Stresle Başa Çıkmanın 5 Etkili Yolu

Stres, hayatınız büyük bir dikkat dağınıklığıdır. Endişeli olduğunuzda ve sırtınızda çok büyük bir yük taşıdığınızda, işiniz ve ilişkileriniz kötü etkileniyor.

Stresle başa çıkmanın birkaç yolu vardır. Bazı insanlar problemle yüzleşmek ve bir çözüm bulmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ancak bazen bunu yapmak imkansızdır çünkü her zaman doğrudan size bağlı olmayan sorunları çözemezsiniz.

İşte uğraşmak istemediğiniz stresli düşünceler ve duygularla başa çıkmanıza yardımcı olacak beş yöntem:

 

Düşünceleri bastırmayın. Onları gözlemleyin!

Düşünceleri bastırmak yerine, onları gözlemlemelisiniz. Tüm düşüncelerin akmasına izin verin, ancak bunları hiçbir koşul altında analiz etmeyin.

 

Yazmak!

Bir önceki yönteme göre gözlemlediğinizde düşüncelerinizden ayrılmanız çok zorsa, o zaman bunları not edin. Yazarken, bu duruma neden olan kalıpları ve bastırılmış düşünceleri keşfedebilirsiniz. Ardından, onların yüzeye çıkmasına izin vererek onların gitmesine de izin verebileceksiniz.

 

Hayatınızdaki güzel şeylere odaklanın!

İnsanlar şikayet etmeyi sever. Olumsuzluk bugünlerde doğal bir ruh hali gibi görünüyor.

Zihniniz olumsuzluğa doğru çekilir, ama onu bu durumdan çıkarabilirsiniz. Bu klişe gibi gelebilir, ancak bardağı yarı dolu olarak algılamaya ihtiyacınız vardır.

 

Aktif ol!

Zihninizi endişe verici düşüncelerden uzaklaştırabilmek için yürüyebilir, koşabilir, hatta evi temizleyebilirsiniz. Resim yapmayı, örgü örmeyi, müzik çalmayı deneyin. Sizi mutlu eden bir şeyi yapın.

 

Bir değişiklik yap!

Stres, zorlukları kabul etmemiz ve kendimizi daha iyi tanımamız için bir teşvik olabilir. Stresli durumu aşmak için yaratıcı çözümler bulmaya odaklanırsanız, stresi pozitif bir olguya dönüştürürsünüz.

Stresi bastırmak ya da önlemek için ne kadar çabalarsanız çabalayın, bir noktada yakanıza yapışacaktır. Bu durumlarla nasıl başa çıktığınız, sizi ne kadar etkileyeceklerini belirler.