Gerçek Başarı İçin Okumanız Gereken 8 Temel Hayat Dersi

Gerçek Başarı İçin 8 Temel Hayat Dersi

İnsanların veya kendi hayatınıza baktığınızda, öğreneceğiniz birçok hayat dersi var. Bazıları zor deneyimlerin meyveleridir. Bazıları bilge insanlardan alınan tavsiyeler. Farklı kaynaklardan geldiler ama hepsinin ortak bir yanı var: Hayatınızı geleceğe yönlendirmek için hepsinin faydası var.

Burada hayatınızı önemli ölçüde etkileyecek 8 yaşam dersini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Gerçek başarıya ulaşmak için bunları uygulayın.

Minnettar Ol

Minnettar olmak, belki de mutlu bir yaşam sürmeniz için gereken en önemli tutumdur. Etrafınızdaki durumlar ne kadar kötü olursa olsun, her zaman olumlu yanıt vermeyi seçebilirsiniz. Minnettar olmak, dünyaya pozitif bir mercekle bakmanızı ve hayatınızı güçlendirmenizi sağlar. Basit şeyler için bile minnettar olun.

Kalbinin Sesini Dinle

Kalbinizden geçene kulak vermek gibisi yoktur. İnsanlar size yapacak en doğru şeyi veya sizden ne beklediklerini söyleyebilir, ama sonunda, bu sizin hayatınız. Kendi hayatınızı yaşamıyorsanız onu kim yaşayacak?

Bu yüzden yavaşlayın ve kalbinizi dinleyin. Kariyeriniz hakkında sana ne söylüyor? İlişkileriniz hakkında size ne anlatıyor? Kalbinizi dinleyin ve onu takip etme cesaretini bulun.

Büyük Düşün

Ne kadar ilerlediğiniz, hayalinizin ne kadar büyük olduğuna göre belirlenir. Küçük bir hayale sahip olmak, kendinizi küçük bir kutuya koymak gibidir. Hayatınızı potansiyelinizin altında yaşamayın.

Tabii ki, büyük hayal etmek kolay değildir. Belki geçmişte yaşanan başarısızlıklarınız sizi korkutuyor. Belki de hayalinizi gerçekleştirmek için gerekenlere sahip olduğunu düşünmüyorsunuz. Ancak olumsuzluğunuzun sizi aşağı çekmesine izin vermeyin. Büyük hayaller kurmaya cesaret edin.

”Hayallerinizin peşinden gidin, her şeyin bir fare ile başladığını hiç unutmayın.”   – Walt Disney

En İyinin En Büyük Düşmanı; İyi

Yeterince iyi bir pozisyona ulaştığınızda, rahat olabilir ve en iyisi için savaşmaya devam etmenin artık buna değmeyeceğini düşünebilirsiniz. İşte bu yüzden iyi olan, en iyinin en büyük düşmanıdır: Tam potansiyelinize ulaşmadan önce durmanızı sağlar. En yüksek hayallerinizi takip etmekten sizi alıkoyar. Sahip olduğunuz şey için minnettar olun, ancak önünüzde hala çok şey olduğunu anlayın.

Kendinle Yarış

Yolculuğunuz diğer insanların yolculuklarından farklı. Bunun farkına varmak özgürleştirici çünkü sizi kıskançlıktan kurtarır. Diğer insanların başarılı olduğunu duyduğunuzda, onlarla rekabet etmediğiniz için içtenlikle minnettar olabilirsiniz. Aynı zamanda, sizi, hayatınızı en iyi şekilde yaşamaya zorlar. Niye peki? Çünkü kendinize karşı yarışıyorsunuz.

”Ben diğerlerinden daha iyi dans etmeye çalışmıyorum. Sadece kendimden daha iyi dans etmeye çalışıyorum.”   – Mikhail Baryshnikov

Kontrol Edebileceğin Şeylere Odaklan

Bazen elinizden hiçbir şey gelmeyen kötü deneyimleriniz olabilir. Bu olursa, üzerinde durmayın. Eğer durursanız da çok fazla zihinsel enerji harcarsınız. Devam edip kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Bunu uygulamak sizin birçok stresten kurtulmanızı sağlar.

Bu ilkenin bir uygulaması insanları değiştirmektir. Hangisini değiştirebileceğinizi düşünüyorsunuz: Kendinizi mi diğerlerini mi? Başka insanları değiştiremezsiniz ama kendinizi değiştirebilirsiniz. O yüzden kendinizi değiştirmeye odaklanın.

Başarısızlık Senin Arkadaşın

Başarısızlıkla arkadaşlık kurmak sizi yeni şeyler denemeye cesaretlendirir. Sizi icatların, atılımların ve yeniliklerin peşine düşürür. Başarısızlık genellikle ilerlemenin bedelidir.

”Size başarı için bir formül vermemi ister misiniz? Gerçekten çok basit. Başarısızlık oranınızı ikiye katlayın.”   – Thomas J. Watson

İlişkiler Senin En Büyük Hazinen

Sonunda hayatta neye ulaşmak istiyorsunuz? İlişkileri koparırsanız çok para kazanmanız anlamlı olur mu? Sevgiyi kaybederseniz ünlü olmak anlamlı olur mu? İlişkileriniz en büyük hazinenizdir. Çok geç olmadan anlayın.