Topluluk İnşa Etmek İçin Bunları Öğrenmelisiniz

Sadece insanlarla konuşmak değildir.

Bugün nasıl başarılı şekilde topluluk kuracağınız hakkında konuşacağız. Her zaman topluluk hakkında konuşuyoruz. Çünkü bizim işimiz refaha erişmektir. Sadece insanlarla konuşmak değildir.

Randy Gage kopyalamak kelimesini “geniş bir toplulukla birlikte aynı basit eylemleri yapmak” olarak tanımlıyor. Uzun müddet boyunca aynı basit eylemleri geniş bir topluluk ile tekrar ederek taklit edersiniz.

Nasıl geniş bir kitleye sahip olursunuz?

İnsanlar aksini iddaa ederken, ve sizi zor bir anınızda, deneyiminizde yalnız bıraksa bile bunu nasıl başarabilirsiniz?

Gallup organizasyonu tarafından yapılan bir anket sonucu bu konu hakkında bir makale yayınlandı; ‘’İş hayatındaki insanlarla güçlü ilişkiler kuran insanlar, işlerine bunu başaramayanlara oranla işlerine 7 kat daha bağımlı oluyorlar.’’ Bu yüzden bilmelisiniz ki bizim işimiz, network, pek çok insanı işe dahil etmek değil, o insanları ekipte tutabilmektir.

Onları nasıl bir arada tutabiliriz? Nasıl mümkün olduğunca onları aktif tutabiliriz?

Ve bu araştırma, ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor. Gerçekte, ilişki kurmak için ve gerçekten bir topluluk kurmak için zaman ayırırsanız, takımımıza olan bağlılığı 7 kat arttırırız.

Bu harika! Bu yüzden bir topluluk kurmak için bilmemiz gereken 2 şeyden bahsedeceğiz.

Birincisi bizim karakterimiz.

John Maxwell bunun bizim yeteneğimiz değil, tavrımız olduğunu söylüyor. Bu bizim seviyemizi belirler. Dolayısıyla bizimle başlar. Kim olduğumuzla, karakterimizle ve işleri nasıl yaptığımızla ilgilidir. Bir topluluk kurmaktaki ilk ve en önemli şey, insanların iyi yanlarını görmektir. Hiçbir şey mükemmel değildir, çünkü hepimiz mükemmel biçimde bundan uzağız.

Peki mükemmel olmayan insanlardan nasıl bir topluluk kuracağız?

Tabiiki insanların iyi yanlarına odaklanarak. Eğer bir kimsenin 10 şeyinden sadece biri bile doğruysa, o tek iyi bir şeye odaklanın ve taktir edecek bir şey bulun. İnsanların takdir edilince, farkına varılınca ve desteklenince büyük şeyler başardığını görmek çok harika. Takımınızla bir kültür oluşturun, insanlardaki iyiliği takdir edin, insanları iyilik için cesaretlendirin ve onların farkına varın.

Fakat bizim için bu karakter gerektirir. Bunu yalanmışçasına yapamayız. Ancak insanlardaki iyiliğe inanırsanız yapabilirsiniz. Böyle bir upline olduğunuzu hayal edin. Böyle bir lider olduğunuzu hayal edin. İyiliği gören ve iyi olan ve insanlara iyilik veren birisi olmak karakter gerektirir. Dolayısıyla bir topluluk kurmak için karakter önemlidir. Karakteriniz oturana kadar, sanki varmış gibi yapmayın. Kendiniz olun. Yani sizde kendinizdeki iyi şeylere odaklanın.

Dünyadaki en karizmatik insan olmayabilirsiniz, en arkadaş canlısı insanda olmayabilirsiniz. Fakat işimiz insanlarla konuşmayı gerektiriyor.

Bunu nasıl yapabilirsiniz?

İnsanlarda sevdiğiniz şeyleri aramalısınız.

