İnsanlar dışarı çıkmayı ve yeni insanlarla tanışmayı ya da daha rahat bir ortamda iş arkadaşlarıyla takılmayı severler.

Sosyalleşmek nedir? Çevrenizle sosyal ilişkilerinizi nasıl geliştirirsiniz? Arkadaş edinmek, stres atmak, zihni rahatlatmak gibi konularda sosyal bir insan olmak son derece önemlidir. Toplum içerisinde kabul görmek, insanların fikirlerinizi önemsemesi için sizi tanımaları gereklidir. Peki sosyalleşmek için neler yapabiliriz?

Yılın hangi ayında olursa olsun, katılacak parti ve diğer sosyal etkinliklerin bolluğu vardır. Ailenizden arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza kadar sosyalleşebileceğiniz insan sıkıntısı yoktur. Sadece insanlarla tanışmak ve ilginç bir şey paylaşmak için birçok fırsat var. İnsanlar dışarı çıkmayı ve yeni insanlarla tanışmayı ya da daha rahat bir ortamda iş arkadaşlarıyla takılmayı severler.

Sosyalleşmek İçin 7 İpucu

Diğerleri için büyük bir kalabalığın içinde olma düşüncesi çok zor olabilir. İçine kapanık veya sosyal olarak garip olsanız da sosyalleşmek zorunda kalmak size çok fazla stres ve keder verebilir. Sosyal becerileriniz nedeniyle bu olayları hayal ettiğinizi fark ederseniz, nasıl daha iyi sosyalleşebileceğinize dair bazı ipuçları ve öneriler almak için okumaya devam edin.

  1. Partiye Zamanında Ulaşın

Modaya uygun bir toplantıya geç gelebileceğinizi söyleyen bir kural var.

Modaya uygun bir toplantıya geç gelebileceğinizi söyleyen bir kural var. Ama zamanında olmanın da yanlış bir yanı yok. Bu, gruplar oluşturmadan önce insanlarla konuşmaya başlama şansı verecektir. Bu gerçekleştiğinde, kendinizi bir sohbete eklemek zor olabilir. Zamanında oraya gitmeniz, sizden sonra ortaya çıkan herkesi selamlama ve konuşmaya katılma şansı verecektir.

Renklerin Anlamları İle Psikolojinizi Kontrol Altında Tutun >>

  1. Küçük Konuşmaya Katılın

Anlıyoruz, küçük konuşma sıkıcı ve üstesinden gelmek zor olabilir. Hava durumu veya işiniz hakkında söyleyebileceğiniz çok fazla şey var (çok kişisel olmadan), ancak küçük konuşma bir amaca hizmet eder. Birbirini tanımayan insanların birbirlerine ısınma yeteneği sağlar. Kişinin tutkularını ve onları en mutlu kılan şeyleri bilmekle ilgilendiğiniz halde, bu konularla baş edemezsiniz.

Küçük konuşma sıkıcı ve üstesinden gelmek zor olabilir. Birçok insan hayatlarıyla ilgili bu samimi ayrıntıları tanıştıkları biriyle paylaşmak istemiyor. İlginç bilgilere ulaşmadan önce sıkıcı detayları gözden geçirmelisiniz. Konuşmayı başlatmanız bile gerekebilir. Birçok insan diğer kişinin konuşmaya başlamasını bekleyecektir.

Eğer konuşmaya başlamazsanız, bu ikiniz birbirinizin garip ve sessizce ayakta durmasına yol açabilir. Nefret edebileceğiniz kadar, konuşmanın ilerlemesini sağlamak için hava durumu hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin.

  1. Diğer Kişinin Ne Dediğini Dinleyin

Başka bir kişiyi konuşmaya dahil ederken, gerçekten  söylediklerini dinleyin.

Başka bir kişiyi konuşmaya dahil ederken, gerçekten  söylediklerini dinleyin. Küçük konuşmayı geçtikten ve diğer kişi hakkında ilginç bilgilere girdikten sonra, muhtemelen kendileri hakkında konuşmaktan hoşlandıklarını göreceksiniz. Söylediklerine ilgi gösterin.

Çoğu kişi, diğer kişi konuşmayı bıraktığında ne söyleyeceklerine odaklanır. Bu yüzden söylenenleri duymazlar. Bunları konuşurken sözlerini kesmemek de iyi bir fikirdir. Sadece bu kaba değil, aynı zamanda söylemek zorunda oldukları şeyin önemli olmadığını bilmelerini sağlar.

