Mutsuz Olmanıza Neden Olabilecek Alışkanlıklar

Mutsuz İnsanların 10 Kötü Alışkanlığı

“Herkesin zengin ve ünlü olmasını ve hayal ettikleri her şeye sahip olmasını isterdim, bu şekilde esas cevabın bunlar olmadığını anlarlardı.”   – Jim Carey

Hepimiz mutlu olmak isteriz. Bu yaptığımız şeyleri yapmamız için bizi yönlendirir. Ancak modern hayatta dikkat dağıtmak çok kolay. Para ve başarıyı kovalamak için çok fazla zaman harcayabiliriz ve GERÇEKTEN önemli olan şeylere çok az şey harcarız.

Bize ne yapmamız gerektiğini, bizi reklamlarla ve medyayla sürekli olarak bombardımana tutarak söylüyorlar. Yaptıkları her şey onların hedeflerine uygun şeylerdir bizlerin hedeflerine değil. Dikkatli olmazsanız, bu yaptıkları şey sizi mutluluk yolunda etkileyebilir.

Sürekli böyle konulara maruz kalmak, sizi mutsuz yapan alışkanlıklar geliştirmenize sebep olur. Ne olduklarını öğrendiğinizde, onları mutluluk verecek alışkanlıklarla değiştirmesi daha kolay olacaktır.

İşte mutsuz insanların bazı yaygın kötü alışkanlıkları…

Kendinizle Olumsuz Konuşmak

Hepimiz hayatta zorluklarla karşılaşırız. Bunlar olmazsa yaşıyor olmazsınız. Mutsuz insanlar kendi morallerini aşağı çekmek için kendilerini kullanıyorlar. Kendilerine; “Yapamam” ve“Yeterince iyi değilim” gibi şeyler söylüyorlar.

Bu bir olumsuzluk döngüsü yaratabilir. Kendi moralinizi ne kadar fazla aşağı çekerseniz, o kadar kötü hissedersiniz. Ne kadar kötü hissediyorsanız da moralinizi o kadar aşağı düşürürsünüz.

Kendinizle bu şekilde konuşmak sizi asla mutlu etmeyecek. Bir şey yapamıyorsanız, sorun değil. Ya öğrenin ya da başka birinden sizin için yapmasını isteyin. Her şeyi yapabilmeyi bekleyemezsiniz .

Kendiniz ve yetenekleriniz hakkında olumlu olun. Hepimizin sınırları var. Yapabileceklerinize odaklanın.

Her Şeyin Yolunda Gitmesini Ümit Etmek

İşler “yanlış gittiğinde” mutsuz insanlar fazlasıyla olumsuz duygular yaşarlar. Bunlara genellikle “hiçbir şey benim için doğru gitmiyor” veya “hayat adil değil” gibi bir doz olumsuz konuşma eşlik eder.

Mesele şu ki, hiçbir şey herkes için güzel gitmez. Çamaşır makineniz en çok ihtiyacınız olduğunda bozulabilir. Arabanız beklemediğiniz bir anda bozulabilir.

Hayattan en iyi şekilde faydalanmak için elinizdekilerle en iyisini yapmayı öğrenmelisiniz. Hayat rüzgarda yelken açmak gibidir. Bazen arkanızdaki rüzgar sizi hedeflerinize doğru iter. Diğer zamanlarda ise size karşı eser. Ama ne olursa olsun asla pes etmeyin – ne ile karşı karşıya kalırsanız kalın savaşmaya devam etmelisiniz.

Kin Tutmak

Birisi sizi yanlış anladığında kendini kötü hissedebilir. Daha kötü olan şey ise kin tutmak ve aylarca hatta yıllarca kötü hissetmektir.

Tüm bunlar, kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olur – kin tuttuğunuz kişiyi değil sadece size kötü hissettirir. Affetmeyi öğrenin. Sadece sağlığınız ve mutluluğunuz için daha iyi hissettirmekle kalmaz, size haksızlık yapan kimse için sizin bu davranışınız güzel bir örnek de olacaktır.

Oynamayı Unutmak

İş, fatura, çocuklarla uğraşmak derken, eğlenmeyi unutmak çok normal bir hale gelir. Mutlu olmak istiyorsanız kendinize eğlenmek için zaman ayırın.

