Zihninizi bazen aşırı derecede yorgun hissedersiniz.

Zihninizi nasıl temizlersiniz? Zihninizi temizleme yöntemleri nelerdir? Stresli bir süreçte zihnimizi rahatlatmak için yararlanabileceğimiz teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler size, depresif ruh halinden çıkmanız konusunda yardımcı olabilir.

Zihninizi bazen aşırı derecede yorgun hissedersiniz. Sürekli kaygılı, stresli veya ortadan kalkmayan sorunlarımız var gibidir. Genelde, zihninizi bu düşüncelerden kurtarmaya çalıştıkça, daha ısrarcı olurlar. Örneğin: Büyük bir pastayı düşünmemeye çalışın. Şansınız pasta hakkında düşünmemeye odaklandıkça, aklınız o görüntüye daha çok odaklanacaktır. Bunun nedeni, zihnin bir şeyi “yapmamak” üzerine odaklanmakta iyi olmamasıdır.

Zihninizi istenmeyen düşüncelerden kurtarabilirsiniz. Bunun en iyi yolu, onu diğer düşüncelerle meşgul etmek ya da sahip olduğunuz düşüncelerin nedenini ortadan kaldırarak çözmektir.

İşte Zihninizi Hemen Temizlemenin 29 Yolu

Güne bir bardak enerji ile başladığınızı hayal edin. Bu bir bardan enerji sizin günlük tüm aktivitelerinizin gücü olacak. Çalışmanızın, gülümsemenizin, odaklanabilmenizin, üretken olabilmenizin yakıtı… Soru şu? Bu enerjiyi nereye harcayacaksınız? Sizi yaşamaktan, mutluluktan alıkoyan düşüncelerle gününüzü berbat etmeyin.

İşin güzel tarafı şu ki, tüm bu olumsuz durumların ana nedenini değiştirmek sizin elinizde. Zihninizi hemen temizlemek için bu 29 yoldan istediklerinizi seçin ve uygulamaya koyulun.

Affedici olun

Başka birini (veya kendinizi) affetmek, geçmişi telafi etmenize ve kendinizi olumsuz duygulardan ve düşüncelerden kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Başka birini (veya kendinizi) affetmek, geçmişi telafi etmenize ve kendinizi olumsuz duygulardan ve düşüncelerden kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz yapın

Egzersiz, vücudu fiziksel gereksinimlerine odaklar ve dikkatinizi zihninizden çeker. Egzersiz ayrıca endorfin salgılar ve kortizolü düşürür, bu da genellikle daha olumlu ve daha mutlu bir ruh hali yaratır.

Geçmişi bırakın

Zihninizi geçmişte yaşadığınız olumsuz düşüncelerle doldurmayı bırakın. Geçmişi bırakmak, buraya ve şimdiye odaklanmanıza izin verir. Ayrıca daha güçlendirici düşünceler seçmenize yardımcı olur.

Evde Yapabileceğiniz 25 Aktivite >>

Dikkatli olun

Dikkatli olmak, zihni normalde yapabileceğiniz günlük eylemlere odaklama pratiğidir. Düşünce ve duyguları görev üzerinde yoğunlaşmaktadır. Eğer zihninizde sürekli yaşadığınız bir tartışmayı evirip çeviriyorsanız, elinizdeki işinize odaklanmayı seçin. Olumsuz düşüncelerinizin dağıldığını, kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızı hemen fark edeceksiniz.

DÖT uygulaması yapın

Duygusal Özgürlük Tekniği (DÖT) hızlı bir şekilde öğrenilebilecek (birkaç dakika içinde) ve hemen daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek bir şeydir. EFT de genellikle “dokunarak” gerçekleştirilir. EFT, bir onay cümlesi kullanırken ve bedenin üzerindeki enerji noktalarına dokunarak problemi veya konuyu el ile ifade etmeyi içerir.

Meditasyon yapmaya vakit ayırın

Meditasyon, zihni temizlemek ve serbest bırakmak için binlerce yıldır kullanılmıştır.

Meditasyon, zihni temizlemek ve serbest bırakmak için binlerce yıldır kullanılmıştır. Bunu yaparken, mum yakmak ve nilüfer pozisyonunda oturmak zorunlu değildir; basitçe rahatça oturuyor olabilirsiniz. Düşüncelerin zihninize girmesine izin verin. Bunu on dakika kadar kısa bir sürede yapmak, aklınızı kalıcı veya can sıkıcı düşüncelerden kurtarmanız için yeterli olabilir.

Suçluluk duygusunu bir kenara bırakın

Suçluluk, kontrol edilmediğinde, yükselip sizin, hapsolmuş ve güçsüz hissetmenize neden olabilecek bir duygudur. Kendinizi suçlu hissettiğinizde fark etmeye çalışın ve suçlu duygularını bırakmanın yollarını bulun.

