fbpx

8 Soruda Networking Nedir?

Networking önemi son yıllarda yeni yeni kavranmaya başlamıştır. Fakat, bu kavram tarih boyunca önemliydi. Networking kavramı, her ne kadar yeniymiş gibi hayatımızda yer alsa da tarih itibari ile çok eskilere dayanmaktadır. İnsanların yaşadığı ilk zamanlarda da görülür. Networking ile alakalı her şeyi bulabileceğiniz bu yazımızda networking ne demek? Merakına 8 soru ile cevap verilmiştir.

Networking Nedir?

Networking, bir bireyden diğer bireye fikir ve bilgi taşıması yaparak bağlantı kurmaktır. Burada bireyler tanıştırılarak bağlantılar kurulmaktadır. Networking yaparken, hiçbir çıkar ilişkisi güdülmemelidir. Networking ile yardıma ihtiyaç duyan kişilere yardım edebilir, yardıma ihtiyacınız olduğu zaman ise yardım alabilirsiniz. Burada az çaba ve çok iş vardır.

1. Networking İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Networking dediğimiz kavramın göze battığı tarih 1980’li yıllardır.
31362740-694b-47d5-a8d1-12dfb6e3087c

Networking dediğimiz kavramın göze battığı tarih 1980’li yıllardır. Amerika Birleşik Devletler’inde ön plana çıkan networking, ekonomideki rekabetten ortaya çıkmıştır. O dönemde networking yapan insanlar, ticarette bir hayli güçlenmiştir.

2. Networking Nasıl Yapılır?

Networking için ilk olarak çeşitli topluluklara katılmalısınız. Zira ilk buluşmaya gitmek kadar heyecan vericidir networking. Üstüne başına dikkat edersin ve ne konuşacağın hakkında aynaya test konuşmaları yaparsın. İşte bunların sayesinde profesyonel bağlantılar kurabilirsiniz. İş bağlantıları kurmanın yolu diyaloglardan geçer. Dolayısı ile networking toplantılarına hazırlıklı gitmelisiniz.

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinden Gençlere Tavsiyeler >>

3. Networking Yaparken Başarının Anahtarı Nedir?

Neworking halkaları oluşturmalısınız. Bunun içinde çeşitli toplantı ve etkinliklere gitmelisiniz. Bu adımdan sonra çevrenizi iyi bilmelisiniz. Tanıdığınız kişileri, iyi anlaşacağını düşündüğünüz kişiler ile tanıştırın. Eğer, olumlu bir reaksiyon olursa size geri bildirimi de olumlu olacaktır.

4. Networking Kimlerle Yapılır?

Networkingde Hub nedir? - Networking oluşturduğunuz insanları yakından incelediğinizde sizlere sağladığı faydalar ve sizi tanıştırdığı kişileri görürsünüz.

Networking eğitimi almanıza gerek kalmadan, networkingin kimlerle yapılacağını bilseniz başarıya ulaşabilirsiniz. Networking yapılabilecek en etkili gruplar aileler ve yakın arkadaşlardır. Bu kişiler sizi iyi tanırlar ve doğru kişilere yönlendirebilirler.

5. Networkinge Engel Olan Şeyler Var Mı?

Networking yaparken sizlere engel olacak şeylerden en önemlisi ön yargıdır. Ön yargılarınızı bir tarafa bırakın ve birilerine güvenmeyi öğrenin. Korkularınızı aşın, beğenilmeme kaygınızı aşın ve yolunuza devam edin.

Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji >>

6. Networking Ağları Nedir? Nasıldır?

Gerçek dünyadaki çevreniz sizin networking ağınızdır. Küçük ağlar şeklinde örgütlenebilen networking ağları, aslında büyük bir networking ağı oluştururlar.

7. Networking’de Hub Nedir? Neden Önemlidir?

Networking eğitimi almanıza gerek kalmadan, networkingin kimlerle yapılacağını bilseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Networking oluşturduğunuz insanları yakından incelediğinizde sizlere sağladığı faydalar ve sizi tanıştırdığı kişileri görürsünüz. Bu kişileri kaybetmemeye çalışın. Bu kişiler, bağlantı noktası yani hub’larınızdır. Daha iyi bir ağ için hub’larınızı kaybetmeyin.

8. İyi Bir Networker Nasıl Olunur?

Herkesin bir çevresi vardır. Ancak her insan çevresinin potansiyelinin farkında değildir. İyi bir networker nasıl olunur? Sorusunu aşmanız için. İlk olarak çevrenizi iyi tanımalısınız. Strateji ve vizyon oluşturacaksınız. Kişisel gelişiminize özen göstereceksiniz. Karşı tarafa kendinizi iyi ve doğru bir şekilde ifade edeceksiniz. Böylelikle iyi networker olabilirsiniz.

Hafızanızı Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,515TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...