Her gün eğlenmeyi bir öncelik haline getirin. Gerekirse, özellikle bu amaç için bir miktar “oyun zamanı” belirleyin. Bu sadece mutluluk seviyenizi yükseltmekle kalmaz, sorumluluklarınızla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olur.

Diğerlerini Çok Fazla Memnun Etmeye Çalışmak

Mutsuz insanlar kendilerini memnun etmeyi unutup diğerlerini memnun etmeye çalışırlar. Elbette insanların bizimle mutlu olmasını istiyoruz, ama bu kendi mutluluğumuz pahasına olmamalıdır.

Bazen, kendi yararınıza yönelik kararlar vermeniz gerekir. Etrafınızdaki insanlar bunu takdir edemezlerse, o zaman sahip olacakları iyi bir arkadaş veya aile değildirler. Başlangıçta biraz dirençle karşılaşacaksınız, ancak bir süre sonra insanlar kendiniz yararına yaşamanıza alışır ve geri çekilirler.

Risk Almamak

Mutsuz insanlar nadiren risk alırlar. Neyin yanlış gidebileceği konusunda korkarlar. Bu onları sıkıcı ve sıradan bir hayata yönlendirir.

Asıl korkutucu olan şey hayatınızı asla yeni veya farklı bir şey denemeden geçirmektir. Hayattaki bütün güzel şeyler bir risk unsuru içerir. Değişikliği kabullenin ve işlerin her zaman planladığınız gibi olamayacağını kabul edin.

Risk almaktan ve yeni şeyler denemekten daha iyi bir bilinçlenme şekli yoktur. Ayrıca, ne olursa olsun, değerli bir yaşam deneyimi kazanırsınız.

Kalbini Takip Etmemek

Mutsuz insanlar mantıksal düşünceye dayanarak hayat değiştiren kararlar alırlar. Sonuç olarak, işlerinde ve mutsuzluklarına sebep olan ilişkilerde sıkışıp kalabilirler.

Bankadaki işiniz size iyi para veriyor ama sizi mutsuz ediyorsa, burada sizi tutabilecek şey nedir? Kalbinizde hissettiğiniz hayatı yaşamaya gayret edin, gerçekten yaşamak istediğiniz hayatı.

Diğerlerini Suçlamak

Mutsuz insanlar, her şeyin bir başkasının suçu olduğunu düşünür. Ortaklarını, ebeveynlerini ve çocuklarını hayatları için suçlayabilirler. Bu iç karartıcı ve güçsüzleştirici olabilir.

Kendi yaşamınız için sorumluluk alırsanız, değişiklik yapmak ve geliştirmek için daha iyi bir durumda olacaksınız.

“Şimdi”de Yaşamamak

Mutsuz insanlar nadiren ‘şu an’da yaşarlar. Geçmişteki olumsuz deneyimler üzerinde durup, o korkunç duyguları tekrar yaşarlar. Ya da gelecekte daha fazla para, yeni bir ev vb. sahibi olduklarında mutlu olacaklarını düşünürler.

Sadece şu anda mevcut durumda yaşarsanız gerçekten mutlu olabilirsiniz. En basit şeyler, şu anda olduğunuzda sizi mutlu edebilir – temiz ve taze havayı, derin bir şekilde nefes alarak akciğerlerinizde hissedin. Bunu şimdi deneyin.

Hayatı Fazla Ciddiye Almayın

Mutsuz insanlar genellikle her şeyi ciddiye alırlar. Bu, en küçük şeylerin sıkıntıya neden olmasına sebep olabilir. Düşmeyi eğlenceli bir deneyim olarak görmelisiniz (elbette ciddi şekilde incinmediğiniz sürece).

Bir şey “yanlış gittiğinde” gülmeyi öğrenin ve her zaman hayatın aydınlık tarafını görmeyi hedefleyin.

***

Bunlar mutsuz insanların yaptığı şeylerden sadece birkaçı. Şimdi mutlu olmaya karar verin. Mutlu olmaya karar vermek savaşın yarısıdır. Karar verdiğinizde işler daha kolay hale gelecektir.

Kötü alışkanlıklara geri dönmekten sakının. Mutlu olmak için kendinize bilinçli bir şekilde hatırlatma yapın. Bir süre sonra bunlar sizin yeni alışkanlıklarınız olacaktır.

Şimdi, kendinizi mutlu etmek için bildiğiniz her şeyi derinlemesine yapmalısınız. Hayatın ve mutluluğun keyfini çıkarın!