fbpx

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız için hayati derecede önem arz eder.

Peki çocuklara tasarruf yapmayı nasıl öğretebilirsiniz? Özellikle günümüzde insanların alışveriş yapmasına neden olacak milyonlarca araç bulunmaktadır. Bu araçlar, dikkat edilmezse sizi finansal açıdan zor duruma sokabilir. Kötü bir para yönetimine sahip olmanıza neden olur. Bu durumdan kurtulmak için erken yaşlarda tasarruf yapmayı öğrenmek önemlidir. Peki nasıl?

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretiriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları hakkında onlarca makale bulabilirsiniz. Ancak bazılarını uygulayabilirsiniz. En doğru yöntemleri seçmeniz gerekir. Çocukları tasarrufa teşvik ederken, her hafta harçlıklarından ayıracakları tasarruf miktarına mantıklı şekilde karar vermelerine yardım edilmelidir. Harçlıklarının en az %10’u tasarrufa ayrılmalıdır.

Tasarrufa para ayırmayı kolaylaştırmak için de harçlık elverdiğince bozuk para şeklinde verilmelidir. Örneğin harçlık 1 adet 5 TL yerine 5 adet 1 TL şeklinde ödenmelidir. 4 veya 5 yaşlarındaki oldukça küçük bir çocuğun belirli bir oyuncağı istediği hayal edilebilir. Ebeveynin hiçbir şey söylememektense “Biz bunun için para biriktireceğiz” yanıtını vermesi daha doğru olur.

Doğrudan Tasarruf Yapılamıyorsa Ne Yapmalısınız?

Doğrudan tasarruf yapılamıyorsa, harcamaların bir kısmı azaltılabilir ve bir kavanozun içinde biriktirilebilir.Doğrudan tasarruf yapılamıyorsa, harcamaların bir kısmı azaltılabilir ve bir kavanozun içinde biriktirilebilir. Biriktirilen miktarın görülebilir olması için kavanoz şeffaf olmalıdır. Süreci hızlandırmak için kavanozdaki miktara istendiği kadar ekleme yapılabilir. Yeterli miktara ulaşıldığında, çocuğun kavanozdaki parayı alıp doğrudan mağazaya gidip oyuncağı satın almasına izin verilmelidir.

Bu davranış, para tasarrufunun önemini çocukların erken yaşta öğrenmelerine yardımcı olacak belirli bir derstir. Çünkü bu yolla çocuk tasarruf deneyimine sahip olur ve söz konusu oyuncak onun için bir ödül haline gelir. Böylece çocuğun, tüm tasarrufların aslında ertelenmiş harcamalar olduğunun farkına varması sağlanır.

Ayrıca onlar bir şeyler tasarruf etmekle; sabretmeyi, disiplini ve yaşamları boyunca ümit edilen para yönetimi becerilerini öğrenirler. Burada önemli olan biriktirilen paranın miktarı değil, para biriktirme alışkanlığını kazanmaktır. Unutulmamalıdır ki bir tasarruf planı, çocuk ilk harçlık almaya başladığında önceleri kolay olmayacaktır. Fakat uygulandıkça çocuk tarafından anlaşılır hale gelecektir.

Okul Öncesi Yaşlarda Tasarruf Öğrenimi

arasında bir diğer başlık da okul öncesi dönemdir. Okul öncesi yaşlardaki bir çocuğun tasarruf yapmaya başlaması ve biriktirdiği miktarı harcaması arasındaki zaman sadece birkaç gün iken, çocuğun yaşı büyüdükçe daha pahalı şeyler istediği için tasarruf süresi uzatılabilir.

Ebeveynler, çocukları büyüdükçe tasarrufun ve gelecek için plan yapmanın önemini açıklayarak ve bu konuda konuşarak onları geciktirilen memnuniyetin önemine özendirmelidirler. Örneğin, ebeveynler çocukları için bir tasarruf hesabı açabilirler veya güvenlik, faiz oranları ve borç ödemeleri gibi kavramları tartışarak ergenlik çağındaki çocuklarının basit finansal konuları aktif olarak kavramalarını sağlayabilirler.

