Network Marketing’de En Önemli Konu: Danışın!

0
Network Marketing, klasik ticaretten farklı olarak kazan-kazan mantığına sahiptir.

Network Marketing, klasik ticaretten farklı olarak kazan-kazan mantığına sahiptir. Yani sizden önce giden birileri var ve siz bu tecrübeleri kullanabilirsiniz. Bu tecrübeler sizin yolunuzu kısaltacaktır. Network Marketing’in avantajlarını çoğu kez duymuşsunuzdur. Ama diğer sektörlerden ayrılan en önemli kısmını gelin birlikte öğrenelim.

Network Marketing’de size yardım edecek birileri var.

Danışmak kelimesi işi yalnız yapamayacağımız anlamına gelir. Pek çok insan biz başka biri tarafından referans olduğumuzda, bize tanıtım yaptığında ve kayıt yaptığımızda bizim Upline’ımız yani Lider’imiz olur. O kişinin iş ile ilgili çok deneyimi olabilir ya da bizden birkaç gün önce işe girmiş olabilir, eşit deneyimi de olabilir ve belirlememiz gereken şey kim kimin referansıdır yani takımda kim kimin lideridir. Gerçek lider deneyimi olan, bilgisi olan ve belli bir ölçüde başarılı biridir. O kişiyi belirlememiz gerekir. Fark etmemiz gerekiyor ki o kişi bizim destek halatımızdır, o kişi yolculuğumuzda bize yol gösterir, tüm yolculuğumuz boyunca bizi motive eder canlandırır. O kişi 2 yıldır çalışıyor da olabilir, 6 aydır çalışıyor da olabilir.

Liderimize danışmak ne demektir?

İlk önce uyanıp kahve içip ve kendimize gelmeliyiz, bu işte yalnız değiliz. Bir takım çalışması yapıyoruz ve her takımın bir lideri vardır. Her takımın daha fazla deneyimi, daha fazla bilgisi olan bir lideri vardır. O kişi çok önemlidir. Networkte attığımız her adımda, başarıya attığımız her adımda ona danışmalıyız.

Danışmak ne demektir: Liderimizin yanına gidip aptal gibi oturup lütfen bana tavsiye verin demek değildir. Başarmak istediğimizi açıkça bilerek gideriz. Kafamızda net bir strateji ile ne soracağımızı, neye cevap istediğimizi bilerek gideriz. Yolculuğumuzun her adımında liderimize danışmalıyız. Danışmak stratejik bir görüşmedir. Çünkü ilk defa Network Marketing yapıyoruz bu yüzden oturup liderimize her şeyi danışmalıyız.

Düşünün bir sunum yapıyoruz gidiyoruz liderimize danışıyoruz. Nasıl takip yapmalıyım gibi sorularımız vardı, bununla ilgilendi. İlk paramızı kazandığımızda liderimize gidip; “Şimdi ne yapmalıyım?”  “Nasıl devamlı komisyon alırım?” Çok para kazandığımızda, arabamızı değiştirmek istediğimizde liderimize danışmalıyız. Olduğumuz yerden başlayıp dünya çapında bir takım kurmak isteriz liderimize danışırız. Liderimiz sürekli gittiğimiz yer olur. Her gecemizi liderimizle buluşarak ya da telefonla konuşarak geçirmeliyiz.

Öğrenmek için kendinizi hazırlayın.

Bize yol göstermesi için liderimizin karşısına bardağı boş bir öğrenci gibi oturmalıyız (Bardağı boş demek yani hiçbir şey bilmiyor ve bilgiye aç demektir). Nedeni çok basit, onun olduğu yerde olmak istiyorsak bunu yapmalıyız. O yolculukta öndedir. Yani neden tekerleği yeniden icat edelim? Liderimize danışmalıyız, bize yol göstermesini istemeliyiz. Onun olduğu yerde oluruz. ‘’Tekerleği yeniden icat etmememiz gerektiğini bilirsek ekonomik özgürlüğe ulaşırız’’. Sadece sürekli, liderimize danışmalıyız.

Lidere danışmak değişkendir. Bize bağlı. O kişiyi liderimiz ve akıl hocamız olarak kabul etmeliyiz. Büyük laf ama doğru olanı budur. Yani ona networkle ve özel hayatımız ile ilgili her şeyi danışmalıyız. “Nasıl kendimi geliştirmeliyim?”, “Nasıl daha iyi bir lider olabilirim?” diye danışmalıyız. Liderimize danışarak nasıl bir değişim yapmak istediğimiz bize bağlıdır. Bazı insanlar derki sadece bir iş başka hiçbir şey yok. Bunda yanlış bir şey yok aptalca ama yanlış bir şey yok. Çünkü Network Marketing’de iş ve bizim kim olduğumuz birbirine bağlıdır. Çünkü biz iyi bir baba, iyi bir oğul, iyi bir kişi değilsek iyi bir networker olamayacağız. İyi insanların bütün özellikleri bizi iyi bir Networker yapar. Eğer o özelliklere sahipsek, hatırlayalım, ve o lideri bulalım. Kaç basamak yukarıda olduğu fark etmez. Saygı duyduğumuz birini bulalım, başarılı olan birini. Bu işi başarmış veya yeterince başarılı birini bulmalıyız.

İlk önce gidip o kişiye çalıştığım liderim olur musunuz? diye sormalıyız. Şayet bize referans olan kişi iyiyse, hala hevesliyse sorun yok danıştığımız kişi o olabilir. Ama yolun her adımında danışmalıyız. Kahraman olmaya çalışmamalıyız, tekerleği yeniden icat etmeye çalışmamalıyız. Sadece kendimizi bırakıp iyi bir öğrenci olmalıyız. Eğer yolculuğumuzun her adımında danışırsak ekonomik özgürlüğe ulaşmak çok daha kolay ve hızlı olur. Liderimize her adımda danışmalıyız. Bu çok ama çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here