Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız?

kişisel gelişim nasıl olur

Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişim için yapılması gerekenler deyince akla ilk kitap okumak, gezmek, film izlemek veya çok dil bilmek gibi noktalar gelmektedir. Ancak kişisel olarak kendinizi geliştirmeniz sadece bu noktalardan ibaret değildir. Çünkü hayat başlangıcı ve bitişi olan bir süreçtir. Bu süreçte de sadece bilmek yetmez, bildiğimizi de uygulamamız gerekir. İşte aslında toplumda kendini geliştirmiş dediğimiz insanlar, bildiklerini hayatlarında uygulayanlardır.

Kişisel olarak gelişiminizin yararları hayatınızın her alanına etki eder. Çevrenizle olan ilişkinizin kalitesi, yaratıcı düşünebilmeniz, yaşamdaki mutluluk ve başarınız, hatta banka hesabınız, yaşam standartlarınız, sağlığınız, kişisel gelişiminizi arttırmak için yaptığınız yaptığınız yatırım ölçüsünden başka bir şey değildir.

Başarı size bilgiyi getirmeyecek; bilgi, onu uygulayabildiğiniz ölçüde hayatınızdaki başarının anahtarı olacaktır. Bu yüzden öncelikle gelişim konusunun ne olduğunu bilmeliyiz. Sonra bize ne gibi yararlar sağlayacağını, en sonda da neler yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz.

Contents

Kişisel Gelişim Nedir?

Şimdi bu makaleyi okuyarak zamanınızı akıllıca harcamak konusunda bir fırsatınız olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Makale bitince kişisel gelişimin ne olduğu ve neden bu kadar önemli olduğu konusundaki ikilemi çözebileceksiniz. Kendini geliştirmek için zaman ayırmayan insanların asla büyümeyeceğini anlamalıyız. Ve eğer bu insanlar büyümezlerse, hep küçük kalacaklardır.

Bir bitkinin büyümesi için suya ihtiyacı vardır, insanlar da kendilerini yetiştirmek için kişisel gelişime ihtiyaç duyarlar. Eğer ilişkiniz gelişmiyorsa, ölüyor demektir. Banka hesabınız büyümüyorsa, ölüyor demektir. Büyümek için öğrenmeniz gerek. Hayatınızda olmak istediğiniz kişiliği nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için ne kadar zaman harcadınız?

Kişisel Gelişimin Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişimin faydaları aslında saymakla bitmez. Yukarıda da değindiğimiz gibi, bitki büyümek için nasıl suya ihtiyaç duyuyorsa, insan da kendini tamamlamak için kendini geliştirmelidir. Hayatınıza bir anlam kattığınız zaman mutluluğunuzun, özgüveninizin ve dolayısıyla motivasyonunuzun hızla arttığını göreceksiniz.

Eğer iyi bir baba veya anne, sıcakkanlı bir arkadaş, olayları doğru yorumlayabilen bir insan, etkili bir kişilik sahibi olmak istiyorsak, kendimize yatırım en doğru seçim olacaktır.

Kişisel Gelişim, Başarınızla Bir Bütündür

Dünyadaki en başarılı insanlar, her zaman kendileri üzerinde çalışmak için zaman harcarlar. Milyonlarca veya milyarlarca dolara sahip olsalar bile, öğrenmeye devam ediyorlar. Mesela ünlü TV spikeri ve yazar Oprah Winfrey ile çalışan Paul C. Brunson, onun kişisel gelişime önemli bir zaman ayırdığını söylemiştir. Oprah Winfrey hala yeni beceriler öğrenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu durumdayken muhtemelen sizin de aynı şeyi düşünmeniz gerekir.

Başarı konusunda kendini kanıtlamış iş koçları, her gün zamanlarının en az 30 dakikasını kişisel gelişime adadıklarını söylemişlerdir. Bazıları çok daha fazla zaman ayırıyor. Hepsi de süper yoğun ve süper başarılı… Ancak tam olarak başarılı olmalarının nedeni bu – çünkü zamanlarını kişisel gelişime adadılar.

İnsan beynini olumlu şeylerle doldurması ve yeni bilgilerle beslemesi gerekmektedir. Her günü yaşanacak bir macera gibi gördükleri için, kendilerini beslemeye devam ediyorlar. Aslında, tüm hayatınız öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek için asla yeterli olmayacak. Bu yüzden zaten her şeyi bildiğinizi asla söyleyemezsiniz.

