Uzamsal (Görsel) Zeka Nedir? Uzamsal Yetenekler Nelerdir?

uzamsal zeka nedir

Uzamsal zeka, görsel olanı kavramaya ilişkin bir zeka türü olmakla birlikte hem zihinsel hem de gözle görülebilen kavrayışı ifade eder. Bireyler hayata ilk başladıklarında etraflarında gördüklerini anlamaya yönelik bir çaba harcarlar. Zekanın gelişiminde görselliklerin oldukça önemli bir yeri vardır. Bu tip bir zihinsel kavrayışa sahip bireyler ressam veya görsellikle ilgilenen sanatçılar olabilir. Görselin en ince detayına kadar anlayabilen ve o detayı yorumlayabilen algı biçimi olduğu için dikkat çekicidir.

Contents

Görsel Uzamsal Zeka Nedir?

Görsel uzamsal zekâ, görünenlerin hiç unutmadan hatırlayabilmek ve özellikle anıları hafızada resimleştirerek yorumlayabilmektedir. Uzamsal zekâ tipi en nihayetinde, görsellikle ilgili olduğu için kişiler bu tip bir kavrayışa sahipse bir gördüğünü uzun bir süre unutmayabilir.

Ressamlarda oldukça yoğun bir biçimde gözlenen çizim yeteneğinin esasında bu zekâya sahip olmalarından geldiği bilinir. Graffiti veya artistik 3 boyutlu illüstrasyon çizimleri için de yaratıcı bir görsel imajinasyona yani hayal gücüne sahip olmak gerektiği için bu tip örneklerdeki sanatçıların zihinleri bu türe göre çalışmaktadır.

Uzamsal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Uzamsal zekâ geliştirme, bol bol gerçeklikten uzaklaşıp hayal dünyasına dalarak fikirleri veya yaratıcı düşünceleri harekete geçirerek olur. Bunun yanında, görsel olarak imajine ettiğiniz durumları kâğıda dökmek ve çizim yapmak da hatırlatıcı olur.

Gelişmek için en çok çizim yapmak önerildiği için bu fonksiyona sahip kişiler içinden bolca ressam ve sanatçı çıkar. Bunun dışında, zekâ oyunları oynayarak görsel belleğinizi çalıştırabileceğiniz farklı aktiviteler de önerilmektedir. Çevrimiçi eğitimlere katılarak bu konu ile ilgili farklı çözümler de üretebilirsiniz. Zeka gelişimi için farklı grup etkinlikleri ve bireysel kurslara erken yaşta kaydolan bireylerin daha hızlı ilerleme gösterdiği söylenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Mental Zeka Nedir?

Uzamsal Yetenekler Nelerdir?

Uzamsal yetenekler, uzamsal zekâ tanımı görsellikle ilgili olduğu için bu konudaki yetkinlikler de görsellikle ilgilidir. Kişiler resim yapma, gördüğünü hemen anlama ve yorumlama ve bunun dışında farklı tasarım yetilerine sahip olurlar. Çocukluk döneminde bu tür algıyı harekete geçirmek için görsel sanatlar kurslarına gitmek faydalıdır. Detaylandırmak gerekirse bu konu hakkında şunlar söylenebilir;

 • 3D tasarım
 • İllüzyon yeteneği
 • Hayal gücünün gelişmiş olması
 • Uzamsal yetenekler içinde en dikkat çekeni iyi resim çizme
 • Görsel olarak görülen bir imgeyi hafıza tutmak
 • Anıları hatırlama
 • Grafik modelleri yorumlama
 • Görsel imgeleri analiz etme

Uzamsal zekâ eş anlamlısının görsel zeka olduğu bilindiği için tüm bu yetenekler görsellik ile ilgilidir. Bu tip zihinsel yetenekleri olan kişiler ressam veya sanatçı olabilirler. Bu yetileri geliştirmek için zeka oyunları veya görsel sanatlar ile ilgilenme durumu faydalıdır.

Uzamsal Düşünme Ne Demek?

Uzamsal düşünme, görsel olarak düşünme biçimi yani görünenler üzerinden hayal gücünü devreye sokmaktır. Kişiler gördükleri cisimler üzerinden akıl yürüterek ne ifade etmek istediğini çözebilirler. Bunun için farklı grafik veya şekillerin incelendiği metinler ve matematiksel uzamlar örnek verilebilmektedir. Örneğin resim eleştirisi yapmak için o resmin nasıl teknikler kullanılarak çizildiğini bilmek gerekmektedir. Fırça darbesinden kullanılan renklere kadar analiz edebilmek için görsel kavrayışa sahip olmak gerekmektedir.

Uzamsal Zeka Özellikleri Nelerdir?

"<yoastmark

Uzamsal zeka özellikleri, görsel olarak görünenleri analiz etmek ve yorumlamak ile diğer bireylerden farklı bir zeka türüne sahip olmak en önemlisidir. Zekaların birçok çeşidi vardır ve bunlardan birisi de görsel imgelerin veya cisimlerin hayal gücünün vermiş olduğu farkındalıkla anlaşılabilmesidir. Her insan farklı özelliklere sahip olduğu için bu tip zekaya sahip insanlar çoğunlukla sanatçı veya ressam olabilirler. Detaylandırmak gerekirse bu konuda şunlar söylenebilir;

 • Uzamsal zeka özellikleri içerisinde en önemlisi görsel hafıza.
 • İyi resim çizmek.
 • Tasarım yapabilmek.
 • İmajinasyon yeteneği (hayal gücü).
 • Görsel imgeyi hemen kavrama.
 • Hafızanın kuvvetli olması.
 • Anıları unutmamak ve gözünde canlandırabilmek.
 • Şekil, grafik ve tablo analisti olma yetisi.

Uzamsal zeka özellikleri dendiğinde en önemlisi görsel hafızasının kuvvetli olmasıdır. Bu tür zekaya sahip insanlara görsel sanatlara yönelmeleri veya grafiker olmaları tavsiye edilebilmektedir. Bireylere yeteneklerini keşfetmek için farklı zeka oyunlarını denemeleri ayrıyeten tavsiye edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Öğrenme İlkesi Nedir?

Uzamsal Zeka Örnekleri

Uzamsal zeka örnekleri, ressam veya görsel sanatlar alanında ilerleyen birinin bu alanda örnek olarak gösterilebileceği bilinmektedir. Örneğin, Vincent Van Gogh, ünlü bir ressam olması ve resimlerinin çok beğenilmesi onun bu tür zekaya sahip olduğunu açıklar niteliktedir. Grafikerler veya 3D tasarım uzmanlarını da bu kapsamda örnek vermek doğru olur. Kişiler zekalarını görsel alanlarda kullanabilecekleri her tür işte başarılı olduğu için görsel imgelerin söz konusu olduğu alanlar bu kapsama girer.