fbpx

Kısa Hikayeler: Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci

Bugünkü kısa hikayeler bölümümüzde, hayallerinden vazgeçmeyen bir öğrencinin hikayesini sizlerle paylaşacağız. Kendi hedeflerinin, hayallerinin peşinden koşan insanların bakış açısı sizlerle olsun.

Hayatımızda sürekli bir şeylerin peşinden koşuyoruz. Kimi hayallerinin peşinden koşar, kimi ise kendisinden beklenenlerin… Kiminin ise hayali bile yok. Hayat nereye götürüyorsa oraya gidiyorlar. Ama Oprah Winfrey’in de dediği gibi, “Çıkabileceğiniz en büyük macera hayal ettiğiniz hayatı yaşamaktır.”

Kısa Hikayeler: Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci

Saniyeler, dakikalar, günler göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Hayat sandığınızdan daha da kısa. Bu kısıtlı zamanda başkalarının hayallerini gerçekleştirmek yerine kendi hayallerinizin peşinden gidin, kendinizi gerçekleştirin. İnsan en çok yapmadıklarından pişman olur. Hata yapmaktan mı korkuyorsunuz? Olsun. Hata yapın. Arada hata yapmak, hiç yapmamış olmaktan ve hayat amacını bulmamış olmaktan daha hafiftir.

Avustralya’da yıllarca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra yazdığı kitabında insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduklarından bahsetmiştir: “Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı. Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı. Keşke sevdiğim işte çalışsaydım ve sevdiğim insanlarla beraber huzurlu bir şekilde yaşasaydım.” …

Kısa Hikayeler: Hangisi Daha Etkili? >>

Hayatınızı sevmediğiniz, nefret ettiğiniz şeyler yaparak harcamayın. Yaşadığınız bazı olumsuzluklar, üzerinizde olan sorumluluklar hayallerinizin peşinden gitmeyi bırakmanıza sebep olabilir. Zorluklarla ya da engellerle karşılaştığınızda Steve Jobs‘un sözünü aklınıza getirin:

“Bu hayatta zamanınız kısıtlı. Bu yüzden onu başkalarının hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi belirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır.”

Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrencinin Hikayesi

Kısa Hikayeler: Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci - Hayal etmek, hayalinizi gerçekleştirmek, hayalinizdeki hayatı yaşamak hayata karşı kazandığınız bir zaferdir.

Hayal etmek, hayalinizi gerçekleştirmek, hayalinizdeki hayatı yaşamak hayata karşı kazandığınız bir zaferdir. Hayallerinizi kimse sizin yerinize gerçekleştirmeyecek ya da sihirli bir değnekle gerçekleşmeyecek. Siz hareketi yönetmelisiniz.

Kısa Hikayeler: Bir Şeyin Değerini Kim Bilir? >>

Bu tutku içinizden gelmeli. Çünkü hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu, onu tutkulu bir biçimde arzulamak ve gerçekleşeceğine inanmaktır. Size iyi gelecek, tutkularınıza hitap edecek şeyler yapmaya zaman ayırın. Size maddi getirisi olmasa bile bunu yapın. Bu konuyla ilgili güzel bir kısa hikaye paylaşmak istiyorum:

Bir kasabada babası çiftlikte uşaklık yapan bir çocuk yaşarmış. Bu çocuğun büyük hayalleri varmış. Bir gün okulda öğretmen “gerçekleşebilecek hayalleriniz” ile ilgili bir kompozisyon ödevi hazırlayın, demiş. Çocuk kompozisyonda hayalini anlatmış. “Yüzlerce atın bulunduğu bir çiftlik sahibi olmak istiyorum. Hatta çiftliğin planını bile çizdim. Okul hayatım devam ederken bu planımı gerçekleştireceğim ve para biriktirip projeme parasal destek arayacağım. Alacağım destek ile çiftliğin altyapısını oluşturup sonra zengin at sahiplerinin atlarını burada ağırlayıp onlardan para kazanacağım.” demiş. Çocuk ödevini öğretmene teslim eder ve sonuçlar açıklanır.

Çocuğa sıfır verir. Çocuk nedenini sorar. Öğretmen ise, bu hayalini gerçekleştirmesinin mümkün olmayacağını, durumlarının iyi olmadığını, kimsenin de bu planı dikkate almayacağını söyler ve yeniden aynı konuda bir kompozisyon yazmasını ister. Çocuk ödevini babasına gösterir: “Baba, ben hayallerimi değiştirmek istemiyorum” der. Babası ise: “Oğlum, hayat senin. Eğer bu hayalin seni mutlu edecekse, kararlı ve güçlü ol. Buna inan ve değişme.“ Ertesi gün çocuk kompozisyonu değiştirmeden öğretmenine verir. Öğretmen: “ Neden değiştirmedin oğlum?” der. Çocuğun cevabı ise şudur: “Öğretmenim siz sıfır vermekten vazgeçmeyin, ben de hayallerimden.”

Kıssadan Hisse

Bu kısa hikaye sonucundan çıkartılacak kıssadan hisse, siz de hayallerinizden vazgeçmeyin. Kendinize güvenin. Bir gün hayallerinize gerçekleştirdiğinizde, hayalinizdeki hayatı yaşadığınızda, geriye dönüp, nereden nereye geldiğinize, neler başardığınıza, nasıl başardığınıza bakıp şaşıracaksınız. Bu süreçte; cesaretinizin kırıldığı, kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz anları hatırlayacaksınız. Sizin gibi hisseden, kendinden şüphe duyan birçok insan var. Siz de bu insanlar için bir umut olabilirsiniz. Bu da hayatınızda yaşayabileceğiniz çok güzel duygulardan biridir.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,942BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,357TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...

Başarılı Ve Mutlu Yönetici Olmanın 17 Sırrı

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz...

Network Marketingde Başkalarını Nasıl Başarıya Ulaştırabilirsiniz?

Network marketingde başarı için başkalarının başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Bu büyük sektörde üstesinden gelmeniz gereken en büyük zorluklardan biri, başkaları için kendileri için istediklerinden...

Kitap İncelemeleri: Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell

Liderlik için gerekli nitelikler nelerdir? En güzel kişisel gelişim kitapları içerisinde olan, Liderlik Nitelikleri kitabında John C. Maxwell, gerekli beceriler üzerinde durmaktadır. Lider olmak...