Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Saklanır?

propolis nedir

Propolis maddesini arılar, bitkilerden üretmektedir. Arıların ürettiği bu madde genellikle kovan temizliğinde ve yalıtımında kullanılmaktadır. Arıların kendi faydaları için ürettikleri propolis maddesini insanlar, kendi faydaları içinde kullanmaktadır. Propolis maddesi, geçmiş zamanlardan bugüne kadar aktif olarak kullanılmaktadır. M.Ö 350’de bile var olduğu tahmin edilen bu maddenin rengi koyu kahverengidir. Propolisi Yunanlılar, apseler için kullanırken, Asurlular ise yaraların tedavisinde kullanmışlardır. Dünyanın en eski ve en ünlü antibiyotiklerinden birisi olan propolis, virüslere karşı bir kalkan görevi görmektedir.

Contents

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin yararları genel olarak vücut üzerinde görülüyor. Fakat, bazı özelliklerine bakıldığında amansız hastalıklara(kanser) bile iyi geldiği görülmektedir. Dilerseniz, detaylara geçelim;

propolis faydalari

  • Propolis maddesi, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen yaraların hızla iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca, hücrelerin yenilenme süreçlerini hızlandırmaktadır.
  • Düzenli bir şekilde kullanıldığında başınıza gelebilecek bir kanser tehlikesini azaltmaktadır. İçerisinde C vitamini olan ve bu vitamin bakımından zengin olan propolis, kanser hücrelerine karşı bir kalkan niteliğindedir.
  • Propolisin cilt sağlığına etkisi, tartışmasız üst seviyededir. Özü itibariyle kuvvetli bir antioksidan olma özelliği taşımaktadır. Bu sebepten dolayı da cilt sağlığında oldukça etkilidir. Düzenli kullanımında cit yenilenmesini sağlar ve cildi diri tutmaktadır. Böylelikle daha genç bir bedene sahip olmak mümkün hale gelmektedir.
  • Ağız yaraları; özellikle de ağzın kenarlarında meydana gelen yaralara iyi gelmektedir. Bazı durumlarda uçukların tedavi sürecinde de kullanılmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini sürekli kılar.
  • Ciltteki tahrişi en aza indirmektedir.
  • Cildi nemlendirmektedir.
  • Sivilceyi önleyebilmektedir.
  • Dışarıdan uygulandığında ise yaraları iyileştirmektedir.

Propolis Kaç Gün Kullanılmalı?

Porpolis günde en fazla 3 defa olmak üzere toplam 20 – 80 defa damla şeklinde kullanılabilmektedir. Damla açıldıktan sonra 2 ay içerisinde tüketilmelidir.

Propolisin Son Kullanma Tarihi Var Mı?

Propolis, üretildikten sonra 2 yıl içerisinde tüketilmelidir. Bu nedenle de son kullanma tarihi vardır.

Propolis Sıcakta Bozulur Mu?

Propolis sıcakta bozulmaktadır. İşlemler 40 derece civarında yapıldığı için 40 derece üzerinde propolis bozulmaktadır. Bazı ürünlerde bu sayı daha düşüktür.

Propolis Nasıl Saklanır?

Propolis saklama şartları; 22 derecelik oda sıcaklığında saklanmaktadır. Daha fazla sıcağı görmemesi gerekmektedir. Ürün, kuru bir ortamda raf ömrüne paralel olarak saklanmalıdır.

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir? >>

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis sprey, tablet, şurup, damla şekillerinde kullanılabilir. Bu nedenle de kullanım formları ve alanları oldukça geniştir. Fakat, propolis maddesi genel olarak damla şeklinde kullanılmaktadır. Her yaştan kitle kullanabilir. Bebekler, orta yaşlılar, yaşlılar…

Propolis Saf Hali İle Tüketilemez!

Propolis nasıl yenir? Gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Propolis maddesi, kovandan olduğu gibi alınıp, tüketilemez. Çünkü, içerisinde çeşitli parazitler barındırabilmektedir. Propolis maddesinin özütleme işleminden geçmesi gerekmektedir. Özütleme işlemi ise; su, alkol veya başka türlü çözücüler ile yapılmaktadır. Çözümleme yapılmış halleri eczanelerde çeşitli formlarda satılmaktadır. Sağlık için eczanelerden almanızı öneririz.