Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil Renk - Yeşil rengin anlamı nedir? Diye soruyorsanız, çevrenize bakmanız en güzel cevap olacaktır.

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici ve güven verici bir renk olan, bizi huzura ulaştıran, mutluluğa koşturan, gençliği, umudu, yenilenmeyi, neşeyi, şifayı simgeleyen yeşil renge yer vereceğiz.

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Tüm renkler arasında ayrı bir yeri vardır yeşil rengin. Yeşil rengin anlamı nedir? Diye soruyorsanız, çevrenize bakmanız en güzel cevap olacaktır. Hayatın canlılığını ve de dinginliğini bir arada görebileceğiniz bir renktir yeşil. Size yaşama sevinci verir. Ruhunuzu okşar, stresinizi azaltır. Hayata yeniden dönmenizi sağlar. Peki yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Gelin birlikte gözatalım.

Kırmızı Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>

Yeşil Rengin Gündelik Hayatımıza Etkisi

Yeşil Rengin Anlamı - Yeşil renk, mavi gibi güven veren bir renktir.

Yeşil renk, mavi gibi güven veren bir renktir. Dinlendirici bir özelliği vardır. Günün yorgunluğunu yeşille atabilirsiniz. Aynı zamanda problemleri çözmenizde de yardımcı olur. Depresyonda olan kişiler için oldukça faydalı bir renktir. Yatak odanızda yeşil renk kullanmak sizi rahatlatacaktır. Yeşil aynı zamanda umut demektir. Hayallerinize, hedeflerinize giden yolda inancınız artar.

Yeşili kullanan insanlar, ailesini, arkadaşlarını, hayvanları, doğayı, çevreyi sever ve korur. Aynı zamanda cömert ve paylaşımcıdırlar. Yeşil rengi kullanarak sebat etmek, zorluklarla başa çıkmak da kolaylaşır. Olumsuz yanı ise umursamazlık, güven duymama, çekingenlik, şüphe duyma, bencillik, tembellik gibi negatif yönleri vardır.

İnsan Sağlığına Zararlı 5 Psikolojik Durum >>

Yeşil Rengin Sağlık Alanına Etkisi

Yeşil rengin anlamı sağlık açısından da son derece önemlidir. Aynı zamanda şifa verici özelliği ile de bilinir. Dikkat ettiyseniz yeşil, hastanelerde sık kullanılan bir renktir. Hastalarda iyileşme hızını arttırır. Yeşil alanlarda, ortamlarda daha az mide ağrısı çekildiği de saptanmıştır. Ayrıca sporunuzu, yürüyüşünüzü yeşil bir alanda yapmak sizi dinç tutar, daha zinde olursunuz.

Hem zihni hem bedeni dinlendirici bir etkisi vardır. Gözleri de dinlendirir fakat araştırmalara göre yeşil ve mavi renge uzun süre bakılamaz. Baktığınız takdirde, başınızı çevirdiğinizde kısa süreliğine diğer renkleri algılayamazsınız. Kalp rahatsızlığınız varsa şifa veren yeşil size iyi gelecektir.

Algı Nedir? Algı Yönetimi Nedir? >>

Yeşil Rengin İş Hayatına Etkisi

Yaratıcılığı, yenilenmeyi artırdığı için büyük lokanta ve mutfaklarda yeşil renge sık rastlanır. Bu sadece aşçılar için değil, yaratıcılık gerektiren bütün işler için de faydalı olur. Zenginlikle ilişkili olduğu için de finans şirketleri logolarında genellikle yeşil rengi kullanır.

Pazarlama açısından bakacak olursak, rahatlatıcı özelliği olduğundan dolayı mağazalar da bu rengi tercih ediyor. Koyu yeşil parayı temsil eder. Olumsuz tarafı ise; hırs, açgözlülük, kıskançlık barındırabilir. İş birlikteliğini artırdığı için takım çalışmalarında da faydalı olacaktır. Bu da işinizde olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olur.

“Bağa geliniz, yeşil giymiş tabiatı seyrediniz. İçiniz açılır, ruhunuz neşe bulur.” – Mevlana

Kaynak; Wikipedia,

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Ve De Yararlı Alışkanlık >>