Plasebo Etkisi Nedir? Bizi Nasıl Etkiler?

Latin kökenli olan Plasebo, hoşnut etme anlamında kullanılıyor ayrıca ilaç olmayan şeylerin ilaç gibi etkili olması anlamına da geliyor.

Latin kökenli olan Plasebo, hoşnut etme anlamında kullanılıyor ayrıca ilaç olmayan şeylerin ilaç gibi etkili olması anlamına da geliyor. İlk seferde bu cümleyi anlamayabilirsiniz gayet normal. Dilerseniz daha da ayrıntısına inelim.

Yukarıdaki cümleyi daha iyi anlamak için örneklendirme yapalım. Bir hasta olsun ve bu hasta sürekli ilaç kullanmak zorunda kalsın. Eğer bu hasta iyileşeceğine inanmazsa ve ilaçları tüketmeye devam ederse pek bir faydasını göremez. Fakat ilaç olmayan bir şeyin kendisine iyi geleceğini düşündüğünde ve bu şey ile iyileşeceğini düşünüp gerçekten de o şey ile iyileşirse biz buna plasebo etkisi diyoruz.

Bahsettiğimiz bu örnek, bilimsel bir araştırmaya aittir. Bu etki, bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kesinlikle hurafe değildir.

Başarmanın Sırrı Plasebo Etkisi Olabilir.

Bir şeyi başarmadan önce inanmamız gerekmektedir. İnanmadan yapacağımız işlerde başarılı olamayabiliriz. Başarılı olmamız için plasebo, ihtiyacımız olan şey olabilir mi?

Bizce olabilir. Çünkü daha demin yukarıda bahsettiğimiz hasta örneğinde, plasebo etkisi hastayı iyileştirmişti. Belki hayatta bizde birer hastayızdır ve ihtiyacımız olan şey; pozitif olmaktır. İnanmak başarmanın yarısıdır derler. Bizlerde bu söz çerçevesinde hareket etmeliyiz. Başaracağımıza inanmalıyız.

Zihninizi Temizlemenin 29 Yolu >>

Bilinç ve Plasebo Etkisi

Plasebo etkisi, bilim dünyasında bir çok kategori ile ilişkilendirilmeye başlanmıştır. Bunlardan birisi de ‘bilinç‘ tir. Bizler bu etki ile kendi gerçekliğimizi yaratırız aslında. Algımızın gücü ile gerçekliği yaratma özellikleri bir araya gelince ortaya çok büyük güç çıkıyor. Bu güç o kadar büyüktür ki ileride biyolojik unsurlarımızı değiştirecek güce erişebiliriz. Tabi bu varsayım, bir bilim adamına ait.

2002 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmada 3 hasta grubuna antidepresan ilaçlar verilmiş. İlk iki hasta grubuna sadece ilaç verilmiş. Üçüncü gruba ise ilaç + plasebo  verilmiş. Burada bilim adamları ‘beyin aktiviteleri‘ ne dikkat etmişlerdir. Üçüncü grup, beyin aktivitelerini pozitif yönde kullandığı için ilacın etkisi daha büyük olmuştur. Çünkü, ilaca olumlu tepki vermişlerdir.

Dünya üzerinde yapılan birçok araştırmalarda da bu denli şok edici sonuçlar çıkmıştır. Hatta, plasebo etkisi ile iyileştirme teknikleri adı altında yeni alanlarda ortaya çıkmıştır. Eğer plasebo ile iyileşebilecek bir hastalığınız varsa durmayın! Araştırmalara başlayın.

İnanmak Üzerine Söylenmiş 21 Söz >>