş yapmasını bekleyemezsiniz.

4) Karar Almalarını Sağlayın

Give Up GIF - Find & Share on GIPHY

Onları alım işlemine yönlendirecek sorular sorabilirsiniz. Örneğin “Kırmızı rengini mi mavi rengini mi tercih edersiniz?” veya ” Teslimi bu hafta mı yoksa gelecek haftaya mı istersiniz?” gibi.

5) İletişimde Kalın

Eminem Dont Touch GIF - Find & Share on GIPHY

Fark ederseniz satışların büyük çoğunluğu ilk görüşmede olmaz. Bu durumda iletişimde kalmak satış yapmak için kritik bir noktaya dönüşür. Süreklilik eşittir başarı. İletişimi sürekli tutmak için yapılan aramalar size müşteriyle daha güçlü bağlar oluşturma, imkan ve fırsatları tekrar hatırlatma ve ürün hakkındaki bilgilerini netleştirme şansı verebilir.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın