Bir Şeyin Değerini Kim Bilir?

0
Bilginin,insanı  farklı  kılan insanı yücelten  bir tarafı  vardır.

Bilginin,insanı  farklı  kılan insanı yücelten  bir tarafı  vardır. Bildikçe bildiklerini  uyguladıkça  değişir  insan. Değişmeyen her şey ise sönüp gitmeye mahkumdur.

Bilmenin  önemi  üzerine  yazılmış  bir hikâyeyi  sizinle paylaşacağız;

Hikâyemiz genç bir adamın yaşlı  ve bilge kişilerle ilgili  olumsuz  düşüncelerini ustasına  anlatmasıyla başlar. Bunu gören  ustası  ona  bir ders vermek  ister. Genç adamı yanına çağırır  ve parmağındaki yüzüğü  eline  vererek  şöyle  der:

“Şimdi “dedi .”Pazara git ve bu yüzüğü  bir altına  sat.”

Genç adam ustasının  verdiği  yüzüğü  aldı  ve pazara satmaya  gitti fakat kimse yüzüğe  on gümüşten fazla vermiyordu. Sonunda umutsuzca  ustasının  yanına  gitti  ve olanları anlattı. Ustası  yüzüğü uzatan  çırağın elindeki  yüzüğünü almayarak ona  yeni  bir görev  verdi.

“Şimdi kuyumcuya  git ve bu yüzüğün fiyatını  öğren. ”

Genç  adam  bu seferde  kuyumcunun yolunu  tuttu.

Kuyumcu ona ” bu yüzük  için  bin altın  verebilirim “dedi.

Genç  adam kuyumcunun  verdiği  cevap karşısında şaşkınlığını  gizleyemeyerek  heyecanlı  bir şekilde  ustasına olanları  anlatmaya  gitti.

Ustası; genç  adama asla  unutamayacağı  bir ders verdi.

“Dünyadaki her varlığın gerçek  değerini  anlaman için çok çalışıp, okuman  o işin  uzmanı  olman  gerekir. “

Bir işin  amatörü veya uzmanı  olmanın  da yolu  buradan geçiyor. Gerçek  değeri meydana getiren  şey  ise şüphesiz harcanan  zaman ve verilen emektir. Kendi  işinizin  değerini  oluşturacak  olan sizlersiniz. Bu değeri işinize, eğitimimize verdiğimiz  önem  doğrultusunda  oluşturacak  olan sizlersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here