Daha iyi bir ruh haline sahip olmamızda beslenmemizin çok büyük payı var.  Birkaç besinin duygu durumumuz üzerinde nasıl etkilerinin olduğuna bakacak olursak;

 

Domates

Domates ,antioksidanlardan likopen açısından oldukça zengindir.

Domates ,antioksidanlardan likopen açısından oldukça zengindir. Likopen,  depresyona sebep olan etmenlerle savaşır ve daha iyi bir ruh haline sahip olmamızı mümkün kılar. Domatesin  özellikle kabuk kısmı daha fazla likopen içerir. Mümkün olduğunca  domatesin kabuğunu soymadan ve  daha fazla likopen emilimi için üzerine zeytin yağı gezdirip tüketiniz.

 

Bitter çikolata

Bitter çikolata , daha yoğun kakao içerir ve serotonin (mutluluk hormonu ) düzeyini arttırmada  etkilidir.

Bitter çikolata , daha yoğun kakao içerir ve serotonin (mutluluk hormonu ) düzeyini arttırmada  etkilidir. Kilo kontrolüne  de dikkat ederek  ortalama 20 gr kadar bitter çikolatayı tatlı isteğiniz olduğunda ya da kendinizi mutsuz hissettiğinizde tercih edebilirsiniz.

 

Yumurta

hem kilo kaybınızı destekliyor hem de psikolojinizi koruyor.

Yapılan bir bilimsel çalışmanın sonucuna göre kahvaltıda tüketilen yumurta  ,B vitamini ve kaliteli protein içeriği ile hem kilo kaybınızı destekliyor hem de  psikolojinizi koruyor.

 

Kuşkonmaz

Bu sebze ,  amino asitlerden triptofan ve vitaminlerden folik asit açısından zengin bir kaynaktır.

Bu sebze, amino asitlerden triptofan ve vitaminlerden folik asit açısından zengin bir kaynaktır. Bu iki içerik de psikolojimiz üzerinde çok büyük etkiler gösterir. Triptofan, serotonin hormon sentezine katılarak hormonun salınımını arttırır; folik asit ise depresyonu önler.

 

Yoğurt

Yoğurt , iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum  ise , bize mutluluk veren  sinir ileticilerinin  hareketinde görevlidir. Günde 2 su bardağı yoğurt tüketimi ruhunuzu da doruklara taşımada etkili olacaktır.

 

Kuzu ve Dana eti

Yeşilliklerle beslenen hayvanların etleri, konjuge linoleik asit  açısından zengin olup kırmızı et tüketimi, stres hormonlarının salınımını azaltır. Ayrıca  kırmızı et iyi bir demir kaynağı olmasıyla da demir eksikliğinin sebep olduğu yorgunluk, halsizlik ve mutsuzluk gibi hislerinizi ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

 

Ispanak ve Pazı

Ispanak ve pazı yüksek magnezyum içeriğine sahip sebzelerdir .Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar  gösteriyor  ki, magnezyum minerali depresyonu azaltıyor. Her iki sebzenin de   zeytinyağlı yemeğini yapıp  ruhumuzu besleyen diğer muhteşem besinimiz yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.