Hafızanızı Nasıl Geliştirirsiniz Ve Nasıl Hızlı Öğrenirsiniz?

Hafızanın hızlı bir şekilde nasıl geliştirileceği kolay bir iş değildir.

Hafızanın nasıl geliştirileceği, belli bir yaşa geldiğimizde ortaya çıkan ortak bir sorudur. Dostlar ve aile bize, hatıraların yaşlanınca gidecek ilk şey olduğunu hatırlatır. Doğru, yaşlandıkça, işler her zaman olması gerektiği gibi çalışmaz. Ama belki de buna tamamen yanlış bakıyoruzdur. Belki yaşlandığımızdan değil, hafızamızı öğrenmek ve geliştirmek için kullandığımız yöntemler kötüdür.

İnsanlar her zaman unutur. Şifreleri, market alacaklarını, telefonumuzu, araba anahtarlarını ve daha fazlasını. İnsanlar bu şeyleri unutur ve bunların yaşla ilgisi yoktur. Söylendiği gibi, bunun sıklığını artıran özel sebepler var. Aşağıdaki durumlar, hafızamızı ve öğrenme kapasitemizi daha da engellemektedir:

 • Uyku eksikliği Uyku miktarı ve kalitesi hafıza için önemlidir. Hafızayı korumak ve büyütmek için önerilen ipuçlarının çoğu uyumaktır. Bu yüzden hafızasına zarar vermesi sürpriz değil.
 • Depresyon ve stres Depresyon normalde insanların odağını kaybetmesine ve fazla dikkat etmemesine neden olur. Bu zihinsel durum sonunda insanlara hafızasını kaybettiriyor. Stres, konsantre olma mücadelemizle aynı şekilde bize karşı çalışır.
 • Beslenme yetersizliğiBeynimizin çalışması için bazı besin maddelerine ihtiyacı var. Özellikle, B1 ve B12 hafızamızı etkileyen vitaminlerdir. Bunun olmaması hafıza kaybına neden olur.
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı – Her iki maddenin de aşırı kullanımı, hafıza kaybıyla sonuçlanan beyin hasarına bağlanmıştır. Sigara da aynı kategoriye girer.
 • İlaçlar – Çok sayıda reçetesiz ilaç aslında hafıza kaybına neden olabilir. Beynin potansiyeline ulaşmasını engeller. Antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçlarından uyku haplarına ve ağrı kesici ilaçlara kadar.

Her Şey Üst Üste Geliyor, Ne Yapmalıyım? >>

Belleğin nasıl geliştirileceği ilk önce bu nedenlerden kaçınmak ve aşağıdakileri dikkate almak kadar basit olabilir:

 • İyi ve uygun miktarda uyuduğunuzdan emin olun .
 • Depresyon ve stresi yönetmenin yollarını bulun .
 • Gün için gerekli tüm vitaminleri aldığınızdan emin olun .
 • Çok fazla alkol almaktan veya herhangi bir tütün veya sigara kullanmaktan kaçının.
 • Aldığınız ilaçlara karşı dikkatli olun ve yan etkileri okuyun.

Bunların hepsi harika şeyler, ama her zaman daha fazlasını yapabiliriz. Hafıza kaybının nedenlerinin sayısı yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Peki belleğimiz, hafızamızı nasıl geliştirebiliriz?

Hafızanızı Nasıl Hızlı Geliştirebilirsiniz?

Hafızanın hızlı bir şekilde nasıl geliştirileceği kolay bir iş değildir. Hafıza etrafında dönen araştırmaların çoğunda, eğitim süreci aylar hatta yıllar alabilir. Sonuçta, tüm bu tekniklerin süresi, basit ve gününüzden birkaç dakika alacağı yönündedir. Hafıza geliştirme teknikleri nelermiş? Gelin birlikte bakalım:

Yeni Şeyler Öğrenmek İçin Bilimsel Destekli Öneriler >>

Beyninizi çalıştırın

Bu noktada hayatımızın yayılma süresi boyunca beynimiz milyonlarca sinir yolu geliştirmiştir.

