Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 02 Temmuz Perşembe, Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Doğrudan Satışta Liderlik

Liderlik Üzerine

Liderlik kavramı sadece doğrudan satış içerisinde değil, tüm alanlarda yeterince önemsenmeyen konuların başında gelmektedir. İnsanların gerek yanlış düşünceleri, gerek yanlış bakış açısı ile işe başlamaları gerekse liderlik kavramına olan bakı açıları dolayısı ile bu konum hak ettiği değeri ne yazık ki görmemektedir. Nasıl mı? Şu sözleri mutlaka duymuşsunuzdur:

[read more]

 • Lider olunmaz doğulur.
 • Dünyayı sen mi kurtaracaksın?
 • O kadar büyük hayallerin içerisinde boğulursun.
 • Sana mı kaldı başkalarını düşünmek.
 • Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.
 • Amir olacağım da ne olacak? Bir sürü sorumluluk binecek, insanların gözünde kötü olacağız durduk yere. Vs vs

Bu sözleri günlük hayatta ne kadar fazla duyuyoruz aslında dimi? Bir düşünün. Çevremiz tarafından nasıl bir negatiflikler dünyasında olduğumuzu… Peki doğrudan satış içerisinde liderliğin, lider olmanın önemi nedir?

[/read]


Doğrudan Satış Ve Liderlik

Doğrudan satış ya da network marketing, sadece;

 • Satış yapmak

[read more]

 • Birilerini organizasyonuna dahil etmek
 • Birilerinin kaydını yapmak
 • Birilerini ikna etmek
 • Sürekli yeni kayıt yapmak (öncekileri önemsemeden) vs üzerine değildir. Bu olsa olsa satış pazarlama yapan insanların düşünce yapısıdır. Doğrudan satış da bir satış pazarlama yöntemidir. Ancak bu ticaretin diğer sektörlerden farkı da buradadır. Kazan-kazan felsefesi. Yani nedir bu felsefe? Kısaca, insanlara yardım et ki, hayallerine daha çabuk ulaşabilesin.

Ancak burada üzerinde duracağımız konu bundan çok daha fazlası olacak. Çünkü kazan-kazan mantığını da şekillendiren bir süreç vardır. Bu süreç organizasyon kurma sürecidir. Doğrudan satışta sağlam bir ekip kurmak sizi, kazan-kazan felsefesi ile birlikte finansal özgürlüğünüze ulaştıracaktır.

Bu nedenle doğru anlamak gerekir ki doğrudan satış, aslında sağlam bir ekip kurmakla ilişkilidir. Peki bu sağlam bir ekip için olması gereken ilk şey nedir? Tabii ki liderlik. Doğrudan satışta liderlik kavramı bu nedenle çok önemlidir. O zaman diğer bir soruya geçelim.

Doğrudan satışta liderlik deyince aklınıza ne geliyor? 

Doğrudan satışta liderlik demek, takımınıza dahil ettiğiniz insanların;

 • para kazanmasını,
 • ilk hayallerine tik atmalarını,
 • hedeflerine ulaşmalarını sağlamaktır. İşe gireceği zamanki bakış açısından, oğlunun gireceği sınava kadar düşünmektir. İnsanları önemsemektir. Onların yanında olmaktır. Çünkü network marketing yalnız yapılacak bir iş modeli değil, bir takım oyunudur. Birlikte omuz omuza hayaller için çaba vermektir.

Tüm bunlar ne anlama geliyor?

“Doğrudan satış, dar ve orta gelirli kesimdeki insanların tek çıkar yolu konumuna gelmiştir.” diyor ünlü yatırımcı, eğitimci ve danışman Robert Kiyosaki. İnsanlar okula başladığından itibaren, sigortalı bir iş için en verimli çağlarını vermektedirler. Emir almaya, düşünmemeye, sorgulamamaya doğru yönlendirilmişlerdir.

Doğrudan satışa başladıklarında, takım yönetimi, kendi işini kurmak, kendini geliştirmek, organizasyon liderliği, para yönetimi gibi konularda da haliyle bilgisi olmamaktadır. Bu nedenle insanlar bu işe başladıkları zaman gerçekten de bir çocuk gibidirler.

Eğer iyi bir liderleri varsa, zamanla çok iyi bir şekilde yetiştirilmektedirler. Yetiştirilmektedirler diyoruz çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi çocuk gibidirler. (Bu kötü manada ya da küçümsemek manasında değildir.)

