Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji 

Genç profesyoneller olarak staj konusunda, iş konusunda ve mentorluk ilişkilerini doğru bulmak için her zaman ağ bağlantınız olması gerektiğini duyarsınız.

Genç girişimciler, networking başarısı için neler yapmalılar? Genç profesyoneller olarak staj konusunda, iş konusunda ve mentorluk ilişkilerini doğru bulmak için her zaman ağ bağlantınız olması gerektiğini duyarsınız. Ancak birçoğunuz, profesyonel olarak ilerlemenize yardımcı olabilecek iş liderleriyle nasıl etkili bir şekilde bağlantı kurabileceğinizi bilmiyor. Bu liderlerin çoğu içgörüleri paylaşmaya isteklidir, ancak çok az sayıda genç profesyonel onlarla başarılı bir şekilde nasıl bağlantı kuracağını bilir.

Etkili ağ bağlantısı işe yarar; Etkili bir ağ arayışında olmak dileği, sizi hiçbir yere götürmez. Her zaman takılı olan dünyamız, sizin için olduğu gibi yerleşik iş liderleri için de yaşam hızını artırdı. Burada, ağ oluşturma çabalarınızı verimli, organize ve odaklanarak geliştirmenize yardımcı olacak beş strateji bulunmaktadır.

Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji

Gençlerde networking başarısı için önerilen stratejiler hakkında biraz bilgi edinelim. Acaba bu konuda gençlerin yapması gereken ya da yapmaması gerekenler nelerdir? Ağ oluşturmak sanıldığı kadar zor olmayabilir. Peki başarılı bir networking ağı nasıl oluşturulur? Gelin birlikte inceleyelim:

  1. İhtiyacınız Olmadan Önce Ağınızı Oluşturun

Ağa başlamanın en iyi zamanı hala okulda olmanızdır. Alanınızdaki profesyonel grupları arayın. Sahada tam zamanlı çalışan insanlarla tanışmak ve konuşmacılardan ders almak için etkinliklerine katılın. Bu grupların çoğunun gönüllülere ihtiyacı var. Tecrübe, güvenilirlik kazanmanın ve ağınızı oluşturmanın harika bir yoludur.

Bir iş adamı okulunuzda konuşursa, sunumları için teşekkür etmek ve kartvizitlerini almak için daha sonra onlara gidin. Ardından, onlara teşekkür eden bir not yazarak takip edin (daha ziyade söyledikleri bir şeyden bahsetseniz bile), daha fazla konuşmak için sizinle görüşmeye hazırlarsa konuşmaları hakkında bir takip sorusu sorun. Ayrıca, onlara sosyal medyadan takip isteği gönderin. Genel bağlantı isteği yerine, bunu gönderirken kişisel bir mesaj eklediğinizden emin olun.

Etkili Arkadaşlık Kurmanın Yolları >>

  1. Küçük Artışlarla İlişkiler Kurun

Unutmayın, yaşlı nesiller geçici bir kerelik toplantılarda değil, ilişkilerde çalışırlar. Karşılıklı ilgi ile zaman içinde dikkatli bir şekilde kurulan ilişkiler, kariyerinizde bir sonraki adıma geçebilir. Gençlerde networking başarısı için ilişkiler çok önemlidir.

Profesyonellerle ilişki kurmak bir beceridir ve herhangi bir yeni beceri gibi, zamanla uygulamanız gerekir. Sabırlı olun ve doğal zamanlamanın sizin yararınıza çalışmasına izin verin. Seçici olun ve ağınızı çok geniş kullanmamaya çalışın. Alanınızda size yardımcı olabilecek ağ bağlantıları istiyorsunuz. Güven kazandıkça, kendinizi daha net ifade etmeyi öğrenin ve iş görüşmeleri için hazırlanmanıza yardımcı olacak anlayışlı sorular sorun.

  1. Ne İstediğinizi Sormada Spesifik Olun

Gençlerde networking başarısı için net olmak, işlerinde profesyonel görünüm sağlar. Ağ iletişimi kişilerinizin zamanını boşa harcamayın. Toplantıdan ne kazanmayı umduğunuz konusunda net olun. Onlara tam olarak ne yapmak istediğinizi ve neden size yardımcı olabileceğini düşündüğünüzü söyleyin. “Bilgilendirici mülakatlar” kariyer yollarını öğrenmek ve sizin gibi birinin kariyerinizi nasıl geliştirebileceği hakkında fikir edinmek için harika bir yöntemdir. Ancak toplantı için belirtilen bir amacınızın olduğundan emin olun ve sonra buna bağlı kalın.

