Zaman satın alınması, geri getirilmesi, tekrar edilmesi imkansız olan tek gerçektir.

Bireysel Zaman Planlama Teknikleri

Zaman satın alınması, geri getirilmesi, tekrar edilmesi imkansız olan tek gerçektir. Daha verimli olmak, hedeflere zamanında ulaşmak, kariyer gelişimine katkıda bulunmak gibi etmenlerden dolayı zaman planlamasına ihtiyaç duyulur. Bireysel zaman planlama teknikleri ise zamanı mümkün olduğunca etkili kullanma becerileri bütünüdür. Bu teknikleri sıralayacak olursak:

1) Günlük çıkarın:

Günlük hayatta zamanı nasıl kullandığınıza dair günlük çıkartın. Detaylı bir şekilde gününüzü ele almak zaman kaybına neden olan etmenleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede sizi yavaşlatan sebepleri keşfedip, ortadan kaldırmak için çözüm arayabilirsiniz.

2) Önceliklerinizi listeleyin:

Bu hayatta önceliklerin neler karar verin, gerekirse kağıda not alın. Önceliklerinizi sıraya koymanız işlerinizi kolaylaştırıp, planlı ilerlemenizi sağlar.

3) Masanızı düzenleyin:

Kullandığınız masanın düzenli olması sizlerin işinize daha kolay motive olmanızı sağlar. Düzenli bir masada aradığınızı bulmanız kolaylaşır ve strese girme olasılığınız azalır. Kafa karışıklığı oluşturan genelde dağınık masalardır.

4) Hayır demeyi bilin:

Sizlerin zamanından çalıp, kendi işlerini ilerleten insanlar her zaman vardır. Böyle insanların önüne set çekmeyi öğrenin. Ya da kendi işlerinizin önceliği için diğer insanları bekletebilmeyi prensip haline getirin.

5) Ertelemeyi bırakın:

Sevmediğiniz ve yapmanız gereken işler varsa hemen bitirin, ertelemeyin. Bu günümüzün önde gelen sorunlarından. Ertelediğimiz her iş daha büyük yük olarak geri dönüyor, yapılma ihtimali düşüyor. Bu yüzden elinizin gitmediği işleri ilk bitirip, aradan çıkartın.

6) Mükemmelliyetçi olmayın:

Elbette ki idealist olmak bize güç ve yön verir. Fakat bunu mükemmel olmaya çalışmakla karıştırmak sizleri daha da yavaşlatır, kendinizi yıpratıp var olan potansiyelinizi kaybetmenize sebep olur.

7) En çirkin kurbağayı en başta yemeye bakın:

Yorucu ve zor işler için sabah saatleri ideal. Böyle işleri günün farklı saatlerinde yapmak yorulmanın ve yoğunluğun artma ihtimali ile birlikte sizleri zorlayacaktır ve tamamlamanız daha güç hale gelecektir. Enerji ve motivasyonunuz yerindeyken zorlu süreci atlatmak en doğrusu.

8) Konsantre olun:

Yaptığınız işin içinde kaybolmayın. Her ne yapıyorsanız bunun bilincinde olarak ilerleyin. Tüm dikkatinizi vererek, verimli çalışmak hem sizleri yormayacak hem de zamanınızı tasarruflu kullanmanızı sağlayacaktır.

9) Dengeyi koruyun:

Kendinize, ailenize, sevdiklerinize zaman ayırırken cimri olmayın. İnsanları motive eden, yorulmuşken ayakta tutan hislerden biri de size iyi gelen insanlarla birlikte olmaktır. Yarın gene güçlü şekilde işinize devam edebilmeniz için öncelikle kendinizi dinç tutmanız gerekir. Kendinizi dinlendirin.

10) Hangi iş daha acil:

İşlerinizin aciliyet derecesini belirleyin. Böylece hangi işi ne zaman ve ne kadar sürede yapacağınızı bilerek zamanınızı ayarlayabilirsiniz.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

yorum


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın