Nasıl Daha İyi Bir Karar Verici Olunur

Özellikle önemli kararlar söz konusu olduğunda karar vermek hiç de kolay değildir. Bazen, karar verme becerilerimizi geliştirmek için sadece perspektifinizde bir değişime ihtiyacınız vardır. Nasıl daha iyi bir karar verici olabileceğinizi merak ediyorsanız, kullanabileceğiniz birkaç yararlı ipucu:

Artıları ve eksileri tartın

Artıları ve eksileri tartın

Bir liste yapmak, aslında beyninizde sıralanan fikirleri belirlemek için yararlı bir yoldur.

Bir şey yapmanın olumlu yönlerini not edin ve ilk etapta karar gerektiren faktörleri dahil etmeyi unutmayın. Olumsuz yönler de önemlidir, bu yüzden sizi harekete geçmek konusunda isteksiz yapan şeyleri düşünün. Harekete geçmenin ve geçmemenin sonuçları hakkında dürüst olmaya çalışın.

Aynı tecrübeye sahip birini bulun

Saygı duyduğunuz ve karşı karşıya olduğunuz durumu tecrübe etmiş birini bulun

Saygı duyduğunuz ve karşı karşıya olduğunuz durumu tecrübe etmiş birini bulun. Ona öğle yemeği ya da en sevdiği kahveyi almayı teklif edin.

İsteğinizde net olun, böylece kişiyi şaşırtmaz ve aradığınız şey hakkında dürüst olursunuz. Bu onlara sizinle rahat bir şekilde paylaşımda bulunup bulunmadığına karar verme şansı verecektir. Eğer olumlu yönde karar verirlerse, toplantıya hazırlanabilirsiniz.

Alternatif kararları tartın

Alternatif kararları tartın

İlk önce, harekete geçmezseniz nasıl hissedeceğinizi düşünün. Kararı aldıktan ve bir şeyler yaptıktan sonra kendinizi gelecekte düşünün. Verdiğiniz kararla ilgili duygularınızı hayal edin.

Bunu yaptığınızda pişman olmaktan çok kararınızı uygulamayı düşünüyorsanız, harekete geçin. Risk büyük olsa bile, pişmanlığın daha büyük olabileceğini unutmayın.

Kendinize güvenin ve sıkıntıları aştığınız zamanları düşünün. Bu zamanların üstesinden geldiğinizi ve tekrar risk almaya hazır olacağınızı bilin.

Sonuç olarak

Hayatta zor kararlarla karşılaşmak kaçınılmazdır, tıpkı riskin kaçınılmaz olduğu gibi. Ancak risk almamak fırsatları  kaçırmaya sebep olabilir ve hayatınızı pişmanlıklarla doldurabilir. Kararsızlıkla mücadele etmek iyidir, ancak gelişmeye çalışmamak ve zorluklarla yüzleşmemek için yollar aramak kabul edilemez.