Onların sorunları çözmekten mutlu oluyorsanız bu harika. Bu nedenle buna odaklanın. Davranışlarınızı gerçekten insanlarla bir topluluk kurabilecek ve farklılıklardan fark yaratacak kadar geliştirin.

İkincisi ise sizin kapasitenizdir.

Hiç kimse ilişki kurmak ya da geliştirmek bağlamında eş kapasite ile doğmaz. Aslında şu bir gerçek ki hepimiz geçmiş ilişkilerimizden ya da büyürken ki ilişkilerimizin bazı yanlarından ötürü yaralanmışızdır. Belki geçmiş ilişkilerimiz belki de şimdiki ilişkilerimizden ötürü yaralıyız. Ama yaralı olmak bir mazaret olamaz. “Başkalarını inciten insanlar incinir”derler. Bu yüzden kendinizde düzeltebileceğiniz şeylere odaklanın. Daha iyi bir arkadaş, daha iyi bir eş ya da daha iyi bir insan olun.

Hepimiz ilişkilerimizle şekilleniriz ve bu büyük bir plandır. Hepimiz iletişime muhtacız. Hepimiz etkileşime ve ilişki kurmaya muhtacız. İnsanlar için en iyisini isteyen, diğer insanları rahatlatan kibar birisi olabilir misiniz?

Network yaparken takımınızda her ne türlü farklılık olsa da orada güveni temin edecek bir insan olabilir misiniz?

Bir barış elçisi, sorunları çözen türden birisi olabilir misiniz? İşimizdeki bu yolculuk boyunca siz yükseldikçe, takımınız da genişleyecek. Çoğunluğun zorlulklarını ya da sorunlarını fark edeceksiniz. Takımınıza ilişki kurmak suretiyle birarada tutacaksınız. Bu yüzden kapasitenizi arttırın, anlama yeteneğinizi geliştirin. Kendi insanlarınızın yeteneklerini geliştirin. İnsanlarla iletişiminizi geliştirerek sizi anladıklarından emin olun.

Bir çok networker, insanların onları anlamadığından yakınıp durur.

Ancak; ‘İnsanların seni anladığından emin olmak senin sorumluluğunda’’ cümlesini unutmamalıyız. ‘’Ben bu şekilde söylüyorum, anlamıyorlarsa onların sorunu ‘’ diyemezsiniz.  Bu şekilde olmaz.

Eğer ilişkilere değer veriyorsanız kendinize dönüp ‘’ Bunu nasıl daha iyi bir şekilde yapabilirim?’’ Neden yanlış anladım? “Neyi başka türlü yapmalıydım” demelisiniz. İletişim becerinizi dinleyerek arttırınız. Zamanınızın çoğunu konuşarak değil dinleyerek geçirmeliyiz. Upline’lar olarak bizde uzman olmanın tehlikesi altındayız.

Topluluğunu nasıl canlandırıyor ve kurduğumuz bu topluluğun kendini güvende hissetmesini nasıl sağlıyoruz?

Onları dinleyerek oluyor. Onların nereden geldiğini gerçekten anlamak için onlara zaman vererek yapıyoruz. Kalplerinde ne var ? İhtiyaçları neler? İnsanların yeteneklerini oldukça önemle, yani karakterimizi inşa edersek sahip olduklarımıza odaklanırsak, olmadığımız birisi gibi davranmazsak karakterimiz ve ilişki kurmak ve sürdürmek için, yaratıcı kapasitemiz artar; ve çatışmaları çözeriz ve insanları teşvik ederiz.

Sonra topluluk kurmaya muktedir oluruz. Birtakım insan, büyük bir topluluk, uzun müddet boyunca aynı eylemleri yapmayı sürdürürler ve daha fazla size bağlı ve motive insanlar oldukça ekibinizdeki ilişkilerin gücü sayesinde, organizasyonunuzun, işinizin ve de kazandığınız paranın arttığını görmeye başlayacaksınız.