Mutlaka İzlemeniz Gereken Motivasyonunuzu Tavan Yaptıracak Filmler

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde o kadar fazla negatif duruma, sözlere ve insanlara maruz kalıyoruz ki, bunlar bizi hedefimizden, yapmamız gereken işlerden bir süre alıkoyabiliyor. Negatiflerden etkilenmeyeceğinizi sansanız da bu konu önemsiz gibi görünse de aslında sizin en büyük engellerinizdendir, negatifler. Motivasyonunuzu korumak, sizin en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Peki, gün boyu enerjimiz sömürülüyor dedik. Bu durumda bizim tekrar motive olmamızı sağlayacak olan nedir? Eğer çevremizde kendimizi pozitifine maruz bırakacağımız arkadaşlarımız, mentorlarımız yoksa en iyi seçenekler kitaplar, videolar ve filmlerdir.

Girişimcilikle, kendi işinizi kurmakla ilgilenen bir hayalperest iseniz herkesten daha fazla motivasyona ihtiyacınız var demektir. Türkiyenin tarafsız ve güncel Network Marketing platformu olarak sizler in motivasyonunu tavan yatıracak filmleri bir araya getirdik. Mısırlarınızı patlatın ve çayınızı hazır edin, haydi ekran başına…

20 – Karate Kid [ The Karate Kid / 1984]

Daniel’ın annesi California’da iyi bir iş bulur ve New Jersey’i terk edip buraya taşınırlar. Geldikleri yeni şehirde  ilk arkadaşı Ali ve okulun popüler kızı ile arkadaş olur. Popüler kız erkek arkadaşı olan Johnny’i kızıdırır. Johnny dövüş sanatlarında en yetenekli öğrencilerden biridir ; bu yeteneğini de vahşice ve etik olmayan bir şekilde kullanır. Daniel Johnny den dayak yer sonrasında fırsat buldukları her anda Johnny ve çetesi tarafından dövülür. Dövüş sanatları ustası Mr. Miyagi tarafından hiç bilinmeyen bir dövüş stiline, karateye yönlendirilen Daniel, karatenin türlü zorluklarını öğrenip bu sayede talihini döndürebilecek midir?

“Kazanmak ya da kaybetmek önemli değil. Önemli olan tüm gücünle savaşmak.”

The Karate Kid (1984) ile ilgili görsel sonucu

IMDB :7,2

19 – İyilik Yap, İyilik Bul [Pay It Forward / 2000]

Bir adamın hayatında görmediği bir yabancıya son model bir jaguar hediye etmesi ne anlama gelir? Sorunlu bir aile hayatı olan Trevor yeni rehberlik öğretmenin verdiği ödevde kurduğu hayali bir dünya gerçek dünyayı da etkisi altına almaya başlamaktadır. Trevor’un idealindeki dünyada çevresinden iyilik gören biri, hiç tanımadığı üç kişiye iyilik yapacaktır. Yaptığı bu iyiliklerin karşılığını alacaktır. Böylece dünyanın daha güzel bir yer olacağını inanmaktadır. Bu esnada rehberlik öğretmeni başta olmak üzere hikayedeki karakterlerin hayatlarında değişiklikler olmaya başlar. Trevor’un kağıt üzerindeki dünyası sadece basit bir hayal midir?

“Dünyayı değiştirmek için bir fikir bulun ve bunu hayata geçirin!”

IMDB :7,2

18 – Ben Ali [ I Am Ali / 2014]

Dövüşçülün yanı sıra aynı zamanda sevgili, kardeş ve baba olan Muhammed Ali’nin en yakınları tarafından anlatılan sıra dışı hikâyesi… İçten ve ilham verici hikayesiyle film, ringlerin belki de en efsane ismi Ali’nin büyüleyici yaşam öyküsünün kapılarını aralıyor ve onu daha önce görülmeyen yönleriyle de perdeye aktarıyor. Yakın çevresindeki diğer insanlarla yapılan röportajların bulunduğu filmde aynı zamanda Mike Tyson, George Foreman ve Gene Kilroy gibi diğer boks efsaneleri de yer alıyor.