Şimdi bir düşünün; Çocuğunuz olsa, onu nasıl yetiştirirdiniz? Seni ilkokula kadar gönderdim. Artık hayatta tek başınasın. Kendini eğit. Nasıl büyürsen büyü! gibi bir şey demiyoruz değil mi?

Doğrudan satış içerisinde de takımımıza katılan insanlara bakış açımız bu şekilde olmalıdır. Yeni aldığımız bir kişinin, organizasyonunun büyümesine yardımcı olmaktır liderlik. Onu önemsemektir. Onunla finansal özgürlük için savaşmaktır. Sıfırdan, zirveye kadar o  kişilerin büyümelerini, gelişmelerini sağlamaktır. O kişilerin hayata tutunmalarına yardımcı olmaktır.

[/read]


Doğrudan Satışta Liderliğin Önemi

Eğer sağlam bir ekip kurmak istiyorsanız, lider olmaya karar vermeniz gerekmektedir. Gerçekten hayatınızın ve diğer insanların hayatlarının sorumluluğunu üzerinize almak demektir. Bebeğinizin sorumluluğunu üzerinize alıp, doğruyu yanlışı, acıyı tatlıyı öğretir gibi sorumluluğunu elinize almalısınız.

[read more]

Bu süreç, sizin gerçek liderler ortaya çıkarma sürecinizdir. Takımınızı sırtlayacak olan, köşe taşı liderlerinizi geliştirme, yetiştirme sürecinizdir.

Doğrun satışta yüzlerce liderinizin olmasına gerek yoktur. 3 -5 tane lideriniz olduğu zaman da, finansal özgürlüğe de o kadar yaklaşmışsınız demektir. Ancak bu durum için önce sizin lider bakış açısında olmanız gerekir.

Değilseniz bile örnek olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Çünkü burada insanlara ufak da olsa bir umut aşılıyorsunuz. İşe aldığınız kişinin milyoner olmayacağını nereden bilebilirsiniz ki? Bu nedenle o kişiyi parlatmak, düşüncelerini temizlemek, beklentilerini ayarlamak tamamen sizin elinizdedir. Sizi takip etmesini istiyorsanız da sizin bakış açınızın bir lider bakış açısında olması gerekir.

[/read]


Liderlik Bakış Açısı İçin Geliştirmeniz Gereken Özelliklerden Bazılar

Liderlik bakış açısı veya başarı için bakış açısı her zaman eğitilebilirdir. Öğrenilebilirdir. Kendi yeteneklerinizi daha da parlatabilir veya yeni beceriler edinebilirsiniz. Çünkü liderlik, doğuştan kalıbımıza yazılarak bizlere verilmemektedir. Bazı insanlar doğuştan daha fazla liderlik yeteneklerine sahip olabilirler. Ancak çok daha fazlası, kendilerini geliştirerek bu seviyelere gelmişlerdir.

[read more]

Bir Liderliğin Temeli

İnsanların sizi takip etmelerinin en önemli adımı diğer insanlara örnek olmaktır. Kişisel özelliklerinizle, yaptıklarınızla, söylediklerinizle, düşüncelerinizle, vs her şeyinizle örnek olmaktan geçer.

Sürekli söylemek, emir vermek, eleştirmek, beğenmemek… Bunlar patronların yaptıkları şeylerdir. Patronların bakış açılarıdır. Bir lider, diğer insanlara örnek olmalıdır.

 • İnsanlarla ilişkinizi geliştirin demek yetmez!:Önce sizin başarılı bir ilişkinin nasıl nasıl geliştirileceği hakkında örnek olmanız gerekir.
 • Tanıtım yap, değil!: Önce sizin tanıtımlarınızı ayarlamanız ve onları yapmanız gerekir.
 • Erken kalk ve spor yap demek olmaz!: Önce sizin erken kalkıp, sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir.
 • Sigara sağlığa zararlıdır, içmeyin!: Eğer sigara kullanıyorsanız, insanlar sizi kattiyen ciddiye almayacaklardır.
 • Kitap okumalısın!: Hayır, önce sizin kitap okumanız gerekir. İnsanların kendinizi geliştirdiğinizi görmeleri gerekir.

Buradan hareketle bir liderde olması gereken minimum bazı özellikler nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Lider Olmak İsteyen İnsanlar İçin Edinmeleri Gereken Bazı Beceriler

 • Sorumluluk Sahibi Olmak

John Maxwell kitabında şu şekilde bir cümle kurmaktadır: “Bir lider her şeyi bırakabilir, sorumluluklarını asla.” Dünyada önde gelen iyi veya kötü liderlere bir bakın. ( İnsanlık olarak) Hangisi sizce sorumluluklarından vazgeçmiştir. Ateşe atlama pahasına da olsa sorumluluk sahibi düşüncelerini sonuna kadar korumuşlardır.

