Dünyanın En Başarılı Girişimcileri Genç Girişimciler İçin Tavsiyelerini Paylaşıyor

Kendi işini kurmak isteyen gençler, eğer başarılı insanların tavsiyelerine kulak asmazlarsa, daha yolun başında tökezleyeceklerdir.

Dünyanın en başarılı girişimcileri, genç girişimciler için en iyi tavsiyelerini paylaşıyorlar. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Jack Ma gibi dünyanın en zengin insanlarının, kendi işini kurmak isteyen insanlara söyleyecekleri var.

Girişimcilerin başarı öyküleri her zaman insanları motive etmiştir. Kendi işini kurmak isteyen gençler, eğer başarılı insanların tavsiyelerine kulak asmazlarsa, daha yolun başında tökezleyeceklerdir. Kanat bile çırpmadan düşebilirler. Bizlere de başarısızlık hikayeleri kalır. Bu nedenle dünyanın en başarılı girişimcilerinin, genç girişimciler için önerilerini bir araya getirdik.

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinin Genç Girişimciler İçin Tavsiyeleri

Dünya çapında yapılan bir araştırmada, küçük işletme yönetimi istatistiklerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu araştırmaya göre, başlatılan işler ilk beş yıllık dönemde % 50 olarak ayakta kalamayacaklar. Yani %50 ihtimal ile kapanacaklar. Böyle bir durumda, genç girişimciler girişimlerini nasıl başarılı kılabilirler? Bu makalede, müreffeh uzmanlardan bazı önemli girişimci dersleri öğrenerek bu soruya cevap vereceğiz:

1. Bill Gates – Microsoft

Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı olan Bill Gates, yakın zamana kadar dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduruyordu.

Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı olan Bill Gates, yakın zamana kadar dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduruyordu. Çoğu girişimci, mutsuz müşterilerle mücadele etme ihtimalinden kaçınır. Ancak Bill Gates onları bir varlık olarak görür. Bill Gates’e göre, “En mutsuz müşterileriniz en büyük öğrenme kaynağınızdır.” Girişiminizin gelişmesini istiyorsanız, hoşnutsuz müşterilerinizin söylediklerine dikkat edin. Bunlar, ürünleriniz ve hizmetlerinizdeki kusurlar hakkında doğru bir şekilde öğrenmeniz için en iyi umudunuzdur. Böylece gelecekte bunları kolayca düzeltebilirsiniz.

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

2. Steve Jobs – Apple

Geçtiğimiz yıllarda hayata gözlerini yuman Steve Jobs, kuşkusuz 21. yüz yılın en büyük girişimcilerinden biridir.

Geçtiğimiz yıllarda hayata gözlerini yuman Steve Jobs, kuşkusuz 21. yüz yılın en büyük girişimcilerinden biridir. Kuşağımızın en büyük yenilikçi ustası ve en büyük dehalarından olarak gösterilen Jobs, genç girişimciler için çok sağlam bir tavsiyeye sahiptir.

Steve Jobs her zaman detaylara dikkat etti. Kaliteyi her zaman, niceliğin üstüne koydu. Genç girişimcilerin başarı elde etmek için şu örneğini takip etmelerini istiyor. “Kalite nicelikten çok daha iyidir.” dediğinde sözleri parlak bir şekilde tüm olayı özetliyor. Bunun dışında Steve Jobs’tan girişiminizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilecek, birçok girişimci dersi de alabilirsiniz.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

3. Mark Zuckerberg – Facebook

En başarılı genç girişimcilerden biri olan Mark Zukerberg'in “Hızlı hareket et ve hata yap.” tavsiyesi kesinlikle sizi şaşırtacak.

En başarılı genç girişimcilerden biri olan Mark Zukerberg‘in “Hızlı hareket et ve hata yap.” tavsiyesi kesinlikle sizi şaşırtacak. Startup School’da amacını şöyle açıklıyor: “Çoğu şirket çok yavaş hareket ederek ve çok hassas olmaya çalışarak berbat duruma düşüyorlar. Hızlı hareket ettiğinizde veya yavaş hareket ettiğinizde, eşit hatalar yapacaksınız. Dengenizi kurmaya özen gösterin.”

