Hayali İçin Çalışan Herkesin “Umudunu Kaybetme” Filminden Çıkarması Gerekenler

Herkesin hayatında elde etmek istediği, maddi veya manevi bazı hedefleri vardır.

Herkesin hayatında elde etmek istediği, maddi veya manevi bazı hedefleri vardır. Hayaller kurarız. Kararlar veririz. Ufak adımlarla hayatımızı değiştirmeye çalışırız. Attığımız o ufak adımların hayatımızı değiştireceğinin bir garantisi yoktur. Fakat değişeceğine ve daha güzel olacağına inancımızı hep koruruz.  Umudumuzu hiç kaybetmeden.

Peki hayal kurduktan ve çalışmaya başladıktan sonra her şey istediğimiz gibi gider mi? Belki. Bunun da garantisi yok. Ünlü motivason koçu, konuşmacı ve yazar Tony Robbins bir röpotajında; “Hayatta hiçbir çizgi yoktur ki sadece düz bir şekilde ilerlesin. Hayattaki düz çizgileri sadece insanlar çizmiştir. Hayat hep engebeli yollardan oluşur.” Demiştir. Bu bize aslında hayalimize giden yolun güllerle çevrili yollardan geçmeyeceğini çok açık ifade ediyor.

Chris Gardner şuan Amerika’da ünlü bir iş adamı ve yatırımcıdır. 30’lu yaşlarında Amerika’nın en ünlü brokerlerinden biri olmuştur. Peki bu noktaya nasıl ulaştı bilginiz var mı? Hayatı üzerine çekilmiş bir film olan “Umudunu Kaybetme”, insanların hayali ve hedefi için neleri göze alabileceğini harika bir dil ile anlatıyor. Ve film girişimci olmak isteyen herkesin kesinlikle izlemesi gereken filmler içerisinde bir eğitim videosu niteliği taşımaktadır.

Networkokulu.net” olarak, hayali için çalışan herkes için “Umudunu Kaybetme” filminin düşünce değiştiren sahnelerini sizler için yorumladık;

 • Kimsenin sana bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme, benim bile. Bir hayalin varsa peşini bırakmamalısın.

İnsanların çoğunluğunun hayata bakış açıları negatiftir. Aslında insanlar yoksul oldukları için bu şekilde değillerdir. Negatif düşündükleri için yoksul ve sıradan bir hayat yaşarlar. Hayaliniz varsa olabildiğince kendinizi negatiflerden sakınmaya çalışmalısınız.

İçinizdeki arzunuzu söndürmelerine asla izin vermeyin. Ve bunun için elinizden gelenden fazlasını yapmaya istekli olmalısınız. Çünkü sıra dışı hayali olan kişiler, sıradan engellerle karşılaşmazlar.

 • İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri, senin de yapamayacağını söylerler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma; git ve al.

İnsan doğası gereği çevresinden etkilenen bir varlıktır. Çevremizin etkisiyle büyüdüğümüz yadsınamaz bir gerçektir. Lakin biz öğretilen, söylenen şeylerin bizim gerçeklerimiz haline gelmesine izin vermemeliyiz.

Tabiiki çevremize sorabilir, danışabiliriz. Ancak karar vermek, ondan etkilenmek veya etkilenmemek tamamen bizim elimizde.

Lionel Messi’yi hemen hemen herkes duymuştur. Dünyaca ünlü bir futbolcudur. O gelinceye kadar bir çok rekor vardı ve bunlar kırılamaz deniyordu. Lakin Messi, neredeyse kırılmadık rekor bırakmadı. Aynı şey Messi için de geçerli. Birisi de gelip Messi’nin elinde olan rekorlarını kıracaktır. Bu yüzden, çevrenize karşı biraz sağır kurbağa gibi takılmakta fayda var.

 • Belki de mutluluk sadece kovalayabildiğimiz bir şeydir. Belki de onu asla yakalayamayacağız.

Mutluluğu varış noktasında ararsak, onu hiç yakalayamama ihtimalimiz var. Başarılı insanlar, başarıya ulaştıkları için mutlu olmamışlar, yaptıkları işi sevdikleri için, mutlu oldukları için başarıya ulaşmışlardır. Hayat güzel bir yer ve yaşadığımız süreç asla geri gelmeyecek. Bu yüzden çalışırken mutlu olmanın yolunu bulmalısınız.

 • Zeka küpünün ilk çıktığı yıllardır. Ve takside geçen, zeka küpünü çözdüğü sahne;
 • Chris; “Ben de bakabilir  miyim?  Biraz yavaş gidelim bayım.”
 • “Dinle Chris, istersen gün boyu burada dolanabiliriz. Ama senin o küpü çözemeyeceğinden eminim.”
 • Chris; “Evet, yapabilirim!”