“Kelebek gibi uç, arı gibi sok. Gözlerinin göremediği şeye ellerin vuramaz.”

IMDB :7,2

17 – Son Şans [Southpaw / 2015]

Billy Hope kariyerinin zirvesine çıkmak için çabalayan başarılı bir boksördür. Kusursuza yakın bir hayat sürerken karısının trajik ölümüyle sarsılan Billy, kendini alkol ve uyuşturucu batağında bulur. Düştüğü deliğin en dip noktasıyla ise kızının velayetinin elinden alınması ve evini kaybetme ihtimalinin ortaya çıkmasıyla tanışır.

Billy eski bir boksör olan Tick ile buluşup ondan kendini eğitmesini ister. Tick genç adamı yalnızca boks alanında değil ruhsal anlamda da geliştirmeye çalışır. Billy üst seviyede profesyonel bir boksör olup hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken kızının velayetini geri almak için de mücadele edecektir.

“Vuracağını vur, yerine dön. Boğa ve Matador gibi.”

IMDB :7,4

16 – Efsanenin Doğuşu [Creed / 2015]

Kimsesiz Adonis bir yetimhanede günlerini geçiren, aslında iyi bir çocuk olmasına rağmen kavgacılığı ile tanınan bir yetimdir. Bir gün babasını tanıdığını söyleyen bir kadın onu ziyarete gelir ve kendisini yetimhaneden çıkartmak istediğini söyler. Babasının resmi nikahlı ama artık boşanmış ve dul eşi olan Mary Anne Creed’dir. Adonis’in babası ise efsanevi boksör Apollo Creed’den başkası değildir! Üvey annesinin himayesinde iyi bir hayat sürmeye başlayan Adonis, önündeki tüm iyi yaşam fırsatlarına rağmen tek bir arzu ile yanıp tutuşmaktadır; babası gibi boksör olmak! Kendisine karşı gelenlere inat babasının en yakın arkadaşı ve rakibi olan Rocky Balboa’nın kapısını çalar.

“Konuşurken bir şey öğrenemezsin. Hayatın gerçeği bu. Konuştuğun sürece dinleyemezsin.”

IMDB :7,6

15 – 300 Spartalı [300 / 2006]

Sparta Kralı, son derece kuvvetli bir ordu ile karşı karşıyadır çünkü Pers Kralı Xerxes, sahip olduğu gücü, çoktan Yunan Krallıkları üzerine salmıştır. Sparta Kralı, bu durumla baş edebilmek için çareyi yürekleri kocaman olan cesur 300 askerini toplamakta bulur. Bu savşaçı yetiştirilmiş 300 asker, şartların zorluğuna rağmen ve ölmek pahasına Thermopylae’de Perslilerle savaşmaya hazırdır.  Konsey savaşmama kararı alarak bir hata yapar. Bu durumun üstesinden gelip ordunun savaşa gitmesini beklemeleri gerekecektir. Zack Synder yönetmenliğindeki film, Fran Miller’in romanından uyarlanmıştır.

“Önce kafanla savaş, sonra kalbinle.”

IMDB :7,7

14 – Dövüsçü [The Fighter / 2010]

İlhamını gerçek bir olaydan alan öyküsüyle, iki kardeşin her şeye rağmen tekrar bir araya gelip parçalanan aile düzenlenlerini düzeltme çabalarına ele alınmıştır. Dicky Ecklund (Christian Bale) eskiden efsane olmuş, ama yeteneğini boşa harcamış ve başarı imkânını kaybetmiş şimdi ise kardeşini eğiten eski boksördür. Mickey Ward (Mark Wahlberg) ise Dicky’nin üvey kardeşidir. Mickey iyi bir boksör olarak adını duyurmadan önce Dicky onun ustalığını yapmıştır. Ünvan maçına çıkan Mickey’nin hem maçı kazanması hem de dağılan ailesini bir araya getirmesi gerekmektedir.