Facebook paydaşlarına yazdığı mektuplardan birinde, “Hızlı hareket etmek daha fazla şey geliştirmemizi ve daha hızlı öğrenmemizi sağlıyor. Bir sözümüz var: “Hızlı hareket et ve bir şeyleri kır.” Fikir şu ki, hiçbir şeyi kırmazsanız, muhtemelen yeterince hızlı hareket etmiyorsunuzdur.” Bu nedenle hızlı hareket edin ve bir şeyleri kırmaya başlayın.

Genç Girişimciler Nasıl Güçlü Bir Başlangıç Yapabilirler? >>

4. Jeff Bezos – Amazon

Jeff Bezos, dünyanın en zengin adamı olarak, Bill Gates'in yerini aldı.

Jeff Bezos , Amazon’un CEO’su olarak bilinmesine rağmen, havacılıktan gazeteye kadar birçok başka işletmesi de var. Jeff Bezos, dünyanın en zengin adamı olarak, Bill Gates’in yerini aldı. Başarısının arkasındaki sır, müşterilerini her şeyin üstünde tutma yeteneğidir. Sözleri aynı zamanda yaklaşımını da yansıtıyor: “En önemli şey saplantılı bir şekilde müşterilere odaklanmak. Hedefimiz dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmak.” Genç girişimciler tavsiyesine odaklanırsa, başarı kapılarını da sonuna kadar açacaklardır.

Yirmili Yaşlardaki Gençlere Tavsiyeler >>

5. Richard Branson – Virgin Group

Virgin Group'un kurucusu Richard Branson'un kanatları altında 400'den fazla şirket var.

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson‘un kanatları altında 400’den fazla şirket var. Havayollarından plak mağazalarına kadar Space Travel gibi iddialı iş girişimlerine kadar çeşitli işletmelerle dünyanın en çeşitli iş portföylerinden birine sahiptir. Ona göre, İş fırsatları otobüs gibidir; her zaman başka bir tane daha gelir.” Genç girişimcilerin iş portföylerini olabildiğince çeşitli tutmasını ve her zaman büyük iş fırsatlarına dikkat etmesini istiyor.

Başarılı Girişimcilerden Gençlere Kariyer İçin Tavsiyeler >>

6. Mark Cuban – Milyarder İş Adamı

Adına geniş bir şirket yelpazesi olan bir başka girişimci de Mark Cuban.

Adına geniş bir şirket yelpazesi olan bir başka girişimci de Mark Cuban. ABC Shark Tank gerçeklik şovunda yatırımcı olmasının yanı sıra, NBA’nin Dallas Mavericks ekibi, Landmark Tiyatrosu ve Magnolia Pictures’ın ortaklarındandır. CreativeLive ile yaptığı bir röportajda, tomurcuklanan girişimcilere, “Hem sevdiğiniz hem de iyi olduğunuz bir şey seçin.” tavsiyesinde bulunmuştur.

Genç Yaşlarda Geleceğiniz İçin Yapabileceğiniz 10 Yatırım >>

7. Tony Robbins – Yazar, Girişimci

Tony Robbins en çok satan kitapları ile ünlüdür.

Tony Robbins en çok satan kitapları ile ünlüdür. Aynı zamanda bir girişimci, hayırseverdir. Ve ayrıca en iyi iş ve yaşam stratejistlerinden biridir. Bu sizin için yeterince iyi değilse şu özelliklerini de bilmelisiniz; Örgütsel geri dönüş, liderlik psikolojisi ve müzakere sanatında da uzmandır. Hayatı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Konumuza geri dönecek olursak, Anthony Robbins’e göre,“İş başarısı, % 80 psikoloji ve % 20 mekaniktir.” Onun tavsiyesi, genç girişimcilerin amaçlarına ulaşmak için güçlü ve zayıf yönleri, hedefleri ve stratejileri hakkında net olmaları gerektiğidir.