Beynimiz son derece güçlüdür. Bu noktada hayatımızın yayılma süresi boyunca beynimiz milyonlarca sinir yolu geliştirmiştir. Bu yollar bize bilgileri hızlı bir şekilde işleme koyma ve geri çağırma yeteneği verir. Problemleri çözme hızımız, alışılmadık işleri hiç çaba sarf etmeden çözmemiz hep bu yollar sayesindedir. Aşınmış yollar yararlı olsa da – özellikle egzersiz, tımar veya okuma gibi iyi alışkanlıklarla bağlantılı olduklarında – zorlayıcı değillerdir. Öyleyse kendinize bir iyilik yapın ve arada bir kendinize sorun. Ne demişler:

 • “Kullan ya da kaybet.”

Bu kas kuvveti anlamına gelir, ancak aynı şey hafızamız için de söylenebilir. Kullanmazsak, nasıl koruyabiliriz? Beyninize bir egzersiz programını ne kadar fazla verirseniz, gelecekte onu o kadar fazla kullanabileceksiniz.

Tatili Verimli Geçirmek İçin 25 Aktivite >>

Aktif olarak öğrenin

Hafıza geliştirme teknikleri içerisinde sıra aktif olarak öğrenmekte. Belleği geliştirmek için bir başka harika yol da oraya gidip bir veya iki şey öğrenmektir. Ancak sadece daha fazla okuyarak veya ders alarak pasif olarak öğrenmek yerine, beyninizi aktif olarak öğrenirken kullanın. Kendi öğrenme ve hafızanızı desteklemek için bazı pratik adımlar atın:

Konu tanıdık olsa veya daha önce hepsini duymuş olsanız bile. Öğrenme her zaman bir kez duymak ve konuyu terk etmekle ilgili değildir. Fikirler ve kavramlar tekrar etmeye değer. Bir bilgiyi tam olarak işlememiz ve onu hafızada tutmamızın yoğun olarak tam sekiz saniye sürmesi gerekir. Bu yüzden dikkat edin.

Bilgileri bildiklerinizle ilişkilendirin. İnsanlar hikayelerle ya da örneklerle öğrenirler. Bu yüzden bazı insanlar bazen kelimeleri veya maddeleri insanların isimleriyle ilişkilendirir. Bu stratejiler, bilgileri öğrenmemize ve saklamamıza yardımcı olur. Bildiğiniz bilgileri prova edin. Gözden geçirme ve inceleme, bilgilerin korunmasına ve büyümesine yardımcı olur. Temel bilgileri kavradığımızda, bildiklerinizi oradan genişletebilirsiniz.

Vücudunuz üzerinde çalışın

Araştırmalar vücutlarımızı çalıştırmanın da hafıza büyümesini desteklediğini göstermiştir.

Hafıza geliştirme teknikleri ile spor arasında mükemmel bir bağ vardır. Araştırmalar vücudumuzu çalıştırmanın da hafıza büyümesini desteklediğini göstermiştir. Spesifik olarak, egzersiz esnekliğimizi etkiler.  Başka bir deyişle, egzersiz zihinlerimizi değişimlere açabilir. Her zaman dramatik değişiklikler değil, alışkanlıklarımız ve rutinlerimizde de olabilir.

Egzersiz yapmak, aynı zamanda ilk önce yeni alışkanlıkları sağlamlaştırmaya yardımcı olan yeni nöronal bağlantıları da destekleyebilir. Hepsinden iyisi, bu alıştırmalardan faydalanmak için inanılmaz derecede yorucu olmaları gerekmez. Aerobik egzersizler özellikle beyinde iyi çalışır. Diğer örnekler de yürüyüş, koşu, yüzme veya bisiklete binmedir. Genel olarak konuşursak, kalp için iyi olan herhangi bir egzersiz beyin için de iyidir.

