fbpx

Network Marketing’de Başarı İçin Hedef Belirlemenin Önemi

Çok açıkça belirtelim ki; hedefi olmayan kişilerden hiçbir şey beklemeyin. Başarısız kişilerin hedefleri yoktur. Bütün başarılar bir hedeften kaynaklanır, her şey bir hedeften başlıyor.  Hayali olmayan insan mahvolur.  Hayal insanları enerjik eder. İnsan hayalinden cesaret alır.

Neden çalıştığını bilmelisin

Bir hikaye üzerinden konuşalım; Bir kişi gidip 3 ayrı tuğla dizen adamla görüşür, bu kişiler sadece tuğla diziyorlar. Bu kişi önce A kişisiyle görüşmüş ve ona sormuş; ‘Ne yapıyorsun?’  A kişisi diyor ki; “Tuğla diziyorum, sabah da başka bir şey yapıyorum.” B kişisiyle görüşmüş, o da diyor; “Ben maaş almak için çalışıyorum. Ailem için ekmek parası kazanmaya çalışıyorum. Yarın başka bir iş yapacağım. Yarın da marangozluk yapıp para kazanacağım” diyor. C kişisine gidiyor, bu kişi ona bakmak istemiyor ve diyor; “Saray yapıyorum, git parazit yapma.” Bu hikaye burada bitiyor.

Bu kişilerin düşüncesi nasıldır?  Onlar yani A ve B kişileri sadece tuğla dizip, duvar örüp maaş alırlar. Sizce onlar için binanın nasıl görüneceğinin bir önemi var mıdır?  Hayır, önemli değil, hatta tuğlaların doğru dizilip dizilmediğinin bile bir önemi yoktur. Onlara göre hiç önemli değil. Onlar sadece bugünün ekmek parası için çalışırlar. Yarını hiç düşünmüyorlar.  Ama saray yapan C kişisi tuğlaların doğru dizilip dizilmediğinden emin olur.

Yaptıklarından emin olmalısın

Çimentonun iyi olduğunu da bilir, duvarı kontrol eder.  Doğru ve düzgün olduğundan emin olur. Diğer 2 kişi ise defalarca saate bakıyorlar ve zamanın geçmesini bekliyorlar. “Vay saat hala geçmedi, zaman neden geçmiyor?”  Ama saray yapan kişi; “Vay saat 5 olmuş, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım.” O 2 kişi saat 5 olunca takımlarını bırakıp hemen evlerine giderler. Bir bakmışsınız ki tuğla ustaları her şeyi yarım bırakıp gitmişler. C kişisi ise saatine bakıyor, saat 5. “Şimdi nasılsa trafik vardır, daha yorulmadım 1-2 saat daha çalışayım.” diyor.Siz hangi kişisiniz?

Aklınızda olsun, hayatta her zaman hedefiniz olsun, olmazsa hiçbir işle uğraşamazsınız. O 3 kişi aynı işi yapıyorlar. Tuğla diziyorlar. Acaba gerçekten işleri aynı mıdır? O 2 kişi saat 5 ten sonra acaba arkalarına baktılar mı? Yaptıkları işe dönüp göz attılar mı?  Hayır tabiki de. Arzuları bir daha oraya dönmemektir. Arzuları yarın başka bir iş yapmaktır. Ama C kişisi saat 19.30 olur işini daha yeni bitirir. Hava kararmıştır, artık çalışamıyordur. Acaba yaptığı işe dönüp bakmadan gider mi? Hayır. Önce yaptığı işten zevk alır. “Bu gün bu kadar çalıştım, 2 hafta sonra tavanı bitirebilirim.” der. Üçü de aynı işi yapıyorlar, sadece tuğla diziyorlar.

Kendi sarayını inşa ediyorsun

Yarın sabah A ve B kişisi “Eyyy yine başladı.” diye düşünürler. Ama C kişisi “Bu gün bu bu işleri yapmam gerekiyor, iyi kahvaltı yapmam lazım, çünkü bu gün çok işim var. Gece de çok rahat uyudum, bu gün temeli yapacağız.” der. Her üçünün de işi aynıdır. Evet işte bu hedefin sizin hayatınızdaki etkisidir. Her gün yaptığınız işleri değiştirir. Aynanın karşısına geçip, kendinizle şu şekilde konuşun; “Ben burada, sadece bu gün  para kazanmak için değilim, burada sadece bir organizasyon kurmak için değilim. Ben burada kendi sarayımı yapıyorum. Bu öyle bir saray ki ailemi 10-15 yıl boyunca doyurabilecek.”

Eğer sizin de hedefiniz olursa işleri basit görmezsiniz. Bedelini ödemeye hazır olursunuz. Her bedeli kabul etmiş olursunuz. İşte bu hedefin faydasıdır. Hedefiniz olmazsa bir yere nasıl ulaşacaksınız? İnsanların çoğu hayatlarında hiç hayallerinin peşinde değiller. Çünkü hedeflerinin nerede olduğunu bilmiyorlar. Herhangi bir işte ilerlemek istiyorsanız, önce oturun ve hedeflerinizi belirleyin. “Hedefim nedir, neye ulaşmak istiyorum?” Sizin hedefiniz olmalı, yoksa hiçbir şey olmayacak. Her şey önce hedeften başlıyor.

Çevremizdeki her şey birilerinin hayaliydi

İstanbul Boğaz Köprüsü de önce bir mimarın hayaliydi. Gladyatör filmi bir kişinin düşüncesi ile başladı. Hepimizin sevdiği Mercedes bir kişinin düşüncesiyle, bir garajda başladı. Bu konuyu basit algılamayın, her şey bir hayalden başladı. Network Marketing içerisindeki çoğu konferanslarda hedef ve hayalden bahsederler ama sizin bunu evinizde oturup düşünmeniz gerekiyor. Uzun boylu düşünmeniz lazım. “Acaba benim hedefim var mı? Acaba ben bilgiye sahip miyim? Hedefimin ne olduğunu acaba biliyor muyum?”  Çünkü sizin hedefiniz sizin rehberinizdir, sizi motive edecek.

Hedefsiz hiçbir şey olmaz. Önce hedefinizi belirleyecek, sonra da Network Marketing’i nasıl yapacağınız üzerine çalışacaksınız. Ama önce hedefinizi belirleyeceksiniz. İnsanların çoğu başarısız olurlar, çünkü hayalleri yoktur. Faydasının ne olduğunu biliyor musunuz? Hedefiniz olursa, insanlar sizin arkanızdan gelirler. Liderlerin sizce neden bütün dünyada takipçileri vardır? Çünkü akıllıdırlar. Akıllı olmanın ne demek olduğunu biliyor musunuz?  İşe ciddi bakın, şüphelenmeyin, inancınızı kaybetmeyin, her gün eğitim ve pratik yapın, inanın. Eğer bir gün eğitime ihtiyacınızın olmadığını hissederseniz, o zaman bitmişsiniz demektir. İşin tanıtımını öğrenmiş olun. Odaklanmayı öğrenin.

Hayaliniz olmalıdır. Bu işin hızlı para kazandırmasını düşünmeyin, bu ticaret geleceğinizin ticaretidir…

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...

Pazarlama Nedir?

Pazarlama denilen olay, Hizmetlerin veya ürünlerin, tüketici isteği ve ihtiyaçlarına göre organize edilip, tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ayrıca, bu ulaştırma süresince en yüksek verim hedeflenir. Son...