fbpx

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız için hayati derecede önem arz eder.

Peki çocuklara tasarruf yapmayı nasıl öğretebilirsiniz? Özellikle günümüzde insanların alışveriş yapmasına neden olacak milyonlarca araç bulunmaktadır. Bu araçlar, dikkat edilmezse sizi finansal açıdan zor duruma sokabilir. Kötü bir para yönetimine sahip olmanıza neden olur. Bu durumdan kurtulmak için erken yaşlarda tasarruf yapmayı öğrenmek önemlidir. Peki nasıl?

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretiriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları hakkında onlarca makale bulabilirsiniz. Ancak bazılarını uygulayabilirsiniz. En doğru yöntemleri seçmeniz gerekir. Çocukları tasarrufa teşvik ederken, her hafta harçlıklarından ayıracakları tasarruf miktarına mantıklı şekilde karar vermelerine yardım edilmelidir. Harçlıklarının en az %10’u tasarrufa ayrılmalıdır.

Tasarrufa para ayırmayı kolaylaştırmak için de harçlık elverdiğince bozuk para şeklinde verilmelidir. Örneğin harçlık 1 adet 5 TL yerine 5 adet 1 TL şeklinde ödenmelidir. 4 veya 5 yaşlarındaki oldukça küçük bir çocuğun belirli bir oyuncağı istediği hayal edilebilir. Ebeveynin hiçbir şey söylememektense “Biz bunun için para biriktireceğiz” yanıtını vermesi daha doğru olur.

Doğrudan Tasarruf Yapılamıyorsa Ne Yapmalısınız?

Doğrudan tasarruf yapılamıyorsa, harcamaların bir kısmı azaltılabilir ve bir kavanozun içinde biriktirilebilir.Doğrudan tasarruf yapılamıyorsa, harcamaların bir kısmı azaltılabilir ve bir kavanozun içinde biriktirilebilir. Biriktirilen miktarın görülebilir olması için kavanoz şeffaf olmalıdır. Süreci hızlandırmak için kavanozdaki miktara istendiği kadar ekleme yapılabilir. Yeterli miktara ulaşıldığında, çocuğun kavanozdaki parayı alıp doğrudan mağazaya gidip oyuncağı satın almasına izin verilmelidir.

Bu davranış, para tasarrufunun önemini çocukların erken yaşta öğrenmelerine yardımcı olacak belirli bir derstir. Çünkü bu yolla çocuk tasarruf deneyimine sahip olur ve söz konusu oyuncak onun için bir ödül haline gelir. Böylece çocuğun, tüm tasarrufların aslında ertelenmiş harcamalar olduğunun farkına varması sağlanır.

Ayrıca onlar bir şeyler tasarruf etmekle; sabretmeyi, disiplini ve yaşamları boyunca ümit edilen para yönetimi becerilerini öğrenirler. Burada önemli olan biriktirilen paranın miktarı değil, para biriktirme alışkanlığını kazanmaktır. Unutulmamalıdır ki bir tasarruf planı, çocuk ilk harçlık almaya başladığında önceleri kolay olmayacaktır. Fakat uygulandıkça çocuk tarafından anlaşılır hale gelecektir.

Okul Öncesi Yaşlarda Tasarruf Öğrenimi

arasında bir diğer başlık da okul öncesi dönemdir. Okul öncesi yaşlardaki bir çocuğun tasarruf yapmaya başlaması ve biriktirdiği miktarı harcaması arasındaki zaman sadece birkaç gün iken, çocuğun yaşı büyüdükçe daha pahalı şeyler istediği için tasarruf süresi uzatılabilir.

Ebeveynler, çocukları büyüdükçe tasarrufun ve gelecek için plan yapmanın önemini açıklayarak ve bu konuda konuşarak onları geciktirilen memnuniyetin önemine özendirmelidirler. Örneğin, ebeveynler çocukları için bir tasarruf hesabı açabilirler veya güvenlik, faiz oranları ve borç ödemeleri gibi kavramları tartışarak ergenlik çağındaki çocuklarının basit finansal konuları aktif olarak kavramalarını sağlayabilirler.

Bu yolla istenen her şeyin anında elde edilemeyeceğinin farkına varmaları da mümkün olur. Ancak ebeveynler çocuklarına tasarrufun gerekliliğini aşılamaya çalışırken kendi tasarruf ettikleri, harcadıkları veya yardım organizasyonlarına bağışladıkları paranın miktarına ilişkin güçlü kişisel değerlere sahip olmalıdırlar. Çocuklarına “Söylediğimi yap, yaptığımı yapma”yı öğretmemeli, ifade ettikleri şekilde yaşamalıdırlar. Aksi takdirde çocuklarının gözünde güvenilirliklerini yitirirler.

Genç Yaşlarda Geleceğiniz İçin Yapacağınız 10 Yatırım >>

Genç Yaştaki Eğitim, Tasarruf Alışkanlığı Sağlar

Çocukların harçlıklarının bir kısmını tasarruf etmeleri, gelecekteki tasarruf ve yatırım alışkanlıklarına da zemin hazırlar. Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları aslında erken yaşta verilen finans eğitiminden geçmektedir. Son yıllarda eğitim maliyetinin hızla artması ebeveynleri, çocuklarının üniversite eğitimi için erken tasarruf yapmaya başlamaya özendirmektedir. Bu, çocukların gelecek için tasarruf yapmanın değerini öğrenmelerini ve yüksek fiyatlı amaçlarını gerçekleştirmeleri için fedakârlık yapmaları gerektiğini anlamalarını sağlar.

Birçok banka, az miktarda paraları olan genç insanlar için serbest tasarruf hesabı teklif eder. Bir banka hesabı, artan faizin gücünü çocuklara göstermenin mükemmel bir yoludur. Artırma, faiz üzerine faiz ödemekle işler. Çok gibi görünmeyebilir, fakat bir yatırım, yıllık %8 faizle yaklaşık 9 yılda %100 artacaktır. Bu yolla ergenlik çağındaki çocuk, paranın gidişatını takip edebilir ve posta yoluyla hesap bildirisi alma deneyiminden hoşlanabilir. Çocuklara tasarruf öğretmeni yolları aslında belirli sayıda değildir. Sizler de çocuklarınız için en iyi öğrenim biçimini edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,584TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Network Marketingde Olumlu Düşünmenin Önemi

Network marketingde olumlu düşünmenin önemi nedir? Network marketing en çok kazananlar listesi içerisinde bulunan liderlerin düşüncelerini hiç merak ettiniz mi? Bazıları için, bir network...

Kendinize Her Zaman Hatırlatmanız Gereken 8 Nokta

Kendinize her zaman hatırlatmanız gereken şeyler nelerdir? Zorluklar, başarı yolunda aşmanız gereken engellerdir. Hayatınız sizin seçimleriniz üzerine kurulu olup, zorluklara karşı bakış açınızı değiştirmeyi...

Doğru Kararlar Verebilmek İçin Bir Düşmanınız Var: STRES

Stres, sisli bir havaya benzer. Önünüzü görmekte zorlanırsınız ve hata yapma ihtimaliniz çok fazladır.. Bu nedenle bir an önce bu sisli havadan çıkmaya çalışın....

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...