Networking nedir? - Networking ile yardıma ihtiyaç duyan kişilere yardım edebilir, yardıma ihtiyacınız olduğu zaman ise yardım alabilirsiniz.

Networking önemi son yıllarda yeni yeni kavranmaya başlamıştır. Fakat, bu kavram tarih boyunca önemliydi. Networking kavramı, her ne kadar yeniymiş gibi hayatımızda yer alsa da tarih itibari ile çok eskilere dayanmaktadır. İnsanların yaşadığı ilk zamanlarda da görülür. Networking ile alakalı her şeyi bulabileceğiniz bu yazımızda networking ne demek? Merakına 8 soru ile cevap verilmiştir.

Networking Nedir?

Networking, bir bireyden diğer bireye fikir ve bilgi taşıması yaparak bağlantı kurmaktır. Burada bireyler tanıştırılarak bağlantılar kurulmaktadır. Networking yaparken, hiçbir çıkar ilişkisi güdülmemelidir. Networking ile yardıma ihtiyaç duyan kişilere yardım edebilir, yardıma ihtiyacınız olduğu zaman ise yardım alabilirsiniz. Burada az çaba ve çok iş vardır.

1. Networking İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Networking dediğimiz kavramın göze battığı tarih 1980’li yıllardır.

31362740-694b-47d5-a8d1-12dfb6e3087c

Networking dediğimiz kavramın göze battığı tarih 1980’li yıllardır. Amerika Birleşik Devletler’inde ön plana çıkan networking, ekonomideki rekabetten ortaya çıkmıştır. O dönemde networking yapan insanlar, ticarette bir hayli güçlenmiştir.

2. Networking Nasıl Yapılır?

Networking için ilk olarak çeşitli topluluklara katılmalısınız. Zira ilk buluşmaya gitmek kadar heyecan vericidir networking. Üstüne başına dikkat edersin ve ne konuşacağın hakkında aynaya test konuşmaları yaparsın. İşte bunların sayesinde profesyonel bağlantılar kurabilirsiniz. İş bağlantıları kurmanın yolu diyaloglardan geçer. Dolayısı ile networking toplantılarına hazırlıklı gitmelisiniz.

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinden Gençlere Tavsiyeler >>

3. Networking Yaparken Başarının Anahtarı Nedir?

Neworking halkaları oluşturmalısınız. Bunun içinde çeşitli toplantı ve etkinliklere gitmelisiniz. Bu adımdan sonra çevrenizi iyi bilmelisiniz. Tanıdığınız kişileri, iyi anlaşacağını düşündüğünüz kişiler ile tanıştırın. Eğer, olumlu bir reaksiyon olursa size geri bildirimi de olumlu olacaktır.

4. Networking Kimlerle Yapılır?

Networkingde Hub nedir? - Networking oluşturduğunuz insanları yakından incelediğinizde sizlere sağladığı faydalar ve sizi tanıştırdığı kişileri görürsünüz.

Networking eğitimi almanıza gerek kalmadan, networkingin kimlerle yapılacağını bilseniz başarıya ulaşabilirsiniz. Networking yapılabilecek en etkili gruplar aileler ve yakın arkadaşlardır. Bu kişiler sizi iyi tanırlar ve doğru kişilere yönlendirebilirler.

5. Networkinge Engel Olan Şeyler Var Mı?

Networking yaparken sizlere engel olacak şeylerden en önemlisi ön yargıdır. Ön yargılarınızı bir tarafa bırakın ve birilerine güvenmeyi öğrenin. Korkularınızı aşın, beğenilmeme kaygınızı aşın ve yolunuza devam edin.

Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji >>

6. Networking Ağları Nedir? Nasıldır?

Gerçek dünyadaki çevreniz sizin networking ağınızdır. Küçük ağlar şeklinde örgütlenebilen networking ağları, aslında büyük bir networking ağı oluştururlar.

7. Networking’de Hub Nedir? Neden Önemlidir?

Networking eğitimi almanıza gerek kalmadan, networkingin kimlerle yapılacağını bilseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Networking oluşturduğunuz insanları yakından incelediğinizde sizlere sağladığı faydalar ve sizi tanıştırdığı kişileri görürsünüz. Bu kişileri kaybetmemeye çalışın. Bu kişiler, bağlantı noktası yani hub’larınızdır. Daha iyi bir ağ için hub’larınızı kaybetmeyin.

8. İyi Bir Networker Nasıl Olunur?

Herkesin bir çevresi vardır. Ancak her insan çevresinin potansiyelinin farkında değildir. İyi bir networker nasıl olunur? Sorusunu aşmanız için. İlk olarak çevrenizi iyi tanımalısınız. Strateji ve vizyon oluşturacaksınız. Kişisel gelişiminize özen göstereceksiniz. Karşı tarafa kendinizi iyi ve doğru bir şekilde ifade edeceksiniz. Böylelikle iyi networker olabilirsiniz.

Hafızanızı Nasıl Geliştirirsiniz? >>