Savaşın ortasında olduğunuzu düşünün. Düşman ile çatışıyorsunuz ve komuta sizin elinizde. Haberci geliyor ve size ailenizden birinin düğünü olduğunu söylüyor. Ne yaparsınız? “Siz savaşın ben bir düğüne katılıp geleceğim.” der misiniz? Tabii ki hayır.

 • Diğerlerini Önemsemek

Liderlerin bir diğer özelliği de kendisini takip eden insanları önemsemeleridir. Çünkü hiç kimse bencil bir insanı takip etmek istemez. Kendi önceliklerini, takımındaki insanların, takip eden insanların öncelikleri yerine koyamaz.

İnsanları önemseyin. Onların neleri istediklerini, çok sevdikleri köpeklerinin isimlerini, doğum günlerini, çocuklarını veya sağlıklarını gibi her noktada bilginiz olmalıdır. İnsanlar sizin onları önemsediğinizi, onlara değer verdiğinizi görünce sizin peşinizden geleceklerdir.

 • Güler Yüzlü Olmak

Hiçbir şey, samimi bir gülümseme kadar insanları size bağlayamaz. Bu içten bir harekettir. Yapmacık bir gülümseme bile anında fark edilir. Ne kadar sıkıntı çekerseniz çekin, ne kadar sorunla uğraşırsanız uğraşın yüzünüzde bir tebessüm asla eksik olmasın. İnsanlar çatık kaşlı insanlar yerine, onları gülümseten, onlara kendilerini iyi hissettiren insanları takip ederler.

 • Enerjik Olmak

Negatifler dünyasında yaşıyoruz. Tv’lerden sosyal medyaya kadar her yer negatif haber, negatif enerji ile dolu. İnsanların enerjiye, pozitif enerjiye ihtiyacı var. Ne kadar enerji, o kadar etki demektir.

 • bitkin,
 • hayata küsmüş,
 • sürekli arabesk modda takılan,
 • sürekli şikayet eden, suçlayan insanları insanlar takip etmezler.

 

 • Pozitif Olmak

Bir lider, onumsanamaz bir olumlu bakış açısına sahip olmalıdır. Çünkü özsaygı düzeyiniz, kendinizi ne ölçüde sevdiğiniz ve kendinize ne derece saygı duyduğunuz, motivasyon ve sebat düzeyiniz açısından hayati bir öneme sahiptir.

Yapılan sayısız araştırmalar, psikologlara şunları öğretmiştir: Bireysel ve mesleki başarı ve mutluluk için geliştirilebilecek en önemli meziyet “iyimserlik”tir. Çünkü pozitif düşünen insanlar:

 1. Her durumun iyi tarafına bakarlar.
 2. Bir engel ya da zorluktan çıkartılacak bir ders ararlar.
 3. Her sorunun çözümünü ararlar.
 4. Alışkanlık icabı, mütemadiyen hedeflerini düşünür ve onları konuşurlar.
 • Sevgi Dolu Olmak

Bir lider her şeyi sevmelidir. Çünkü dünyada sevgiden daha güçlü bir koruma kalkanı yoktur. Şu örneği mutlaka duymuşsunuzdur: Bilge bir doktor, en iyi ilacın”İLGİ” ve “SEVGİ” olduğunu söylemiş. “İşe yaramazsa ne yapacağız?” diye sorulunca, doktor gülümseyerek: ” O zaman dozunu artırın.” demiş. 

[/read]


Sözler 

Yapmakta olduğunuz şeyleri yapmaya devam ederseniz, sadece sahip olduğunuz şeyleri elde etmeye devam edersiniz. – Jim Rohn

[read more]

Sürekli olarak öğrenmiyorsanız, geride kalırsınız. – Anonim

Düşüncelerinizi tamamiyle elinizdeki işe odaklayın. Mercekten geçmedikçe güneş asla yakmaz. – Alexander Graham Bell

Plan yapmak, geleceği bugüne taşımaktır; böylece gelecekle ilgili şimdiden bir şeyler yapabilirsiniz. – Alan Lakein

Damınız ne kadar büyükse, o kadar kar toplarsınız. – Anonim

Sorunlar, sizin onlara yüklediğiniz anlam kadar büyüktürler. – Anonim

[/read]