Eike Batista’nın Hikayesinden 4 Önemli Hayat Dersi

Bunun nedeni, şirketini gerçekçi olmayan beklentilere dayayarak inşa etmesidir

Net değerinizin% 99’unu kaybedince ne yaparsınız? Bunu düşünmek zor olabilir, ama Eike Batista’nın başına bu geldi.

Batista, 2012’nin başlarında, 30 milyar dolarlık net değeriyle dünyanın yedinci zengin kişisi olan bir milyarderdi. Sadece bu da değil, aynı zamanda dünyanın en zengin insanı olacağını açıkça söyledi. Bundan 18 ay sonra, şirketlerinin iflası nedeniyle net değerinin% 99’unu kaybetti.

Bu hikayeden nasıl dersler çıkarabiliriz diye düşündük.

Ve sonra çıkardığımız naçizane hayat derslerini sizler için yazıya döktük:

İyimser Olun Ama Gerçekçiliğinizi Kaybetmeyin

Batista neden dibi boyladı? Bunun nedeni, şirketini gerçekçi olmayan beklentilere dayayarak inşa etmesidir. Bir ekonomi köşe yazarı, şirketlerinin umutlarının aşırı kısa zamanlı olmasına dayanarak “kartlar evi” inşa ettiğini söylemiştir.

Aşırı iyimser olmak tehlikelidir. Evet, bir iyimser olmalısınız, ama aynı zamanda gerçekçi olmanız gerektiğini de unutmayın. Gerçek olguların farkında olun. Ayaklarınızı yerde tutun.

Ortalamanızın Altında Yaşayın

Batista’nın hızla düşüşüne neden olan büyük bir neden, şirketlerinin borcunun ölçeğidir (5 milyar dolardan fazla).

Warren Buffett’in 2010 yılı mektubunda Berkshire hissedarlarına yazdığı şey:

Şüphesiz, bazı insanlar borç para kullanımıyla çok zengin oldular. Ancak, bu da çok fakirleşmenin farklı bir yoludur. Zengin insanların amacı kaldıraç kurmaktır. Eğer kaldıracınız çalışırsa, kazancınızı arttırır… Ancak kaldıraç bağımlılık yapar. Zamanında birçok avantajından faydalanan ve kar elde eden çok az insan daha muhafazakar uygulamalara geri dönüyor…
Tarih bize, çok zeki insanlar tarafından kullanıldığında bile, çoğu zaman kaldıraçların sıfır oluşturduğunu söyler.

Borca girmek, kısa vadede istediğinizi size verebilir, ancak uzun vadede büyük bir dezavantaj olduğunu unutmayınız.

Öyleyse ortalamanızın altında yaşayın. Başkalarının önünde iyi görünmek için gelecekte yaşayacağınız zorlukları göze alma arzusunda bulunmayın.

Çalışmanızı Güçlü Bir Temel Üzerine İnşa Edin

Güçlü bir temel oluşturmak zaman alır. Birçok insan bunun için yeterince sabırlı değildir. Ancak güçlü bir temel olmadan hızlı bir şekilde gelişmeye çalışmak felakete davetiye çıkarır. Ne yapıyor olursanız olun, güçlü bir temel üzerinde yavaşça oluşturun. Bu arada başkaları da sizin önünüze geçebilir, ama zor zamanlar geldiğinde, hayatta kalan kişi siz olacaksınız. Evet, güçlü bir temel inşa etmek zaman alır. Ama hayatta kalmak ve hatta zor zamanlarda bile gelişmeniz için size imkan verir.

Alçakgönüllü Kalın

Ne kadar başarılı olursanız olun, bazı şeylerin yanlış gidebileceğini unutmayın. Yukarıdaki dersleri uygulamış olsanız bile bu doğrudur. Yani, başarılarınızla övünmekten ziyade, alçakgönüllü kalınız. Bir doz alçakgönüllülük, hayata karşı doğru bakış açısını korumanıza yardımcı olabilir.