Networkte Sağlam İlişkiler Kurmak Neden Çok Önemli?

Günümüzde ve özellikle genç yaşlarda boşanma oranı bir hayli arttı.

Günümüzde ve özellikle genç yaşlarda boşanma oranı bir hayli arttı. Artık insanlar evlilik kurumunun ciddiyetini pek önemsemiyorlar. Sadece birbirlerine daha uygun insanların bir araya gelip de evlenmesine anlam veremiyorlar.

Başarılı olmuş insanlar ise pek çok nedenden ötürü, tabiki, aşkın ve inancın varlığına inanıyorlar. Bunlar birbirleri için anlam ifade eden şeylerdir. Bunların hepsi doğru ama bir neden daha var. İnsanların evlenmesine gerekçe olan bir farkındalık var. Bu da birbirinden bağımsız, güçlü, iyi ve mutlu 2 insanın bir araya geldiklerinde daha iyi bir hale geleceğine inanılmasıdır.

Eğer iki ayrı gücü, değeri ve inancı birleştirirseniz, 2 ayrı deneyimi bir araya getirirseniz; tüm bunlar bir araya geldiğinde birlikteliğin gücü ortaya çıkar. Birlikte olmanın hayatı ve insanları daha iyi bir hale getirme potansiyeli var.

Sözlükte ‘’ birliktelik’’ kelimesi; iletişimde olmak, bağlantı ve çarpışma ya da birleşme anlamlarına geliyor. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde birliktelik oluyor. Birliktelik ya da bağlantılarınız hakkında düşündüğümüzde, pek çok farklı bağlantı var. Başka seviyelerde bağlantı var.

Aslında burada bağlılık hakkında konuşalım

Günümüz ilişkileri ve ilişkilerinin özellikle bizim işimizdeki değeri çok yüksektir. Network Marketing bir tür ilişki ticaretidir. Bu iş 2 temel içerikten oluşur: ilişkiler ve iş. İşin özünde bu işte başarılı olmamız yatıyor. Yine de gerçekçi bir yol, bizim kalıcı olanı inşa edebilmemiz için tek seçenektir.

Kalıcılığı başarmak için ilişkilerimize aynı ölçüde odaklanmak zorundayız. Güçlü ilişkilerimiz ve iş alanındaki gücümüz olduğu müddetçe; bu işi yapmaktaki becerimizi bir araya getirdiğimizde işte de daha iyi bir hale geliriz.

Peki ilişki nedir?

Sözlüğün tanımına göre bir tür bağlanma durumu, birlik ve benzeri…

Networkte başarıya ulaşmış liderlerin hayatlarına baktığımız zaman, işe ilk başladığı yıllarda ilişkileri bu anlamda tutmamışlardır. Ancak daha sonra, işin içine girip ve işi nasıl yapacağını öğrenmişlerdir. Nasıl sunum yapacaklarını, nasıl davet yapacaklarını, nasıl ilişki geliştirileceğini öğrenmişlerdir. Networkte başarılı olmalarını sağlayan tüm becerileri bu şekilde kazandıklarını görebiliriz. Ancak ilişkilerin bu ticarette ne kadar önemli olduğunu, başarılı bir networkerin kendi dilinden dinleyelim;

“İlişkilerin bu işte eşit ölçüde önemli olduğunu bilmiyordum. Sonra ne oldu peki? Günlük sunumlarımı yapıyordum. Haftalık network toplantılarını ve eğitimleri oldukça istikrarlı, azimli ve yoğun şekilde yapıyordum. Fakat kendi networkumu kurmak için geçirdiğim 1 yılın ardından; bir gün kalktım ve işteki iki liderimin ansızın kayboluverdiğini gördüm. 1 yıllık tüm uğraşım bir anda kayboluvermişti. Ve sıfıra sıfır elde var sıfırdım. Merak içindeydim, ne olmuştu? Nerede yanlış yapmıştım?

Görüyorsunuz ki ilişkiler olmadan, ancak yalnız bir iş kurabilirsiniz. Aynı şeyi siz de yaparsanız siz de yalnızlık üzerine kurulu bir iş yapmış olursunuz. İşime oldukça odaklı olduğum için insanların katılımına ve ürün satmaya odaklandım ve ne kadar insanın katıldığı ve ne kadar ürün satıldığıyla ilgileniyordum. Sonra insanlarda benim yaptığım şeyi yapıyorlardı. Adeta beni kopya ediyorlardı. Ve onlar da ilişkileri kurmaya odaklanmıyordu.

Devam edelim

Böylece kurduğum tüm organizasyon bu şekilde yok olmuştu. İnsanlar işe işi sevdikleri için dahil oluyorlardı. Ama eğer bu sadece bir iş ise başka bir işte bulabilirlerdi. Başka bir işe geçebilirler çünkü onları bunu yapmaktan alıkoyacak hiç bir ilişkileri mevcut değildir. Ama işin içine ilişki girince, özellikle de güçlü bir ilişki girince insanlar 2 kere düşünürler. Başka bir işteki ilişkileri de göz önünde bulundururlar.”

İyi, kalıcı, güçlü ve zengin bir ilişki bulmak kolay değildir. Bu yüzden eğer bunu yaparsak ve organizasyonumuzda uygularsak, bizim için iyi olacaktır. Ayrıca organizasyonumuzda bizim için daha güçlü bir hale gelecektir. İşinizde, ancak ilişkilerinizde de başarılı olursanız başarılı olabilirsiniz.

Networkte Başarılı Bir İlişki Nasıl Kurulur?” adlı yazımıza da okumanızı tavsiye ederiz.