Network Marketing’de Davet Nasıl Yapılır? Davet Etme Sanatını Öğrenin

Network Marketing ticaretinde sizin hiçbir özelliğiniz aranmaz. Bu ticari alanda eksikleriniz varsa bile bunlar rahatça giderilebilecek noktalardır. Network Marketing sektörüne her yeni başlayan kişinin takıldığı bir nokta var ki o da en baştadır. Bu nokta nedir? Tabiki de “davet”tir.

Bu ticarette birçok networker’ın engel olarak gördüğü alandır; davet etme sanatı. Bunu yapmanın herhangi bir yöntemi yoktur, bir insanı davet etmek üzerine yazılmış bir kitapta yoktur.

Davet etme sanatı

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Birini davet ederiz ve telefonda bilgi vermeyiz sadece davet ederiz. Davet etmek telefonda uzun süre konuşmak, telefonda gereksiz bilgiler vermek değildir, birini davet etmektir. Davet, davettir. Network Marketing’de davet ikiye ayrılır

  • Profesyonel Davet
  • Profesyonel Olmayan Davet

Profesyonel olmayan davet

Telefonda; “merhaba hemen gel, çok etkileyici bir şey buldum.” Bu şekilde kiminle konuşuruz? Kardeşimiz, yakın arkadaşımız, kuzenimiz ya da (liste yazımızda geçen) sıcak listemizdeki kişilerle. Açarsın telefonu; “Kardeşim inanılmaz bir şeyle tanıştım hemen gel çabuk ol hemen hemen!” der ve telefonu kapatırsın. Ama bu kişilerin sıcak listemizde bulunan kişiler olmasına dikkat etmeliyiz. Neden bu aradığımız kişi “Network Marketing mi?” ya da başka bir soru sormadı; çünkü bunu sürekli yapıyoruz. Davet yaparken panik olmamalıyız, korkmamalıyız.

İsim listemiz 6 kişiyse, davetten korkarız. Doğru mu? Ama isim listemizde 500 kişi olursa; Örnek; Ararız “merhaba bir kahve içmek için buluşalım mı? Sana söyleyeceğim gerçekten önemli şeyler var.” Nedir o falan diye sorarsa; “Dinle gerçekten önemli şeyler var yüz yüze konuşalım.” demeliyiz.

Profesyonel davet

Örnek:

-“Merhaba, Hüdaverdi Bey ile mi görüşüyorum?”

-“Evet.”

-“Ben Deniz, yeni büyük bir projeye başlıyorum hemen şimdi fantastik bir iş projesi için bana yardım edecek 2 ya da 3 kilit isim bulma sürecindeyim. Ama Hüdaverdi, sana hiçbir şey için söz veremiyorum tamam mı? Oturalım ayrıntıları konuşalım. Gördüklerini beğenirsen konuşmanın diğer aşamalarına geçeriz.” İşte bu profesyonel bir yaklaşım şeklidir.

Davet yapmak için telefonu elimize aldığımızda bir duruşumuz olmalı, kimin kime daha fazla ihtiyacı var? Elinde mükemmel bir iş olan, kendinden emin, inanılmaz bir iş fırsatına sahip, çok para kazanacak olan kişi sizsiniz ve siz arıyorsunuz. Borcu olup paraya ihtiyacı olan, işe git eve gel işe git eve gel işe git eve gel’den başka bir fırsatı olmayan kişiye elinizdeki fırsatı sunuyorsunuz. Kimin kime daha fazla ihtiyacı var?

Bir arkadaşın seni arıyor ve şöyle diyor;

-“Merhaba fantastik bir iş buldum %100 e-ticaret, multi milyoner bir şirket tarafından destekleniyor. Benim aklıma ilk sen geldin kafede buluşalım mı?”

-“Ne satıyorlar?”

-“Dinle kafede buluşalım detayları konuşacağız. Önce bilmem gerekiyor, listemde ki ilk sıradaydın başkalarıyla konuşacağım. Tamam sanırım sen değilsin.”diyor ve telefonu kapatıyor.

Biz onu tekrar ararız. Ama şimdi bunu(tekrar aramayı) bizim yapmamamız gerekiyor. Birkaç yüz bin lira kazandıktan sonra yapabiliriz. Bir lira kazanmadan bunu yapmamalıyız. Sonra en üst liderimize gidip listem bitti deriz. Yazının başlarında da söylediğimiz gibi; Profesyonel yaklaşım ve profesyonel olmayan yaklaşım. Genel olarak telefonda vereceğimiz bilgiler davet edeceğimiz kişiye göre değişebilir. Ama tutumumuz asla değişmemelidir. Peki tutum nedir? Telefonu davet yapmak için elimize aldığımızda, fırsatın kimin elinde olduğunu unutmamamızdır.

Yanlış yapabilirsiniz. Network Marketing ticareti, size daha fazla yanlış yapmanız konusunda destek vermektedir. Çünkü bunlar tecrübe olur. Ve bilin bakalım tecrübe neye dönüşür? Tabiki de paraya. Bu yüzden cesaretinizi toparlayın ve  telefonu elinize alıp aramaya başlayın. Ya arkadaşımızı bizden önce başka biri ararsa! Doğru zaman hiçbir zaman gelmeyecek. Onun için atalarımızın da dediği gibi en doğru zaman, ŞUAN’dır.

***

Yazımızı beğendiniz mi? Siz ilk davetinizi nasıl yaptınız? Bizimle paylaşmak isterseniz yorum yazabilirsiniz.

Bol kazançlar…