Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 29 Haziran Pazartesi, Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Network Marketingin %95’i: Takip

Network marketinge her yeni başlayan kişinin çekindiği bir konu olan, aslında bir networkerin öğrenmesi ve kendini geliştirmesi gereken en önemli noktadır; takip. Çünkü network marketing sadece okuyarak, video izleyerek para kazanabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz bir  ticaret değildir. İnsanlar “Hayır” diyecek ve siz de onları “Evet”e çevirmeyi öğreneceksiniz. Gerçek bir networker aslında bu noktada  belli olur.

[read more]

Takip Nedir? 

Doğrudan satışta takip, tanıtım yaptığımız kişiyle tekrar buluşup bizimle iş yapıp yapmayacağı konusunda karar vermesini sağlamamızdır. Network marketing yapıp yapmayacağı konusunda karar vermelidir. İnsanlar takip yapmaktan nefret eder çünkü biz reddedilmekten nefret ederiz. Çünkü takip bizim “Evet” ya da “Hayır” duyacağımız yerdir.

Doğru Takip Süreci

Doğru takip süreci dedik. Çünkü genelde insanlar takip yapmayı, sadece görüşüp fikrini almak diye düşünüyorlar. Ancak network marketing sektörünün öncü isimlerinden Eric Worre, takip yapmanın danışman gibi davranmaktan hiçbir farkı olmadığını söylemektedir.

Doğru Takip Sürecinde Zaman

Doğrudan satışta veya network marketingde, uymamız gereken kurallar vardır. Nasıl ki yeni bir iş yerine başladığımız zaman oradaki kurallara uyuyorsak, kendi işimizi kurarken de bazı kurallara uymalıyız. Çünkü bu ticareti ciddiye alırsanız, ciddi paralar kazanacağınız kesindir. Ancak ciddiye almazsanız da, “Ben yaptım, olmadı. İnsanlar katılmıyor. İnsanlarla uğraşmak zor. Bu iş dolandırıcılık. vs” demeye başlayacağınız kesindir.

Takip, tanıtımdan sonra yapılır. Mesela tanıtımı pazartesi günü yaptık, takibi ne zaman yaparız? Çok basit bir kural var bunu uygulamak zorundayız. 48 saat içerisinde o kişiye takip yapmalıyız. Bu kuralın neden bu kadar önemli olduğunu düşünebiliriz. İnsanlar çocuk gibi heyecanlandığında, onlara heyecan verici bir şey gösterildiğinde eğer o konuda 48 saat içinde bir şey konuşulmazsa onu unuturlar. Şu iki durumdan dolayı, takibi 24/48 saat içinde yapmalıyız;

 • Tehlike- Unuturlar. İnsan doğası gereği ilgilerini yitirirler.
 • Tehlike- Tanıtım yaptığımız kişi bütün tanıdıklarıyla konuşup, onların fikirlerini sormuş olur.

Doğru Takip Sürecinde Düşünce Yapısının Önemi

Doğru takip yapmanın öneminden biri de, insanları doğru bakış açısı ile işe almaktır. Sadece işe almış olmak için bir kişiyi grubunuza aldığınız zaman muhtemelen sürekli o kişiyi itmek zorunda kalacaksınız. Ancak bu sizi bir süre sonra yoracaktır. Bunun yerine o kişiye doğru takip yaparak şunları anlatabilirsiniz:

 • Yatarak para kazanılan bir sektör olmadığını
 • İnsanların ek gelire ihtiyacı olduğunu
 • İnsanların daha iyi yaşam şartlarına sahip olmayı hak ettiklerini
 • Kendi işlerini kurmazlarsa ömür boyu başkası için çalışmak zorunda kalacaklarını
 • Kaldıraç oluşturmaları gerektiğini vs

Bu düşünce yapısı ile kişiler işe girdikleri zaman çok daha gayretli olabilirler. Doğrudan satışta patronun kendileri olduğunu anlayabilirler. Kendi çabalarına bağlı olduğunun bilincinde olurlar.

[/read]


Takipte Önemli 2 Konu

Takip yaparken genel olarak dikkat etmeniz gereken 2 önemli konu bulunmaktadır:

[read more]

 • Empati yapmak/Gard indirmek

Network marketinge başladık. Eğitimlerimizi yaptık, videolarımızı izledik, üst basamaklarımız ile oturduk. Bizim bakış açımız değişmeye başladı. Ancak yeni tanıtım yaptığımız kişi bunları bilmiyor. Öncelikle empati yapmayı öğrenmeliyiz. Biz de onun yerinde oturuyorduk.

Kişinin ilk başta böyle gelmesi normaldir. Karşınızdaki kişiye hak vererek, ona sorular sorarak bakış açısını öğrenmeye çalışın. Karşınızdaki kişinin de açılmasını sağlayacaktır bu süreç.

 • Gard çıkarmamak

Tanıtımınızı yaptınız ve takip süreci başladı. Burada empati yapmayı anladıktan sonra ikinci kavram asla ama asla karşınızdaki kişi ile söz atışması yapar gibi konuşmayın. Bu karşınızdaki kişiyi gardlandırır. Ve muhtemelen sizi dinlemeyecek, bir daha da görüşmeye gelmeyecektir. Bizim amacımız insan kazanmak. Ona aslında düşündüklerinden çok farklı, hayatlarında bile göremeyecekleri bir fırsat için yol gösteriyoruz.

[/read]


Takip Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Takip hakkında bilmeniz gereken kısa noktalar:

[read more]

 • Takip, ısrar etmek değildir: Karşınızdaki kişiye baskı yapamazsınız. Ancak bakış açısı verebilirsiniz.
 • Takip, network marketingin %95’idir: İnsanlara tanıtımı 5 dakikada yapabilirsiniz. Ancak kafalarındaki soruları cevapladığınız yer takip kısmı olacaktır.
 • Takip, danışman gibi davranmaktır: Karşınızdaki kişi kafasında sorular ile ve çevresinden aldığı negatifler ile gelecek. Sizin bunları gayet uygun bir şekilde cevaplamanız gerekir.
 • Takip, 48 saat içerisinde yapılmalıdır: Tanıtımdan sonra en geç 48 saat içerisinde tanıtım yaptığınız kişi ile görüşmelisiniz. Çünkü insanlar 48 saatten sonra anlattıklarınızı büyük ihtimalle unutacaktır.
 • Takip için önceliğiniz GARD indirmek olmalıdır: İnsanlar çevrelerinden aldıkları negatifler ile sizin kaşınıza GARDlı bir şekilde geleceklerdir. Sizin ilk olarak o gardı indirmeniz ve gard çıkartmamanız gerekir.
 • Takipte empati yapmak çok önemlidir: Siz de karşınızdaki kişinin yerinde oturuyordunuz. Size de birileri empati yaparak korkularınızın üzerinden nasıl geleceğinizi anlattı. Bunu unutmayın.
 • İdeal takip sayısı 3-5 arasındadır: Bazı kişiler hemen EVET diyebilirler. Ancak insanların doğru bakış edinmeleri için HAYIR diyen insanlara 3-5 defa takip yapmalısınız.
 • Takip yaparken tutumunuz olmalıdır: Bazı insanların gerçekten öğrenmek için soru sordukları gerçektir. Ancak bazı insanların da sizinle dalga geçmesi de gerçektir. Aradaki ince çizgiyi kaçırmamalısınız. Bu gibi durumlarda kızmamalısınız. Dalga geçen kişi ile siz de tutarlı bir şekilde dalga geçin.

[/read]