Soichiro Honda’nın İnanılmaz Başarı Hikayesini Okumak İçin >>

Engellerle Karşılaştığınız Zaman Size Bakış Açısı Verir

Yolunuzda büyük engeller varsa, yaşam denilen köprüden geçmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Yolunuzdaki engellerin büyük duvarlar olduğunu hayal ederseniz. Kişisel gelişim bu içinden çıkılmaz duvarları kırmak için vardır. Önünüzdeki alanı temizlemenin bir yoludur. Böylece hayatınızı daha da kolaylaştırabilirsiniz. Karşınıza çıkan engelleri sevin.

Önünüzde açık bir alan varsa, sadece yaşamın içinden akabilirsiniz ve artık mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Kişisel gelişim sadece yaşamınızdaki problemleri çözmenin bir yolu değildir; bu bir büyüme yoludur. Kendini daha iyi bir hayata sokmanın, kendinizin daha gelişmiş bir versiyonu olmanın…

“Büyümezseniz, ölürsünüz.”

Kendiniz üzerinde çalışmak zorunda olmadığınızı düşünüyorsanız, kesinlikle yanıldığınızı bilmelisiniz. Bu kötü bir şey değildir. Kendiniz üzerinde çalışmanız gerekiyorsa, bu sizin yeterince iyi olmadığınız anlamına mı geliyor? Tam aksine. Sadece dünyadaki en iyi insanlar sürekli kendileri üzerinde çalışmaya devam eder. Başarılı insanların psikolojileri de bu yöndedir, kazanmak üzerine kuruludur. Bu yüzden Kişisel gelişim dünyasına adım atmaya karar verdiğinizde, zirveye doğru yoldasınız demektir!

Motivasyon Konusunda Size Yardım Eder

Motivasyon bir gün içerisinde sizin atacağınız her adımda etkilidir. Yapacağınız bir işte, çalışacağınız bir ders konusunda, iletişiminiz konusunda sizi daha etkili yapacaktır. Kişisel olarak kendinizi geliştirmenizin sonucu bir çok ödülü de beraberinde getirir. Motivasyon sizi zor zamanlarınızda ayakta tutar.

Sizin daha mutlu olmanız, motive olmanız, ilham almanız ve daha da enerjik olmanızı, hayata pozitif bakmanızı sağlar. Hayata pozitif bakmanız da stresinizi azaltır. Kaliteli ilişkileriniz, daha fazla şikayet etmemeniz, artık endişelenmeniz, başkalarına ilham vermeniz gibi bir çok noktada daha da etkili olduğunuzu göreceksiniz.

Her gün yeni şeyler öğrenmeye başladığınızda, her zamankinden daha fazla ilham alırsınız. Daha fazla fikriniz olur ve kendinizi daha iyi anlarsınız. Bu da size motivasyon konusunda yardımcı olur.

Motivasyonunuzu Tavan Yaptıracak Film Listesini Görmek İçin >>

Sizi Değişime Götüren Yoldur

Kişisel gelişim kendinizi, benzersiz kişiliğinizi ve potansiyellerinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı, özlemlerinizi ve yeteneklerinizi daha iyi anlamanın bir yoludur. Sizi değişime götüren bir süreçtir. Hayatınızın her yönünü iyileştirmenin bir yoludur. Bu, birçok farklı olasılıkları gerçekleştirmenin ve düşündüğünüzden daha fazlasını başarmanın bir yoludur.

Ancak bir şart var – hırslı olmalısınız! Eski görüntünüzden yeni görüntünüze geçmek istiyorsanız, değişmelisiniz. Değişim için de hırsınız olmalı. Yeni şeyler öğrenme arzunuz varsa, onları öğrenmenin bir yolunu bulacaksınız! Açık fikirli iseniz, istediğiniz her şeyi öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Kişisel Gelişim Manevi Olarak Sizi Doyurur

Kişisel gelişime yeni başlayan biriyseniz, önce anlamanız gereken birkaç şey vardır. Kendiniz hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, o kadar iyi bir hayat yaratabilirsiniz. Kendinizi anlamak için, hayatınızdaki şeyleri neden yaptığınızı bilmeniz gerekir. Tony Robbins‘e göre hayatı değiştiren şey, tüm insanların 6 temel insan ihtiyacına sahip olmasıdır.

Bunlardan dördü kişilik ihtiyaçları, ikisi manevi ihtiyaçlardır;

 • Kişilik ihtiyaçları arasında kesinlik, çeşitlilik, önemli hissetme, bağlantı ve sevgi ihtiyacı vardır.
 • Çoğu insan bu 4 ihtiyacı karşılayarak yaşamını sürdürür. Ancak son iki ihtiyaç, hayattaki başarınızı belirleyecek olan şeydir.
 • Bu son iki ihtiyaç, ruhsal ihtiyaçlardır – büyüme ve katkıya duyulan ihtiyaçtır.