Bu yolla istenen her şeyin anında elde edilemeyeceğinin farkına varmaları da mümkün olur. Ancak ebeveynler çocuklarına tasarrufun gerekliliğini aşılamaya çalışırken kendi tasarruf ettikleri, harcadıkları veya yardım organizasyonlarına bağışladıkları paranın miktarına ilişkin güçlü kişisel değerlere sahip olmalıdırlar. Çocuklarına “Söylediğimi yap, yaptığımı yapma”yı öğretmemeli, ifade ettikleri şekilde yaşamalıdırlar. Aksi takdirde çocuklarının gözünde güvenilirliklerini yitirirler.

Genç Yaşlarda Geleceğiniz İçin Yapacağınız 10 Yatırım >>

Genç Yaştaki Eğitim, Tasarruf Alışkanlığı Sağlar

Çocukların harçlıklarının bir kısmını tasarruf etmeleri, gelecekteki tasarruf ve yatırım alışkanlıklarına da zemin hazırlar. Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları aslında erken yaşta verilen finans eğitiminden geçmektedir. Son yıllarda eğitim maliyetinin hızla artması ebeveynleri, çocuklarının üniversite eğitimi için erken tasarruf yapmaya başlamaya özendirmektedir. Bu, çocukların gelecek için tasarruf yapmanın değerini öğrenmelerini ve yüksek fiyatlı amaçlarını gerçekleştirmeleri için fedakârlık yapmaları gerektiğini anlamalarını sağlar.

Birçok banka, az miktarda paraları olan genç insanlar için serbest tasarruf hesabı teklif eder. Bir banka hesabı, artan faizin gücünü çocuklara göstermenin mükemmel bir yoludur. Artırma, faiz üzerine faiz ödemekle işler. Çok gibi görünmeyebilir, fakat bir yatırım, yıllık %8 faizle yaklaşık 9 yılda %100 artacaktır. Bu yolla ergenlik çağındaki çocuk, paranın gidişatını takip edebilir ve posta yoluyla hesap bildirisi alma deneyiminden hoşlanabilir. Çocuklara tasarruf öğretmeni yolları aslında belirli sayıda değildir. Sizler de çocuklarınız için en iyi öğrenim biçimini edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,567BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,005TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobiler genellikle rahat yaşam süren insanlar için gerekli aktiviteler olarak düşünülür. Ancak hobilerin faydaları saymakla bitmez. Hatta dolu, meşgul, stresli yaşamları olan insanların bile...

Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir?

Erken uyanmanın faydaları nelerdir? Güne enerjik bir başlangıç yapmanın, işinizde performansınıza, üretkenliğinize ve verimliliğinize ne gibi katkıları vardır? İnsanlar genelde erken uyanmayı sevmediklerini belirtirler....

İşlerinde Son Derece Başarılı Olanların 10 Alışkanlığı

Başarı kucağınıza düşmez. Çoğu zaman, elde ettiğiniz her şeyin kazanılması ve üzerinde çalışılması gerekir. Başarınızı kazanmak, kendinizi sıkı çalışmaya, büyük bir tutuma ve bağlılığa...

Çocuklarda İyi Okuma Alışkanlıkları Nasıl Geliştirilir?

Okuma, çocukların başarılı olmak için öğrenmeleri gereken en temel becerilerden biridir. İyi okuma alışkanlığı, sadece akademik açıdan öğrencilere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam...

İşinizde Takım Çalışmasını Geliştirmenin Kanıtlanmış Yolları

İşinizde takım çalışması yapmak, ekibinizin verimliliğini ve nihayetinde kârınızı doğrudan etkiler. Ekip üyeleriniz birbirleriyle işbirliği yapmazsa, hedeflerinize ulaşmak için mücadele edeceksiniz. Diğer taraftan, işbirlikçi...

Doğrudan Satışta Ekibiniz Neden Çalışmaz?

Doğrudan satışta ekibiniz neden çalışmaz? Acaba işinizde bir düşüş mü yaşıyorsunuz? Ürünlerle, müşterilerle, piyasa veya başka bir şeyle mi ilgili olduğunu düşünüyorsunuz? Doğrudan satışa...