fbpx

Birinin Yalan Söyleyip Söylemediğini Nasıl Anlarsınız?

Birinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Alışverişte, sosyal hayatta yada ilişkilerinizde karşınızdaki kişinin yalan konuştuğunu anlayabilirsiniz. Bazı ufak gözlemler ile kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Psikologlar, yalan söyleyen kişinin dört temel bulgu ile anlaşılabileceğini keşfettiler. Bu 4 eylemi gerçekleştiren kişi büyük bir yüzdeyle doğruyu söylememektedir. İnsanlar yalan söylerken daha fazla baskı altındadır. Sadece sosyopatik kişilikte bulunanlar yalanlar üzerinde herhangi bir baskı hissetmezler.

Sosyal Becerilerinizi Geliştirmenin 10 Yolu >>

Yalanı ve yalancıyı anlama

Birinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi psikologlar, yalan konuşan bir insanı hemen fark edebileceğiniz noktalar olduğunu söylemektedir. Peki bu bize ne sağlar? Bu sizin:

  • Sürekli olarak kandırılmanızı önleyebilir. İnsanların ne kadar salladıkları veya ne kadar doğru konuştukları hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olursunuz. Gereksiz yere vaktinizi harcamamış, zaman kazanmış olursunuz. Ayrıca karşınızdaki kişinin, bir konuda ne kadar ciddi olduğunu ölçebilirsiniz.

Bu nedenle burada bahsedeceğimiz dört kısa ve net yöntem ile kendinizi biraz daha sağlama alabilirsiniz.

Hızlı Öğrenme İçin Gerekli Beceriler >>

Yalan söylediğinde sık sık kendinden bahseder.

Kişiler genellikle yalan söylerken, üçüncü şahısları kullanırlar. Bunu yaparken kendini yalanın merkezinden uzaklaştırır ve genellikle arkadaşlarını kullanır. Konu hiçbir zaman kendileri hakkında değildir.

Sürekli olumsuz bir ruh halindedir.

Çünkü bilinçaltında kendini suçlu hisseder. Bu durum ifadelerini ve beden dilini etkiler. Yalanı öfkeli bir şekilde ve olumsuz söyleyebilirler. Yalan konuşan kişinin, eğer bir psikopat değilse, güvensiz bir beden dili vardır. Gözlerini sürekli kaçırırlar. Kendilerini koruma altına almaya çalışırlar.

Olayları basitçe düzenler.

Bir yalan çok karmaşık olmayabilir ve bu genellikle kişinin hızlı bir çözüm bulmasından kaynaklanır. Kurgusal bir yalan çok basit olabilir. Çünkü kişi zaten bilinçaltında olayları kurgulamıştır. Her şeye söyleyecek, öne sürecek bir nedenleri vardır. Anında cevapları hazırdır. Bu kurgular ne kadar basit olsa da ortada hep bir tutarsızlık olacaktır.

Karmaşık cümleler ile açıklanacaktır.

Basitçe düzenlenmiş yalan, karmaşık cümlelerle açıklanacaktır. Kısacası yalan konuşan kişi, sahte kıvrımlı cümleler ve karışık kelimeler seçer. Gereksiz detaylar ve cümleler yalancıyı ortaya çıkarır. Cümleler, kişinin düşüncelerini kıpraştırmaz. Cümleler abartılı olsa bile sizi etkiler.

Psikologlar tarafından anlatılan bu yöntemler size günlük hayatta yardımcı olacaktır. Bu gibi durumlarda, soru sormayı ihmal etmeyin. Soru sormak, sizin de zihninizi açar. Düşünme yönteminizi geliştirir. Karşınızdaki kişinin daha fazla açıklama yapmasını sağlar. Böylece, olaylar arasındaki kurguyu çözmenize fırsat verecek yanıtlar gelecektir.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,949BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,353TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...