Bir şeyi kimsenin yapamamış olması onun yapılamayacağı anlamına gelmez. Onun üstesinden birileri gelecektir. Yine zor durumların ne kadar güçlü bir etkisinin olduğunu da unutmamak da gereklidir. Kısa bir zaman dilimindesiniz, birisi size yanınızda durup yapamayacağınızı söylüyor ve elinizde daha önce hiç görmediğiniz bir problem var. Sakin olmak, duygularınızı kontrol etmek ve sadece elinizdeki problemin çözümüne odaklanmak. Tüm sır burada.

Belki de böyle bir durumda bu kadar sakin kalarak o küpü çözmüş olmasaydı o işi hiç alamayabilirdi. Lakin illaki birini etkilemek için yapılmış bir hareket değil. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, “Yapabilirim!” dedikten sonra sınırlarınızı sonuna kadar zorlamaktır.

 • Chris; bir adam görüşmeye gömleksiz gelseydi ve o adamı işe alsam sen ne derdin?

              – Herhalde pantolonu çok iyiydi derdim.

Dış görünüş önemlidir. Her ne olursa olsun insanların çoğunluğu dış görünüşe önem verir. Fakat bir iş, bir fırsat var. Eğer o işin küçük bir ihtimal de olsa sizin hayatınızı kurtarma imkanı varsa her ne olursa olsun o fırsatı kaçırmamalısınız.

Hayatınızın fırsatı siz istediğiniz zaman gelmeyebilir. Belki fiziki olarak hazır değilsinizdir. Ama mental olarak hazırsanız o fırsatı kovalayabilirsiniz. Pozitif bir tutum sizin mental olarak, rakiplerinizden önde olmanızı sağlayacaktır. İyimser tutumunuzu her daim korumaya gayret edin.

 • Bir gün adamın biri suda boğuluyormuş. Bir tekne gelmiş ve yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormuş. “Hayır, tanrı beni kurtarır.” demiş. Sonra bir tekne daha gelmiş ve yardıma ihtiyacı olup olmadığı sormuş. Adam yine “Hayır teşekkürler. Tanrı beni kurtarır.” demiş. Sonra boğulmuş ve cennete gitmiş ve şöyle demiş “Tanrım beni neden kurtarmadın?” Tanrı da şöyle söylemiş; “ Sana 2 büyük tekne gönderdim, aptal!”

Hayatımızda bir çok an var ki, yaşantımızı tamamen değiştirebilecek fırsatlar gelmiş ama biz farkına varmamışızdır. “Hayat adil bir yer midir?” sorusuna vereceğiniz cevabı iyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü cevap “Evet, adil bir yerdir?”

İstediğiniz hayatın bedelini ödemeye hazırsanız, hayat da size adil olacaktır. Güneşi seviyorsanız, gölgeden çıkmalısınız. Gölgeden çıkmak içinse adım atmalısınız. Adım atmadan sadece seviyorum demekle güneş size gelmeyecek.

 • Çocuğuyla birlikte metronun tuvaletinde kaldıkları ve elindeki makine ile zamanda yolculuk oyunu oynadıkları sahne.

Durumunuz çok kötü olabilir. Tüm şartlar sizin aleyhinize çalışıyor olabilir. Lakin hiçbir şeyin sizin pozitif tutumunuzu etkilemesine izin vermeyin. Hedefiniz için vazgeçmek isteyeceğiniz bir çok zaman olacaktır. Devam etmek için, asla vazgeçmemek ve umudunuzu kaybetmemek için kendinize tek bir neden belirleyebilirsiniz.

Unutmayın, sizin başarılı olmanızı bekleyen insanlar da var.

 • Hayatımın bu küçük kısmının adı; Mutluluk.

             -Göründüğü kadar kolay mıydı Chris?

             -Hayır efendim hiç kolay değildi.

Başarıyı insanlar takdir edecektir. Yaptınız sonuçta. Bir geminin kaptanı olduğunuzu ve o gemiyi limana getirmeniz gerektiğini düşünün. Okyanusta ne kadar büyük dalgalarla boğuştuğunuzla veya nasıl büyük fırtınalar atlattığınızla ilgilenmeyeceklerdir. O gemiyi limana getirip getirmediğiniz önemlidir.

Başarının yolunda ilerlerken kolaylık için dua etmeyin. Güçlü olmak için dua edin, böylelikle zor şartların üstesinden daha rahat gelebilirsiniz. Ve son olarak;

Umudunuzu asla kaybetmeyin…