Networking Nedir? Nasıl Yapılır? >>

8. Arianna Huffington – Thrive Global

Arianna Huffington, ünlü çevrimiçi haber ve yayın platformu Huffington Post'un kurucularından ve en çok satan kitap olan “Uyku Devrimi”nin yazarıdır.

Arianna Huffington, ünlü çevrimiçi haber ve yayın platformu Huffington Post’un kurucularından ve en çok satan kitap olan “Uyku Devrimi”nin yazarıdır. Kısa bir süre önce hayalini kurduğu Thrive Global’i sürdürmek için Huffington Post Şefi’nde Editör olarak görev aldı. Amacı, bu dünyayı stressiz hale getirmek için atölye çalışmaları ve eğitimler yapmaktır. Genç girişimcilere, “ İşinize muhalif olanlarla başa çıkmak ve sebat etmek için ürününüze gerçekten inanmanız gerekiyor.” diyor.

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Değişim Gerekli Midir? >>

9. Henry Ford – Ford Motor Company

Henry Martin Ford, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcileri arasındadır.

Henry Martin Ford, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcileri arasındadır. En başarılı girişimciler bile bir noktada hata yapmışlardır. Ancak gelecekte bu hatalardan kaçınmak için yine bu hatalardan ders aldılar. Henry Ford bunlardan biri. Güvenilir danışmanını, hatta diğer araçların popülerlik kazandığını uyaran oğlunu dinlememe hatasını yaptı. Başkalarının geri bildirimlerine dikkat etmemek Ford Şirketi’nin duruşunu vurdu. Ünlü sözü olan, Bir hata bulma; bir çözüm bul.”, başarının formülü olduğu kanıtlandı. Genç girişimcilere bu altın kuralı takip etmelerini ve sorunlardan şikayet etmek yerine çözüm ve alternatifler bulmalarını önermektedir.

İnsanların Servet Sahibi Olamamasının 30 Nedeni >>

10. Jack Ma – Alibaba Group

Alibaba Group'un kurucusu Jack Ma, E-ticaret, online para transferleri ve online alışveriş alanlarında uzmanlaşmış bir şirketler grubuna sahiptir.

Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma, E-ticaret, online para transferleri ve online alışveriş alanlarında uzmanlaşmış bir şirketler grubuna sahiptir. İlk hayatı akademik ve kariyer başarısızlıklarıyla doluydu. Okulda matematikte çok kötüydü. Harvard tarafından 10 kez reddedildi.

Hikaye burada bitmedi; birçok röportajda belirttiği üzere, iş görüşmelerinde reddedildi. Ancak bunlar kararlılığını kırmak için yeterli değildi. “Asla ölme tutumu”, tüm sıkıntıların üstesinden gelmesine ve onu paçavralardan zenginliğe götüren başarı merdivenine tırmanmasına yardımcı oldu. Tomurcuklanan girişimlere tavsiyesi: “ Asla pes etmeyin. Bugün zor, yarın daha da zor olacak. Ama yarından sonraki gün güneş doğacak.”

Alınacak önemli derler

Girişimcilik dünyasına yeni adım atan genç girişimciler için, başarılı kodamanlardan öğrenmek hayat kurtarıcıdır. Onları tuzağa düşmekten ve girişimcilik başlangıçlarında olumsuz bir yansıma yaratacak maliyetli hatalar yapmaktan kurtarabilir. Sevdiğiniz şeyi yapın ve ürününüzü o kadar iyi hale getirin ki başlangıçta ona karşı olan insanlar en büyük takipçileriniz haline gelsin. Mutsuz müşterilerinizi dinleyin ve sorunlarına çözüm bulun. Miktar yerine kaliteye odaklanın ve başarılı olmak için asla ölme tutumuna sahip olun.

Genç Girişimcilere Networking Başarısı İçin 5 Öneri >>

Kaynak; Wikipedia