Gülümseyin

Araştırmalar, kendinizi sevmeseniz bile gülümseyerek daha iyi hissedeceğinizi gösteriyor! Beyniniz, gülümsediğinizde yüzünüzdeki kasların hareketlerini kaydeder ve sizi iyi hissettiren hormonları ve kimyasalları serbest bırakır. Geliştirilmiş duygularınız, düşündüğünüzü değiştirmeyi kolaylaştıracaktır.

Gülümsemenin faydasını test etmek için, sokakta insanlara gülümsemeyi deneyin. İş yerinde güvenliğe gülümseyerek selam verin. Ya da bindiğin otobüste şoföre gülümseyerek “günaydın” diyin. Anında etkisini göreceksiniz.

Film Önerileri >>

Komik bir film izleyin

Komik bir film izlemek gerçeklikten kaçmak için harika bir yoldur! Sadece bir film aracılığıyla kendinizi başka bir dünyaya sokmak için zaman ayırmak, fazla düşünme döngüsünü kırmak için genellikle yeterlidir.

İnsanları memnun etmeye çalışmayın

Pek çok insan, insanları memnun eden olmak isterler veya onay bağımlılarıdır. Ancak bu davranışlarda bulunmak, hayatınızı başkaları için yaşıyormuş gibi hissetmenize sebep olur. Yaşamınızı kendiniz için yaşayın.

Sadece yapın!

Bedeniniz, vücudunuzun ürettiği adrenalin tarafından keskin bir şekilde odaklanacaktır.

Bugün sizi korkutan ya da ertelediğiniz bir şeyi yapın. Bedeniniz, vücudunuzun ürettiği adrenalin tarafından keskin bir şekilde odaklanacaktır. Harekete geçmek sizi anında motive etmeye başlayacaktır. Çok düşünmek gereksiz korkulara ve endişelere neden olur.

Ortamı düzenleyin

Dağınıklıktan uzak sakinleştirici bir ortam, daha rahat bir zihin haline girmenize yardımcı olabilir. Etrafındaki karmaşa olmadan, zihninizin daha olumlu düşüncelere odaklanmasına yardımcı olursunuz.

Kendinizi olmak istediğiniz kişi olarak görselleştirin

Hayran olduğunuz birini düşünün ve sahip olduğunuz düşüncelerle nasıl başa çıkacaklarını hayal edin. Sonra da aynı şekilde davrandığınızı görün. “Acaba süpermen benim yerimde olsa ne yapardı?”

Olumlu Düşünce Sözleri >>

Zehirli ilişkilerden kurtulun ve olumlu insanlarla iletişime geçin

Sağlıksız ilişkiler olumsuz düşüncelere ve stresli durumlara yol açabilir. Besleyici olumlu ilişkiler hayatınızı zenginleştirir, zihninizi daha olumlu düşünce ve anılarla doldurur. Bu yüzden ilişkilerinizi hemen gözden geçirin. Sizi zehirleyen, kendinizi kötü hissetmenize neden olan ilişkilerinizden hemen arındırmalısınız ve olumlu insanlarla iletişime geçmelisiniz.

Her gün kendiniz için bir şeyler yapın

Her şey ilk adımla başlar. Hedefinizi ve ihtiyaç duyduğunuz değişiklikleri belirleyin ve ilk adımınızı atma kararını alın. Amaçsız bir yaşam sizin canınızı sıkar. Ancak hemen bir hedef belirleyebilir ve ilk adımınızı atabilirsiniz. Yakında sadece onları düşünmek yerine hayallerinize ulaşmak için yolda olacaksınız. Kendinizi geliştirmek için makalemize göz atabilirsiniz.

Hipnozu deneyin

Hipnoz bilinçaltınızda, hislerinizin, bilinçli ve bilinçsiz düşüncelerinizin etkilemesini sağlayan kanıtlanmış bir terapi yöntemidir.

Hipnoz bilinçaltınızda, hislerinizin, bilinçli ve bilinçsiz düşüncelerinizin etkilemesini sağlayan kanıtlanmış bir terapi yöntemidir. Hipnoterapi hayatınızdaki sorunları iyileştirebilir, çözebilir ve endişelerinizi aklınızdan çıkarabilir.

Zevk aldığınız hobi veya faaliyetlere dikkat edin

Bunları daha sık yapın! Sevdiğiniz bir eğlenceye katılmak, daha dikkatli ve meditatif bir zihinsel durumun tanıtımına yardımcı olur. Bu durum, zihnin gevşemesine ve dikkatlice üstlenilen arayışa odaklanmasına izin verir ve zihninizi meşgul edebilecek diğer düşüncelerin yerine geçer.