“+ Micky az önce ne dedi biliyor musunuz? ” Bu oyunda asla pes etmeyin.” dedi.

– Belki de Micky, dövüşü bırak dediğimi duymuştur ve çıkıp dövüşü sonlandırmıştır.”

IMDB :7,8

13 – Şampiyon [The Wrestler / 2008]

1980’li yılların efsanevi güreşçilerinden biri olan Randy, şimdilerde bir markette part-time çalışan, haftasonları da çeşitli güreş aktivitelerine katılan unutulmuş biz yıldızdır. Yerel bir maçı kazanmasının ardından çevresindekilerin de önerisiyle geçmiş zamanda en dişli rakiplerinden biri olan The Ayatollah’a karşı dövüşmeyi kabul eder ve herkesin gözü artık bu maçtadır. Randy her türlü hazırlığını yaptıktan sonra maça hazırdır. Son derece çetin geçen bu mücadele esnasında kalp krizi geçiren güreşçi için kariyerinin sonu demektir. Doktorları yaşlı adamın güreşmesini yasakladığında tezgahtar olarak işe girer ve bu süreci yıllardır görmediği kızıyla arasını düzeltmek için bir şans olarak görürü. Ancak bu beklediği kadar kolay olmayacak, ringler tekrar onu çağıracaktır.

“Eğer zor bir hayat sürersen, özensiz yaşarsan ve mumu iki ucundan da yakarsan bunun bedelini ödersin. Bu hayattaki her şeyi kaybedebilirsiniz, sevdiklerinizi, sizi sevenleri…”

IMDB :7,9

12 – Kelebek ve Dalgıç [Le scaphandre et le papillon / 2007]

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açmıştır. Bu mucizevi uyanış doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır çünkü Bauby fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyor, beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz ve izleyici bu andan itibaren Bauby’nin iç sesiyle olaylara tanıklık etmeye başlar. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.

“Kendime acımaya bir son verdim. Gözüm dışında, felç olmamış iki şeyim daha olduğunu farkettim. Hayal gücüm ve hafızam.”

IMDB :8,0

11 – Enigma [The Imitation Game / 2014]

Dünya Savaşı Nazi Almanyası’nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dir. Turing’in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

“Yalan bekleyen birileri varsa onlara bunu veremezsin.”

IMDB :8,0

10 – Into the Wild [2007]

Bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesidir. Üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru bir yolculuğa çıkar.

Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

“Yalnızca hayallerinin peşinden koşan insanlar için hayat farklı bir anlama sahiptir.”

IMDB :8,1

9 – Milyonluk Bebek [Million Dollar Baby / 2004]

Frankie Dunn, tüm hayatını ring üzerinde dehşet dövüşçüler yetiştirerek geçirmiştir. Boksörlerine öğrettiği en önemli ders hayatın temel kuralıdır : Her şeyin ötesinde daima kendini koru! Zaman içinde kızından kopmanın acısı ile uyanışa geçen Frankie, uzun zamandır hiç kimseyle fazla yakınlaşmayı tercih etmeyen bir adamdır. Frankie’nin salonuna bakan tek arkadaşı eski boksör Scrap, onun hırçın mizacının ardında 25 yıldır affedilmeyi bekleyen bir adamın var olduğunu bilir.

“Bazen iyi yumruk atmanın en iyi yolu geri çekilmektir.”

IMDB :8,1

8 – Zafere Hücum [Rush / 2013]

Zafere Hücum, iki yarışçı arasındaki rekabeti konu ediyor. 1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari ikinci round’un sonunda yaşadığı bir sorun nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt’a gider. Bu kaza sonrasında Lauda yaralanır; aradan geçen altı haftanın ardından olağan hırsı ve öfkesiyle pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix’i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Hedef dünya şampiyonluğudur.