Büyümenin tek yolunun karakterimizi geliştirmek olduğunu ve kişisel gelişimin, yaşamdaki başarının anahtarı olmasının nedeni olduğunu, anlamalısınız. Manevi ihtiyacımız ve kendimizin ötesine katkıda bulunma yeteneğimizdir.

Tüm insanlar yaşamları boyunca 4 temel insan ihtiyacını olumlu ya da olumsuz bir şekilde yerine getireceklerdir. Ancak bu son iki ihtiyacı karşılayanlar dünyayı değiştirenlerdir. Bu insani ihtiyaçları anladığınızda, ne tür bir insan olmak istediğinize karar verebilirsiniz

Hayatınızda Yararlı Alışkanlıklar Edinmenizi Sağlar

İhtiyaçlarınızı anladığınızda, eylemlerinizi anlayacaksınız ve eylemlerinizi anlarsanız, alışkanlıklarınızı anlayacaksınız. Kişisel gelişimin önemli bir parçası, olumsuz alışkanlıklardan kurtulmaktır.

Günlük hayatınızda yaptığınız şeylerin sizin tüm yaşamınızı şekillendirdiğini bilmeniz gerekmektedir. Bizi biz yapan şey, alışkanlıklarımızdır. Bu kısa bir sürede oluşmaz. Doğuştan bu yana bize öğretilenlerden, kendi gözlemlerimizden edindiğimiz davranışlardır. Ünlü kişisel gelişim uzmanı, yazar ve eğitimci Jim Rohn, çevremizin bizim üzerimizdeki etkisini şöyle açıklamaktadır;

“Bunun bilimsel bir açıklaması yok. Çevrenizde en çok maruz kaldığınız 5 kişinin ortalamasısınız. O beş kişiye göre, eviniz, arabanız, evlenme yaşınız, ortalama çocuk sayınız gibi bir çok sonuç çıkarmak mümkündür. Hareketleri, sizin alışkanlıklarınızı şekillendirecek olan bu 5 kişiyi, doğru seçmekte fayda var.”

Özgüven Kazanmanıza Yardımcı Olur

Özgüven, sizin çevrenizle olan ilişkilerinizde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Kendinizden pay biçin. Özgüveni düşük bir kişi ile ne kadar arkadaşlık kurardınız? Ya da onunla bir ortaklık yapar mıydınız? Bu soruları arttırabilirsiniz.

Özgüven eksikliğine neden olan şeylerin başında da kendimizi yetersiz görmemiz gelir. Tabiki her konuda başarılı olmamız mümkün değildir. Ancak bazı konularda uzman olmamız, kendimizi geliştirmiş olmamız, kendimize olan güvenimize de yansıyacaktır. Özgüveninizi arttırmak için şimdiden çalışmaya başlayın.

İş görüşmesine gittiğiniz zaman, karşınızdaki kişi sizden güven alabilmelidir. Size iş verecek ve belki de yönetici pozisyona geçeceksiniz. Ya da sosyal hayatınızda insanlara bir bakın. En çok kiminle muhabbet ettiklerini, kimlerin fikirlerini dikkate aldıklarını gözlemleyin. Bir partiye ilk çağrılan kişi, bir konuda ilk fikrine danışılacak olan, seçimlerine güvenilecek olan kişi kesinlikle özgüveni yüksek olanlardır.

Kişisel Gelişiminizi Arttırmak İçin Neler Yapmalısınız?

Kişisel gelişim için yaptığınız yatırım, size en çok getiriyi sağlayacak yöntemdir. Sahip olduğunuz tüm soru ve sorunlara cevap verebilir. Bunu nedeni, bir sorununuz olduğunda ve çözümü bulamadığınız zaman zihninizde sıkışıp kalırsınız. Aynı düşünceler sizi, aynı davranışlara ve yine aynı sonuçlara götürecektir. Çıkmaz sokak.