Algı Nedir? Algı Yönetimi Nedir? >>

  1. Duvarlara Sarılmamaya Veya Telefonunuza Bakmamaya Çalışın

Tanımadığınız bir odada olmak rahatsız edici olabilir. Karşı durmak için karanlık bir köşe veya duvar bulmak cazip olabilir. Ancak, bu sosyalleşmenin en iyi yolu değildir. Hareketin olduğu yerde olmalısın. Oyüzden dışarı çık ve odanın içinde dolaş. Mümkün olduğu kadar çok kişiyle konuşun.

Duvarlara sarılmamanın yanı sıra, telefonunuzdan uzak durmak da iyi bir fikirdir. Bir metne cevap vermeniz veya bebek bakıcısından aramanız gerekmedikçe, telefonunuzu cebinizde veya çantanızda tutun. Hiçbir şey, bir kişi veya etkinlikle tüm zaman boyunca telefonunuzda olmaktan daha az meşgul olduğunuzu söylemez.

  1. Rahat Giyinin

Her zaman nasıl göründüğünden endişe ediyorsanız, diğer insanlara odaklanamazsınız.

Bu, bir partide sosyalleşme söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken tuhaf bir şey gibi görünebilir. Ancak nasıl hissettiğiniz ve kendinize olan güveninizde büyük bir rol oynayacaktır. Her zaman nasıl göründüğünden endişe ediyorsanız, diğer insanlara odaklanamazsınız. Ayakkabılarınız rahatsız edici ve yürümek zorsa, ayaklarınızın incinmemesi için bir sandalyeye oturmaya karar verebilirsiniz. İnsanlarla etkileşime geçmek için odanın içinde dolaşamazsanız, sosyal olma şansınız olmaz.

Etkinliğin formalitesine uygun kıyafetler giyin. Aynı zamanda konforu da dikkate alın. Gardırop seçiminizde ne kadar emin ve rahat hissederseniz, başkalarını konuşmaya dahil etme olasılığınız o kadar artar.

Zor Zamanlarda Olumlu Tutumunuzu Nasıl Korursunuz? >>

  1. Beden Dilinizi İzleyin

Vücudunuzla ne yaptığınız gibi sözsüz ipuçları diğer insanlara onlarla sohbet etme konusunda nasıl hissettiğinizi gösterebilir. Kollarınızı göğsünüze katlamak, diğer kişinin ikiniz arasında bir bariyere ihtiyacınız olduğunu bildirmek için kendinizi kapatmanın bir yoludur. Konuşurken odayı taramak, tam olarak meşgul olmadığınız veya konuşmanın keyfini çıkarmadığınız başka bir göstergedir. Bu, insanların etrafınızda daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

Sosyal olmak ve sohbete katılmak istiyorsanız, gönderdiğiniz sözsüz sinyallerin farkında olun. Beden diliniz sinyaller gönderir. Kollarınızı göğsünüzde katlamaktan kaçınmak için, ellerinizi ceplerinize koymayı, arkadan katlamayı veya bir içecek tutarak meşgul etmeyi düşünün. Ayrıca göz teması yaptığınızdan emin olmak istersiniz, böylece diğer kişi onlarla ilgilendiğinizi ve ne söylemek zorunda olduklarını bilir – arada bir yanıp sönmeye dikkat edin. Diğer kişinin ilgilendiğinizi bilmesi için göz teması yaptığınızdan emin olun.

  1. Varsayımda Bulunmayı Bırakın

Başka bir kişiyle konuşurken, onlar, yaşamları veya ne söyleyecekleri hakkında varsayımda bulunmayın. Bu, konuşmayı inanılmaz derecede garip ve rahatsız edici hale getirebilir. Karşılamadan başlayıp konuşma bitene kadar devam edin, açık fikirli olun. Kişinin söylediği herhangi bir şeyden emin değilseniz, sorun. Bu, yanlış anlama ve yanlış yargılama olasılığını azaltacaktır.

Sosyal olmak zor olmamalı, ama göz korkutucu olabilir. Her şeyden önce, kendinizi, partiyi ve diğerlerini eğlenmenin bir yolunu bulmak, durumu daha az stresli hale getirecek ve çok eğlenmenize izin verecektir.