fbpx

Network Marketing İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz? – 2

Bir önceki yazımızda Network Marketing’in iki temel faktöründen bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bu iki faktörü nasıl daha doğru icra edeceğimizi biraz daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

Bu iki faktörü hatırlayacak olursak;

Bir önceki yazıda birçoğunuz şu soruyu sormuştur; iyi güzel de bunları nasıl yapacağız?Müşterilerinizden oluşturacağınız satış veya müşteri ağına ilk olarak yakın çevrenizden başlamanızı tavsiye ederim. Onlara kullanıp memnun kaldığınız ve etkisini gördüğünüz ürünleri tavsiye etmek çok daha etkili ve kolay bir yoldur. Elbette bu durum özgüveninizi de artıracaktır.

Müşterilerinize ürünlerinizi anlatırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var;

Müşteriler, ürünlerin kendilerine nasıl bir fayda sağlayacağını bilmek isterler. Bu durumda müşterileri fayda paydasının içine almamız gerekiyor. Müşterinizin, ürünün kendilerine faydası olacağına inanması satış hacminizi arttırır.

İkincisi satış yapmak istediğiniz müşterilerinizde istek uyandırmanız; Şu bir gerçek ki insanlar ihtiyaçtan çok istedikleri ürünleri satın alırlar. Örneğin çocuğunuzun okul için kışlık kıyafete ihtiyacı var. Ve aynı zamanda son çıkan video oyununu indirmek istiyor. Sizce hangisi gerçekleşir? Tabii ki istediği video oyununu. Mesela Ipod ilk piyasaya girdiğinde kimin ihtiyacı vardı? Hiç kimsenin. Sadece müşterilerde istek oluşturuldu ve milyonlarca kişi satın aldı. Yani istek ihtiyaçtan önce gelir.

Müşteriye teknik veya akademik bilgiden ziyade ürünün ne işe yaradığını anlatmanız gerekir.

Son olarak satışı bitirmek için sihirli satış cümlesine ihtiyacınız var; 

Örneğin “Pürüzsüz bir cilt için harika bir ürün.”

“Daha dolgun ve parlak saçlar için eşsiz bir ürün.”

“Özgürce gülmek için süper bir ürün”

Örnekleri arttırabiliriz. Fakat bilmemiz gereken ürünün kişide göstereceği etkiyi hissetmesini sağlamanız gerekiyor. Yani güçlü bir fayda cümlesi kurmanız gerekiyor.

Önemli bir nokta; kişi ürünün faydasını satın alacaktır. Müşterilerin çoğu fiyattan ziyade kendilerinde oluşturacak etkiye bakacaktır. Fakat satış yapan kişi için çoğu zaman tek faktör fiyattır. Müşterinin de öyle düşündüğünü düşünür. Sadece fiyatı vurgular oysa müşteri işin bu tarafıyla pek de ilgilenmiyordur. Hatta çoğu zamanda duymuşuzdur: “Benim için fiyatın bir önemi yok.” Çünkü çoğunlukla müşteri en son fiyata bakar.

Diğer bir husus ise “Asansör satış konuşması”

30 saniyede satışı bitirme de diyebilirsiniz.

Asansörde biriyle karşılaştınız selamlaştınız ve ne iş yaptığınızı sordu. 30 saniyede karşı tarafın etkileneceği konuşmayı yapmanız gerekiyor.

Örneğin insanların kendilerini iyi hissetmelerinin ne demek olduğunu iyi bilirsiniz. Yaptığımız şey insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak.

Duygularla çalışın mantıkla savunun!

 • Benim için ne anlam ifade ediyor?
 • Sunulan diğer ürünler yerine neden bu ürünü tercih etmeliyim?
 • Ve en önemli soru neden senden almalıyım?

Bu üç soruya cevap verirseniz satışı bitirdiniz, tebrik ederim.

İkinci faktör satış ekibi oluşmak:

Network marketingin % 50’si ürün, % 50’si iş fırsatıdır. % 100 faydalanmak için hem ürünleri hem de iş fırsatını değerlendirmek gerekir. Çünkü biri olur da diğeri olmazsa eksik kalır. Nasıl ki bir kişinin uzun yürüyebilmesi için iki ayağa ihtiyacı varsa network marketingden uzun soluklu sürekli artan ve güvenli bir gelir oluşturmak için her iki ayağını oluşturmamız gerekiyor.

Burada takım çalışmasının oluşturduğu sinerjiyi, katlamanın gücünü arkamıza alarak hareket edeceğiz. Eğer iyi bir satış ekibi oluşturursanız hayallerinizi birer birer gerçekleştirirsiniz. Çünkü sadece kendinizin değil satış ekinizde ki her bir bireyin yaptığı çalışma hem kendi hanesine hem de sizin hanenize yazılıyor. Örneğin satış ekibinizde 100 kişinin olduğunu varsayalım her birinin 2 saat çalışması sizin hanenize günlük 200 saat olarak yansır.

Şimdi nasıl satış ekibi oluşturacağız ona bakalım.

İlk adım sektörü bilmenizdir. Bilmediğimiz bir işi yapmamız çok zordur hatta olanaksızdır. Kuşkusuz bunun yolu da eğitimden geçer.

Öncelikle yaptığınız işi ciddiye alın çünkü siz işinizi ne kadar ciddiye alırsanız işiniz de sizi o kadar ciddiye alacaktır. Sonrasında bu fırsatı sunmak istediğiniz insanlara bunu hissettirin. Network marketing, çok büyük. Tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir sektördür.

Dilerseniz diğer sektörlerin ticari hacimlerine bir göz atalım.

 • Amerikan Futbol Ligi 12 MİLYAR DOLAR
 • Müzik Endüstrisi 15 MİLYAR DOLAR
 • Film Endüstrisi 38 MİLYAR DOLAR
 • Organik Yemek Endüstrisi 80 MİLYAR DOLAR
 • Oyun Endüstrisi 91 MİLYAR DOLAR

Şimdi network marketing endüstrisinin büyüklüğünü tekrar düşünün.

 • 2018 yılı verilerine göre network marketing endüstrisinde ciro 192.9 MİLYAR DOLAR.
 • 2018 yılında networker olarak çalışan bağımsız temsilcilere 77.56 MİLYAR DOLAR komisyon dağıtıldı.
 • Günlük olarak bu 212.49 MİLYON DOLAR! Her gün birileri 212.49 MİLYON DOLAR komisyondan pay almaktadır. 2019 yılında ise bu ciro 200 MİLYAR DOLARI geçtiği tahmin ediliyor.

Bu fırsatı insanlara tutku ve coşku ile tüm ruhunuzu katarak, 5 yıl sonrayı gözünüzde resmederek anlatın. Madalyonun diğer yüzünde ise insanları yarına taşıyacak olan belki de en önemli faktör umuttur.

İnsanlar umut ettiklerinde heyecan duyar ve mücadele ederler.

Sonuç olarak; Network marketing beklentilerinizin karşılığını fazlasıyla verecek olan bir sektördür. Asıl soru ise sizin beklentinizin ne olduğudur? Network marketing, dünyanın en çok milyoner çıkaran mesleğidir. Eğer tam anlamıyla icra ederseniz sizi hayallerinize en kısa sürede ulaştıracaktır.

Bu sektörde milyoner olmanız temennisiyle…

Mesut Öpengin

Avatar
Mesut ÖPENGİNhttp://www.mesutopengin.com/
Girişimci/Yazar/Network Marketing Lideri

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...