Bu yüzden durumunuza tamamen yeni bir bakış açısı getirmek için kendinizi eğitmelisiniz. Peki süreç nasıl olmalı? Kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız? Nereden başlamak gerekir?Tüm bunları çok önemli 8 başlık altında toparlardık;

 • Kendinizi Tanımak İçin Zaman Ayırın

Başlamadan önce kendinizi tanımak için zaman ayırın. Kişisel gelişimde yeniyseniz ve kişiliğinizi ve karakterinizi geliştirmeye başlamak istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Kendinizi tanırsanız, neye ihtiyacınız olduğunu veya neyi sevip sevmeyeceğinizi de bilirsiniz. Nereden başlayacağınızı seçmek zor olabilir, çünkü çok fazla seçeneğiniz var. Genellikle çok fazla seçeneğiniz olduğunda, hiçbirini seçmezsiniz.

Aile İçi İletişim Nedir? Önemi Nedir?

 • Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunur demiş atalarımız. Ne kadar güzel planlarınız olursa olsun, sağlığınız olmadığı sürece hiçbirine ulaşamayabilirsiniz. Sabah yatağınızdan kalktıktan sonra artık yarış başlar. Çalışmalarınız için, verimli bir gün geçirmek için beslenmenize, uykunuza, içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Bedenimize ne kadar iyi bakarsak, o da bize o ölçüde hizmet edecektir.

 • Başarmak İçin Kendinize Bir Vizyon Belirleyin

Hayatınızın bu evresine kadar bir vizyon edinmemiş olabilirsiniz. Hiç önemli değil. Hemen neyi başarmak istediğinizi bulun. Neyi başarmış olsanız, kendinizi manevi açıdan doymuş hissederdiniz? Bu sene neleri başarmak istiyorsunuz? Başarmak istediklerinizi, olmak istediğiniz yeri gibi her şeyi kağıda döküp plan yapabilirsiniz. Kendinize bir vizyon ajandası hazırlayın. Her şeyi açık bir şekilde belirleyin. Bir söz vardır;

” Nereye gideceğini bilmeyen gemiye, hangi rüzgar yardım eder?” 

 • Günlük Alışkanlıklar Edinin

Her gün kim olduğunuzu size hatırlatacak, verimliliğinizi arttıracak alışkanlıklar olsun bunlar. Çünkü alışkanlıklar tüm hayatımıza şekil verir. Sabah erken kalkarak meditasyon yapabilirsiniz. Günün belli bir saatini spor yapmaya, plan yapmaya veya okumaya ayırabilirsiniz. Bunun iyi ya da kötü olmasına biz izin vereceğiz. Kişisel olarak sizi geliştirecek bir alanda çalışmalar yapmayı da alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu da sizi konunuzda uzman yapacaktır.

 • Kendinize Bir Yapılacaklar Listesi Edinin 

Bir vizyon geliştirdiğinizi varsayalım. Bunu aklınızda tutamazsınız. Hedeflerinizi belirledikten sonra, yıllık, aylık, haftalık ve günlük yapacaklarınızı belirlemek sizi daha da motive edecektir.Başardığınız her görev için tik atmak sizi hareket etmeniz konusunda daha da şevklendirecektir. Yapılacaklar listesi için gerek ajanda veya dijital ortamda uygulamalar kullanabilirsiniz.

 • Film İzlemeyi İhmal Etmeyin

Kişisel gelişim sürecinde sizi motive etmesi ve bakış açınızı değiştirmesi konusunda filmler izleyebilirsiniz. Bir konuyu okuyarak değil, belki de kurgusunu izlerken anlayacaksınız. İnsanları etkilemek konusunda filmler çok önemli bir yere sahiptir. Kişisel gelişim konusunda bakış açınızı değiştirecek filmler listemize göz atmayı unutmayın.

 • Kendinizi Pozitif İnsanlar İle Çevirin

Pozitif düşünen insanlar çevrelerini de pozitif olarak etkilerler. Gün içerisinde hedeflerinizi tamamlamak için bir bardak enerjiniz olacak. Bu enerjinizi doğru yerde kullanmalısınız. Aynı zamanda sizin enerjinizi sömürecek, çevrenizde her zaman negatif dolaşan insanlar da vardır. Lütfen bu insanlardan uzak durmaya çalışın.

Planlarınızı onlara anlatmayın. Çünkü size, bir işi nasıl yapamayacağınız konusunda her fikri vermeye hazırdır. Bu durum sizi daha da negatif hale getirir ve strese sokar. Stres yaparsanız işleriniz daha da kötüye gidebilir. Pozitife maruz kalmak, pozitif davranışlara; pozitif davranışlar da pozitif sonuçlara götürür. Bu bir döngüdür. Sakın tersine döndürmeyin.