Pişmanlığı bırakın

Bazen zihninizi en çok kurcalayan düşünceler pişmanlıklardan kaynaklanır. Pişmanlık, keşke ile başlayan cümleler sizi daha da aşağı çekecektir. Pişmanlıktan kurtulmak için kendinize bir mektup yazabilir, bir liste yapabilirsiniz. Ve ardından pişmanlıkların bırakılmasına izin veren bir ritüel olarak, onu bir kağıda yazarak denize atabilirsiniz.

Komik ve Anlamlı Karikatürler >>

Kendinizi sevin

Kendinizi ve seçimlerinizi onurlandırın. Sevginin iyileştirici özelliğini küçümsemeyin. Ünlü bir doktora sormuşlar, dünyadaki tüm hastalıkların çözümü nedir diye?
-Doktor cevap vermiş; “Sevgi”dir.
-Peki hastalığımız yine de geçmezse ne yapacağız?
Doktor bu defa da “O zaman da dozajını arttırın.” demiş.
Bu sebeple kendinizi sürekli yargılamaktan hemen vazgeçin.

Dans edin

Vücudunuzu hareket ettirin ve nasıl göründüğünüzü düşünmeyi bırakın! Bu ruh halinizi değiştirmek ve aklınızı boşaltmak için garanti edilir.

Yalnız zaman harcayın

Yalnız vakit geçirmenin keyfine vardığınız anda kendinizi bulacak ve kafa dinleyeceksiniz.

Yalnız vakit geçirmenin keyfine vardığınız anda kendinizi bulacak ve kafa dinleyeceksiniz.

Yeni bir şeyler deneyin

Zihninizi temizlemek için uygulanacak yöntemlerden biri de yeni bir şey denemektir. Belki yeni bir hobi veya yeni bir yemek seçeneği olabilir. Her şeyi karıştırın ve her zaman yaptığınız şeyden kurtulun.

Hayal kurun

Düzenli olarak hayal kurmaya zaman ayırın. Bu ruh için çok iyidir!

En Güçlü Motivasyon Kaynağınız >>

Şükran duyun

Minnettar olmak şu anda yaşamınızı ve önünüzdeki nimetleri görmenizi sağlar. Nelere sahip olduğunuzu gözden geçirin. Daha fazlasını isteyebilirsiniz ancak memnuniyetsizlik size daha da fazla can sıkıntısı getirecektir.

İlham verici hikayeler okuyun

Size ilham veren insanların hayat hikayelerini okumak, düşüncelerinizi farklı bir bağlam içine sokmanıza yardımcı olabilir. Sizden daha kötü duruma düşmüş insanların hayata nasıl da sıkı sıkıya tutunduğunu gördüğünüz zaman çok şaşıracaksınız. Okumak istemezseniz, başarılı insanların hayat hikayelerini konu alan ilham verici filmleri de izleyebilirsiniz. Sadece değişmeyi isteyin.

Olumlu insan bulun

Olumlu düşünen insanlarla zaman geçirdiğinizde, fazla düşünmek veya kendinizi analiz etmek yerine, zamanınızın çoğunu verimli şekilde harcarsınız.

Olumlu düşünen insanlarla zaman geçirdiğinizde, fazla düşünmek veya kendinizi analiz etmek yerine, zamanınızın çoğunu verimli şekilde harcarsınız.

Öğrenmeye devam edin

Öğrenme, daha aydınlanmış ve bilinçli bir bakış açısı elde etmenize yardımcı olabilecek zihninizi, genişletmenize yardımcı olur. Hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek için farklı teknikler deneyebilirsiniz.

Olumlu telkinler kullanın

Her zaman düşündüğün ve konuştuğun gibi onaylıyorsun. Örneğin “işler asla yoluma gitmez” olumsuz bir onaylamadır. Böyle bir düşünceyi “işler yolunda” gibi olumlu bir onaylama ile değiştirebilirsiniz. Olumlu onaylamalar kullanmak, daha iyi seçimler yapmanıza, olayları farklı ve daha olumlu bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olur.

Empati yapın

Kendi düşüncelerinizden farklı görüşleri okumak, dinlemek ve tartışmak zihninizi açabilir. Hayatı farklı açılardan görmenize yardımcı olabilir. Belirli şeyler hakkında belirli bir şekilde düşünmek zorunda kaldığınızda, bu yönteme mutlaka başvurun. Empati yapmak, farklı pencerelerden bakmaya çalışmak sizi sakinleştirecektir.

Burada zihninizi olumsuz düşüncelerden temizleyebilmeniz için 29 farklı seçenek okudunuz. Peki siz olumsuz bir ruh hali içerisindeyken hangi yolu kullanıyorsunuz?

En Çok Okunan 5 Wikipedia Sayfası >>