“Çünkü şampiyon olmak sadece hızlı olmayı gerektirmez. Olay resmin tamamına bakmak.”

IMDB :8,1

7 – Front of the Class [2008]

2008 Amerikan yapımı ilham verici bir film. Gerçek bir öyküden esinlenerek yazılmış bir film. Hayata bazı  Tourette sendromlu Brad Cohen, hastalığının yol açtığı istemsiz tiklerine rağmen, öğretmen olma hayaliyle yanıp tutuşuyordu. Aynı durumdaki pek çok insanın hastalığa boyun eğdiği bir süreçte Brad, annesinin ve okul müdürünün desteğiyle azimle çalışmaya devam ederek mezun oldu. Ancak üniversiteden sonra öğretmenlik için başvurduğu onlarca okul onu reddetti. Ta ki, kendisi için doğru okulu buluncaya kadar.

“Umut, vazgeçilmesi zor bir alışkanlıktır.”

IMDB :8,2

6 – Something the Lord Made [2004]

Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesi. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc’un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas’ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

“Geçmişi gelecekten ayıramazsın. Nasıl ki sağ kolunu sol kolundan ayıramadığın gibi.”

IMDB :8,2

5 – Bhaag Milkha Bhaag [2013]

Rakeysh Omprakash Mehra’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, ‘Uçan Sih’ olarak adlandırılan dünya şampiyonu olan koşucu Milkha Singh’in hayatı anlatılıyor. Hindistan’ın ikonik atleti Milkha Singh’in başarı hikayesinin anlatıldığı filmde ayrıca sporcunun ailesine, aşk hayatına ve Hindistan’ın siyasi tarihine değiniliyor.

“Zor olan vücudunuzu şekillendirmek değildir, zor olan zihninize şekil vermektir.”

IMDB :8,2

4 – Akıl Oyunları  [A Beautiful Mind / 2001]

Asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

“Dersler aklınızı köreltir, içinizdeki gerçek yaratıcılığa olan potansiyelinizi yok eder.”

IMDB :8,2

3 – Temple Grandin [2010]

Temple Grandin otizmli bir bireydir. 4 yaşına geldiğinde hala konuşmamasından dolayı doktora giden annesi, kızının otizmli olduğunu öğrenir. İletişim bozukluğu yaşaması, uyarılara az tepki vermesi, odaklanma problemi yaşaması, annesinin sarılmasından hoşlanmaması bu tanıyı koymada etkili olan bazı gözlemlerdir.

Annenin çocuğuna ilgisiz kalması otizme yol açtığı yanılgısına varmışlardır. Doktor anneye böyle bir atıfta bulunuyor.

“Çocuklarımızın arzuladığımız gibi olmasını isteriz fakat olamazlarsa kendi suçumuz sayarız. Üstelik çevremizdeki kimsenin de neler yaşadığımızı anlamadığını düşünürüz.”

IMDB :8,3

2 – Geçmisin Gölgesinde [American History X / 1998]

Ölüdürülen babasının intikamını almaya çalışan bir gencin hikayesini anlatıyor. Babasının uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülmesinden sonra Derek faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Babasının ölümünün intikamını almaya çalışan Derek, bir gün, arabasını çalmaya çalışan iki zenciyi öldürür ve hapse girer. Bu süreçte küçük kardeşi Danny de ağabeyinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymuştur. Artık bir “dazlak” değildir ve tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmak olacaktır.

“Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.”

IMDB :8,5

1 – Schindler’in Listesi [Schindler’s List / 1993]

Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmdir.

“Güç farklı bir şeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan, güçlüsündür.”

IMDB :8,9

Çocuğunuzu Çalışması İçin Nasıl Motive Edersiniz? >>