Eğitimin Son Derece Önemli Olmasının Nedenleri >>

Yeterince uyumaya özen gösterin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi uyku, insanların uygun uyku tanımları farklı olsa da önemlidir. Bunu bilen bazı insanlar var ama ne sebeple olursa olsun iyi uyuyamıyorlar. Öncelikle, büyük çoğunluğumuzun her gece 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı var. Birkaç saat atlamak, günlük işleyişimizde büyük bir fark yaratacaktır. Bu durumlarda, uykudan önce aşağıdaki teknikleri göz önünde bulundurun:

 • Bir uyku takvimi yapın. Her gece belli bir saatte yatmak ve her sabah aynı saatte kalkmak için kendinizi eğitin. Bu alışkanlık beyninizi belli bir saatte kendinizi yorgun hissetmeniz ve belirli bir zamanda kalkmanız için şartlandıracak.
 • Yatmadan önce bir saat boyunca mavi ışıktan kaçının. İnsanlar tabletlerine, bilgisayarlarına, telefonlarına ve TV’lerine yapıştırılmıştır. Bu, beynimizin melatonin üretimini bastırır – bizi uykulu yapan beyin ilacı.
 • Kahveyi kesin. Bazıları da kafeine karşı oldukça hassastır. Öyle ki sabahları tek bir bardak geceleri uykunuzu etkileyebilir. Eğer uyumakta sorun yaşıyorsanız, miktarı azaltarak ya da bir hafta boyunca içeceğinizi önleyerek kafeinin sorun olup olmadığını görün.

Sosyalleşin ve yeni arkadaşlıklar edinin

Hafızanın nasıl geliştirileceğinin bir başka yolu da arkadaşlarla birlikte olmaktır.

Hafızanın nasıl geliştirileceğinin bir başka yolu da arkadaşlarla birlikte olmaktır. Arkadaş olmanın faydalarını vurgulayan her türlü çalışma vardır; Bunlardan en önemlisi, ruh halinizi iyileştirmek ve stresinizi azaltmak gibi bilişsel faydalardır. Arkadaş edinmeye ve birlikte çok zaman geçirmeye başlayın. Ne de olsa, yaşlandıkça, arkadaş çevremizi daraltıyoruz ve bu da hafızamızı etkiliyor.

Sosyal Becerilerinizi Bu Yöntemlerle Geliştirin >>

Doğru yiyecekleri yiyin

Hafızayı geliştirmek için bir başka yol doğru yiyeceklere sahip olmaktır. Mayo Clinic‘e göre, sağlıklı bir diyet tam tahılların yanı sıra meyve ve sebzelerden oluşuyor. Ayrıca protein istersiniz, fakat yağının düşük olduğundan emin olun. Örnekler balık, fasulye veya derisiz kümes hayvanlarıdır. Protein notunda, yemeye değer balık türlerini belirtmeye değer.

Araştırmalar omega-3’te yüksek balık yemenin beyniniz için iyi olduğunu göstermektedir. Bu yüzden somon, ton balığı, alabalık, uskumru, ringa balığı, sardalye gibi soğuk su balıkları mükemmel seçimlerdir. Ve eğer bir balık hayranı değilseniz, bazı alternatifler ıspanak, brokoli, barbunya fasulyesi, kabak çekirdeği ve diğerlerinin yanı sıra cevizdir.

İçecekler de belirttiğimiz gibi büyük bir rol oynuyor; Alkol hafızanızı doğrudan, kahve dolaylı olarak etkileyebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hafızanı için son derece önemlidir.

Sağlık sorunlarınızı görmezden gelmeyin

Çeşitli sağlık sorunlarının hafızamıza etkisi vardır.

Hafıza geliştirme teknikleri sağlığımızla yakından ilgilidir. Çeşitli sağlık sorunlarının hafızamıza etkisi vardır. Bazı ilaçlar ayrıca belirli bir sağlık problemini tedavi etmek için tasarlanmış olsalar bile kendi hafızamızı etkiler. Herhangi bir sağlık problemiyle uğraşmamız gerektiği açık olsa da, erken işaretler bulabiliriz. Hafızamızı etkileyen özel sağlık sorunları şunlardır:

 • Genel kalp problemleriKardiyovasküler hastalıklar, yüksek kolesterol ve kan basıncını içerir. Bunlar hafif bilişsel bozulma ve hatta demansla ilişkilendirilmiştir.
 • Diyabet – Araştırmalar, bunu yaşayanların bilmeyenlerden daha fazla bilişsel gerileme olduğunu da keşfetti.
 • Hormon dengesizliğiÖstrojenden testosteron ve tiroid dengesizliğine, hormon dengesizliği bir şekilde hafıza kaybına neden olabilir.

Hızlı Öğrenme İçin 7 Önemli Beceri >>

Kaynak: Mayo Clinic