Yavaş, Her Zaman Yavaş Demek Midir?

Hayatın  bazı  evrelerinde , her şey yolunda gitmiyor  olabilir. Özel  hayatınızda  veya iş  hayatınızın  belli  evrelerinde  duraksamalar yaşayabilirsiniz.

Hayatın  bazı  evrelerinde , her şey yolunda gitmiyor  olabilir. Özel  hayatınızda  veya iş  hayatınızın  belli  evrelerinde  duraksamalar yaşayabilirsiniz. Her kötü  şeyin  adeta üst üste geldiğini  hissettiğiniz  bu anlarda yapmamız  gereken , bunların  bir süreç  olduğunu  ve sizi  istediğiniz sonuca ulaştıracak  bir adım  olarak  görmektir. Bunun yanında  olumlu tutumunuzu  sürdürmeye  devam  etmeniz  de son derece önemlidir.

Olumlu tutumda ısrarcı olmanızın önemini  anlatan “Bambu  Ağacı” hikâyesini  daha önce  duymuş  muydunuz?

Hikâye, bambu  ağacının  yetiştirme aşamalarından  bahseder. Önce, ağacın  tohumu  ekilir,sulanır ve gübrelenir.Birinci yılın  sonunda  tohumda  herhangi bir  değişiklik olmaz. Tohum  yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci  yılında  da toprağın dışına  filiz vermez . Üçüncü ve dördüncü  yıllarda da her yıl  yapılan  işlem  tekrar  edilerek bambu tohumu  sulanır ve gübrelenir. Ancak  inatçı  tohum bu yılda da aynı  şekilde  filiz vermez.

Çiftçiler büyük  bir sabırla  beşinci  yılda  da bambuyu sulayıp gübrelemeye  devam  ederler. Nihayet  beşinci  yılın  sonunda   bambu yeşermeye başlar ve altı  hafta gibi kısa  bir sürede  27 metre boyuna  ulaşır.

-Peki sizce ağaç altı haftada mı bu boya  ulaştı  yoksa beş yılda  mı?

-Bu sorunun  cevabı  tabii ki beş  yıldadır.

Büyük  bir azim  ve kararlılıkla  beş  yıl  boyunca ,ortada  gözle  görünür somut  bir şeyler olmamasına rağmen  ağaca  gereken  emek verilmiş  ve bunun  bir sonucu olarak altı haftada   27 metre boyuna ulaşmıştır. Sizlerin de belki takımınızda uzun  süredir  alış yapılmıyordur ama siz yine  de vermeniz  gereken  emeği  verip   kendinizi ve takımınızı pozitif  tutmalısınız.Bu süreçte bambu ağacı misali  köklerinizi sağlamlaştırmış ve hızlı  büyümenin ilk adımını atmış  olursunuz. Yeter ki gerekli  olan emeği  verin ve asla pes etmeyin.

Yazımızı  ünlü boksör Muhammed Ali’nin bir sözüyle son veriyoruz.

“Şampiyonlar spor salonlarından çıkmaz.Şampiyonlar,içlerinde derin bir şeye sahipler-bir arzu,bir rüya,bir vizyon. Son dakika dayanıklılıklarına sahip olmalılar, biraz daha hızlı olmalılar,beceri ve iradeye sahip olmalılar. Ama irade hep beceriden daha güçlü olmalı.”