Ağınızı kurmanıza ve iyi bir temel deneyim kazanmanıza yardımcı olmak için göz önünde bulundurmanız gereken etkinlikler, ticaret birliği toplantıları veya gönüllü fırsatlar olup olmadığını sorun. Ardından görüşlerine saygı duyun ve katılarak takip edin. Bu, size onları tekrar görme veya öneren bağlantıya teşekkür etmek için başka bir temas noktasıyla takip etme fırsatı sunar.

İnsanlarla Etkili Bir Şekilde İletişim Kurmanın Yolları >>

  1. Yüz Yüze Görüşme Zamanı Kritiktir

Hepimiz metin ve e-posta ile iletişim kurmaya alışkınız. Bu birçok durumda işe yararken, ağ oluşturma çok daha fazla kişisel yöntem gerektirir. Bir ilişki kurman gerekiyor. Bu kişisel bağlantı anlamına gelir. İnsanlar sadece senin gibi tanıyabilir ve seninle şahsen tanıştığı zaman yardım etmek ister. Bu daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak gerçek şu ki, ilişki kurmak için çalışmak gerekir.

Gençlerde networking başarısı için yüz yüze görüşmenin önemi atlanmamalıdır. Bu nedenle 15 dakikalık yüz yüze görüşme isteyin. Takvimlerine girmeyi kolaylaştırmak için onlara gitmeyi planlayın. Kişinizin profesyonel LinkedIn profilini ve şirket web sitesini gözden geçirerek toplantınıza hazırlanın. Oraya varmadan önce soru listenizi hazırlayın (çeviri, kanatlama). Onları güçlü bir el sıkışma ve göz teması ile selamlayın. Dikkatlice dinleyin ve sorularınızı cevaplarken not alın. Toplantıyı şahsen ve takip eden el yazısı notuyla samimi bir “teşekkür ederim” ile tamamlayın. Evet, el yazısı. Eski moda bir salyangoz postası sizi öne çıkarır. Aynı zamanda takdir edilen profesyonel bir dokunuş. Toplantınızla aynı gün postayla gönderin.

Yüz yüze görüşme zamanı sosyal medyayı da içeriyor. LinkedIn profilinizin profesyonel bir görüntü oluşturduğundan emin olun. Facebook ya da Instagram değil. LinkedIn’i çevrim içi özgeçmişiniz olarak düşünün, bu yüzden güncel tutun. İş görünümlü bir fotoğraf kullanın, sıradan değil. Ardından, profesyonel bağlantılarınızı oluşturmak ve korumak için profilinizi kullanın. Kişilerinizin yaptıkları yayınlara “yorum yaparsanız” göze çarpacaksınız. Her yorum başka bir yüz yüze görüşme için fırsat oluşturabilir.

  1. Başkalarına Yardımcı Olmak İçin Uzmanlığınızı Kullanın

Gençlerde networking başarısı için son ipucu, başkalarına yardım etmenin önemi hakkındadır. Teknolojideki önceki nesillerin çok ötesindesiniz ve onlar sizden öğrenebilirler. Bir yazılım programının ileri düzeyde kullanımı hakkında yeni bir teknoloji veya bildiğiniz bir sayfa hakkında öğrendiğiniz bir şeyi paylaşarak ağ ilişkinizi artırabilirsiniz. Onlara, iş liderlerinin ilgili olduğunu düşündüğünüz konularda makaleler gönderebilirsiniz.

Yeni ağ bağlantınıza teşekkür etmenin ve iletişimde olmanın bir yolu olarak öğrendiklerinizi paylaşın. Bir etkileşim yeterli değil. Onlar için yapabileceğin bir şey olup olmadığını sorarak da “ileriye yatırım yapmayı” unutmayın. Henüz bir cevap olmayabilir, ancak eğer mümkünse iki yönlü bir caddeyle ilgileniyorsunuz. Onlara yardım edecek en son teknoloji ürünü gadget’ın nasıl kullanılacağı hakkında bir fikir edinebilir veya ekiplerinde genç bir profesyonelle yaşadıkları zorlu bir problem hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Her zaman hatırlayın: sizde değerli bilgiler var…

8 Soruda Networking Nedir? >>