Pozitiflik Seviyenizi Kontrol Etmek İçin >>

 • Sizi Yönlendirecek Bir Mentor Bulun

Kendinizi gerçekleştirmek istediğiniz kulvarlarda mutlaka daha önce başarılı olmuş birileri vardır. Bu insanları bulun ve size mentor olmaları için teklifte bulunun. Ücretli veya ücretsiz size yardım edeceklerdir. Akıl akıldan üstündür. Tekerleği  tekrardan icat etmenize, tecrübeyi tekrar tecrübe etmenize gerek yok.

 • “Keşke” Demekten Vazgeçin

Bazı insanlar geçmişte yaşamış oldukları olumsuzlukların etkisini yıllarca çekerler. Sürekli olarak keşkelerini dillendirirler. Sürekli nasıl başarısız olduklarını anlatırlar. Negatif düşünceler sizi negatif eder. Başarılı insanların hayat hikayelerine baktığımız zaman, normal insanlardan daha fazla başarısızlık yaşamış olduklarını görürüz. Bu nasıl oluyor? Çünkü onlar başarısızlıklarını bir adım olarak görüyorlar. Keşke demekten vazgeçin.

 • Eksiklerinizden Kaçmayın, Onları Kabullenin

Eksiklerinizden kaçmak sizi daha da güçsüz yapacaktır. Hayatta hiç kimse mükemmel değildir. Hiç kimse harika bir şekilde doğmamıştır. Hangi konularda eksiğiniz olduğunu bulun. Onu değiştirmek ve geliştirmek konusunda çalışmalarınıza başlayın. Sonuçta eksiklerinizi fırsata çevirmek sizin elinizde.

 • Etrafınıza Karşı Sabırlı Olun

Nazik olmak, bir güçsüzlük değildir. Sizi güçsüz göstermez. Etrafınızda olan bitene karşı soğukkanlılık beraberinde sabrı da getirir. Olayları daha objektif olarak gözlemleyebilirsiniz. Kişisel olarak geliştirmek istediğiniz konulardan birinin, olayları hemen, doğru biçimde yorumlayabilme yeteneği olduğunu düşünürsek, sabrınızı geliştirmeyi denemelisiniz. Sabırlı olun, zamanla değişeceksiniz.

 • Kendinize Yeni Hobiler Bulun

Özellikle çağdaş toplumlara baktığınız zaman neredeyse herkesin bir hobisi olduğunu görebilirsiniz. Günlük hayatın koşturmacası arasında insanların kaçmak istedikleri yerlerdir buralar. Kafanızı dağıtmak için, kendinizi rahatlatmak, sorunlardan biraz uzaklaşmak için kendinize bir hobi edinin. Bu verimliliğinizi de inanılmaz ölçüde arttıracaktır.

 • Her Gün Kitap Okumak İçin Vakit Ayırın

Kişisel gelişim için kitap okumanın etkisi gözardı edilemez. Başarılı insanların hayat hikayelerine baktığımız zaman, bitmek bilmeyen bir öğrenme arzusuna sahip olduklarını hemen farkedeceksiniz. Bir konu hakkında günlük 30 sayfa kitap okumanız,yılda 10.000 sayfadan fazla kitap okumak demektir. Araştırmak, hobi edinmek veya uzman olmak istediğiniz konuyu derinlemesine irdeleyebilirsiniz.

Kitap Listelerimize Göz Atmak İçin >>

 • Korkularınızın Üzerine Gidin

Kişisel gelişim sürecinde üzerinde çalışmanız gereken en önemli şey de korkularınızı nasıl yeneceğinizi öğrenmektir. Çünkü başarıya giden yol korkularınızı yenmeyi gerektirir. En büyük insan korkularından biri de, toplum içerisinde konuşma korkusudur. Bir çok korkudan daha büyüktür. Kamuya açık yerlerde konuşmaktan korkan biriyseniz, halka açık etkinlikler sırasında daha fazla konuşmalısınız, böylece bu korkudan nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Tarihte yer edinmiş bir çok ünlü konuşmacının hayat hikayelerini okuduğunuz zaman, bunu açıkça görebilirsiniz. Bu korkuyla yüzleşmişlerdir. Korkularının üzerine gitmişlerdir.Konfor bölgelerimizden çıkmak için bir etkinlikte sahnede 1 dakika şarkı söylemek zorunda bırakın kendinizi.

Eğer halka açık şarkı söylemişseniz, halkın konuşması artık çok korkutucu görünmeyecektir. Bu korku ile baş etmenin tek yolu, gidip yapmak. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi olursunuz.

Kişisel Gelişiminiz İçin İzlemeniz Gereken Filmler >>